Euforie - Série 1

(séria)
USA, (2019–2021), 9 h 22 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvorcovia:

Sam Levinson

Zendaya, Hunter Schafer, Jacob Elordi, Sydney Sweeney, Austin Abrams, Alexa Demie, Algee Smith, Alanna Ubach, Maude Apatow, Storm Reid, Eric Dane (viac)

Anderton

Teenagerské seriály prešli od deväťdesiatok, áno, od BH 902 10, obrovským pokrokom a najlepšie ho vystihuje práve Eufória. Prekvapivo ide o projekt zameraný dosť na formalizmus, ale ten samozrejme iba reflektuje samotný obsah. Nájdete si obľúbenejšie aj menej obľúbené postavy, každá jedna však stojí za premýšľanie a nemusíte byť teenager, aby ste si z prvej série niečo odniesli. V druhej polovici sa súdržnosť deja trochu rozpadáva a povedal by som, že v tej ofiko záverečnej sa rozpadne takmer úplne, ale ono je to dané zrejme tým, že bola v pláne séria číslo 2, kde budeme asi svedkami priamo nadväzujúceho deja na neukončené línie. ()

Bordoshut

1. série: 65 % Velice nadhodnocená podívaná. Scénáristé se očividně řídili motem "nějak tu show splácej, hlavně ať jsou tam naháči". Goal accomplished. Žádné velké umění to není – ne, že by to cílové skupině vadilo. V podstatě je to velmi uvědomělý projekt. Nesnaží se mít morální přesah, souvislý děj nebo podobné blbosti. Euforie se drží toho, co umí – záběrů penisů a poprsí. Cílem je...? Asi divácký prožitek. Nechme to být. Zendaya hraje výborně, příběh o ní má stokrát větší hodnotu než osudy ostatních postav, včetně směšně dvojrozměrného záporáka Nata. Při sledování jsem spíše než euforii zažíval dysforii. Štve mě, jak je to klišovité a tupé a dějové linky zůstávají otevřené, což naznačuje, že se k nim budeme muset vrátit ještě ve 2. řadě, na kterou nevím, jestli se kdy podívám. Kde exceluje Sex Education, tam tato show euforicky lapá po dechu, asi se předávkovala vavřínů a víry, že Zendaya to sama utáhne. Neutáhla. Mrzí mě absence jakéhokoliv humoru, vidím to jako promarněnou příležitost. Z toho důvodu mi scény, kde bylo více teenagerů pohromadě přišly umělé. Vytáčí mě, že se to bere tak vážně, v kontextu tématu působí zápletky s drogovými dealery či bipolárním psychopatem nepatřičně, přepáleně, zavání snahou o nemístnou velkolepost. Akorát tak ještě více narušují pospolitost děje, ovšem toto už se nemile tře i s ústředním motivem, čímž je puberta. To mě přivádí k závěru. Sere mě, že se to dá všechno ospravedlnit tvrzením, že Euforie je o pubertě a puberta je zmatená. Omyl. Puberta je sice zmatená, ale Euforie je o hovně. P.S.: Zhlédl jsem i 2 bonusové díly. Zprvu jsem měl radost, že konečně můžeme odhodit balast vedlejších postav a soustředit se jen na ty dvě, ale pak jsem zjistil, že obě dvě epizody jsou koncipované jako jeden velký hodinový dialog. Problém je v tom, že moc nebylo o čem si povídat. Ačkoli se na tom scénáristé vyřádili (nebojte, i na naháče došlo), tak zhruba v polovině jsem u obou dostal pocit, že se promluvy začínají opakovat a jednoduše není co říct. ()

Spiker01

HBO se toho nebojí, Netflix se se svou povrchností 13 Reasons why může jít zahrabat..Skutečně nepříjemné pokoukání s výborně prokreslenými charaktery, které občas máte rádi, občas nenávidíte...a rozhodně nechcete mít problémy jako oni. Zendaya dělá tlustou čáru za svou Disney kariérou, kde jsou ty doby, kdy tamní exhvězdy fotily akty aby se vyvázaly ze svých kontraktů. Sice mi to trošku pokazily poslední dva díly (a co jsem si tak četl, nebudu sám) a tak nějak bych byl radši, aby to byla minisérie, ale druhou řadu si letos rád naordinuji. PS : má to vynikající hudbu! ()

Lachtaan

Euforie mě pochopitelně neminula už v době svého uvedení, tehdy mě tématika drog netáhla ovšem vůbec, Zendayu jsem ještě moc nevnímal a seriál, co působil jen jako zpověď jedné mladé rebeliózní feťačky, nebyl ani trochu mým šálkem čaje. Když jsem ale zásluhou momentální euforie kolem Euforie k seroši zkusil najít novou cestu, objevil jsem klenot. Se zjištěním, že každá epizoda rozkrývá příběh někoho z Ruina bezprostředního okolí, jsem si tenhle výplod na chvilku i dokonce zamiloval. Hodnocení víceméně ve finále ovlivnily hlavně dva dodatky k sérii, které si tvůrci mohli ušetřit. [viděno na HBO GO] ()

ZeroCZ1233

HBO zase zasadilo seriálovým konvencím tvrdou ránu. Po všemi oceňovaném Chernobylu, jenž byl kvalitativní hřeb naturalistického pojetí největší jaderné katastrofy světa, přišli s vlastím přídavkem do kategorie teen dramat. A zase předvedli to nejlepší. Euphoria ve stojaté vodě této kategorie zaujímá gejzír neskutečných nápadů a nezvyklostí. Klasické vypravěčské postupy jsou svrženy do hlubin, tvůrci si cestou více artovou zajistili dnes už potřebnou originalitu a určité divácké zaujetí. Premisa je prostým základem tohoto nahořklého dortíku, jenž se moc neliší od konkurenčních cukráren, avšak suroviny přidané do samotného základu a na samotný povrch jsou neochutnané pochoutky, jež nemají jen za úkol přivodit jazýčku mňamkozní orgie, ale také ho s lehkou a autorsky míněnou upřímností znechutit. Prostorová práce s charaktery, na sytě proměnlivých barvičkách postavené vizuálno, nezvyklé kompoziční hrátky podepřené nestoudnými kamerovými úhly, generačně odpovídající soundtrack a výpovědní hodnota o dnešních náctiletých s maximální upřímností. To vše pod souhrnným názvem "Kategorická odlišnost" je rozpoznávací prvek tohoto nečekaného příspěvku a já jsem nadšen a s očekáváním čekajícím v mém srdíčku čekám na druhé kolo tohoto zrcadla, jež je vkusně staveno před produkci Netflixu a jeho jednolitých pohledů na stejnou generaci přes brýle s více či méně narůžovělými sklíčky. 9/10 ()

• Ve scéně, kdy Rue (Zendaya) zastrašuje nápadníka své mladší sestry Troye (Tyler Timmons) tím, že jmenuje osoby, se kterými se seznámila na odvykačce, užívá jména známých gangsterů ze seriálu The Wire - Špína Baltimoru (od r. 2002), tedy Avon, Stringer, Bodie, Marlo, Omar, bratr Mouzone a Wee-Bey. Poté řekne, že tihle „zmrdi“ si na něm pohrajou s letlampou a kleštěma, což je pro změnu odkaz na hlášku mafiána Marselluse Wallace z filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994). (H34D)