Mŕtvi neumierajú

• Česko Mrtví neumírají (viac)

Americké mestečko Centerville je ospalý zapadákov, v ktorom starnúci šerif Robertson (Bill Murray) netrpezlivo odpočítava zostávajúce dni do dôchodku, pretože nudiť sa človek môže aj bez revolveru za pásom. Jeho mladý kolega Peterson (Adam Driver) naopak stále dúfa, že sa k nejakému poriadnemu vyšetrovaniu niekedy dostane. Zaslúžil by si to, pretože ako prvý vytuší, že tie dve škaredo zavraždené dámy z miestneho bistra majú na svedomí zombie. Inokedy by ho skúsenejší kolega vysmial, ale dnes nie. V mestečku sa totiž odohráva omnoho viac zvláštností ako napríklad slnko nezapadá vtedy keď by normálne má, do pohrebného ústavu nastúpila divná ženská so škótskym prízvukom a samurajským mečom (Tilda Swinton), a rasistickému farmárovi Millerovi (Steve Buscemi) začal miznúť dobytok. A keď na mestečko konečne príde noc, z predtuchy sa stane istota. Najrušnejším miestom Centerville sa stáva cintorín, ktorého obyvatelia práve precitli a dostali chuť na čerstvé mäso. A muži zákona tušia, že dnes ich čaká  poriadne dlhá služba. (Cinemart SK)

Superpero

Velmi nepovedený film. Stáří Jarmuschovi nesvědčí, protože tohle bylo až trapně nezvládnuté. Natočit zombie film neakčně je sice asi docela kumšt, ale koukat se na to je za trest. Což bych i prominul ale debilní voiceoverové shrnutí na konci ukázalo, že je Jim prostě už za zenitem. Mám z toho úplně stejnou pachuť jak ze Spikeova BlacKKKlansmana. Těmto skvělým nezávislým režisérům z devadesátek by se v dnešní době měla zakázat činnost. Pro dobro jejich odkazu. ()

Tom Hardy

Rád bych si k tomu filmu našel cestu, protože je v něm vlastně všechno, co mám rád. Ale nedrží to pohromadě. Skvělé obsazení je z valné části nevyužité, linie se vlastně ani nerozbíhají, ony rovnou zůstanou v bodu nula, na poctu je to málo střelené a to, že sem tam postavy zboří čtvrtou zeď, už výslednou šeď nezvrátí. Mám slabost pro pomalého i divného Jarmusche (ideálně v kombu), ale tady se nenašel. Je to jako když vám vtip vypráví někdo, kdo mu sám tak úplně nerozumí. ()

Vančura

Zpočátku mě to bavilo, ke konci už míň. Film na mě působil dojmem, že si Jarmusch natočil film se svými kamarády a natáčení si určitě užili - ovšem jak už to tak bývá, sranda na place ještě nutně nemusí znamenat i srandu v kině, a humor v tomto filmu je podle mě hodně založený na tom, že člověk na tu hru přistoupí (osobně jsem s tím celkem neměl problém, i když taky mi tam nesedlo vše, třeba ty zcizující repliky typu "vím, jak to dopadne, protože jsem četl scénář" mi vtipné nepřijdou, podobně jako třeba to UFO v závěru, to už na mě bylo fakt moc). Ani to áčkové obsazení mi nakonec nepřišlo jako až taková pecka, dost ospalé tempo vyprávění by podle mě sneslo trochu zrychlení, a mrzelo mě vyšumění některých motivů do ztracena (zmizelé kočky, krávy...). Divný apokalypticko-moralizující závěr - který je opakovaně vyzrazen předem jednou z postav - ve mně potom prohloubil podezření, zda již Jarmusch v jeho 66 letech nemá to nejlepší za sebou - jistá blíže nespecifikovaná otravnost, kterou se ten film vyznačuje, zde dosáhla svého vrcholu. ()

POMO

Jarmusch napsal postavy ma míru pro svoji ikonickou hereckou skvadru a nechává je hláškovat a vtipně mimózně reagovat na to, co známe ze zombie hororů. Za tónů mysteriózních kitarových rifů jako z Dead Mana ale v lehce svižnějším dějovém tempu, s konec světa z povzdálí pozorujícím lesním mužem Tomem Waitsem, ryze zombie rolí pro Iggyho Popa, který čerstvě vyhřezlé, krvavé střeva hospodyně zapíjí kafem z jejího kávovaru, a neopomínajíc zanícení a rozhled mladých žánrových geeků. Sympatická buddy chemie mezi duem poldů Murray/Driver, představujícím dvě generace jarmuschovských dramedy hrdinů. Příjemná oddechovka s překvapivě plnohodnotným gore, sice v ničem převratná, ale alternativně pojímající známé věci. Pro skalní jarmuschovce, kteří onehdy frflali na “komerčnost” Noci na zemi, to bude zase jedna Jimova přestávka. A jestli to Universalu vydělá v multiplexech, to teda nevím - pro popcornovou omladinu je to přes požehnaný body count a kvalitní CGI příliš starosvětské a málo dynamické, a jarmuschovci do nich nechodí. [Cannes] ()

misterz

Celkom slušná satira na konzum, aj keď v niektorých miestach to Jim Jarmuch trocha prehnal, čo možno niekomu potom mohlo pripadať trápne. Určite ale oceňujem ten bohatý mix metafor, kde sa v jednom hrnci miesi všetko možné, od kritiky spoločenského správania až po konšpiračný fenomén mimozemšťanov šmrncnutý pár odkazmi na tradičné kultúrne dedičstvo. Tiež som si užil širokú paletu mojich obľúbených hercov, navyše ktorým často vyjde z úst aj vtipná hláška. Perfektný bol najmä S. Buscemi. Škoda toho záveru, prišiel mi už trocha za čiarou a neoslovilo ma to, hlavne v súvislosti s narážkami na autora, čítaní scenára a pod. Lepší priemer. 65/100 ()

• První zombie, co ve filmu vylezla na povrch zemský, měla na náhrobku jméno „Samuel Fuller“. Jedná se o zřejmou poctu nezávislému filmaři Samuelu Fullerovi. Autor snímků jako Člen klanu (1974), Terče (1968) nebo Bílý pes (1982). (JayZak)
  • Postava Adama Drivera má na klíčcích od auta přívěsek ve tvaru lodi „Star Destroyer“ ze Star Wars. Je to drobné pomrknutí na fanoušky vesmírné ságy, v níž Driver hraje záporáka Kylo Rena. (luka4615)
  • Jarmusch jednu roli napsal také pro Daniela Craiga. Ten však měl v době natáčení volných pouze deset dnů, během kterých měl Jarmusch natáčet scény s Adamem Driverem, který byl rovněž velmi vytížený. Nakonec tedy Craigovu roli vyškrtl. (WernerDMZ)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

15.07.2019

Milí filmoví fandové, právě byl spuštěn zvýhodněný online předprodej vstupenek na 8. ročník Filmového víkendu ČSFD.cz. Letošní ročník setkání filmových nadšenců poběží od pátku 9. do neděle 11. srpna… (viac)

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

25.05.2019

Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily.… (viac)

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

Nová zombie komedie Jima Jarmusche The Dead Don’t Die 14. května slavnostně zahájí letošní filmový festival v Cannes. Snímek si zde tak odbude svoji světovou premiéru podobně jako Jarmuschovy… (viac)