Gaia

Při sledovací misi v lese se strážce parku setká se dvěma přeživšími sledujícími postapokalyptický životní styl. Zdá se, že chlapec a jeho filozofický otec mají své vlastní náboženství a tajemný vztah k přírodě. Jejich existence má mnoho podezřelých aspektů, ale když jsou jedné noci napadeni podivnými post-lidskými bytostmi, zjistí, že v této divočině je větší hrozba. (JasonCZ)

Corpsegrinder

Je velká škoda že se film vydal přesně tou cestou kterou jsem nechtěl. Začíná to slibně, hlavní hrdinka je hezká, design místních houbařů je bezchybnej (Last of Us?) a je to i hezky natočeno, a proto je škoda že drtivou většinu stopáže sedíme v nudný chatce kde se filozofuje o životním prostředí. Ano chápu poselství filmu, ale mohli na to jít trochu míň doslovně, a trochu přitlačit na hororovější stránce filmu. Eko-Věc už tu byla ve formě Annihilation, ale i tak tohle mělo potenciál. ()

Morholt

Já to chápu tak, že Země už toho má dost a bere si kontrolu zpátky. Nicméně to nedělá pomocí tsunami a vybuchujícíh sopek, ale zkrátka jednoduše lidstvo absorbuje. Jakkoliv nemám rád ekologické agitky, tak ten nápad se mi líbil. Vlastně si nevzpomenu, kdy naposledy jsem v posledních letech viděl něco natolik originálního. A je fajn, že se toho chopil sice nezkušený, ale evidentně talentovaný režisér. Jetsli se film může o něco opřít, tak je to vizuální stránka věci, která je naprosto úchvatná. Pro milovníky lesů je to doslova žrádlo.  Dalším plusem je  obsazení, které mi sice co do jmen nic neříkalo, ale herci prostě umí. A konečně jsou tu výborná houbo-monstra, která na mě udělala dojem a vůbec bych se nezlobil, kdybych se s nimi ještě někde potkal. Malým mínusem jsou artové hrátky, ale ty se dají i díky výše zmíněnému snadnou překousnout.  85% ()

JASON_X

Vizuálně i "atmosféricky" nečekaně úchvatná pecka z Jižní Afriky, která se chvilinku tváří jako nějaký běžný béčkový survival o konfrontaci krásky v nesnázích se zdegenerovanými podivíny v pralese, aby se však záhy změnila v něco mnohem působivějšího, hlubšího, symbolističtějšího, a ve své podstatě i tajemnějšího a děsivějšího. Protože svět hub z jistého úhlu pohledu opravdu tajemný a děsivý je. Patogenní parazitické spóry, násilná symbióza člověka a houby, zrůdné mutace, psychedelické vize a halucinace, něco starozákonních podobenství (žena - pokušitelka, ztráta nevinnosti, Abrahamova oběť Izáka), možná i inspirace Holdstockem (kopulace se zemí). Děj není úplně jednoduchý a primitivně přímočarý. Ovšem Gaia není ani žádná intelektuální a artová menšinovka, jen zkrátka trochu sofistikovanější horror. Jedinou vadou na jeho kráse jsou nešťastně špatně udělané "digitální" animace, naštěstí jich ale není mnoho. Ozdobou filmu je pak tuze pohledná prdelatá prsatice v hlavní roli, která se mi tu bez makeupu líbila ještě mnohem víc, než na nějakých komerčních fotkách na síti, které jsem si po filmu vygooglil. / Po dvou dnech zvyšuju o hvězdu na maximum, protože když vidím podobné skvosty sunout se v hodnocení pomalu k průměrné procentuální hodnotě, je mi smutno a na blití. 90%+. ()

Spacecore

Již tradičně zvedám na pět hvězd, i když film byl na suverénní čtyři, kvůli příšerně podhodnocenému hodnocení zdejších porotců. Rozhodně solidní horror, který má skvělou atmosféru, ale funguje to i jako chytrý art. Mnohovrstevnatý film, který ale není těžké pochopit nebo si interpretovat. Je zábavné ho sledovat a uvízné v paměti. Rozhodně překvapení poslední doby. ()

verbal

Búrská mrdna na houbách aneb Smaženice z jihoafrických lysohlávek je poměrně atmosférický a krásně nasnímaný ekoteroristicko mykologický průvodce kapskými halucinogeny, propůjčující zcela nový význam výrazu „zhoubovatět“, a mnohem lépe vstřebatelný s kapkou psilocybinu v oběhu, protože jinak jí budete furt čumět na kozy a vystydnou vám halušky. Tedy aspoň do doby, dokud pipinka od těch prvobytně pospolných Piláta s Ušákem nechytne ty mykózy a nezačne kompostovatět. Poté na ní již budou mlsně čumět jen milovníci hlívy ústřičné a ostatní se mohou konečně soustředit na vyfetovaný děj. Akorát to pak hned skončí, a to prvo- i druhoplánově debilním antikonzumeristickým manifestem, u kterého by se Gréta dozajista lačně ukojila makrelou, chcíplou v ropné sqrně. ()

• Film byl natočen v lese Tsitsikamma v Jižní Africe. (JasonCZ)