Prokletí

• Veľká Británia Eight for Silver (viac)

Tajemná a možná nadpřirozená síla ohrožuje v 19. století malou vesnici ve Francii. Patolog John McBride přijíždí, aby prozkoumal nebezpečí, a během toho vymítá své vlastní psychologické démony. (SkyShowtime)

dO_od

// Je trochu škoda, že nejsilnější scéna filmu přijde v prvních minutách, zároveň není náhoda, že zatímco by člověk rád uhnul pohledem, kamera zůstane stát jako zkoprnělá, právě taková řemeslná zručnost a vynikající práce s atmosférou i obrazem nicméně provází The Cursed až do konce, a je to právě kvůli tomu, proč nakonec dávám čtyři stříbrný z pěti. Jo, zbylý děj je už trochu šablonovitý a ten překombinovaný konec si mohl Ellis odpustit, nicméně Kelly Reilly a Boyda Holbrooka mám moc rád, a tahle hororová povídka mi moc sedla. 7/10 ()

Morholt

Sice si nejsem úplně jist, že to, co běhalo po lesích, je vlkodlak, ale jinak tady nemám problém. Má to prakticky všechno. Kletbu, noční můry, vyvedenou potvoru, slušné gore a navrch podmanivý sychravý vizuál, ve kterém se nejedna nadpřirozená mrcha musí cítit jako doma. Pokud bych měl vypíchnout nějakou scénu, tak je to pitvání, které je z mého pohledu jednou z top žánrových sekvencí posledních let. Ten nejmenší problém nemám ani s herci. Co mi trošku chybělo je výraznější napětí a nepohrdl bych ani fungující lekačkou. Ale výše zmíněné všechna negativa vesměs smazalo. Ellis mě nezkalamal ani tentokrát. 80% ()

TheEvilTwin

Werewolf horor tady už dlouho nebyl, a tak oceňuji kvalitní přírustek do žánru. První půlhodina je znatelně lepší a tajemnější, ale pak už to začne jít trošku z kopce a jen tak tak to film dotáhne do zdárného konce. Postavy nejsou nijak zajímavé, vizuál celého filmu je naštěstí správně temný a ponurý a dojde i na občasnou krev a monstrum na scéně, takže si nestěžuju. Stejně tak potěší i pár jump-scares se Strašákem a solidní atmosféra, která se zmíněným vizuálem dělá svoje. Příběh je ale možná až trochu moc jednoduchý a přímočarý a nepřináší jako celek nic moc nového, poutavého či zajímavého natolik, abych měl na filmu co vyzvedávat. Čistý průměr. ()

Stanislaus

Vlkodlačí horor si jen málokdy nechám ujít a Eight for Silver (či The Cursed) si mě získal svým námětem, tak i prostředím, v němž se odehrává. Z hlediska výpravy a scenérií se jedná o slušný atmosférický horor, kde mi mlžná krajina evokovala nebezpečná blata z Psa baskervillského, rovněž se mi líbilo pojetí ve směru gothic novel. Příběhově mi však přišel film poněkud zmatečný a roztěkaný. (Spoiler alert!) Ellisovi haprovaly roky mezi rámcovým a hlavním příběhem, přičemž by jenom stačilo neodkazovat na Gévaudanskou bestii, která řádila o téměř 130 let dříve. Záchrana jedné z obětí bestie byla rovněž z mého pohledu problematická. Pokud by byl film bez rámce (a tím i kratší) a Ellis by se nesnažil o přehnaný mýtický přesah, dal bych filmu s klidem čtyři hvězdičky - takhle jsou to lepší tři. ()

tron

„Už je čas.“ Niečo medzi veľmi dobrým priemerom a veľmi jemným nadpriemerom. Ale za celkovú temnosť, vážnosť a atmosféru musím ísť na 4*. Trvá to síce skoro dve hodiny, ale hoci je tempo pomalé, pripadalo mi to skôr ako sympatická a príjemná pomalosť, než vyčerpávajúca. Nevadilo by mi ak by to malo o polhodinu viac. Herci síce tak nejak extra nemajú príliš čo hrať, ale snažia sa, možno až zbytočne, keďže, ehm , tak nejak extra nemajú príliš čo hrať. Na Boyda Holbrooka (Narcos), Kelly Reilly (Yellowstone) a Alistaira Petrieho (ale všetci súm typovo výborne vybratí) je radosť pozerať. Výprava a kostýmy nesú správne historický fíling, poteší výprava sídla uprostred zahmlených lesov so zablatenou dedinou v blízkosti. Anglický režisér Sean Ellis (tvorca jedného z najlepších hororov desaťročia: Črepín v hlave s Lenou Headey) sa nevyžíva v explicitnosti, ale keď už tu „niečo“ je, ide na doraz. Kto chce hľadať rôzne myšlienky, podprahové názory a motívy na zamyslenie (rasizmus, xenofóbia...), nech sa páči. Určite nájde. Kto si bude chcieť vychutnať „iba“ historický horor, užije si. A veľmi sa mi páčili posledné sekundy (a šikovné a nečakané napojenie na moju obľúbenú historickú záhadu masových úmrtí v Gévaudane). ()

• Snímek se odehrává ve dvou časových rovinách – rámcový příběh je zasazen do roku 1916 a odkazuje na bitvu na Sommě, zatímco většina filmu se odehrává o 35 let dříve, tedy roku 1891. John McBride (Boyd Holbrook) ve filmu několikrát odkazuje k tzv. Gévaudanské bestii a tvrdí, že mu zabila manželku a dceru. Dotyčná bestie, jenž se objevila mj. ve filmu Bratrstvo vlků - Hon na bestii (2001), však řádila ve Francii v letech 1764–1767. Johnovi by tím pádem muselo být nejméně 150 let. (Stanislaus)

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna