Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kto by mohol zabudnúť na obl'úbenú postavu Sváka Ragana v hereckej kreácii neopakovatel'ného Jozefa Krónera? Trojdielny televízny film Sváko Ragan, ktorý vznikol podl'a poviedok Ela Šándora, si už pri svojom prvom uvedení pred mnohými rokmi okamžite získal priazeň divákov. Priniesol nielen dobrú zábavu, ale aj príťažlivý pohl'ad na svet myjavskej lokality s mnohými rázovitými zvykmi a postavičkami a vtipne využívaný dialekt, najmä myjavský a brezovský. Nad tým všetkým však dominuje schopnosť Sváka Ragana vynájsť sa aj v tých najnepríjemnejších situáciach...
Brezovskí garbiari boli známi nielen kvalitou svojich výrobkov, ale ischopnosťou svoje výrobky na jarmokoch úspešne popredať. Vel'a sa po jarmokoch a trhoch v blízkom i vzdialenejšom okolí Brezovej nachodil aj Sváko Ragan a nečudo, že na svojich obchodných potulkách zažil aj kadečo veselého a spravil nejeden vydarený, ale i menej vydarený "kšeft"...
Scenárista Bedřich Voderka s režisérom Martinom Ťapákom obrátili pohl'ad v tretej a poslednej časti filmu aj na túto dôležitú časť Sváčkovho života. Sváko Ragan má už dospelého syna Ščevána, ktorého treba dôkladne priučiť otcovskému garbiarskemu remeslu a najmä zasvätiť ho do fígl'ov "gšeftovania s partiékou". Dcéra Juda je zasa pomaly zrelá na vydaj a treba sa rozhodnúť pre toho najlepšieho pytača, čo iste nie je jednoduché... (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (64)

rubik1 

všetky recenzie používateľa

Som z oblasti Myjavsko-Staroturanských kopaníc a je to skutočne nádherný pocit "očut ve filme totok krásné nárečé kerým sa u nás vyprává." Jožko Kroner bol geniálny herec ktorý vedel zahrať proste všetko. Žiadna póza alebo charakter preňho nebol problém. Kopanice sú nádherná a rázovitá oblasť nášho krásneho Slovenska a nie len preto že tu bývam. A to ako Sváčko volajú budíkom do Bratislavy je asi tá najnezabudnuteľnejšia alebo ak chcete najkultovejšia scéna v dejinách slovenskej kinematografie.. ()

MurielRezek 

všetky recenzie používateľa

Kdo by mohl zapomenout na garbiara Sváko Ragana a jeho putování za "gšefty"? Poetika lidového sedláckého rozumu a situační humor (kolikrát tak nadčasový) v záhoráckém nářečí. Slovenský folklór v té nejlepší podobě, výborná hudba Svetozára Stračiny a nezapomenutelná role Josefa Kronera, který v ní přímo zářil. A do toho má nostalgie...byť jsem Češka:). Dovoluji si přiložit malý slovníček tomu, kdo by snad nevěděl: garbiar - koželuh, kožešník; sváko - strejda ()

Reklama

Bilky 

všetky recenzie používateľa

Herecký koncert majstra KRÓNERA a veľmi pekne vykreslené charaktery postáv, jedovaté slovenské neresti a bohatý naturel - to fšetko nájdete ftomto kultovom seriály,ktorý som dlhé roky ignoroval (aj vďaka debilným vysielacím časom) a až teraz som k nemu "dospel" Miško si tu švihol postavičku právnika ako predzvesť jeho životnej úlohy v TISÍCROČNEJ VČELE a tie Jožkove prekáračky sú skvosty. Bohuotcuprisahám! :) ()

turkish44 

všetky recenzie používateľa

Humor nežný, inteligentný z rýdzo slovenskej dediny. Skvelá možnosť, ako si rozšírit slovnú zásobu o skvelé slová, vy kmíni. Sonda do prostredia ľudí, ktorí sa každý s každým poznali, a tak sa problémy ľahko riešili. A hlavne s rozumom, spravodlivo a nebolo potrebnej politickej korektnosti. Úžasný Jozef Króner, ktorý svojim hlasom a hereckým výkonom posúva film o tri levely ďalej, ako by bol bez neho. ()

Subjektiv 

všetky recenzie používateľa

Přes dvě hodiny mi trvalo sžívání se s postavami, dialektem i rázovitým prostředím a když se mi to konečně podařilo, přišel konec. Svět lidových taškářů a filutů ožil yznovu kráte po seriálu Slovácko sa nesúdí a přinesl další spousty zfilmovaných anekdot a příhod ze života. Škoda jen, že logicky se tak událo formou mozaiky malých událostí, která je málokdy mým šálkem kávy. Teprve, když v mnoha střípcích začínám vnímat obraz postav, obraz Myjavy, teprve tehdy si to začínám užívat. A to jsem tady úplně nestihl. Snad při druhém zhlédnutí, při vstupu do už známé řeky, to bude lepší. Nyní lepší ***. ()

Galéria (4)

Zaujímavosti (9)

  • V prvej časti na začiatku počas jarmoku je vidieť prechádzať dve deti vo vetrovkách, aké sa v medzivojnovom období nevyrábali. (Mero)
  • Pre krčmu U Tvarožkov a rómsku osadu Kováčikov sa vytvorili umelé priestory. (EleKtris)
  • V Brezovej sa nenatáčalo nič. Aj napriek tomu si vo filme zahrali brezovské ženy s evanjelickými puritánskymi krojmi. (EleKtris)

Reklama

Reklama