Raz do roka sa americké ulice vždy na dvanásť nočných hodín premenia na peklo. Nepracuje ani jedna zo zložiek záchranného systému a všetky zločiny, vrátane tých najťažších, sú úplne legálne. Táto brutálna noc sa volá Očista. Vo chvíli, keď sa rozoznejú spásne sirény, všetky peklo razom končí, pozbierajú sa ranení a mŕtvi, opravia sa škody a ide sa ďalej. Pokiaľ sa však niekto nerozhodne pokračovať bez ohľadu na následky… Spojené štáty sa menia na peklo, v ktorom bojujú všetci proti všetkým, a kto chce prežiť, musí mať buď lepšie nabité, alebo využiť krátke okno, počas ktorého necháva dobrotivá mexická vláda otvorené hranice americkým utečencom. (CinemArt SK)

lykan9

Očista již bohužel ztratila hororový nádech, ale na druhou stranu se jedná o slušnou akční podívanou, která víc a víc ukazuje zvrhlost Ameriky. Mimo to Očista navždy přinesla nový prvek, a to, že se odehrává i přes den, což jsme do této doby nepoznali. Kouzlo tato série sice již ztrácí, ale aspoň ještě jeden film si určitě zaslouží a já se rád ne něj podívám. ()

-bad-mad-wolf-

Všecky Očisty jsem neviděl, ale tahle je docela sympatická. Hlavně proto, že DeMonaco ze svého původního konceptu, který si nechal napsat cvičenou opicí (nebo ho napsal sám, zatímco mu primát s činelama zuřivě třískal v hlavě), konečně vydojil trochu potenciálu. Motiv agresivní revoluce se za dané konstelace přímo nabízel a přestože jeho provedení není o moc inteligentnější, než samotný námět, poskytuje alespoň nějaký vývoj. Sedlo i začlenění mexicko-americké přistěhovalecké problematiky. Každopádně je smutné, že jádro myšlenky, nesoucí vydatný potenciál pro brutální kritiku zhýralé společnosti, přineslo pět lobotomických thrillerů místo jednoho řádně propečeného antikonzumního stejku. ()

Johnny.ARN

Bolo jasné, že zabíjanie zberačov už nebude dlho trvať, tak máme nový štát a nové nepriateľa - mexikáncov. Všetko máme pekne nastavené, lenže očista sa nám tak trochu zvrhne. Ludia už majú plné zuby hávede, zbohatlíkov a sú ozbrojení. Dvanásť hodín je proste málo. Tak tu máme niekoľkodňovú naháňačku skrz Texas, prestrelky, krv a hrdinstvá na každom rohu. Dobre, ďalší diel poprosím z čínskej štvrti. Jedna navyše len za inováciu a konečne boj aj cez deň. 3 z 5 ()

Othello

U každého dílu si myslím, že jsem se dostatečně obrnil a přesto vždycky nevěřícně zírám, jak se může někdo, kdo třeba může legálně řídit auto, podepsat pod něco tak strašlivě pitomýho. Rád bych řekl, že DeMonaca lze alespoň uznat v rámci toho, jak se mu daří držet prst na tepu doby a přizpůsobovat tu idiotskou SAtiRu aktuálním náladám (kritika bohatých v pokrizové době, rasové třenice v současnosti), ale z jeho strany tam ani není žádná snaha ty scénáře nějak zbrousit, z těch postav udělat alespoň něco nad rámec neživých paňáců či jinak zkoušet zahladit ten čistý fakt, že se jedná pouhý money-grab, parazitující na aktuálních společenských neduzích. A tady je ten problém - já vlastně nevím, jestli se na něj za to zlobit, protože já si myslím, že on nemá na nic lepšího kapacity. Mám být naštvaný na hloupého člověka u moci nebo na společnost, která si ho tam na základě jeho hloupých hesel zvolila? Stejně tak si říkám, mám nenávidět hloupého DeMonaca nebo diváckou obec, která způsobila již čtvrté pokračování nejnesmyslnější a nejupachtěnější zápletky, co kdy šla do kin? (nemluvě o tom, že technicky, od digitálních plamenů a krve až po příšerný color-grading, to vypadá jak totální Asylum). ()

Morholt

V některých momentech film působil natolik angažovaně, že jsem si nebyl jistým, zda to režisér myslí vážně. Migrační tok naruby, Donaldova zeď, bláboly bohatého rančera o zemi ukradené indiánům či óda na multikulturní Ameriku v podání hlavní hrdinky, to všechno mě rozesmálo, ale upřímně řečeno nijak nepohoršilo. Tak nějak se to do daného konceptu hodilo. Nicméně díky podobným sekvencím kolísalo tempo, což bylo znát o to víc, že akce byla spíš průměrná. Našlo se tu pár solidních přestřelek a něco krve také vyteklo, ale na můj vkus kamera až příliš často bláznila, o rvačkách v blikajících světlech nemluvě. Dalo se to, ale podle mě je téma Očisty vytěžené do mrtě a další díl by byl jen házením hrachu na zeď. 60% ()

• Severoamerické tržby byly 44,5 milionu dolarů, celosvětové pak 77 mil. (NIRO)
  • Náklady na výrobu byly přibližně 18 milionů amerických dolarů. (NIRO)

Deváté Rychle a zběsile trhá rekordy

Deváté Rychle a zběsile trhá rekordy