5:35

Česko, 2019

Réžia:

Marie-Anna Šulc

honajz

Trochu mi vadilo, že třeba na konci filmu chybí titulek, kým byl film inspirován (a musel jsem si dohledat na internetu, že ano, hádal jsem správně, osudem Milady Horákové). Také doteď nechápu symbol pole - možná "prach jsi a v prach se obrátíš"? Jinak jde o dokonalou, minimalistickou experimentální skládačku, výseky pocitů a chování lidí kolem, kdy si divák sám skládá skoro jako v detektivce, co tím autorka asi myslela, a ono ejhle!, vše do sebe zapadá a na konci z toho je velmi zvláštní, ale skutečně silný pocit. ()

honajz2

Přesně takové filmy v Česku nikdo netočí, a je to strašná škoda. 5:35 je film složený ze symbolů a náznaků, které jsou navíc ukryty v obraze, obejdou se skoro beze slov a dohromady to tvoří jeden ucelený děj. Jen je třeba se nad tím trochu zamyslet a všechno vám to do sebe zapadne. Přesně něco takového českému filmu chybí a pokud takových filmů bude víc, jenom dobře. Velmi povedené. Je to silnější, než kdejaký dokument či film o Miladě Horákové - a to to celé má jen pár minut! 4* ()