Euforie - Série 2

(séria)
USA, 2022, 7 h 53 min (Minutáž: 54–62 min)

Stanto

Ach jaj...a tak sľubne to vyzeralo. Parádne rozbehnutá prvá polovica, ktorá bola uprgradeom úspešnej 1. série si začala sebavedomo raziť cestu svojej nezávislosti, no žiaľ neuniesla svoj úspech a premenila sa na wanna be metaforickú druhú polovicu, plnú "dojemných scén a srdcervúcich odkazov". Predpokladám, že toto je Hollywood...škoda toho. ()

hudys666

Levinson je zjevně chudák bez talentu a soudnosti. Zatímco 1. série, kdy se nejspíš držel izraelské předlohy, byla povedená, v 2. sérii postupně začal vršit nudné, zbytečné, iritující i iracionální scény, kterými zadupal do země vše zajímavé, co seriál nabízel. ()

jirikzaboj

Druhá série EUPHORIA vsadila na temnější strunu, než série první a nekoná se ani tak oslava drog, deprese, intrik, jako spíše rychlé vystřízlivění v podobě hledání sama sebe, nešťastné lásky, následky činů a chyb, které jsme spáchali sami na sobě a musíme se přitom na sebe každý den dívat a potkávat se v zrcadle. Vizuálně o dost dál, než první série. Příběh dějstvím mírně o krok zpět, protože se tak nějak celá série točí v jednom kruhu a nenabízí jakési vyvrcholení příběhu, jako spíše neustálé vysvětlování s objasňování toho, jak moc je všechno fucked up a neustále inscenované scény do bodu, kdy je postava životem totálně na bodu mrazu. Postavy jsou ale samotné velice dobře napsané a druhá série nabízí prohloubení postav a tak s nimi konečně můžeme empaticky soucítit, fandit jim, smát se pro ně, plakat s nimi. Vedlejší postavy to mnohdy vedou o dost více a největší props patří Maude Apatow a Angusovi Cloud, kteří vytvořili ikonickou chemii a také třeba zmínit Sydney Sweeney, která ztvárnila nejlepší drama queen všech dob a fungovalo to bravurně. Hlavní star Zendaya bohužel oproti předchozí sérii nenabízí tak kvalitní příběh a proto je její postava dost pozadu. Problém nastává ve chvíli, kdy ji ke věnováno až moc pozornosti a tyhle synopse pro mě byly vyloženě nudné. Vrchol tak nastal v předposlední epizodě, kdy si režisér Levinson pohrál s vizualizací divadelní hry, flashbacků do minulosti a prostřihu přítomnosti. Není to nic revolučního, ovšem LEXI YOU’RE FUCKIN G a v tak artově vizuálním podání, které je pro seriál typické, tak se to projeví jako jeden huge skvost. Euphoria není ani tak ucelený příběh, jako spíše antologie mnoha lidí, kterým se dějí špatné věci a ubližují si tak navzájem, aniž by si to sami uvědomovali a raději se utápí tam, kde je to ještě horší. Nejtweetovanější seriál v historii není zázrakem, ani žádným překvapením. Pořád se to veze na vlně teen drama žánru a proto je popularita spojená s kvalitou nevyhnutelná. ()

vecnevysmata

Původně jsem na druhou sérii neplánovala koukat, protože první mě zas tak moc nevzala, ale nakonec jsem to riskla a tohle je sakra brilantní. Méně sexu, parties a prvoplánovosti, více hloubky a rodinných vztahů, uvěřitelnější scény, jo a Zendaya je sakra dobrá herečka. Pátá epizoda je must-see, hádka s matkou i útěk před policií jsou vrcholy celé série. Nová Euforie zkrátka dospěla a v něčem mi začíná připomínat Sex Education, což je z mé strany rozhodně kompliment. ()

slatkakuca

První sérii si vůbec nepamatuju, ale vím, že mě celkem vzala. O to horší jsem to měla se sérií druhou. Přišla mi hrozně vleklá, divadelní hru jsem protrpěla a popřeskakovala a neustálý výlevy emocí mě nebavily. Určitě zajímavý počin, ale drogy a party byly zajímavější. Kdyby byla dvojka celá o Ashovi, udělali by líp. A ty grimasy do kamery Zendayi byly na ránu. ()

Meraxes

Bol to pre mňa jeden z najočakávanejších seriálov roku a nesklamal, ale na druhú stranu nakoniec ani nenadchol. Stratili sa trblietky a halucinogénna atmosféra a v úvode série aj depresívnosť celkového vyznenia. Naozaj to malo bližšie k Sex Education ako k prvej sérii svojou snahou byť za každú cenu originálny a vtipný a musím povedať, že niektoré dejové kreácie boli na popukanie. Bol som natešený z toho aké hravé a vtipné to je, ale po ťaživosti ani stopa. V štvrtom diely sa ale vrátila pravá Euphoria a s ňou aj tvrdosť a depresie a bol som z toho ešte viac nadšený. Je to ešte odvážnejšie než prvá séria, čo sa týka nahoty a násilia a stále to má fantastický štýl, aj keď sa trochu zmenil. Modro-ružové sfarbenie nahradilo žlté. Hudba aj kamera sú vynikajúce, je vidno, že si s tým dal Levinson značnú prácu, lebo každý záber je vypiplaný do posledného detailu. Naopak si nedal moc prácu so scenárom, kde dosť varí z vody, dej ani postavy (až na pár výnimiek) sa nikam neposúvajú a vlastne nadobudnete pocit, že sa tam nič nedeje. A napriek tomu sa na veľa postáv nenájde priestor, Kat, Maddy alebo Jules by si ho rozhodne zaslúžili viac. Na druhú stranu niektoré staré postavy nám boli bližšie predstavené, ako Fez alebo Cal a ku niektorým som si konečne dokázal nájsť cestu, hlavne k Nateovi. Jasným ťahúňom je Sydney Sweeney, ktorá dostáva priestoru veľa a je fantastická vo veľmi ošemetnej situácii, v ktorej sa Cassie nachádza. No a problémy Rue sa tak stále točia dokola, že mi začali byť jedno a čas, ktorý je tomu venovaný, je prehnaný. Okrem toho mi to celé už zďaleka neprišlo tak reálne ako prvá séria a pôsobí to dosť vykonštruovane, proste už Levinson nevedel čo s tým ďalej. Napriek tomu je to tak vynikajúco zahrané, natočené, kreatívne a emočne silné, že sa tieto vady scenáru dajú prehliadať. Rovnako musím pochváliť, že tu nie je prehnaná snaha o rodovú a rasovú korektnosť v poslednej dobe tak vlastná Netflixu. Záverečné Lexino divadlo to ale celé zrazí dolu. Vôbec som Lexi jej novú polohu neveril, realizácia je síce vynikajúca, ale v daných podmienkach absolútne nemožná, homopasáž je úplne zbytočná a nasrala ma rovnako ako Natea, ale hlavne som sa príšerne nudil. Reflexia postáv tu vôbec nevyšla tak ako mala. A naťahovanie blížiacej sa razie u Fezca bolo tiež dosť otravné. K tomu to pôsobí celkom dosť nedokončene, hlavne niektoré závažné dejové linky ako Rue a kufor s drogami alebo vzťah Rue a Jules. Možno si Levinson necháva priestor na ďalšiu sériu, ale radšej nech nie, lebo mu evidentne došli nápady. Napriek tomu, že môžem znieť negatívne, som vcelku dosť spokojný. 4* 84% ()

cineczeck

V serii 2: Zendaya a pak pusto prázno..? Asi trochu jo. Vlastně kámo ještě hustý duo Fez s kámošem. A Alexa Demie jako hight quality bitch again! ()