Euforie - Série 2

(séria)
USA, 2022, 7 h 53 min (Minutáž: 54–62 min)

Vabr

2. (a dost možná i poslední) série Euforie bohužel na kvalitě klesla. Sice se řemeslně stále jedná o kvalitu nejvyšší úrovně a herecky je i tato série výborně obsazená, přesto však cítím, že si v mnoha ohledech přihoršila. Například v tempu, které je zde extrémně nevyvážené a zabržděné. To je mnohokrát způsobené značnou překombinovaností dílů, kdy pomalu snové výjevy a soundtracky zaplňují nadpolovinu stopáže, a divák tak dostane absolutně minimální posun v ději. Dále bych vytknul nesympatičnost některých postav (Jules, Kat a Rue), které se kdovíproč začaly chovat jako největší krávy. Naopak Maddie a Cassie se u mě vyšvihly do topky mého žebříčku oblíbených postav. No takže to je tak ve zkratce asi vše. Za poslední dva divadelní díly, kde to hláškami třaskalo, značně přilepšuji a sázím otřepané 4⭐. Vyhodnocení: Is this fucking play about us? ()

J.e.r.e.c

Zkraje to vypadá na relativně standardní pokračování, ale pak se Levinson urve z řetězu a hrne na diváka všechno, co mu přijde pod ruku – nahota oproti jedničce exponenciálně narůstá (cassiežel daleko víc mužská než ženská), bourá se čtvrtá stěna, popkulturní milníky se skládají do vtipných montáží a nakonec nám zahraje divadlo drsné jako sám život. A když tyhle audiovizuální hrátky a postmoderní vypravěčské techniky rozstřelí pátá epizoda, pošle celý ten euforický spektákl emocionálně ještě o level výš. S vyvrcholením na konci, který není ani happy, ani sad... a vlastně to ani není konec. 90 % ()

TheDavid

Druhá série Euforie pokračuje v zavedených kolejí. Seriál je nadále vizuálně uhrančivý a atmosféricky dusný a aspoň z tohoto pohledu jde o prvotřídní televizní podívanou. Euforie ovšem zakopává o scénář Sama Levinsona, který jakékoliv pozoruhodné citlivé pozorování lidských slabostí topí v hyperdramatickém teenage patosu. A tak nadále pokračuje tragédie dvou Euforií. Jedna Euforie vykresluje s fetišistickým naturalismem strasti drogově závislé protagonistky a činí tak nekompromisně s velkou upřímností (v této souvislosti záhodno zmínit bravurní pátý díl). Tato první Euforie je ovšem pohřbena pod nánosem teenage dramatu té druhé Euforie, kde se postavy chovají buď zcela účelově (Cassie, Nate) nebo nemají co dělat (Jules, Kat). Tváří se to seriózně, ale ve svých implikacích je spíše absurdní. Euforie jako celek tak pro mne nadále zůstává kontroverzním seriálem, který potvrzuje poučku, že "není všechno zlato, co se třpytí". ()

kubilov

Druhá série těží z prohloubení dvou hlavních postav v bonusech první série. Druhá série je také mimořádným úkazem, kdy je pokračování ještě lepší než původní dílo. Už první díl rozjíždí neuvěřitelnou podívanou, pátý díl je totální peklo - jeden z nejvíce intenzivních kusů kvalitní filmařiny a Rue běží o život. Muzikál v sedmém díle je pak pure savagery. A poslední díl je skoro ideální zakončení. Drink Before the War scéna rovněž top. ()

Lucii6

Vizuál podmanivý, herecké výkony víc než přesvědčivé, Cassiino poprsí bombastické, depka brutální, úroveň zhnusení při sledování některých epizod limitně se blížící k nekonečnu. Uff, jsem ráda, že mám druhou sérii za sebou. Třetí sérii prosím netočit, díky! ()

Víteček

Au, tohle byl velký krok vedle. Většinu řady se to jen opájí svou vlastní estetikou a nějaký rozumný příběh a hlavně vývoj postav jsou úplně na jiné koleji. Cassie je oproti první řadě úplně jiná postava (původní sympatická byla zavražděna a nahrazena touhle nesnesitelnou, která nemá nic společného se starou) a lidé jako McKay, Kat nebo Jules byli víceméně opuštěni. Hlavně že jsme se dočkali zcela nezajímavého Elliota, akčních scén jak z jiného seriálu, ohromné hromady efektních kompozic, divadelní hry, neberoucí žádné ohledy na soukromí, hory Cassiina dramatu a 20 krát opakovaných scén z pohřbu. Mám pocit, jako by se Levinson ztratil ve vlastní přebujelé fantazii a snaží se tomu dát až moc svého stylu. Místo aby vytvořil příběh obohacený jeho estetikou, tak je to Levinsonova estetika, která má ne zcela koherentní a ani tak moc důležitý příběh. Což naneštěstí není to, co bych od seriálu chtěl. Rozhodně je na co se koukat a často je to úchvatné, ale je to úplně dokonalý případ "style over substance" a té substance bylo ve druhé řadě opravdu málo. Asi by taky neškodilo, kdyby to někdy bylo pozitivnější, je to až moc velká dávka temnoty. ()

Marcas

Hodím tomu tu plnou palbu, byť se přiznám, že uprostřed série mě to trochu ztrácelo. Mocný finiš mě ale zase přitáhl zpátky a utvrdil v tom, že to je kurevsky kvalitní dílo. Jedinou výtku mám k tomu tempu. Občas, právě třeba uprostřed série, mi to přišlo až příliš vláčné a zdlouhavé a nic moc se tam nedělo, případně tam byly dlouhé záběry na nic. Každopádně ale Zendaya si to dává jak nic a chvílemi vypadá, jako by si při natáčení opravdu taky něco šňupla. Famózní výkon. No a nejpalčivější otázka. Co sakra bude s Fezem? ()

bonovox

Aj v druhej sérii tvorcovia nekompromisne pokračujú v príbehu jednotlivých postáv, či už Rue, Fezco, Lexie, Cassie ale hlavne Cal. Kvalitne napísané, skvelo zrezirovane a herecky prvotriedne. Škoda opäť trochu slabšieho záveru. 80% ()

VLADEK odpad!

Rádoby temné a autentické, přitom prvoplánové a vycucané z prstu. S první sezónou nesrovnatelné, proto ten odpad. Jinak něco kolem 40%. Pokud tomuhle tady lidi dávají dvojnásobek tak je zjevně tahle civilizace odepsaná. ()

knoxvile

Když jsem viděl první díl druhé série, tak jsem byl nadšený a čekal jsem, že to pojede ve stejném tempu dál, to se bohužel nestalo a bylo to pro mě utrpení až do posledního dílu. Čekal jsem podobnou pecku jako byla 1. série, to se tu bohužel nezopakovalo.  2. série je takový recyklát té první, děj a postavy se nám nikam moc neposunuli, jen se tu prohlubovali jejich problémy z 1. série. - jediná zajímavá dějová linka je ta Fezova, zbytek je pouze vata. ()

Teri123

Prvních 5 dílů bylo skvostných. Zajímavý děj, který se jenom stupňoval a herecky skvěle odehrán. 5 díl byl bezkonkurečně tím nejlepším, nejenom protože jste prvních 10 minut nemohli ani dýchat. Potom to šlo ale lehce z kopce a díly ztrácely své kouzlo. Nevím, jak se cítím ohledně Lexiiny hry protože mi na jednu stranu přišla zajímavá a na tu druhou lehce zbytečná. Hlavně to je za mě hrozné ukončení série. Otevřené konce samozřejmě ráda nemám ale když jsou zakončené dobře, tak mi to ani nevadí. Tady máme ale otevřených hned několik linek, které si myslím, že mohly být ještě nějak vyjasněny. Za mě by bylo nejlepší, kdyby byly ještě tak minimálně 2 díly, které dovypráví zbytek děje nebo kdyby to bylo zakončené prostě jinak. Na konci mi už lehce přišlo, že tvůrci ztrácí představivost a snaží se to rychle utnout. Celkem škoda protože první půlka byla parádní. ()

Ondak

Po prvním dílu jsem si říkal, že autoři docela přitvrdili a začalo to slibně. Poté jsou ale jen díly, které jsou vyplněné pouze sexem a nic víc. Příběh se tím nikam moc neposouvá. Co mě opravdu štvalo bylo to, že postavy snad soutěží jak být co největší kretén. Druhá věc, že na nikoho snad snad nefungují zákony a všichni si můžou dovolit cokoliv. Od 4-5 dílu se příběh rozjede naplno. Bavil jsem se možná o trochu méně než první série, protože tato stupňující kvalita mi docela vadila. Pro mě jsou minimálně dva díly zbytečné. Hodnocení zvedají právě ty poslední díly i když poslední díl je vyřešen podivně. Hudba a vizuál stále super. Doporučuji. ()

Kritickej

7/10 O malý kousek lepší než první série. Úplně mi nesedla jen změna nálady u posledních dvou dílů. Ale pořád super. My jsme zamlada koukali na Beverly Hills...dnešní mladá generace má o dost lepší vkus. ()

Thalin

Druhá série není vlastně horší než první, ale něčím mi přišlo, že to gradování osudů postav nejde tím správným směrem. Rue tu propadá čím dál víc jakési melancholii do které ji stahují drogy a tím stejným směrem mi připadalo, že se ubírá víc postav, jen ne skrz fet. Jules, která mi ze začátku a celou první sérii připadala jako snad nejlepší charakter se tu změnila v postavu, která mi těžce lezla nervy a vlastně se mi začala svým chováním a přístupem k ostatním znechucovat. A takhle jsem to vlastně měla s většinou postav. Propadaly se někam hloub, sice to mělo dramatický ráz a občas přišel i nějaký ten šok, ale přišlo mi to hrozně depresivní. Jako by najednou všechno bylo všem jedno a nechali se stahovat těma sračkama hloub. Jakoby záměrem seriálu nebylo to nějak prezentovat a řešit, ale spíš jen to prezentovat jako něco, co je vlastně normální a místy až super, podané artovým stylem, takže braní drog a nezřízené sexuální eskapády jsou tu vlastně rádoby oku lahodící.  Už to asi na mě bylo moc temné a přišlo mi, že postavy se nikam pořádně nevyvíjí. Spíš naopak. ()

motyka52

Pátý a osmý díl jsou špičková televizní zábava, zejména prvních 15 minut epizody 5 je přesně tím, co bych od toho chtěl. Ve zbytku druhé série se ale Euforie až příliš opájí sama sebou, je neúměrně psychedelická a nabízí spoustu scén na pomezí snu a reality, které sice možná krásně vypadají, ale děj vůbec nikam neposouvají. Jednoduše řečeno - je plná samoúčelné vaty. A zmizela většina cool muziky. ()