Krátkometrážny film z dielne Oats Studios, vytvárajúceho experimentálne filmy, sa zameriava na dystopickú budúcnosť, v ktorej bola Zem kolonizovaná neznámou mimozemskou rasou. Zostávajúca ľudská populácia sa aj naďalej snaží udržať nažive a vzdorovať nepriateľským votrelcom. (fichilles)

SOLOM.

Neill Blomkamp točit umí, o tom mě dokázal přesvědčit již v District 9, takže jsem na tenhle kousek opravdu těšil. No a vyloženě mě nezklamal ani tentokrát. Po vizuální stránce to bylo opět velice slušné a klidně bych si dokázal představit další celovečerní film. Nechyběla zde akce, morbidnost, pěkné efekty a hlavně z toho sálalo utrpení…Nicméně se tvůrce snažil do cca dvacetiminutovky vecpat velké množství „informací“ a nechal mnoho otazníků – což byla opravdu škoda. Každopádně si z toho odnáším další solidní zážitek. 60% ()

Isherwood

Blomkamp a vetřelci po x-té a zase jinak. Podle páně Scotta je jeho vysněná verze přímé návaznosti na Camerona mrtvá, ale i víra Sigourney Weaver v jeho talent mě nutí doufat, že tohle prostě jednou, na rozdíl od Half-Life 3, opravdu klapne. Kompromis je pro Blomkampa zapovězené slovo a tak hledá skuliny v systému, jak protlačit svoje vize k širokému publiku jinak. Digitální platformy jsou mocné, a i když bych tuhle neučesanou, špinavou a technicky velmi umně maskující chabý rozpočet podívanou nejraději viděl na velkém plátně, furt budu rád za to, že to vznikne někdy, než nikdy. ()

dan4815

Milionkrát viděné, mnohokrát slyšené, věčně v mé mysli a chtíči. Ano, Rakka nabízí žánrová klišé, ale upřímně, na mě to zabralo. Zlí mimozemšťané plundrující lidskou oázu života jsou sice častým scifi úkazem, ale filmeček věrně a krásně vyobrazuje zranitelnost lidské společnosti i ekosystémů Země. Plazozmrdi přeměňují planetu ku prospěchu svému, ničí naší atmosféru a biodiverzitu. Z planety se stává tmavé nepřátelské místo a přeživší si spíše přejí svou milostivější smrt, než která by je čekala od našich mimozemských sousedů. Děj se opírá o silnou touhu k žití a k přežití - ukazuje se zde hrdost na lidskou podstatu, rebelové se snaží zničit otrokáře, i když jejich touha je velmi zranitelná a s každým neúspěchem klesající. Ukázka plouživě se měnícího prostředí, úpadek lidstva a vyobrazení poslední naděje na spásu, se kterou si mimozemšťané mohou pohrávat silou mysli, mi naprosto sedla. Režisér místo svých sraček, jako je třeba Chappie, mohl rozvinout tento filmový svět. Je plný deprese ale i naděje, je plná odboje ale i intrik, je plný křehkosti ale i síly. Film má dobrý deníčkový doprovod, který nás seznamuje s děním a snaží se přicházet i s technickými nápady (proti čtení myšlenek a manipulování mysli), za mě super. ()

Martrix

Ovšem toto je jiné kafe, než předchozí Zygote. Temná budoucnost a příběh o poslední hrstce lidí, která se pokouší aspoň trochu uškodit mimoušům, kteří lidstvo tvrdě převálcovali. Jasně, malý rozpočet, takže občas to šťouchne do oka. Ale jinak všechno funguje na jedničku. Hudba, atmosféra, moc pěkně vymyšlená alientechnologie, všechno je to pošmourný a ta jiskřička naděje, která je současně pozvánkou k celovečeráku, vystupuje zřetelně. Přestože je to vlastně další vykrádačka, tentokrát třeba z Terminátora, má to svoje kouzlo a nejspíš by z toho byl výrazně lepší film, než byl Chappie. Po Rakka by se měl nejeden producent opravdu vážně zamyslet nad tím, jestli nedát Blookampovi další příležitost v áčkových vodách. ()

mm13

Jednohubka bez poriadneho úvodu a konca, ale ako kraťas potešila. Potenciál tu je nie malý a ukázať potenciál na takom malom priestore, to predsa tiež treba vedieť. Blomkampa škoda (nie len v zmysle tretieho Votrelca, rovnako, ako ten, by sa mu do kariérneho rastu zišiel poriadny scenárista - s výnimkou District 9 aj na celovečeráky). ()