Ľudová komédia z dedinského prostredia 70. rokov rozpráva príbeh mimoriadne činorodého údržbára poľnohospodárskych strojov Vavřinca (Josef Bláha). Okrem svojej práce na družstve, kde si dokonale vie zorganizovať prácu t. j. zamestnať všetkých okolo seba veľmi rád sa pletie aj do záležitostí ostatných členov svojej rodiny manželky (Libuše Havelková), svojhlavého starého otca (Vlastimil Brodský) i babičky (Valerie Kaplanová). K jeho posledným výčinom patrí aj organizácia svadby, o ktorej netuší, že už nie je potrebná... (oficiálny text distribútora)

honajz

Jednoduchý příběh, který by i přes tu krátkou stopáž vystačil jen na bakalářskou povídku (ostatně Dietl v té době psal podobné bakalářské scénáře na dvacet minut, takže někdo asi potřeboval splnit plán filmů do kin a scénář uměle natáhl), o tvrdohlavém otci, který poruší jistou dohodu, a pak se nemůže divit následkům, včetně utajené svatby své dcery. Aby si zachoval tvář, tak nakonec nechá pořádat stříbrnou svatbu dědečka. Dnes je film zajímavý jen uměním samotných herců, kteří se s rolemi popasovali se ctí, a reáliemi konce 70. let. ()

BigBang

Velký výkon p. Bláhy, tradičně suverénní příběh a postavy p. Dietla; pí Veškrnovou dle mého názoru v tomto snímku vidíme nejpůvabnější - mladou, štíhlou a v roli nikoli přihlouplé. Vedle toho však i dost poklesků: podivný nejstarší pár tehdy mladého p. Brodského a báby Tutovky; trochu moc přetažená zápletka; nevěrohodná prosperita venkova plného mladých lidí. ()

topi

"A sakra, kam nemůže čert, tam nastrčí esenbáka!" Pohodovka, ve které řádí Josef Bláha a chce pro rodinu jen to nejlepší. " Já už v patnácti vypadl z domu! " (tchán Vavřinec - Josef Bláha). "Aby ses ve dvaceti vrátil s holou prdelí." (děda Vavřinec - Vlastimil Brodský). "Ale s řadou nabitých zkušeností!" (tchán Vavřinec). Zkrátka a dobře odpočinková nenáročná podívaná. ()

ostravak30

Za mě bohužel souhlasím a plně akceptuji nízké hodnocení. V tomto filmu bohužel těžko hledal nějaké úsměvné momenty. Sám jsem měl co dělat, abych neusnul. Film je totiž spíše otravně nudný. Jednou z příčin je podle mě i to, že bych viděl na hlavní roli třeba V. Menšíka nebo Mi. Kopeckého, ale Josef Bláha se na roli vysloveně nehodí. ()

sud

Nijak výjimečnou taškařici posouvají někam dál herecké výkony většiny představitelů. Zvláště Josef Bláha v titulní roli, Vlastimil Brodský si úlohu dědečka také poměrně užil a Dagmar Veškrnová jako Štěpánka je také dobrá. Pokud si chcete odpočinout, tak právě tuto vyloženě odpočinkovou záležitost vám doporučuji. ()

• Budova školy, kde chodila Dagmar Havlová (Štěpánka), bola kedysi arcibiskupský zámok a v dobe natáčania mestské múzeum Týnh nad Vltavou. (Raccoon.city)
  • Dagmar Havlová (Štěpánka) odchádza zo železničnej stanice na štúdia do Prahy súpravou M 262.0, červenou lokálkou motorovým vozňom ktorý vznikol po druhej svetovej vojne ako prvé veľké, štvornápravové vozidlo. (Raccoon.city)
  • Filmári si miestny komparz z Chlumca vyberali jednoducho. Stačilo ráno dôjsť do krčmy, povedať, že človek bude k dispozícii a večer si došiel pre 150 korún. Vedenie družstva sa ale hnevalo, že ľudia chceli miesto práce na poli radšej hrať v komparze. (Raccoon.city)