Temný dom

• Česko Temný dům (viac)

Horor o temných tajomstvách idylického manželstva, ktoré vyplávajú postupne na povrch po nečakanej a šokujúcej samovražde manžela. Zničená manželka sa snaží pochopiť prečo sa jej manžel odhodlal k takému radikálnemu riešeniu a pri pátraní po dôvodoch postupne zisťuje a odhaľuje šokujúce a desivé tajomstvá ukryté v dome pri jazere, ktorý dovtedy spolu šťastne obývali. (CinemArt SK)

kingik

Rebecca Hall řeší největší záhadu své (hororové) kariéry. Namísto svých ženských potřeb řeší minulost svého zesnulého manžela, který před nedávnem spáchal za neobjasněných okolností sebevraždu. Ovšem pozor! On ten manžílek nebyl zrovna ctnost sama. Sama v domě u jezera rozplétá záhady kolem jeho dvojího života. A než dojde na finální výron (filmu), je kladen důraz na působivě plíživý děs. A nejeden záhadolog je pořádně napjatý, jak se to vlastně s celou tou záhadou má. Produkčně film zaštítil proslulý David S. Goyer, což je vesměs vždy záruka ne úplně špatné podívané. A tentokrát dvojka zkušených scenáristů Ben Collins a Luke Piotrowski nelenila a skloubila nadpřirozené úkazy, výjevy a stínohry s reálnou konstitucí, v níž se vyskytuje podivná replika domu na druhém břehu jezera a v něm ještě podivnější soška, načež v notebooku manžela je nalezeno četné množství fotografií neznámých žen, které jsou až nápadně typově podobné hlavní hrdince, která je ze všeho nenadále objeveného pořádně přesvědčivě konsternovaná. Film perfektně graduje, má hutnou mysteriózní atmosféru. A vše takto zajímavě a neokorale poskládané a posazené volalo po bombastickém finále. Mimořádný finální řez se ale nedostavil. Film tímto ztratil na plném bodovém hodnocení, protože závěrečná část mně příliš smysluplná nepřišla. Vlastně se ta celá záhada v podstatě ještě i prohloubila. David Bruckner se do větších gore akcí nepouštěl. Vystačil si s budováním nervní atmosféry, bohatě využíval detaily, ze kterých tvořil příjemný záhadný řetězec. Rebecca Hall se své role zhostila báječně. Kamera Elishe Christian dokázala být působivá a vizuálně i technicky je film kvalitně odveden. David Bruckner měl dlouho našlápnuto natočit záhadu nad záhady, nakonec se budeme muset smířit s tím, že to celé mystérium zůstane víceméně pro diváka decentně neobjasněné. 7/10 ()

Copacabana

Pokiaľ natrafím na film, ktorý sa odohráva v dome pri jazere (narýchlo si spomeniem na Lake House, The Amityville Horror) skoro s určitosťou viem, že to bude niečo pre mňa. The Night House od začiatku budoval napätú atmosféru, a aj napriek tomu že nejaké veľké lakačky sa nekonali, dostalo ma to. Koniec bol pre mňa artový a dychberúci. ()

BROKEN_

Režisér David Bruckner potěšil hororový fanoušky filmem The Ritual z roku 2017. Proto byl jeho nový horor velmi očekávaný. To co jsme nakonec dostali se nebude líbit každému. Má to pomalé tempo, nikam se nespěchá a film spíše sází na budování samotné atmosféry. Herečka Rebecca Hall nesleze z obrazovky a její herecký výkon je naprosto bezchybný. Zaujme zajímavý děj okolo "ducha". Celý závěrečný akt mi přišel vynikající a já jsem s nadšením sledoval toto dílo. Na rozdíl od zmíněného Ritualu se finále povedlo. Tam film ve finále zakopnul. Sice jsem čekal větší důraz na horor, ale nakonec si nemůžu stěžovat. Jsem hodně spokojený. Ale jak jsem již řekl, není to horor pro každého. 7/10 ()

darkrobyk

Beth se po smrti manžela zdá navenek klidná a vyrovnaná, ve skutečnosti ale v sobě dusí žal a chtěla by se s manželem opět setkat. Leccos nasvědčuje tomu, že jeho duše se vrátila. Jenže znáte to, mrtví k nám nepromlouvají, ale někdo či něco se za ně může vydávat. Hlavní motiv tedy není nic nového, což úplně nevadí. Film staví na atmosféře, tajemnu a Rebecce Hallové. A klobouk dolů, protože ona hraje perfektně. Pozvednuté obočí, lehký úsměv, pohození hlavou, povzdech. Nenuceně a přesvědčivě. Na film lze nahlížet různě - jako psychologické drama ženy, které se noční můry prohání hlavou sem a tam a deprese ji tlačí k rozhodnému činu (ostatně sama říká, že to ona měla psychické problémy a manžel ji držel nad vodou), nebo jako na bubákovinu, kdy je Beth v zajetí temných sil. To už záleží na divákovi, jak si film přebere. Lekačky mě většinou nechávají klidným, tentokrát ale byly na mrtvici. Nejprve výstřel, a když došlo na ránu, až se kino otřáslo, tak jsem si říkal, že další pecku, bude-li následovat, už zřejmě nezvládnu. Skvělá hudba měla tu správnou sílu v kině, solidní byla též kamera. A když máte před sebou velké plátno a široko daleko nikdo nesedí, pak je to vždy zážitek, jaký doma nikdy neprožijete. Film ocení spíše menšinové publikum. ()

EvilPhoEniX

Davíd Bruckner je režisér, kterého mám hodně rád. Svým Rituálem překvapil snad všechny a Southboundem mě vyloženě odrovnal, takže na jeho nadcházející horor jsem se těšil, ale nečekal jsem, že to podá tak hmm Flanaganovsky?!Dějově docela nezáživně podaná byť dobře zahraná Drama s lehkými mysteriózními prvky, kde se opravdu hodinu 20 nic zajímavého neděje. Rebecca Hall hraje přesvědčivě, ale moc mě to její pátrání po minulosti a odkrývání pravdy nebavilo. Tak trochu jsem doufal v nějaký mindfuck s paralelními světy, nahlédnutí za oponou na druhou stranu a né nepřímou vykrádačku Invisible Mana, což tak místy opradu působí. Je to docela komplikované, matoucí a nevím jestli úplně dobře dotažené. Lekačku jsem však nezaznamenal, gore určitě ne a strašení, tak to na mě vůbec nefungovalo. Nevím jak film hodnotit, nebavil mě natolik, abych mu dal 3, na druhou stranu 2 mi příjdou málo a Brucknera mám rád, tak zůstanu na neutrální půdě. Oslněn však nejsem.Příběh 3/5, Akce 1/5, Humor 0/5, Násilí 0/5, Zábavnost 3/5 Hudba 3/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 3/5, Napětí 2/5, Emoce 1/5, Herci 4/5. 5/10. ()