Dávná pověst o muži s píšťalou nemá začátku ani konce. Krysař po staletí putuje od města k městu a jeho tvář má nesčetně podob. V tajemných ulicích starobylé Prahy ožil jeho příběh jen na jediný den a možná jen proto, aby se stal filmem. Objevil se na přelomu jednoho roku jako přízrak a stejně tak i zmizel. Hned při prvních krocích městem spatřil Agnes, Kristiána a budoucí svědky jejich manželského slibu, jak v otevřeném červeném kabrioletu objíždí kostely a prosí o svatební obřad. Dívka s věnečkem ve vlasech, nosí pod srdcem nový život. Ale všude jsou odmítáni. Muž s fujarou a v dlouhém plášti, nadaný podivuhodnou schopností přinést lidem očistu, až dosud lásku nepoznal. Pro něj i pro Agnes je jejich setkání jako blesk z čistého nebe. Marně Kristián volá jméno své milé, marně jim ďábel nastražuje léčky. V té zběsilé silvestrovské noci se zrodilo pouto, které je ale třeba vykoupit. Každý tu něco ztrácí, každý se musí něčeho vzdát

Krysař, který nalezl inspiraci ve stejnojmenné předloze Viktora Dyka i v muzikálu Daniela Landy, je osobitou a originální filmařskou reflexí staré legendy. Na otázku, proč byl film točen vlastně "v přímém přenosu", v průběhu 24 hodin, F. A. Brabec - spoluscenárista, kameraman a režisér v jedné osobě - odpověděl. "Snažil jsem se najít klíč na zpracování Krysaře tak, aby zůstal silný emotivní příběh o lásce a zároveň abychom nevytvořili 'jen' klasickou 'dobovku'. Extrémní podmínky natáčení, kde musí všichni ze sebe dostat opravdu všechno, pomohly umocnit emotivní proniknutí pod kůži všech hrdinů. Faleš nebyla možná, nebyl na ní čas. Zahráli jsme si s přirozeným vyčerpáním, se zimou i s povinností něco dokončit.Věřím, že jsme v hraných scénách dosáhli větší autentičnosti a expresivnosti,.a že divák bude vtažen do děje se stejným nasazením jako celý filmový štáb." (oficiálny text distribútora)

Radko

Atmosféra Prahy je fajn. Aspoň tak ju vnímam aj ja z pohľadu občasného návštevníka, prichádzajúceho nasať energiu. To je jediné pozitívum guinessovského experimentu. Zvyšok tvorí chatrný dej o náprave hriechov, ku ktorej sa dá prísť rôznymi cestami. Tvoria ho smrteľne vážne tváre hlavných aktérov deja v bodovom osvetlení, lemované partičkou uvrešťaných karnevalových amatérov, podpriemerné herecké výkony, nezaujímavá hudba. Celkove mi to pripomenulo ďalšiu nevydarenú podivnosť Eliška má ráda divočinu. ()

novoten

Nečekal jsem moc, ale tolik škobrtání jednoho až zaskočí. Vytvořit během jednoho dne amatéřinu s nulovým příběhem a dokola omílanou Landovou hudbou a hrdě a velkolepě ji pojmenovat Krysař, to už chce odvahu. Nebo chorý mozek. Je mi líto těch tisíců studentů, kteří byli na reklamou mohutně podporovaný Brabcův ústřel nahnáni. Povinná literatura je zkrátka někdy mrcha. ()

Prochy38

Původně jsem chtěl dát 3, max 4 *, protože ač jsem byl nadšen, spousta faktorů mě vytáčela. Ale když vidím, jak je tohle dílo těžce podhodnoceno, 5* dávám s celkem čistým svědomím. Znám celkem dobře knihu, muzikál mi zatím unikal. Ztvárnění samotného Krysaře u mě na výbornou! E. Geislerová není žádná modelka, ale roli Agnes zvládala suprově. Kristián jako R. Krajčo taky nebyla zlá volba. Skvělá Landova hudba výborně vykreslovala atmosféru. K. Dobrý sice těžce přehrával, ale asi to byl záměr. Fakt, že film skončil přesně opačně, než kniha pominu, beru to jako originalitu. Ale co mi fakt vadilo, a to hodně... Ta FAMU - skupina... Proč má Brabec ve zvyku tohle dělat?? Proč? Proč do každého filmu musí narvat něco, co ho totálně zhnusí... Kdyby po té praze jezdilo auto a v něm seděl Krajčo a Geislerová a nikdo jiný se tam už neobjevil, bude to mnohem lepší. Co mě vytáčelo totálně byl kruh reflektoru, který neměl hlavu ani patu. Jestli to takto mělo být, tak by někdo asi potřeboval lékaře, protože to nebylo normální... Kamera byla taky spíše otřesná. Možná škoda, kdyby se někdo nesnažil to za 24 hodin stihnout, ale raději to v klidku natočil za dva dny, vypadalo by to mnohem líp... ()

Greny

za svůj názor se nestydím a vůbec se nebojím tento film označit za velmi uspokojivý ... kdyby jsme se na tento film nedívali z pohledu rekordu v rychlosti natočení, ale z pohledu experimentálního, námětového, tak je velice vyspělý a odvážný. Osobně sdílím názor, že k tomuto filmu prostě musíte dospět. Na kino to opravdu není - maximálně tak filmový klub. Já si na tento snímek počkal až dostatečně vyzraji a byl jsme nadmíru spokojen. Zpracování tématu krysaře mě oslovilo a námět zasadit celý příběh do silvestrovské Prahy je skvělým nápadem, protože takto silnou atmosféru jsem ještě u žádného českého filmu nazažil. Film je prošpikovaný skvělými nápady, ale bohužel někdy jsou nedotažené a nebo zanikají, ale opravdu film to je jenom pro někoho ne pro každého. Bohužel je to film nespravedlivě popravený ... ()

Anderton

Viete si predstaviť, že by lekár vykonal náročnú operáciu za hodinu? Viete si predstaviť, že by nakreslil maliar veľký umelecký obraz tiež za hodinu? Viete si predstaviť, že by navrhol architekt výškovú budovu za týždeň? Tak prečo máme akceptovať fakt, že filmár natočí svoj film za jednu noc. Nedá sa nič robiť, takýto prístup musí byť na výsledku poriadne poznať. A to ešte Brabec s bravúrou túto "umeleckú výzvu" zvládol, pretože nemám problém ohodnotiť jeho výtvor dvoma hviezdami. názov Poetický v popiske by mal admin vymeniť za Silno experimentálny. ()

• Film je natočen podle knížky Viktora Dyka. (HappySmile)
  • Film se natáčel od 31.12.2002 10:00 do 1.1.2003 9:45. Natáčení tedy trvalo necelých 24 hodin a jde o nejrychleji natočený film na světě, zapsaný v Guinnesově knize rekordů. (zigot7)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe v časti Staré Mesto. (dyfur)