Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kto by mohol zabudnúť na obl'úbenú postavu Sváka Ragana v hereckej kreácii neopakovatel'ného Jozefa Krónera? Trojdielny televízny film Sváko Ragan, ktorý vznikol podl'a poviedok Ela Šándora, si už pri svojom prvom uvedení pred mnohými rokmi okamžite získal priazeň divákov. Priniesol nielen dobrú zábavu, ale aj príťažlivý pohl'ad na svet myjavskej lokality s mnohými rázovitými zvykmi a postavičkami a vtipne využívaný dialekt, najmä myjavský a brezovský. Nad tým všetkým však dominuje schopnosť Sváka Ragana vynájsť sa aj v tých najnepríjemnejších situáciach...
Brezovskí garbiari boli známi nielen kvalitou svojich výrobkov, ale ischopnosťou svoje výrobky na jarmokoch úspešne popredať. Vel'a sa po jarmokoch a trhoch v blízkom i vzdialenejšom okolí Brezovej nachodil aj Sváko Ragan a nečudo, že na svojich obchodných potulkách zažil aj kadečo veselého a spravil nejeden vydarený, ale i menej vydarený "kšeft"...
Scenárista Bedřich Voderka s režisérom Martinom Ťapákom obrátili pohl'ad v tretej a poslednej časti filmu aj na túto dôležitú časť Sváčkovho života. Sváko Ragan má už dospelého syna Ščevána, ktorého treba dôkladne priučiť otcovskému garbiarskemu remeslu a najmä zasvätiť ho do fígl'ov "gšeftovania s partiékou". Dcéra Juda je zasa pomaly zrelá na vydaj a treba sa rozhodnúť pre toho najlepšieho pytača, čo iste nie je jednoduché... (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (64)

anderson 

všetky recenzie používateľa

Kult kultov. Teda pre ľudí ktorí rozumejú mentalite tohto kúta západného Slovenska. Tí ostatní by to radšej nemali hodnotiť, ani pozerať. Skrátka úzkoprofilová nadčasová zábava. A JOZEF KRONER ? Ako rodákovi z úplne inej časti SR mu musím vyseknúť hlbokú poklonu, v tom s akou ľahkosťou sa vžil do tejto role. (11.4.2006) ()

Martin741 

všetky recenzie používateľa

Pocas tuhej normalizacie este stale dokazala ceskoslovenska kinematografia vyplodit vyborne veci /Marecku, podejte mi pero, Jachyme, hod ho do stroje, Svako Ragan ...../ V tomto pripade ide o vybornu "zahoracku trilogiu" na cele s rovnako vybornymi hercami : Kroner /Obchod na Korze/, Kronerova, Pavelekova. Zahoracky dialekt mam rad a aj ked som mnohemu nerozumel, film je urcite blizsi narodnej mentalite Slovakov nez kadejake sikmooke cinske kung fu hluposti /pardon, Bruce Lee/. Odporucam kazdemu, koho fascinuje kopaniciarske prostredie Myjavy, mentalita obyvatelov obyvajucich tento kraj, senky, humna so senom, huncutske ruralne vidiecke medziludske vztahy ..... pripadne nejaka ta zabijacka osipanej. Vzdy som mal rad tento kraj, a rad tu chodim. V podstate normalizacny kult a dalsi krasny dokaz toho, ze aj za normalizacie vznikali pamataniahodne a pozeraniahodne filmy. 95 % ()

Reklama

Hombre8 

všetky recenzie používateľa

Mne stačí, keď viem rátať. Raz, dva, tri, tri, stopäťdesiat korún... Semotamo dobrý gag, semotamo dobrý vtípek, ale celkově spíše hloupoučké. Srovnání se Slovácko sa nesúdí vůbec nepřipadá do úvahy. Řada postav se nevím proč chová jako retardi a spoustu času zabírají natahované scény nebo přímo nuda. ()

Bohemák 

všetky recenzie používateľa

Zařazení Sváka Ragana na ČT? Skvělý nápad! Veliké osvěžení v té záplavě vyšeptalých českých snímků. Kouzelná exkurze na slovenský venkov a půvabně vyprávěné příběhy se svérázným hlavním hrdinou. Ohromujícím způsobem výpravně natočeno (tolik lidí v dobových kostýmech, tolik zboží na trzích, těch uniforem...). Dočolomanskému a spol. veliké uznání za kaskadérskou scénu na řetízkovém kolotoči. Já bych zvracel určitě... ()

pds 

všetky recenzie používateľa

Pre mňa, ako hrdého Záhoráka, nemôžem inak ako za plný počet ⭐⭐⭐⭐⭐. Veľké + za zmienku o Malackách  😎, ďalšie + za perfektne zamaskovaného Ivana Krajíčka. Nájdu sa tu veci ktoré boli otravné, ako napríklad stále sa opakujúca "trhovnícka" hudba, ale to je iba detail. 90% ()

Galéria (4)

Zaujímavosti (9)

  • Režisér Martin Ťapák sa rozhodol aj pre Záhorskú Bystricu napriek tomu, že dej sa odohráva prevažne na Myjavských kopaniciach. Dôvodom bola zhodná architektúra oboch lokácii. Na základe rozprávania starších bystričanov vieme, že niektoré humorné scénky v druhej časti (ako napr. jazda na kolotoči, prevoz truhly aj s muzikantami na voze) boli sfilmované na základe prerozprávania tecinky Marky z dolného konca pánovi Krónerovi. (10kacena)
  • V prvej časti na začiatku počas jarmoku je vidieť prechádzať dve deti vo vetrovkách, aké sa v medzivojnovom období nevyrábali. (Mero)
  • Filmovalo sa v Trnave, v Jablonici, v Modrej, vo Vrbovom a v Jablonovom, v ktorom dodnes stojí dom sváka Ragana. (EleKtris)

Reklama

Reklama