Prvá očista

• Česko První očista (viac)

Prežiť dvanásť hodín, počas ktorých pre vás nepohnú prstom ani policajti ani záchranári. To je cieľ potenciálnych obetí Očisty. Tí ostatní túto noc chcú využiť k beztrestnému vybitiu agresie a vyriadenie si účtov. Dnes večer to bude po prvýkrát. Čo sa stane, nikto nevie, ale pekný pohľad to asi nebude. Úspešná hororová séria od majstra hrôzy zo štúdia Blumhouse prichádza po troch dieloch so svojou prvou kapitolou. Vláda pôvodne naplánovala Očistu ako svojrázny sociologický experiment. Aby na zvyšok roka znížila úroveň kriminality pod jedno percento, vytipovala si jednu veľkú mestskú štvrť, ktorá by sa kvôli miere zločinnosti mohla bez problémov premenovať na „Peklo“, a v nej povolila legálnosť zločinu. Celá oblasť je samozrejme prešpikovaná kamerami a národ dostáva zadarmo zvrátenú reality show, ktorá však divákov veľmi nebaví, aspoň na začiatku. Síce je oblasť plná nebezpečných gangstrov a zvrátených ľudí, nič moc sa nedeje, potenciálny zabijáci zatiaľ vyčkávajú. Organizátori projektu „našťastie“ počítali i s tým a majú metódy, ako vlnu násilia zvýšiť. Stačí sem tam zvonku poslať pár ozbrojených propagátorov Očisty. Je jasné, že kto túto noc prežije, bude iný, než bol pred ňou. Ako napr. bezohľadný vodca gangu, ktorý dá pred ochranou svojho biznisu prednosť svojim susedom, alebo dievča, hľadajúce v nočných uliciach svojho brata, ktorý se chcel tiež „zapojiť do očisty“. (CinemArt)

silentname

"The First Purge" akosi len dokazuje, že táto séria celý čas bola obrovským problémom. Mám pocit, že tento film akosi chce len znovu povedať to, čo sme už videli v posledných dvoch filmoch, neprináša absolútne nič nové a je to len obrovská nuda. Aspoň zväčša. Trvalo strašne dlho, kým som dokázal prejaviť aspoň trošku záujem o niečo, čo sa reálne deje, a keď sa konečne začne niečo diať, film je na konci. Páčia sa mi dokopy 2 veci na filme. Akčné scénky sú spracované podľa mňa celkom dobre a vyzerajú lepšie, než iné filmy a celkom je dobrá myšlienka, že aj najväčší gangster v celom meste môže byť nakoniec hrdinom v celej tejto akcii. Pretože reálne ukáže, že mu na ľuďoch záleží viac, než tým, čo spustili experiment. No potom sú tu problémy. NFFA potrebujú žoldákov na to, aby potvrdili, že Očista je riešenie. To už vieme. Ľudia sa nechcú očisťovať. To už vieme. Je to celé podvod. To už vieme. Je to namierené proti nižším triedam. To už vieme. A takto by som mohol pokračovať ďalej. Jediné čo stále nevieme je ako vznikla tá debilná modlitba, ktorú sme tu mali 3 filmy a nikdy som jej neporozumel. Inak je všetko úplne stejné. Záver prináša twist, ktorý je úplne odnikiaľ a pôsobí úplne zúfalo. Ako keby film ani nevedel ako sa z celej tejto situácie dostať a tak to urobí absolútne najdebilnejším spôsobom, aký by ma napadol. Postavy nie sú zaujímavé, vieme kto prežije, vieme kto umrie a nič nové som v tom nenašiel. Je to len proste ukážka, že to tak bolo od začiatku a celý ten experiment bol len dotlačený k tomu, aby ľudia verili, že všetci to tak chcú a môžeme fungovať. Najviac mi k tomuto filmu sedí titul - "prevarené." Myslím si tento svet už reálne nemá nič viac na ponúknutie a je asi na čase to ukončiť. Nemám pocit, že to bola dobrá séria, mám pocit, že tam je dobrý potenciál a jemne ho v poslednom filme konečne vedeli využiť. Ale inak je toto jedna filmová zbytočnosť, ktorá dokopy nepriniesla nič. A som prekvapený, že som čakal od tohto filmu, že by konečne mohol byť niečo viac. Určite nie. Hodnotenie: D- ()

Asia_Power

Tak tohle je nejvíc rasistickej film všech dob. Černoši jsou vyobrazení jako holý prdele a jediný oběti Očisty. To je rasismus. Běloši jsou vyobrazení jako zmrdi, co je lověj a říděj spiknutí. To je rasismus. A soukmenovci ty tam pro jistotu vůbec nejsou. To je ale kurva rasismus. Takže co negr, to holá prdel, co bělásek to zmrd a co rákosník to...vlastně nic, ani jsme jim nestáli za to, aby nás jebli do večerky. Takže tu máme trojitej rasismus tomu říkám pecka, to se mi líbilo a chechtala jsem se při představě, jak amíci budou píčovat ať už budou bílý, černý nebo žlutý. Jenže fakt, že Očista pohrdá všema rasama je jedinej bonus filmu nebo teda jeden z mála. Zabiják Skeletor je všechno, jenom ne děsivej. Prostě černej kokot s pořezanou držkou, co si myslí, že se svejma 50 kg budí hrůzu. Navíc tady máme sci-fi (střílející drony, světélkující kamerový čočky atd) pyčo proč? Takže Očista začala s nejnovější technikou a časem se od ní opustilo? Paráda, by mě zajímalo kterej debil tam chtěl ty střílející drony a hlavně ty svítící čočky. Jelikož, krom bílejch komand žoldáků na konci filmu, vražděj jen negři, tak vidíme hromadu bubáků s duhovejma očima a vypadá to směšně jako já v plavkách. Brácha hlavní hrdinky je neskutečnej kokot, kterej mě sral celej film, hlavní hrdinka je šukézní trdlo ALE nej postava je nigga s ryze afroamerickým jménem - Dimitry. Mámu asi vošukal rusák, no neva. Dimitry je frajer jak nikdo. Drogovej boss, co se rozhodne chránit ostatní bubáky, aby je bělásci nezabíjeli, i když sám denně likviduje nigga bratry a je mu to u prdele. On může, ale běda jak to zkusej běloši, kurva! Navíc je to černej Šváca z filmu Komando, páč zcela sám dokáže pozabíjet doslova armádu bílejch vojáků a ani se u toho nezapotí. Drogovej boss má kurva dobrej skill a po lajně koksu je člen Specnaz vedle něj jen čůrák od vedle. Nechybí ani tlustá, hnusná černoška, co nezavře držku a je naprosto nesnesitelná. Klasika. Samotný zabíjení je buď ratatata bum nebo občas kuchy kuch nožem. K tomu parádní dialogy tipu - Miluju Tě, ale seš kokot, ale stejně Tě miluju páč mám kokoty ráda, ale být s Tebou nemůžu páč seš kokot, i když možná...ne, nemůžu! Ale i když... Buddho za co? Jdu svůj harddisk očistit od tohohle "hororu". PS : To ta bílá doktorka fakt byla taková píča? Chtěla jsem, aby se lidi zabíjeli, ale vadí mi, že se zabíjej tolik...píííčo to ne! ()

Eliott

Myslím si, že není zrovna fér dávat filmu tak nízké hodnocení jen kvůli tomu, že jde o čtvrtý podobný film v sérii. Celkem podařený akční snímek vesměs srovnatelný s 2 a 3 dílem a to jak akcí, tak nápadem. Dávám 3 hvězdy, ale myslím, že je film nesmyslně podhodnocený. Ve skutečnosti bych dal asI 65%, možná 70. ()

chelseaman22

Těch Purge už bylo tolik, že The First Purge musela přidat takovou přidanou hodnotu, aby se divák vůbec obtěžoval si film pustit. Bohužel se však jedná o zaručeně nejslabší díl z celé série, který vsází na opakování již viděného, což diváka potěší asi jako podávání kontrolního hlášení u kvartálního plátce DPH. 40% Celosvětový příjem k 1. 1. 2019: $136,250,610, což je 10,48 násobek rozpočtu ()

filmfanouch

Vlastně začínám mít pocit, že všechny úspěšné horrory se dočkávají pokračování. Bylo tomu tak napříč věky: Halloween, Pátek třináctého, Noční můra v Elm Street..tenhle trend pokračoval až do současného století- Saw, Insidious, V Zajetí démonů... a jedním z těch sérii se stává Očista. Je to už 5 let co první Očista vpadla do kin a byl z toho hit. Dvojka a trojka přitom byli v pokladnách ještě úspěšnější a bylo tedy jasné, že i když trojka končila velice uzavřeně, konec není. Než aby tvůrci ale uvažovali jak navázat na zmatený konec trojky, radši se vrátili hodně, hodně dopředu... až před události prvního filmu abychom viděli jak ta první očista vlastně proběhla. Za Očistou ale naštěstí stojí produkční hlavička Jason Blum, takže i když se Očista nikam lety neposouvá, pořád si drží nadprůměrnou produkci. A naštěstí Očista střídá nápady. První díl se točil kolem jedné rodiny v baráku která se pokouší přežit jednu noc, dvojka sledovala rovnou počet několika lídí a trojka sledovala političku která plánovala Očistě zatrhnout tipec. Čtyřka/Nula poté sleduje jeden menší, sociálně slabší ostrov plný především afroamerickou komunitou. A vlastně není důvod to nějak okecávat: Žádný výrazný pokrok tu totiž není a jestli se vám líbili či nelíbili předchozí díly, tady se to asi nezmění. Režíruje Gerald McMurray který předtím pouze točil afroamerické drama pro Netflix takže zas tak velké zkušenosti nemá, naštěstí ale důstojně zvládá takovou látku v rámci možností. Smutný je to, že asi nejzajímavější na filmu je hudba plna afroamerických popových songů která občas perfektně ladí do příběhu. Co se týče herců, ve filmu se neobjeví nikdo kdo by jakkoliv projevoval svojí přítomnost. Jo, Y´lan Noel občas připomene doby mladšího Michaela Jai Whitea, to mu ale není nic platné když pořád hraje v takové brakové látce.Nejzajímavější herecké jméno ve filmu je poté Marisa Tomei, která se na plátně ale moc nedrží a obávám se, že je tam zbytečně. Ke konci filmu ale přijde možná zvrat, který vlastně ale podvrací nohy všemu co jsme viděli v předchozích dílech. A je to škoda, jelikož to vlastně podkopová to jak celá Očista funguje. Jinak co se týče odkazů na předchozí díly, musíte počkat do závěrečné scény. Sečteno podtrženo, První očista je oukey prequel k oukey horrové sérii, která by ale měla buďto brzy skončit (věřím, že tržby zase budou velký a pětka bude) a nebo počkat na premiéru chystaného seriálu, protože tento formát by možná mohl Očistě sedět víc.Nedá se však upřít, že jsem se u První očisty asi bavil nejvíce z celé série. ()

• Náklady na výrobu byly přibližně 13 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • Zbraně použité ve filmu byly AK-47, AKU, M-16, M-4, MP-5, MP-7 a G-36. (K98)
  • Jedná se o prequel filmové série Očista. (mzss1)

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

09.07.2018

Nenápadná síla Marvelu spočívá v jeho dovednosti udělat ze svých sequelů ještě daleko úspěšnější filmy, než jak tomu bylo v případně prvních dílů. Tato pozoruhodná vlastnost se teď opět projevila na… (viac)