S Forrestom Gumpom (Tom Hanks) prežijeme tri vzrušujúce desiatky rokov - od prostého detstva, kedy malého Forresta (Michael Conner Humphreys) nechcú kvôli nízkemu IQ prijať do školy, až po absolvovanie univerzity, od telesného postihnutia až k hviezdnej kariére hráča amerického futbalu, od hrdinu z Vietnamu až po krevetového magnáta. Svoj neustálymi premenami nabitý život spojí s niekoľkými ľuďmi: s kamarátkou zo školy Jenny Curranovou (Hanna R. Hall), ktorá preňho zostala celoživotnou láskou (Robin Wright Penn). Potom s priateľom z vojny Benjaminom Bufordom „Bubbom" Blueom (Mykelti Williamson), ktorý dáva smer jeho úvahám o love kreviet, a tiež s poručíkom Danom Taylorom (Gary Sinise), ktorému zachránil život vo Vietname. Dlhá Forrestova púť je rozprávaná nefalšovaným pohľadom hlavného hrdinu, ktorý sa stretáva so slávnymi ľuďmi - J.F. Kennedym i Johnom Lennonom - ale sám zostáva nedotknutý slávou. Forrest Gump je stelesnením éry a nevinnosti v krajine, ktorá svoju nevinnosť stráca. Svojim srdcom vycíti to, na čo jeho obmedzené IQ nestačí... (oficiálny text distribútora)

giblma

Nechápu ten povyk kolem. Jasně, film má světlá, vtipná místa, jinak to ale je jen rádoby ždímačka citů. Mezi silnou scénou a patosem je tenká hranice (udržet ji třeba většinou umí Forman). Forrest je polovinu stopáže za hranou. ()

sharky

Jak se praví v návodu csfd - v žádném případě by neměly být komentáře bezduchými štěky typu: Nejlepší film mého života!:) ()

honajz

Někdy Zemeckis sklouzává ke kýči a dojí slzy, ale film je koukatelný i po letech. :) A má i pár dobrých špílců. -- EDIT: Jak už ten film vidím poněkolikáté, o to vychcanější a nepříjemnější mi přijde. Oceňuju satirické špílce, kterých ale není až tak moc, co mi však vadí je ten princip Popelky, která sice byla blbá, ale podařilo se jí klofnout prince. Jakoby snaha makat, něco dělat, byla špatná, a lepší je být hloupý a vézt se. ()

Dr.film

Z nejzásadnějších momentů knihy Winstona Gromma Robert Zemeckis efektně buduje dramatickou klenbu, kterou nejvíce zdobí naivita Forresta Gumpa a neotřelé podání amerických moderních dějin. Je to film, který se svou svůdností podobá pohledu do cukrářovy kuchyně. ()

Roman.Ticka

Nejlepší role Toma Hankse, silný příběh prosťáčka, který klame tělem, tady spíš duchem. A hvězdu navíc bych dala vynikajícímu českému dabingu. Pokud se nepletu, konkrétně panu herci Vladimíru Dlouhému, když tak mě opravte. Úžasný song Sweet home Alabama a cítím se jako doma. Ano. ()

Othello

Náhoda tomu dala, že jsem nyní Forresta Gumpa viděl po delší době a dva dny po Bertolucciho filmu Il Conformista. Tím pádem jsem mezi oněmi filmy nacházel propojení, o kterých by asi nikdo, kdo Zemeckisův opus považuje za důkaz prosté krásy života, lásky a vůbec, nechtěl slyšet. A vzhledem k tomu, že jsem stále fascinovaný režisérovým vizuálním perfekcionismem, mizanscénou a choreografií, kterou zde mohl díky epizodické struktuře, sledující zásadní zlomy v amerických dějinách, uplatnit, musel jsem hledat cesty, jak film obhájit, protože on je fakt strašně dobře natočenej. (Poznámka: první den po očkování u sebe sleduji zvyšující přirozený odpor mozku k psaní souvětí kratší dvou vět vedlejších, budu to dále pozorovat). Groomovu předlohu neznaje, mi pak film nabídl nové čtení a to o idiotské nátuře amerických dějin 20. století, která trestá každého, kdo se v ní rozhodne mít nějakou roli (či ideji, viz návrat k filmu Il Conformista), zato odměňuje prosťáčky, kteří její neuchopitelnost, náhodnost a komplikovanost nemohou nebo nejsou schopni pojmout a jen se drží osnov vytyčených jejich (nikterak sofistikovanými) mentory (matka, Jenny, poručík Dan). Vytváří tak obraz chaotických dějin, v nichž si vesele žije prosťáček, který na jejich pochopení ze své podstaty rezignoval a ony ho za to odmění holkou, kterou on miluje a není schopný rozeznat, že ta si k němu jen jezdí na rehábko, nebo když hrozí, že její děcko pude do děcáku. ()

MM11

Omračující a srdcervoucí Tom Hanks drží film na bedrech a posouvá ho k těm na které nezapomenete. Nebýt jeho bylo by putování hrdiny napříč historií méně silné, možná i přehnaně patetické. Forrest Gump ale nemá nejmenší slabinu, která by stála za řeč. Ani nacionalismus není směšně dojemný, je jen dojemný. Dalším rozborem bych opakoval už jen všechno dávno známé. ()

Ivoshek

Po opakovaném shlédnutí přidávám jednu hvězdičku. Tak neuvěřitelné množství odkazů na události moderní americké historie i na filmy, které ji popisují, se jen tak nenajde. ()

Xeelee

Znáte nějaký jiný film, na kterém je geniální každý záběr, každá věta, herci i muzika? Forest Gump je unikát a já jen doufám, že nás ještě čekají další filmy, které se genialitou blíží Gumpovi, králíkovi Rogerovi nebo Kontaktu. ()

AlfaNumerO

Robert Zemeckis se s tímto filmovým počinem opravdu vytáhl. Řekněte sami, kdo by neznal Foresta. Naprostý kult, který nesnese většího srovnání. Forest jako běžec, voják, ping pongista... zbytek si doplňte podle libovůle. 91% ()

SOLOM.

Není nad to pořádně „proběhnout životem“ a nezastavovat, nezastavovat, nezastavovat!!! Alespoň tedy pro našeho hrdinu, který ač hlupák dokázal okouzlit spoustu lidí (diváků samozřejmě). Souhlasím s názory, že nejvíce se mi líbila část ve Vietnamu. Tom Hanks patřil a stále patří k TOP hercům a i zde vložil do své role úplně vše ze svého talentu od pánaboha. Robert Zemeckis odvedl vskutku excelentní práci a zcela po právu patří tento film mezi ty nejlepší. ()

Sofia

Pro mě osobně nejlepší film všech dob, Tom Hanks podal nepřekonatelný výkon. První slzy už se vždycky koulí, když Forrest nastoupí do autobusu a uvidí poprvé Jenny. Srovnání film/knížka (Winston Groom) – 9/1 – původní knižní Forrest Gump je úplně jiný, mám radši toho filmového :-) ()

Ilicka

Vzhledem k tomu, že tady na CSFD jde o film s nejvíce hodnoceními a mnoha komentáří, omezím se pouze na tiché zpytování svědomí, že mi trvalo tak dlouho, než jsem si k němu našla cestu, zčásti kvůli antipatiím k Tomu Hanksovi a zčásti kvůli solidaritě k "Vykoupení", kterému "Forrest" vyfoukl veškeré Oscarstvo. Moc se mi to líbilo, omlouvám se Forreste... ()

ARI50

Druhý nejlepší a já mu dal šanci dvakrát a nic, příběh je pěkně zpracovaný ale já jsem si nenašel cestu k němu takže za mé hodnocení se omlouvám ale takhle to cítím. ()

Ištván87

Až si přečtu knižní předlohu, tak to možná snížím. Nicméně i tak je fakt, že desítka filmů, která je v žebříčku až za tímhle filmem, je rozhodně lepší než první dva. ()

kajda.l

Asi mám srdce z kamene,ale..... No prostě jsem čekal víc, jediná scéna, která mě skutečně chytla u srdce, byla ta z úvodu filmu, kde se Forrest ve školním autobuse seznámil z Jenny a vůbec to vzájemné dětské sebepoznávání. Ovšem, hnedle nástupem středoškoláků F a J, jsem se začal trošku nudit a například scéna z fotbalového hřiště na mě působila až trapně.. Rovněž celá vietnamská anabáze šla tak trošku mimo mě. Celé to působilo (spíše bylo) až přespříliš americké, což mi trošku kazí celkový dojem z filmu.. Ovšem hláška "Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš co ochutnáš" je opravdu krásná..Příjemný film, ale pro mě jen lehce nadprůměrný.. ()

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

25.11.2018

Známý pro svoji kariéru profesionálního kouzelníka a herce z filmů a seriálů jako např. Hříšné noci nebo Deadwood, muž mnoha talentů Ricky Jay zemřel ve věku 70 let. Detaily úmrtí zatím nebyly… (viac)

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

29.08.2017

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

Mluví se o ní už téměř dva roky. Nové, údajně mnohem realističtější zpracování životopisu poslední egyptské vládkyně je od začátku připravováno pro Angelinu Jolie. Velkorysý projekt Cleopatra: A Life… (viac)