Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Taliansko, rok 1600. Michelangelo Merisi – známy skôr ako Caravaggio – je geniálny umelec, ktorý sa odmieta podriadiť prísnym pravidlám Tridentského koncilu, upravujúceho zobrazovanie sakrálnych námetov. Keď sa pápež Pavol V. dozvie, že Caravaggio používa pre svoje sakrálne obrazy ako modely prostitútky, zlodejov a tulákov, poverí tajného vatikánskeho agenta, aby vykonal dôkladné vyšetrovanie. Agent má rozhodnúť, či bude maliarovi udelená milosť, o ktorú požiadal, keď bol odsúdený na trest smrti za to, že zabil v súboji jedného zo svojich sokov v láske. „Tieň“ začína v utajení vyšetrovať maliara, ktorý svojim životom i umením fascinuje, znepokojuje, rozvracia... a má v rukách nad osudom génia absolútnu moc. Michele Placido – scenárista, režisér aj herec tohto filmu – prichádza po päťdesiatich rokoch kariéry a štyroch rokoch práce na tomto projekte so svojim štrnástym filmom. Film zobrazuje zložitý a dobrodružný život Michelangela Merisiho alias Caravaggia a odhaľuje jeho zložité vnútorné rozpory a hlboké temné muky. Spurný a nepokojný, zbožný a poburujúci, nezávislý a neustále prekračujúci spoločenské hranice Caravaggio, ako ho Placido zobrazuje, je prekliaty umelec s absolútnym talentom, ale predovšetkým rocková hviezda v čase, keď ešte žiadne neboli, rebel bez príčiny, ktorý musí čeliť znepokojujúcim dôsledkom svojho bezohľadného života – so všetkými svojimi ženami a vnútornými démonmi – v ktorom vedľa seba stojí genialita a neskrotnosť. Placido nám tak Caravaggia predstavuje ako nadčasovú postavu, úplne fascinujúcu a univerzálnu ikonu. (Film Europe)

(viac)

Videá (10)

Trailer 1

Recenzie (23)

arinečka 

všetky recenzie používateľa

Začátek jsem kvuli unave a gintoniku trochu prospala Škoda Jo,tak trochu patos. Dialogy pronášené jak film o Šebestiánovi u Trošky. Patrně jsem byla trochu rozmrzelá. Krásný Stín. Opravdu. Bože, kdo to je? A obraz filmu vypadal,jak kdyby tohle točil zmrtvýchvstalý Caravaggio. Jsem natvrdlá nebo tam režisérovi trochu prosvítalo srovnání Michela a Ježíše?  A Jidáš byl markýzin synek. Režisér hraje kardinála.  Taky tam hrála Isabelle Huppert To je taky plus See it or not Who cares ()

shade000 

všetky recenzie používateľa

Caravaggiove obrazy sú známe po celom svete a úprimne celkom som sa hanbil, ako som vedel o tomto geniálnom umelcovi málo. Klobúk dole pred Talianmi, že si takto vedia pripomenúť jedného zo svojich najlepších aj keď možno jemne kontroverzných umelcov. Klobúk dole, ďakujem za úžasnú dávku histórie a nestarnúcu Isabelle Huppert... ()

Reklama

Othello 

všetky recenzie používateľa

Už nekonečný výčet produkčních společností, partnerů a sponzorů v úvodu napovídal, že s touhle zapomenutou adaptací druhého Assassin's Creeda (ve které papežský zmocněnec zpomaleně kráčí obrazárnou a do toho hraje něco jak od Massive Attack) bylo hodně práce, než ji nakonec přešili na Caravaggiův životopis. Výsledek částěčně upomíná deklamativní dokudramata a jindy zas ambiciozní historické horory ze 70. let, ve kterých vidíte, jak schopnosti jedné části filmařského týmu (obvykle maskérů) vyvažují naprosto neadekvátní výsledky práce týmu jiného (obvykle herců). Tady sice vypadá dost věrohodně, kdež někdo praští někoho kládou přes ksicht, ale když se má vyjádřit vzpomínka hraběnky Colonnské na inpulzivního malíře, tak se to holt musí udělat skrze scénu, ve které se sedmdesátiletá (příšerně předabovaná btw) Isabelle Huppert orgasmicky kroutí v posteli, přejíždí si rukama po těle a vrací se jí flashbacky, jak byla prcána před krbem. Jo, je to docela zábava, nebudu lhát, ale jinak, ačkoli jsem ten film neviděl, tak takhle přesně si myslím, že vypadá Jakubiskova Bathory. ()

moviebuff42 

všetky recenzie používateľa

Neuveřitelný. Takhle se mají dělat historické filmy. Ta kamera, ty obrazy.. Film , který se mnou dlouhou dobu zůstane v mysli. Strukturou je to vlastně Mannův Nelítostný souboj, kdy Stín (Louis Garrel) vyšetřuje hříchy a co jiného páchá Michelangelo Merisi alá Caravaggio. Jestli skonal Caravaggio tak jak je naznačeno ve filmu je možné, nebo je to jak píšou historici jen otrava. Otázka je jestli vyhrála tento boj Římsko-katolickí církev či ne? Ne. Caravaggio je dodnes nesmrtelný a ovlivňuje svými obrazy tisíce lidí , což je neěco co si tehdy církev nepřála. Jeho obrazy dodnes visí v kostelech. I když tomu tehdy nechtěli věřit tak jeho víra, je také víra, nezaslepená. Caravaggio miloval co dělal, a miloval lidi. Je důležité bojovat proti systému, proti jakémukoliv odporu, Vystoupit z davu, být svůj, mít odvahu říct 'ne'.   Amor vincit Omnia ()

blondboss 

všetky recenzie používateľa

"Chobotničiar" Placido sa rozhodol uctiť si pamiatku jedného z najvýznamnejších talianskych barokových maliarov a natočil vcelku pútavo a výživne tie najdôležitejšie okamihy jeho životnej púte. Téma ma až natoľko neoslovila, nakoľko nie som veľký fanúšik výtvarného umenia, ale minimálne bolo zaujímavé sledovať životné pohnútky, myšlienky, ale aj pády umelca. Placido zrejme nemal dostatočný budget najať Javiera Bardema, tak najal jeho talianskeho dvojníka. Z dobového pohľadu veľmi pekný film, ktorý ale z obsahového hľadiska nezaujme každého. 65 % ()

Galéria (37)

Súvisiace novinky

XI. ročník MittelCinemaFest

XI. ročník MittelCinemaFest

01.12.2023

V Praze se opět zvedá opona MittelCinemaFestu, středoevropského festivalu současné italské kinematografie, který se v České republice koná již pojedenácté a jehož projekce probíhají od 30. listopadu… (viac)

Reklama

Reklama