Mandalorián - Season 3

(séria)
USA, 2023, 6 h (Minutáž: 33–59 min)

Najt

Třetí série Mandaloriana neztrácí dech a jede ve stejně kvalitních kolejí, jako předchozí dvě řady. Jediný rozdíl je v příběhu, kdy se ve třetí řadě soustředíme na hlavní dějovou linku, která se postupně vyvíjí. Žádné odbočky, vedlejší mise, až na minimální výjimky, a už relativně brzo pochopíme o čem to bude. Na druhou stranu, je zde ten příběh více navnazující než v předchozích řadách. Mando ale už nedostává tolik prostoru, protože na scéně je více postav. Poslední dvě epizody byly parádní, ale samotný konec byl uspěchaný a pokud je toto poslední série, čekal jsem něco více monumentálního. Pokud by byla další série, tak chápu, že je půda trošku připravena pro pokračování. Pokud by nebyla, da se příběh uzavřít i takhle. ()

bobstock

Nic neubralo z lesku helmy téměř neviděného Pedra Pascala (pokud se nemýlím, tak se v 3. sezoně objevil pouze ve flashbacku na 2vteřiny) a jeho zeleného skřítka. Opět akorát jednoduchý zbytečně nekomplikovaný příběh a naprosto skvěle zvládnutý velkoprodukční vizuál. Fakt nádherná práce, masky, prostředí, nejrůznější tvorečkové, akční scény. Chvála, chvála.. ()

Hyperbolic

Kvalita Mandaloriana je podle mě stále stejná, hype možná odchází, ale u mě ne. Epizody, na které zde všichni z nějakého důvodu nadávají, jsem si užil opravdu hodně. V SW miloval George Lucas hlavně world-building a vyprávění příběhů. To se nám zde dostalo v hojné míře, a to, že se rádoby fandové (kteří např. ani neocenili The Book of Boba Fett) koukají na seriál a není tam jenom akce, světelné meče a naháněčky ve vesmírných lodích a kvůli tomu na něj nadávají, je opravdu hloupost. Epizoda z Coruscantu byla výborná, v částech zde vidíme náznaky, jak je Nová republika ne zcela funkční a prolezlá bývalými imperiály, díky takovým věcem se pak lépe chápe co, a proč se vlastně stalo po epizodě 6. Epizoda na planetě, kde kraloval Jack Black taky (někomu to přijde hloupé? Viděli jste lidi původní trilogii a její humor?), celkově byla v této sérii camea fajn. Din Djarin a Grogu ovšem standardně výborní, každá scéna s nimi (asi za mě vede IG-12, fight s pavouko-robotem na Mandaloru a závěrečný souboj s Moffem a jeho armádou) stála za to. Grogu, který byl dříve spíše jen společník a precious cargo, se zde stává plnohodnotým členem Mandalorianů  a pomocníkem v boji a několikrát zachrání situaci. V této sérii se nám také dostane více různých Mandalorianů, z nichž jasně vede Bo-Katan, která se z mírně otravné postavy z animovaných seriálů vyšvihla mezi mé oblíbence, a až se na seriály znovu podívám, budu ji brát jinak. Favreau a Filoni se zde snaží napravit sequelovou trilogii (podobně jako s Clone Wars a Rebels Filoni výrazně posílil prequely). Mythosaur uuuuuuuuu, jsem zvědav kdy ho zase uvidíme, a kdo na něm pojede. Vidíme zde klony, nové brnění stormtrooperů (s batony a štíty, jaké měli vojáci prvního řádu) a drsní červení Praetoriání, kteří vypadají hrozně epicky, a v sequelech jsem si je tolik neužil. Moff Gideon se zdál až karikaturně zlý a naštvaný, říkám si ale, že takový byl přece i původní Darth Vader (dokonce i změna hlasu pod helmou). Brnění Moffa výborné, jen jsem teda čekal nějaký plottwist na konci (Qi'ra? když měl Moff podobnou helmu jako Deathwatch tehdy pod Maulem) a finále bylo částmi pouze velmi dobré, ne výborné. Prospěla by mu delší stopáž a více rozvedené linie. Hádám ale, že si toho spoustu nechávají na další série, a nemůžou vystřílet všechny náboje rovnou. Taky zde byly náznaky toho, na co se můžeme těšit v nadcházející Ahsoce, na kterou se po této sérii těším opravdu hodně. ()

gumbo

3 roky od 2. řady přináší tu výhodu, že si člověk nevšimne, jak to absolutně na ni nenavzuje a místy to vypadá, že jsme časově někde v půlce první řady. Ikdyž je závěr hodně uspěchaný, některé díly úplně o ničem, tak díky skvělé výpravě, kameře a hudbě to vlastně nevadí. Paradoxně tu ani není Mando hlavní postavou, tou je jednoznačně Bo Katan, která má daleko prokreslenější motivace. Člověka by napadla spousta otázek, např. "Kde se tam vzal Grogu?" atd., ale je to SW od Disney, takže se raději neptám a užívám si atmosféru. 😁 75% ()

William_

3. série je skvělá. Není lepší než první dvě, ale ani nijak horší. Má však pár epizod, které byly špatné (ano mluvím především o kapitole 20). Začátek i konec série byl ale epický a kvalita měla až filmový nádech a je škoda, že to nebylo možné vidět v kinosále. Hudební podkres od Ludwiga Göranssona fenomenální, Grogu roztomilý, Mando rozvážný a přesvědčivý a celé si to drželo kvalitu, na jakou jsme byli zvyklí. Takže ke mně se žádné zklamání nedostavilo a stále to je 100x lepší než jakýkoliv film z nové filmové trilogie SW. ()

• Tvůrci z Lucasfilm skutečně chápou a milují své fanoušky a vědí, že doslova čtou každou kravinu v jazyce Star Wars. Proto, když se objeví digitální obraz šéfa bezpečnosti Helgaita (Christopher Lloyd) na obrazovce v laboratoři, můžeme si zde přečíst: „This means nothing. However, fans may interpret the hell out of it.“ („To nic neznamená. Fanoušci si to však mohou vykládat po svém.“)
    (Veskoslav)
  • Pretoriánská garda má inspiraci ve starověkém Římě, kde tato elita chránila Imperátora. Ve světě Star Wars ji k životu přivedla Stínová rada jako následovníky Císařské královské gardy, která zase vycházela ze senátní gardy. Pretoriáni byli vycvičeni v umění boje Teräs Käsi, Bakuuni Hand, boje beze zbraně Echani nebo Nar Kanji. Dále jejich specializací byl boj s různými typy zbraní od energetických zbraní až po vibročepele. (Veskoslav)
  • Potvrdilo se, že robot R5-D4 sloužil jako pilot astomech během Rebélie v Alianci a potvrdil tak slova Peli Motto (Amy Sedaris) ze začátku série. (Veskoslav)