V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

Kroupa

Lepší kino než první část, ale ani tentokrát jsem se neposadil na zadek, ačkoli mi to bylo přislíbeno. Je tu mnoho velmi povedených scén a dějové odchylky od předlohy mě nijak neiritují - například vypuštění Guildy (ačkoli v první díle se toto téma otevřelo). Přetrvává ale pachuť z dialogů tam, kde se scénáristi odchylují od předlohy - opět přehlídka ošuntělých frází, byť možná v menší míře. Naprosto nechápu bezuzdné používání pojmu fundamentalisté samotnými fremeny! Vyvolávalo to ve mě úšklebek. Vizuální ztvárnění Guidi Prime a Harkonenů obecně mi nesedělo - proč monochromaticky? Proč mají hlavy jako vejce? Taky by mě zajímalo, kam zmizeli mentáti. Melodramatická Chani taky nic moc. Zato rád pochválím vykreslení pochybností o proroctví mezi fremeny. Další myšlenky: proč se tolik bojuje meči, když mají střelné zbraně a lasery? V knize je to vysvětleno používáním štítů - ty ale na písku nepoužívají kvůli červům. Nad scénou bitvy by se daly přivřít oči a souboj Paula s Feydem byl parádní...až na ten konec. Co to jako mělo bejt?? ()

TomasKotlant

Hodně solidní pokus, ale na totálně nedoceněnou Lynchovu verzi Duny z 80tek to pořád nemá! Místy je to 5hvězdičkové, místy dvouhvězdičkové, většinu času tříhvězdičkové. Tak celkem tak 55 %. Až místní pseudorecenzenti dostanou Lynchovu Dunu aspoň na 70 %, tak zvážím jednu hvězdičku přidat. 😊 Páč tohle je SVATÁ VÁLKA a já jsem místní Kwisatz Haderach!!! Tak přidejte hvězdičky Lynchově Duně nebo vás zlynčuju!!! *** Knihu jsem pouze letmo prolistoval, ale ač si Lynch pár věcí domyslel, tak to ve většině ohledech ještě vylepšil. Viděl jsem Lynchovu verzi aspoň 20x.  Asi jediné postavy, které působí ve Villeneuvově verzi kontextově výrazně propracovaněji jsou Feyd-Rautha (ač teda Sting byl boží) a dcera imperátora (ač vzhledově byla v Lynchově verzi taky mnohem lepší).  Villeneuvova věrohodnost vůči knize je dosti narušena zničením postavy Alie, která se objeví jen jako vize a našeptávač své matky a navíc nekonečné těhotenství dost bourá vnímání času a sledu událostí. Ti, kteří nádavají na Lynchovu nevěrohodnost vůči knize, tak ať se kouknou na Aliu tam. Pseudokritici možná už přesvědčili i Lynche, že natočil sračku, ale já za jeho filmovou transcendentální čest hodlám dál bojovat!!! Neboť za mě podstatu světa Duny, která míří k absolutní pravdě navnímal Lynch mnohem lépe než Villeneuve, To, že na jedno zhlédnutí může Lynchova verze působit nekompletně je už věc druhá a je potřeba ji vidět několikrát, aby ty střípky skládačky do sebe zapadly. *** BioOko, předpremiéra 🙏❤♾ Edit: Raději jsem na to zašel podruhé, tentokrát do Lucerny, abych se zbavil pocitu jisté neobjektivity a případně se mi rozsvítilo, ale navyšuji pouze na 65 %. První půlka napodruhé už byla dost nuda a ač několik věcí mi zapadlo do stravitelnější skládačky, tak efektům z dalšího a dalšího objevování nového v Lynchově Duně se zde ani ždibíčkem nepřibližuji. A zde tkví pravá podstata KOŘENÍ: Uvidět realitu přítomnosti, budoucnosti a minulosti v nekonečných kontextech a s tímto nadšením objevovat svět. A v této věci Lynchova Duna naprosto exceluje a to i když se na ni díváte podvacáté, zatímco zde u druhého zhlédnutí asi na dost dlouhou dobu zůstanu. Takže stejně jako Lynchova verze mi přijde totálně nedoceněná, tak tohle mi přijde fatálně nadhodnocené. Ať místní prohnilé kritiky pohltí píseční červi! ()

ROCK,THE

Úterý 27.2.2024 19:00 je datum a čas který se mi neodmyslitelně zapíše do paměti navždy. Česká Slavnostní Premiéra na červeném koberci v IMAXu v Praze na filmu s názvem DUNA: ČÁST DRUHÁ. A nyní se konečně dostávám ke své recenzi. Děj začíná přesně tam kde předchozí část končí, tudíž vidíme Paula s matkou a fremeny jak prochází pouští a od této chvíle začíná velká a epická cesta Paula za pomstou Harkonenům a samotnému Imperátorovi. Paul se učí jak se stát fremenem a tudíž i jednu skvělou vychytávku kterou je ježdění na písečných červech. Paulova matka Jessica se stává hlavní matkou a jed z mladých červů jí ovlivňuje a zastírá ji mysl tak že Paula stále nevadí ke svému osudu a tím je vést svatou válku proti ostatním rodům a stát se tak Imperátorem vesmíru a všech a tak se vydává Paul na strastiplnou cestu plnou dobrodružství, lásky, zrady a mnoha dalšího. Příběh je tentokrát o něco více akčnější než díl předchozí a hraje se zde více na emoce diváka, jediné co bych vytknul je mnohdy až zbytečně natahované scény a některé spomalovačky se tam tak úplně nehodily. A to je k příběhu tak nějak vše co prozradím, zbytek si musíte vychutnat v kině. Audiovizuál je něco tak nadepického že to nejde ani popsat slovy, je to tak naprosto velkolepý zážitek ať co se tyče snímání kamery, výpravy či vizuálních a praktických efektů je to zkrátka něco co jsem v kině už dlouhou dobu neviděl a postrádal, je to naprostý unikát a doslovně pastva pro oči. Hans Zimmer a jeho hudba k Duně je něco tak krásného a doslovně nadpozemského že ikdyby bylo plátno jen černé a hrála by jeho hudba k pokračování Duny tak budete mít stejně husinu úplně všude, soundtrack je epický stejně jako celý film a v tomhle případě by film nemohl být bez Hanse a Hans by nemohl být bez filmu prostě k sobě patří a Hansova hudba do celého filmu zapadá jak puzzle, dokonce mě tento soundtrack k druhému dílu oslovil víc než k dílu prvnímu který považuji podotýkám za jeden z nejlepších soundtracků vůbec, takže se máte nejen po vizuální stránce ale i po hudební sakra nač těšit. Timothée a Rebecca si kradou film pro sebe, oba své role posledních žijících Atreidů hrajou famózně a naprosto uvěřitelně a co hlavně když dojde na určitý zlom ve filmu tak jsou a hlavně Timothée naprosto neskutečný a neskutečný výkon obecně. Samozřejmě Austin Butler či Stelan, Josh a ostatní skvěle vybraný casting hrají jak kdyby to mělo být jejich největší dílo a ono asi i je. Denis Villeneuve to dokázal a přesvědčil mě o tom že po Chrisi Nolanovi je druhým nejlepším režisérem současnosti, protože jeho DUNA je víc než jen mistrovské dílo. Takže si připravte spousty kapesníků skrze pláč který jistě budete mít tak jako já a do toho se poholdně usaďte protože zažijete revoluční jízdu a jeden z nejlepších kinozážitků posledních let … 9.5/10 ()

warrenur

Tak sme sa dockali. Druhy diel je, zvlast v druhej polovici mimoriadne akcny. Prva sa nesie v duchu "spoznavania" a "splyvania" s Fremenmi. Obcas som sa nad tymi stereotypmi az uskrnal (vid. Avatar). Uvodna pustno-romanticka ma preto az tak nebrala, ale akonahle sa zacalo so zasievanim povier a Rebecca zacal "vyvadzat", nabralo to spad. Je tu tiez dost velkolepych momentov a zapamatatelnych scen. Zvlast pri pouziti "hlasu" a sem-tam daval usmevne hlasky aj Javier Bardem ako Paulov "ucitel a sprievodca" medzi Fremenmi. Vtedy to v hladisku zasumelo. Rozhodne vydarene pokracovanie, kedy som si ani neuvedomoval dlhu minutaz. Trosku nadhodnotene 5-hviezdie. 80% Uzasny zvuk i obraz. ()

barteca

Perfektní adaptace, trouby z Jericha opět majestátně zazněly (Zimmer forever) ! Duna nestárne ve svém poselství, inspirace jsou tam snadno viditelné od biblických po historické. I Timothée Chalamet zabodoval, vzala jsem ho na milost. ()

Jason.Cruger

Duna. Kniha plná filozofie, ekologie a príbehu, ktorý Vás pohltí od prvých písmen knihy. Že Duna 1 bola predzvesť a predjedlo toho, čo príde sa dalo čakať. Ale že Denis zhmotní druhú polovicu knihu na plátno tak presvedčivo, že si hovoríte, “takto som si to presne prestavoval”. To som naozaj nečakal. Že chýbajú mentati, navigátori alebo je troška ohnutá dejová linka mi vôbec nevadilo. To že záver je urýchlený.. prečitajte si knihu, tam je to presne rovnako. Duna part 2 je audiovizuálny masterstick. Scény sú ako dobre upravené fotografie, rozhovori sú autentické často zo samotnej knihy a emócie človek zažije rovnaké, ako keď čítal knihu. K dokonalosti chýba sfilmovať tretiu knihu, ktorá veľa uzatvára, a k tomuto filmovému veľkodielu, by sa patrila. Film desaťročia. Hans len podtrhol to, čo Denis stvoril, a obaja môžu spokojne umrieť, pretože dielo ktoré založilo knižné scifi zvládli na výbornú s pochvalou. 5* ()

Batahst8

Úchvatný masivní transcendentální kino zážitek, jemuž se absolutně nic nevyrovná, ani Avatar, ani Top Gun, ani Oppenheimer, ani Star Wars, ani Pán Prstenů. Duna je zkrátka něco, co jen tak v kině neuvidíte, a to hodně… hodně… hodně… hodně… hodně… dlouho. Denis Villeneuve miluje tu předlohu, miluje ten svět, miluje ty postavy, miluje na tom každé zrnko písku Arrakisu a je to na tom zatraceně vidět. A díky němu to miluji taky. Přesně pro tohle existují kina, přesně pro tohle existují filmy, pro ty momenty, kdy jen zíráte na plátno a říkáte si: „Jak to do prdele ti magoři dokázali”. Duna je jinde naprosto vším. Audiovizuálně jsem snad nic nádhernějšího životě neviděl, Villeneuve a Fraser překonávají každým záběrem sami sebe, plus jim k tomu ještě duní Zimmerova dechberoucí hudba, jenž je klíčovým faktorem filmu. Nebýt totiž té hudby, tak výsledek je poloviční. Tomuhle se říká sound designová dokonalost, každičký záběr, každičký tón, každičký trik je proveden a promyšlen do sebemenšího geniálního detailu. Ale přitom se Denis neztrácí v příběhu ani postavách. V příběhu, jenž se nebojí mluvit o věcech, které se jinačí filmy báli, jako je fundamentalismus, imperialismus nebo náboženská fanatizace. Casting je absolutní luxus, každý herec do své role perfektně pasuje. Timothée Chalamet podává nepředstavitelný výkon a vůbec netuším, kdo jiný by to, kdy v Hollywoodu zvládl líp. Ten kluk je zcela jinde a pokud nedostane aspoň nominaci na Oscara, tak budu hodně nasranej. Ale kdo mu dýchá na paty, tak to je Austin Butler jako psychopatický anděl smrti v podobě Feyd-Rautha Harkonnena. Ten totiž vytvořil nového ikonického záporáka, jenž se může rovnat Jokerovi z The Dark Knighta, Darthu Vaderovi nebo Hannibalovi Lecterovi. Ale celý casting je prostě skvělý, ať je to Rebecca Fergusson, Zendaya, Brolin, Bardem, Skarsgård, Pugh, Bautista, Walken, atd. A finále filmu? To se ani slovy nedá popsat, je to gigantický, velkolepý, osudový, ale zároveň extrémně komorní a drásavý. Jedinou vadou na tom filmu je to, že už to nikdy neuvidím znovu poprvé. Villeneuve mi nejen dodal nejlepší sci-fi film všech dob, ale taky zážitek, na který do smrti nezapomenu a za to mu budu až do své smrti vděčný. ,,I am Paul Muad'Dib Atreides ..... Duke of Arrakis ..... The Hand of God be my witness ..... I am the Voice from the Outer World!!!!!!" ()

Mattyas

Na první části jsem byl v kině, na druhé části jsem byl v kině a až jednou přijde třetí část, stoprocentně ji uvidím v kině. Duna je totiž jeden z mála filmů, u kterého když se vás člověk zeptá, viděl jsi "Dunu II"? Vzápětí přijde otázka: a viděl jsi ji v kině? Kdo viděl, ví; kdo uvidí doma, ten posmutní, že nezašel do kina. Druhá část "Duny" by se vlastně dala rozdělit na dvě části. Na první dvě hodiny, kde Villeneuve servíruje svou jasnou vizi, příběh je oproti jedničce víc osobní  a dialogy, i když pořád poněkud až moc ve stylu "neřeknu víc než musím"; zde fungují o něco lépe než v jedničce. A na druhou část,  na zbylých asi 40 minut, kdy jako by si Villeneuve uvědomil, že krapet nestíhá a tempem, kterým doposud vyprávěl, by film měl 3,5 až 4 hodiny (což je samozřejmě nepřípustné z mnoha důvodů) a tak začne zběsilá jízda, která né ve všech momentech naplní svůj potenciál, jelikož se ještě musí dořešit něco jiného. Obě části ale sdílejí něco společného a to, člověka, který film viděl, dříve než ho natočil a přesně věděl, jak každý jednotlivý záběr má vypadat, jelikož ho už dávno má v hlavě. A do toho se opět spojil s Zimmerem, jehož práce se podepíše na kvalitě filmu, ještě více než obvykle. Geniální duo. Takže ano, není to dokonalé, ale krásně se na to dívá, rychle to utíká, akce je víc a je epická. Audiovizuálně je to ještě vypiplanější než jednička a film zanechá dojem, že jste nejen viděli něco vyjímečného, ale že se chcete co nejdříve na písečnou planetu vrátit, nejlépe v pokračování, ale na to si budeme muset chvíli počkat. ()

sirien

Excelentní vizuální doplněk k Duně - který sám o sobě stejně jako první díl prostě neobsahuje Dunu. Protože kultovní Duna není o ježdění na červech, ale o všem, co se z filmu vyhodilo - o intrikách, politice, politické filosofii, mystice, o polemice o náboženství a vůdcovství. Děj filmové duny je zploštělý na čisté 2D, osekaný o jakékoliv odbočky nebo "komplikace" a jen jde tupě dopředu po nejzákladnější kostře hlavní (a ve filmu jediné) dějové linky. Škoda. Stranou toho to je technicky a řemeslně úžasné dílo - které ale nevím proč zanechává až překvapivě pomíjivý dojem :/ . ()

simon84

Jak rika Cival: This is Cinema!  Fakt jsem si uzival kazdy zaper tehle epicke bomby.Audiovizualne skvele, opulentni, nadherne... ten fanatismus vykresleny vyborne, zahrane taky. Jdete do kina, tohle chce videt na velkem platne. Podle me to bude film roku, moc nevidim neco, co by mohlo ve zbytku roku konkurovat. ()

Saur.us

Na mojí premiérovou návštěvu IMAXu jsem si nemohl vybrat lépe. Duna 2 je monumentální, omračující a ohlušující podívaná, naprostý vrchol současného sci-fi. Chalametův Paul Muad'Dib už není ten hodný chlapec jako na začátku a stejně, jako graduje pokřivenost jeho charakteru, graduje i samotný snímek v grandiózní atomové finále. Mezi další z vrcholů filmu (a že jich je) bezesporu patří představení Butlerova na-barona Feyd-Rautha, prvotřídního Harkonnena a jejich domovské planety, Giedi Prime, která svým neskutečným vizuálem reflektuje samotné Harkonneny jako obrovské, nelidské zrcadlo. Dvě věci bych vytknul. Walkenův Imperátor byl naprosto nevýrazný, necharismatický dědek, který se ani za mák nedokázal vyrovnat například Skarsgardovu baronu Harkonnenovi. A z původně velmi charismatického Bardemova Stilgara nakonec zbyla jen zfanatizovaná komická postavička. Myšlenka je jasná, jen to provedení bylo velmi nešťastné. Duna pro sci-fi není jako Pán Prstenů pro fantasy, na jeho laťku dosáhnout nelze. Ale rozhodně se D. Villeneuevovi podařilo sakra přiblížit. ()

Sentido

"Too much too fast" jsem se obával. A je to "too much too fast" a jen máloco má prostor být adekvátně vygradováno. Akce diktuje. Režie fotografií je ale stále pastvou očím. ()

TheHofi

Psal jsem to už u jedničky. Kvůli takovým filmům existují kina. Tohle je megafilm, gigantických rozměrů. Nový Pán prstenů, nový Terminátor, nový Titanic, nový Avatar, no však víte co tím chci říct. Jedničku mám hodně rád, ale tahle dvojka je ještě lepší. Skvělý vztahy mezi postavami, víc akce, fantastická hudba, kamera, triky a herecký výkony dali vzniknou opravdovému eposu, který mě na začátku chytl a nepustil do závěrečných titulků. Jednička byla skvělá, dvojka je fantastická a jestli to tak půjde dál, tak trojka bude jeden z největších filmů všech dob 100%. ()

JoSte

Nevím, do jaké míry v tom má prsty předloha, ale druhý díl byl o poznání slabší. Hůře sestříhaný, méně uvěřitelný, příběhově zkratkovitý. Jak Villeneuve nechával až příliš času méně zajímavým pasážím, tak potom skoro nevystačil prostor na ty zásadnější. Téměř vše se dělo tak nějak samo sebou, aniž by se o to postavy musely jakkoliv usilovněji přičinit. Navzdory všem výtkám nicméně stále druhý díl v rámci žánru výrazně vyčnívá. ()

V hlavě 2 má miliardu

V hlavě 2 má miliardu

včera

Filmový rok 2024 zná svůj první miliardový hit. Nestala se jím Duna: Část druhá, ačkoliv se svými 711 miliony měla docela dobře nakročeno, ale dosáhlo toho jiné pokračování dalšího populárního snímku… (viac)

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

17.06.2024

Rozjuchané emoce nejsou pouze předmětem nového animáku V hlavě 2, neboť neskrývanou radost v současnosti jistě prožívají i u studia Pixar, potažmo u Disneyho. Film, v němž sledujeme myšlenkové a… (viac)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)