Místo zločinu Plzeň

Česko, 2015, 5 h 49 min (Minutáž: 57–60 min)

Réžia:

Jan Hřebejk

Scenár:

Martin Bezouška

Kamera:

Asen Šopov

Lukáš Vaculík, Martin Stránský, Jan Zadražil, Vladimír Polívka, Berenika Kohoutová, Vladimír Kratina, Zuzana Vejvodová, Jaroslav Pížl, Barbora Kodetová, Vítek Pokorný, Václav Liška, Jana Gýrová (viac)

Šestidílný kriminální seriál Místo zločinu Plzeň sleduje práci plzeňského kriminalistického oddělení. Divákům se představí plukovník Karel Drtina (Lukáš Vaculík), šéf plzeňské kriminálky, strohý profesionál, který nemá osobní vztahy s vyšetřovateli v oblibě, a kapitán Tomáš Karas (Jan Zadražil), racionální pedant, jehož jedinou slabostí je tolerance ke kolegovi Viktoru Knappovi (Martin Stránský), který i přesto, že se rád napije, má v týmu respekt. Nejstarším členem kriminalistického oddělení je major Vladimír Šimek (Vladimír Kratina), ženský element zastupuje kapitánka Mirka Ondrová (Berenika Kohoutová), svéhlavá, ale velmi pracovitá vyšetřovatelka. Nejmladším členem týmu, hledajícím každou příležitost k tomu, aby se prosadil, je zakomplexovaný kapitán Jakub Lepší (Vladimír Polívka). Kromě nich se v seriálu objeví také Bára Kodetová, Jitka Čvančarová, Tereza Brodská, Andrea Verešová či Zuzana Vejvodová. Tým kriminalistů bude v seriálu řešit vraždu významného plzeňského podnikatele, pátrat po nezvěstných pracovnících bio farmy, hledat manželku šéfa plzeňské opery, odhalovat psychopata, který zřejmě stojí za vraždou mladé ženy, i pátrat po tom, kdo řídil náklaďák, který srazil místní učitelku. (Česká televize)

UncleG odpad!

Milý Jirko Strachu, vím, že jsem Tě často kritizoval za seriálovou produkci. Často jsem Ti vyčítal lacinou televizní béčkovost, nereálné vzahy mezi postavami, dialogy beze smyslu, točení podle debilních scénářů... ba i ten nedostek napětí někdy přišel na přetřas. Věř mi, že jsem to nepsal s nenávistí v srdci, ale proto, že Tě mám vlastně rád a stále věřím v Tvoje režisérské schopnosti. Milý Jirko (a teď se dostáváme k věci), dovol mi, abych se Ti z hloubi duše omluvil. Hřebejkův seriál o kriminálce z Plzně - toť festival nefunkčnosti, bídy a naprosté tvůřčí impotence. S překvapením zjišťuji, že Hřebejk nedokáže natočit akci, aby vypadala akčně. S překvapením zjišťuji, že Hřebejk nedokáže vést herce k lepším než podprůměrným výkonům. S překvapením zjišťuji, že se tu nikdo ani nesnaží o náznak napětí. Je to seriál tak neskutečně lajdácký, mdlý a "nijaký", až jsem překvapen, jak moc mě to vlastně překvapilo. Být to Hřebejkova prvotina, pak by nejspíš záhy skončil režírováním silvestrovských estrád s dechovkou. Scéna s injekcí ve výtahu a následná "honička po střechách" z prvního dílu by se měla promítat na filmařských školách jako odstrašující příklad! ()

Marci

hodnocení po 1. dílu: a to jako je myšlené vážně? V názvu filmu místo činu Plzeń, ale nemocnice je pražská Thomayerka - takže reálie absolutně mimo, mladá policajtka neohroženě v minisukni a botách na klínku honí vraha, kdyby to nebylo tak k pláči, tak jako fraška fakt dobrý. Takže Hřebejk a tvůrci jako chtěli udělat blbce z kriminalistů nebo to má být parodie nebo co? Fakt věřím, že to takhle debilně v reálu nefunguje. Škoda koncesionářských poplatků! ()

Belbo

Viděl jsem dva díly a proto, že jsem tak trochu masochista, se kouknu i na zbytek :) . Plzeň je absolutní krach režijní invence a přístupu k tématu. Dobře, když přistoupím na průser se scénářem, tak bude limitovaná pouze dějová rovina a dialogy, ale tady to krachuje podobně jak exorcista na režisérově neschopnosti: běh po střechách, "přibližovačky", jízda kamery při výsleších, nechtěná vtipnost vražd (a ten jekot při nich), diletanství soubojů (vyražení injekce ve výtahu), absence napětí... Ed Wood forever ... ... Tak jsem to včera dokoukal a je třeba rekapitulovat: 1. díl, odpad, 2. díl, odpad. 3. díl **, 4. díl ***, 5. díl ***, 6. díl *. Sečteno, podtrženo a zprůměrováno to dělá 1,5 hvězdy na díl, zaokrouhluje se nahoru. ... Tož na to se móžu vysrat a nechám tam jednu, bo nejsem akurátník. ()

JamesSi

Neznámý muž se loučí s neznámou ženou. Ta vejde k sobě domů a jde se osprchovat. Mezitím muž si nandá podomácku udělanou masku, vyleze dva metry na balkón (s nandanou maskou) a dvacet sekund pouze stojí a pozoruje ženu ve vaně. Pak otevře dveře a jemně dotkne se zad ženy. Žena začne křičet. Tma. Dramatické kriminalistické titulky ve stylu True Detective. Začíná seriál Místo zločinu Plzeň. Jakožto Plzeňák jsem doufal, že půjde o seriál, který bude nevědomky vtipný (asi jako Vraždy v Kruhu). To se v některých scénách podařilo, ale ve většině scén jde o klasickou kriminálku. Sakrastické hlášky, osočování všech podezřelých a další klišé známé ze zahraničních kriminálek tu naleznete. Je to profesionálně nakamerované a nazvučené, ale herecké výkony by mohli být lepší (jdou, ale rozhodně jsem to postavám nevěřil) a scénář je občas dosti hloupý (ale má i pár světlých momentů). Zrežírované je to nic moc - zvláště "akční" scény a honičky se nedají brát vážně. Vše je to takové průměrné, až na pár nevědomky vtipných scén. 5/10 Šéf nás vykopne až na Štruncák. EDIT: Děkuji uživateli Tomovi_Lachtanovi, že mě opravil. ()

Tommassi3

Hřebejk dokázal ještě nedávno nemyslitelné, potvrdil, že jeho poslední krimitrapas s exorcistou nebyl výjimečným kiksem, ale pouze důkazem, že tento žánr naprosto neovládá, když navíc tohle špatně obsazené plzeňské místo činu platí za vlastně dokonale řemeslně nezvládnutý projekt.. Když jsem nedávno zprvu spílal nezkušenému Hudskému za jeho poněkud křečovitý scénář k výbornému Strachovu Labyrintu, o jehož gradaci a napětí si může nechat tahle (hře)bejkovina jen zdát, ani v nejhorším snu by mě nenapadlo, s jakou upocenou prasárnou se vytasí Martin Bezouška, ačkoliv zde nefunguje takřka nic, tu nablblou úvodní titulkovou znělku nevyjímaje.. Prozatím opravdu příšerné zklamání, které jednoho přímo odrazuje vůbec dalšího sledování.. Tak to vypadá, když si (hrdina mainstreamu) autor bez sebereflexe myslí, že televizní tvorba je cosi méněcenného, čemu stačí jízda bez zaujetí na půl plynu.. ()

• Když při vyšetřování sebevraždy doktora Kaliny (Ivan G'Vera) vyšetřovatelé prohlížejí a fotí lékařský pokoj. Na zdi je vedle diplomů též fotografie Ivana G'Very s Danielem Craigem, s nímž Ivan G'Vera doopravdy hrál ve snímku Casino Royale (2006). (kutavi)
  • Režisér Jan Hřebejk se před natáčením setkal i se skutečnými vyšetřovateli. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (SONY_)
  • V epizodě vidíme brigádnici z biofarmy, která je pohřešovaná a z jejího mobilu přicházejí sms, že je v pořádku a má se dobře. Vyšetřovatelé vůbec nevyužijí možnost požádat o spolupráci telefonního operátora a zaměřit, kde se mobil nachází. Další sporná věc je, že na místo, kde brigádnice zmizela, pošlou svoji kolegyni, aniž by měla zajištěnou nějakou ochranu. (sator)