Ohňom a mečom

• Česko Ohněm a mečem (viac)
Poľsko, 1999, 175 min

Réžia:

Jerzy Hoffman

Predloha:

Henryk Sienkiewicz (kniha)

Izabella Scorupco, Michał Żebrowski, Alexander Domogarov, Krzysztof Kowalewski, Bogdan Stupka, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Daniel Olbrychski (viac)

Filmové spracovanie slávneho románu Henryka Sienkiewicza "Ohňom a mečom" je najdrahším a najvýpravnejším poľským veľkofilmom všetkých čias. V dobách bitiek proti Ukrajincom a ich spojencom, krutým Tatárom, vedených Tuhaj-Bejom, sa odvíja milostný príbeh rytiera Skrzetuského a jeho milovanej Heleny. Ich láske kladie nástrahy kozák Bohun. Vernými a statočnými priateľmi Sklrzetueského sú Zagroba, Podbipieta a rytier Worodyjovski. Začína bitka o vlasť a srdce krásnej ženy... (RTVS)

Aky

Co je platná velkolepá výprava, injekce peněz, až jimi film viditelně přetéká, když mi na každém záběru vadí přepjatý nacionalismus, heroismus, které to ženou až na pokraj kýče. ()

Ruut

Vysokorozpočtová nabušená akční exkurze do historie Polska. Super je i to že film se nebere zas tak uplně vážně díky odlehčujícím postavam. Ohněm a mečem jen hýří rázovizými postavami a postavičkami. Zajímavé pro Čecha je i koukat na zápolení Tatarů s Poláky. Podobné scény se jen tak v historických filmech nevidí. Vřele doporučuju jako zábavnou, místy až přehnaně patriotickou, podívanou ve skvělých kulisách a s nápaditým zpracováním bitevních scén. ()

misterz

Po všetkých stránkach výborne zvládnutá historická adaptácia. Skvelé herecké výkony na poli lásky a nenávisti. Vyšší rozpočet je tu cítiť, ani po technickej stránke nemám žiadne výhrady. Jediný problém vidím snáď v samotnej dejovej linke, ktorá ma až tak nezasiahla aby som dal plný počet. To je však samozrejme len môj subjektívny pocit. 80/100 ()

Anderton

Hodnotenie po polovici seriálu: Ohňom a mečom je raz výpravný veľkofilm, inokedy čistý televízny projekt. Prvá časť bola väčším sklamaním, druhá začína monumentálnou bitkou, ktorá skončí skôr ako sa poriadne rozbehne. Projektu dominuje pátos a sktatkovitosť a celkovo mu chýba chytľavá atmosféra. Ženská hrdinka je iba krásnou pasívnou ozdobou, chlapi sú bez výnimky nesympatickí, čo je ale spôsobené podivnou mentalitou týchto ľudí v tomto časovom období. Ďalej nič objavné neočakávam, OaM je stávka na divácku istotu. ()

Hedka

Prekvapivo dobrý poľský historický veľkofilm s niektorými veľmi silnými momentami a príjemnou love story. Vrelo odporúčam aj historikom a učiteľom dejepisu. Má to úroveň a pravdivé historické reálie. ()

swamp

Adaptace prvního dílu knižní trilogie Henryka Sienkiewicze, Ohněm a mečem, je sice ryze historická (na tom si Poláci zakládají), ale vzhledem k obtížnosti zpracování lze říci, že i přes velmi dlouhou stopáž se jedná o filmové dílo více než zdařené a hlavně zhlédnutelné. ()

Mariin

Myslím, že v oblasti historických filmů tento patří k absolutní špičce. Výborné herecké výkony, skvělá výprava i děj. Je zde oslavena víra, láska, čest a statečnost, a to je třeba. Umírání litevského rytíře s posledními slovy modlitby je krásným příkladem pro dnešní relativistickou a bezbožeckou společnost. Komunisté dělali z Bohdana Chmelnického slavného hrdinu, ale ten, kdo se zabývá historií, by si měl uvědomit, že to byl povstalec proti legitimní vládě (podobně jako čeští stavové na Bílé hoře), který by se proti Polákům spojil i s čertem (s muslimskými Tatary). Dost dobře zde byla pojata vědma Horpyna, která byla ukázkou čarodějnice 17. stol., podobné jsou ostatně i v 21. století...Jsem toho názoru, že tento film je např. proti komunistickým Fordovým Křižákům nejméně 10x lepší. ()

AGAMENON

Tento film jsem poprvé zhlédl v listopadu 99 na dnech Polského Filmu a již tehdy se my to hrozně líbilo (sem zatížený na velkofilmy). Ve stejném měsíci byli v kinech uváděni i Vikingové, přičemž Ohněm my přišlo mnohem výpravnější než druhý jmenovaný (dodnes nechápu za co vysolily 120 melounů). Film se točí okolo milostného trojúhelníku a samozřejmě vzpoury kozáků podporované Tatary. Herečtí představitelé podávají dobré výkony, bojová choreografie je taktéž dobrá, ale co je opravdu vynikající je hudba (hlavně se my líbil živelný motiv jízdy a smutný při její porážce), je trochu podobná (kozácká hudba) tomu co předvedl Franz Waxman v Taras Bulbovy (jde v podstatě o podobný námět-Kozáci proti Polákům). Zamiloval jsem se do těžké jízdy, která je něco mezi legionářem a andělem (trochu připomínají japonské feudální válečníky). Jen nechápu proč byl zakoupen do našich kin Pan Tadeáš, místo Ohněm a Mečem (vznikly ve stejném roce), který nejen že je mnohem výpravnější (8 mil. oproti 3,2 mil. Pro Tadeáše) a bojechtivější, ale je natočen podle notoricky známé předlohy (pokud se nepletu je to povinná četba), naproti tomu Mickiewicz není u nás příliš znám. ()

Slartibarkfast

Mám rád historická válečná dramata a Poláci je dokáží vždy procítěně natočit. Po zhlédnutí Starých bájí Vikingů, které má na svědomí také Jerzy Hoffman, se mi pod ruku dostal i tenhle snímek a opět je v hlavní roli Michal Zebrowski. Skutečný velkofilm a slušné drama a ač trval dohromady tři hodiny, nenudil jsem se. Souboje se tu snoubí s romantickými a komickými scénami. Je to zkrátka kompletní dílo a jako takové je velmi nadprůměrné. 85% ()

nascendi

Moje hrdinské sledovanie tohto filmu bolo porovnateľné s hrdinstvom zobrazovaných postáv. Chápem, že Slováci musia nakrútiť Jánošíka, Angličania Robina Hooda a Poliaci, aby nezaostávali poriadne otvoria svoju peňaženku a nakrútia film podľa Sienkiewiczovej predlohy. Film drahý, dlhý a neprehľadný. Buď má divák šťastie, že čítal predlohu v rámci povinného čítania alebo si pozrie film ešte raz. Mňa sa to netýka. Už tento, ani podobný film nechcem vidieť. More koní, mnoho bitiek, výborné kostýmy, bizarné účesy a fúzy, nejaký milostný románik, ale aby som sa na to musel tri hodiny pozerať, to bolo za trest. Takže tie tri hviezdičky boli za obrovskú snahu Poliakov, aby aj oni mali niečo veľkého, čím sa budú chváliť pred svetom. A ja už zajtra nebudem vedieť o čo tam išlo a v pamäti mi ostanú iba tí Tatári, lebo mi vŕta hlavou, či boli predobrazom Irokézov alebo pankáčov. ()

jarous

Velkolepá historická sága s skvělými herci a velmi zvláštní podmanivou hudbou. Konec konců není to jediné zfilmované dílo od Henryka Sienkiewicze. Samozřejmě jsem viděl i další díla a poštěstilo se mi i mnohá přečíst. ()

Chrustyn

Už dlouho jsem se takhle nenudil. Šíleně zdlouhavá a nezáživná nuda okořeněná špatnými herci, kterým se jejich postavi nedají věřit. Bitvy tu takřka nejsou a když už jsou vypadá to spíše jako nějaké představení pro místní obyvatele. A zbytek filmu se jen kecá a kecá a ... kecá. ()

Arsenal83

Novodobá adaptácia vybrala dostatočne pohľadných hercov a máme tu historickú romantiku, nie však dokonalú. Ked si len pozrieme aké historické filmy vznikli v deväťdesiatych rokoch, tak tento poľský snímok svojou výpravou pripomína len nedokonalého brata. ()

Ivoshek

Viděl jsem jako film i jako seriál. Obojí super. Postavy trochu přepálené, bitvy trochu chudší, i tak ale výborný historický film. ()

kajda.l

V posledních dnech jsem zhlédl velkolepé polské historické eposy Pan Wolodyjowski a Potopa a tak nebylo divu, že jsem se těšil i na Ohněm a mečem. Ovšem z toho, co jsem dostal moc spokojený nejsem a musím říct, že poláci už jsou z formy, kde tentokrát nechali onu velkolepou výpravu? tu tam jsou i velmi převědčivé herecké výkony, které zdobily dva výše zmíněné snímky-například Zbigniew Zamachowski by si za ztvárnění Michala Wolodyjovského zasloužil pár facek a ani ostatní zrovna nezazářili a co teprv scénář(vždyť to chvílemi vypadalo až na parodii, spousta scén naprosto nevhodných a do tohoto typu filmu nehodící se). Bohužel musím říct, opravdu velké zklamání, měl jsem velký problém vůbec to dokoukat. A ani celkem povedené bojové scény nedokáží zachránit víc než dvě hvězdičky, škoda:( ()

Morholt

Marná sláva - Poláci historické filmy zkrátka umí a mě navíc připadá, že od dob Křížáků či Pana Wolodyjovského se polský historický film prakticky nezměnil. Stále to má tu správnou dávku patosu, silný prvek náboženství, romantickou zápletku a vlastně i vtip. Ohněm a mečem splňuje mojí představu evropského historického filmu do puntíku. 90% ()

villon17

Téměř přesné zpracování Sienkiewiczovy Trilogie, což se mnohdy nestává. Film tratil pouze na délce, což by zase ubralo přesnosti, takže můžu jen pět chválu. Celý tým zapracoval na dbalosti kostýmů, věrohodnosti herců a vůbec všem, co se dá zmínit. Co ale nejvíce obdivuji, je, jak Poláci dokázali vyplodit něco tak působivého, čemuž napomáhá jedna z nejchytlavějších filmových melodií, jaké jsem kdy slyšela. Mluvím o Na zielonej Ukraine:) ()

Megahity z Moskvy

Megahity z Moskvy

19.04.2009

Co takhle na chvilku odvrátit zrak od Hollywoodu? A když už, proč se nemrknout rovnou pod Ural. Rusové zase jednou stojí v dlouhých frontách před pokladnami kin. Důvod? Historický velkofilm Taras… (viac)