Miesto zločinu Ostrava

• Česko Místo zločinu Ostrava
Česko, 2020, 12 h 34 min (Minutáž: 54–62 min)

Kamera:

Asen Šopov

Pavla Beretová, Stanislav Majer, Karel Dobrý, Pavel Kříž, Štěpán Kozub, Lukáš Melník, Bořek Slezáček, Marek Taclík, Tomáš Bambušek, Roman Vojtek, Nela Boudová, Filip Čapka, Barbora Horčičková (viac)

Ema a Ján, sú dvojica zdanlivo veľmi odlišných vyšetrovateľov kriminálnej polície v Ostrave. Ema je priamočiara, racionálna a súťaživá, pričom Ján je skôr výbušný, náladový a vzťahovačný. Ema sa rozhodne zúčastniť výberového konania na šéfku Oddelenia vrážd a na prekvapenie všetkých, výberové konanie vyhrá, nakoľko jej jediný protikandidát Ján, je v tom čase vyšetrovaný za postrelenie páchateľa. Náročná práca matky a práca na oddelení pripraví Eme veľmi ťažký začiatok. Najmä jej kolega Ján bude jedným z tých, ktorí ju od začiatku berú s rezervou. Jánovi neprekáža, že ho niekto prevýšil, ale najmä to, že je niekto na pozícii, na ktorú podľa jeho názoru nemá. Pri vyšetrovaní náročných prípadov sa z nich postupne stane dvojica, ktorá sa bude nielen skvele profesionálne dopĺňať, ale budú v sebe dokonca nachádzať možno aj niečo viac, ako len profesionálnu náklonnosť... Príbehy seriálu sú inšpirované skutočnými prípadmi, ktoré vyšetrovala ostravská polícia počas uplynulých rokov. (RTVS)

ostravak30

Případy 1. oddělení dostalo maximum, Místo Zločinu Plzeň jednu hvězdu. Po delším zvažování jsem se rozhodl takto. Spravedlivé by asi bylo tři a půl. Seriál je dělán s takovou skoro až profesorskou připraveností. Jako by se chtěl Jan Hřebejk poučit z toho, co v Plzni nevyšlo. Jenže ne každý profesor je u svých studentů oblíbený právě svou precizností. Ostravská kriminálka je tak sice docela fajn, co se týče kriminálního seriálu, ale postrádá něco jako duši. Něco, co by bylo i "cizákům" sympatické po skončení. Případy jsou vcelku bez akce, ale za to plné dost tradičních postupů - až na výjimky. Alespoň co mi říkala bývalá pracovnice u policie. Seriál má i své bonusy pro diváky. Případ v Tunisku měl sice jen pramálo společného s Ostravou, ale přesto byl velmi zajímavý. Taková změna prostředí se v tuzemské tvorbě opravdu neobjevuje. Poslední díl zase neměl strach opět obnovit ožehavé téma korupce a na závěr to byla třešinka na dortu. Seriál se vůbec opíral o ty nejzajímavější lokality tohoto regionu. Podívali jsme se pod zem, navštívili jeden z nejoblíbenějších tuzemských letních festivalů, pozornosti neušly ani zajímavé části Ostravy a lokality kolem ní. Já osobně si myslím, že mezi českými trochu obehranými kriminálními motivy to byl závan čerstvého vzduchu, který sem dovál. Prakticky každá kriminálka se totiž odehrává v Praze a každá jede podle zaběhnutých kolejí. Tato je přeci jen jiná, i když ne každému se to může líbit, to chápu. ()

Vercinix

Je vtipné, jak si pražská kavárna představuje život v Ostravě :D Feministickou propagandou dosazená Beretová sice hraje poměrně dobře, ale těžko to nějak vytrhne. A ti hoši z cukru, kteří se kolem ní točí, možná pro Pražáky vypadají na obrazovce dobře, ale např. na Bedřišce (díl Pro nic za nic) by je sežrali i s botama :D ()

Jara.Cimrman.jr

"Gluško, ještě chvilku mě ser a posadím tě na vlak na Kyjeva dřív, než řekneš: Vízum." Dlouho mi Ostrava připadala mizerná, potom spíš obyčejná, ale když se do toho na konci přilil krvavej olej, tak už to bylo docela zajímavý. Případy tedy nebyly žádnej zázrak, poznat pachatele taky nebylo nic složitýho a občasný vtípky detektivů nebyly pořádně vypointovaný, ale mí "oblíbení" GIBSáci mě bavili úplně stejně, jako když mě několikrát zcela bezdůvodně grilovali. Ti byli jak živí. Taky jsem trošku oprášil základy polštiny, takže to úplně ztracenej čas nebyl. ()

mira007

Kdyby kriminálka Ostrava přišla před deseti lety, dal bych možná i pět hvězd, jenže dneska to je průměrná kriminálka, ke které se určitě nevrátím., nehledě na to, že některé díly jsou hooodně slabé. Silnou stránkou je určitě Ostrava a kvalitní ( mé oblíbené kromě Beretové ) obsazení, u kterého mne osobně překvapil maestro Kozub, který se v průběhu času stal z nejtrapnější postavy tou nejzajímavější. ()

Malarkey

Myslím si, že takhle se detektivka v dnešní době netočí. A ano, sice jsem pouhopouhý divák a valí se na mě detektivek z celého světa jako smetí...a navíc je mi jedno, jestli půlka osazenstva má nebo nemá ostravský dialekt, ale na druhou stranu bych chtěl, aby ty případy dávaly alespoň logiku, a abych si u těch postav dokázal vytvořit nějaký osobnější vztah. V tomto případě to nejde a divím se, že jsem seriálu nakonec vysázel tři hvězdy. Asi to zachraňuje jediná sympatická Pavla Beretová, která to nelogicky (a mnohdy dost šovinisticky) schytává ze všech stran, jako snad nikdo. Šílenej průměr a už o něm nikdy nechci slyšet. ()

• Lokace celého seriálu jsou orientované na město Ostrava a okolí. Dům pohrešované dívky bychom našli na sídlišti Ostrava-Poruba, objevili se také exteriéry u Ostravské radnice, bývalý důl Michal, nicméně hokejový stadion byl použitý pražský – Na Nikolajce. (Van_Stajpen)
  • Příběh je volně inspirovaný případem, který se stal v Ostravě-Přívoze roce 2006. [Zdroj: fm.denik.cz] (me116)
  • Během výslechu ve 48. minutě odpoví Linda Kaufmann (Sarah Haváčová) vyšetřovatelce Grodské (Pavla Beretová) větou: „Co Vy víte o tom, jak si žijou princezny.“ Sarah Haváčová si princeznu zahrála v televizní pohádce Škola princů (2010), kdežto Pavla Beretová v pohádce princeznu nikdy neztvárnila. (Achmed)