Po šesti měsících na sólové misi najde osamělý astronaut (Adam Sandler) na palubě záhadného tvora a s jeho pomocí zachrání svoje manželství. (Netflix)

Marcos22

Velkolepá výprava kosmonauta Jakuba Procházky (Adam Sandler) skrze vesmírné galaxie za sebepoznáním, do nitra své duše, do podhoubí svého vztahu s manželkou Lenkou (Carey Mulligan). Cesta za odhalením reality, za očistou duše a za přijmutím odpovědnosti za své činy. Tato niterná a srdceryvná podívaná je podpořená výjimečnými hereckými výkony Adama Sandlera a Carey Mulligan, kteří snímku dodávají neuvěřitelnou dávku lidskosti. Kosmonaut z Čech je pozoruhodnou exkurzí do lidské duše a jedním z nejniternějších snímků světové kinematografie s významnou českou stopou, v níž je nekonečná láska bez hranic smrtelnosti tou pravou esencí života. Připravte si kapesníčky, Adam Sandler vás rozpláče a rozloží na prvočinitele. Silné čtyři hvězdy. 👍 (01.03.2024) ()

JASON_X

Samozřejmě chápu, že nějakej Čech něco takovýho může napsat, tedy infantilní báchorku o tom, jak jinej Čech v kosmický raketě prozkoumává nějakou Čopru jménem celýho lidstva (CzechConnectu díky). Ale nechápu, že Amíci pak podle ní natočí i film. Tedy já bejt ten Kalfař a přijít za mnou z Hollywoodu, jestli bych jim ten námět nestřelil, budu hned sám trvat na tom, aby tuhle slabomyslnou rovinu změnili. "Prosimvás klidně si to natočte, ale z toho Čecha udělejte třeba Američana, kdo jinej by přece letěl v kosmický raketě k Jupiteru, že jo... Klidně ať je třeba černej, nebo teplej, to je mi buřt, nebo ať je to Číňan nebo Rusák, ale určitě ne nějakej Čížek, to dá rozum, to bych se pak musel hanbou propadnout, kdybych byl pod takovou ptákovinou podepsanej...". Asi tak nějak. Bože a ty nesnesitelně banální a nudný pseudofilosofující kydy s pavoukem Hanušem... Nebo ty kydy jeho starý na Zemi... Vždycky jsem razil heslo, že je lepší špatný scífko než žádný, ale v tomhle případě si tím nejsem vůbec jistej. A hlavně - ono to totiž ani žádný pravověrný scífko vlastně není, je to jen sentimentální telenovelický melodrama, zabalený do sci-fi obalu. Přeukrutná hovadina, jedna pouze za pěkný vizuál, za Lenu, Isabellu i Koothrappaliho. ()

mzss1

[50%] Docela pěkná bejkárna, když to nazvu takto. XD Máme tu opuštěného kosmonauta, který si ve vesmíru povídá s obřím pavoukem, co mluví a tláská se nutelou či co. Jenže určitou myšlenku film má, to zase musím uznat. V 3/3 vše na oko začne být trochu emotivní a smysl to dávat začne, jenže po cca půli filmu jsem už bohužel u toho usínal. Nápad to určitě má, Sandler se v téhle dramatické roli snažil, jenže to celé dopadlo tak na půli plynu. Potenciál to mělo možná o něco větší. Neříkám, že je to blbost, jen to prostě neudrželo tempo ... ()

Lucasion

"I just wanna come home..." Nemám slov. Po skončení jsem dlouho zíral na televizi a vstřebával tu obrovskou nálož emocí, kterou mi Spaceman dal. Nemám slov, ale zkusím to. Velmi artový a pomalý film. Nebude bavit tedy nikoho, kdo očekává Interstellar, i když.... I když má s ním Kosmonaut leccos společného. Je to klidná a pomalá sonda do lidského podvědomí a emocí. Procházka je na cestě vesmírem odhalit tajemství jako první pozemšťan. Ovšem jakmile mu manželka přestane ze Země posílat zprávy, tak se Procházka nalezne v delíriu vlastných myšlenek a vzpomínek. K tomu mu samozřejmě dopomůže Hanuš, arachnický mimozemštan. Jejich rozmluvy jsou vlastně páteří celého filmu. Ačkoliv by někdo mohl namítat, že je film dlouhý, tak mě subjektivně přišla délka akorát. Skvělá hudba jen dotváří melancholickou atmosféru celého příběhu. Adam Sandler, oblíbený komik, jen znovu dokazuje v jakého skvělého a talentovaného herce vyrostl. Vlastně mu můžete svěřit jakoukoliv vážnou roli a on ji zahraje jako tady, naprosto perfetkně. Podobně jako v Hustle (2022). Změny oproti knize probírat nemohu, jelikož jsem předlohu nečetl. Film mě ale neuvěřitelně dojal svojí hloubkou a emocemi, které na konci prostě museli ven. Nikdy by mě nenapadlo, že.... No to je jedno. Ale jako arachnofobik mi Hanuš neuvěřitelně přirostl k srdci. Za mě je Spaceman jedním z nejlepších filmů, co jsem za poslední dobu viděl. Navíc ta česká stopa nám prostě musí imponovat, no ne? (90 %) ()

Chrustyn

Při sledování Kosmonauta z Čech jsem v mezičase, kdy jsem se nechtěl zabít, přemýšlel nad tím, jestli opravdu chci promrhat 2 hodiny života a hlavně, co vedlo Johana Recka (kterého jsem po seriálovém Černobylu, považoval za génia) k tomu, aby vzal podprůměrnou knihu českého autora, kompletně ji okleštil a udělal z toho pseudo existenciální, meditativní sračku, která snad chtěla být novou odyseou ale vyjma snesitelného vizuálu (vyjma pavouka a konce) je tím nejnudnějším, co jsem za hodně dlouhou dobu viděl. ()

• Ve filmu nejednou zazní árie „Měsíčku na nebi hubokém“ z opery „Rusalka“ od Antonína Dvořáka. (NiWi)
  • Na zdi v jídelní části vesmírné stanice visí fotografie prvního českého kosmonauta Vladimíra Remka. (NiWi)

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

16.04.2021

Filmová adaptace knihy Spaceman of Bohemia českého autora Jaroslava Kalfara přibrala další hvězdu. Poté, co se projektu ujal Adam Sandler spolu s režisérem Černobylu Johanem Renckem, se nyní k… (viac)

Adam Sandler v adaptaci české knihy

Adam Sandler v adaptaci české knihy

27.10.2020

Před časem jsme informovali, že kniha českého spisovatele Jaroslava Kalfaře žijícího v USA The Spaceman of Bohemia alias Kosmonaut z Čech se dočká filmového zpracování od streamovací služby Netflix.… (viac)