Šimpanz Virgil nikdy nepoznal svobodu, umí mluvit znakovou řečí a za přítelkyni má Helen Hunt. Potká ho osud pokusného zvířete, nebo se ho podaří zachránit?  Mladá stipendistka Terri pracuje na katedře psychologie univerzity ve Wisconsinu s mladým šimpanzem Virgilem, kterého s úspěchem učí posunkovou řeč. V důsledku ukončení stipendia však musí Terri práci přerušit a Virgil je odvezen do výzkumného střediska strategických zbraní na Floridě. Sem přichází jako instruktor také mladý pilot Jimmy Garrett, který je sem převelen za porušení kázně. Oba nováčci se brzy spřátelí, Virgil se sice pokouší komunikovat posunkovou řečí, Jimmy ovšem nechápe. Stejně tak nechápe účel výcviku opic, které se tu na trenažérech trénují k létání. Obojí se však časem vysvětlí. Když Jimmy náhodou zahlédne v televizi relaci pro hluchoněmé, pochopí, že Virgil se s ním pokouší komunikovat a prosí ho o pomoc.
Zanedlouho je povýšen a v nové funkci se stane svědkem krutého experimentu, při kterém je starý šimpanz v leteckém trenažéru ozářen smrtící dávkou záření. Cílem pokusu je zjistit výkonnost válečného pilota po smrtící dávce ozáření. Šokovaný Jimmy vyhledá Terri a setká se s ní, odmítne jí však sdělit podrobnosti výzkumu, protože je vázán vojenským tajemstvím. Když vojenskou základnu navštíví vládní komise, je pro demonstraci výzkumu vybrán Virgil, Jimmy však odmítne odvést sympatického opičáka na jistou smrt. Poslušnost vypoví také Jimmyho kolega, odmítající kruté experimenty. Jimmymu se podaří v poslední chvíli experimentu zabránit. Je však propuštěn a jediným výsledkem je odložení pokusu na druhý den. Jimmy se opět spojí s Terri a pokusí se Virgila osvobodit. Než se však dostanou do objektu, podaří se opicím uniknout z klecí a pokouší se uniknout na svobodu a ničí přitom vše, co jim přijde do cesty. Proniknou až k reaktoru, který poškodí tak, že hrozí jeho přehřátí a exploze. (oficiálny text distribútora)

Trevor

Hodnotené na základe spomienky z detstva, ako sa spomína v jednom z komentárov ako dieťaťu mi bolo ľúto opičky a ihneď potom ako som zbadal názov filmu a plagát vedel som že ma dojal...rozhodne nie však až tak aby som ho pozrel znova. Možno raz... ()

balba

Příběh inteligentního šimpanze , který se dostane na leteckou základnu.Příjemný film pro celou rodinu , mnoho vtipných situací, napětí i dojetí. ()

cariada

Docela drsný film o tom jak se testují opice na simulátorech létání po ozáření jak daleko doletí než umřou. Naštěstí jsou tu lidi co se oně starají a ty se snaží s tím něco udělat. Snímek není pro každého, určitě né pro milovníky zvířat. Má dost hlubokou myšlenku. ()

Juto

PROJEKT X je moderné podobenstvo v etike aj v prístupe; silné obvinenie z nášho zneužívania zvieracích bytostí. 7/10 ()

majo25

Rok výroby už trochu na filme cítiť, ale vždy sa na ňom dá dobre odýchnuť a zaujme na celých 108 minutách. Hodnotenie: 75% ()

rodo

Možná je to naivní, možná na mě dýchla nostalgie z dětství, ale mně se tento film moc líbí. Je to milé, dojemné, vtipné a slušně natočené. Mathew Broderickovi role instruktora s trochu naivním pohledem na svět hodně sedla a Helen Hunt to tu moc sluší. ()

cross

Příběh tohoto filmu mi připadne značně nevyhraněný. Veselé scény s opičkami pohladí po duši a navodí lehký úsměv na rtech, naproti armádním suitám, které připomínají spíše temný a nemilosrdný thriller, kde však místo lidí umírají opice. Scénář tak působí trochu nevyrovnaně a zjednodušeně. Film je natočen přesně ve stylu 80. let, což mi však nepříjde jako chyba, ale spíš jako melancholická vzpomínka na mé ranné detství... ()

U.Tarare

Jak říkal Babula v Hospodě: "Člověku po hubě dám, ale zvíře tejrat nebudu". Kdyby se to uchopilo nějak líp, tak z toho mohl být solidní doják. Umírající opice by pro mě byla snad i dojemnější než nějakej utonulej zloděj na Titanicu (DiCaprio). Jenomže tak jak je film natočen, tak na mě rozhodně silným dojmem nezapůsobil. ()

Arkanoid

Pre milovníkov opíc, studenej vojny a konšpiračných teórií. Matthew Broderick hral ako hlavný hrdina obstojne. No neobišlo sa to bez sentimentality a naivity. Tvorcovia asi nechceli kopírovať Planétu opíc, ale vlastných nápadov nemali toľko, aby z toho vzniklo áčko. ()

iXtr3m3

Super film, super námet a myšlienka, super Broderick a Lang a super rozprávkový záber. Tento happy end ma stál okúsané nechty na každej ruke... :) ()

Theraphosa

Další z filmů mého mládí. Jelikož jsem do zvířat hotový blázen, nemohl jsem hodnotit jinak. Vztah mezi člověkem a přírodou se málokdy povede zachytit alespoň tak, jak se to stalo v tomto snímku. Ve srovnání třeba s Kongem, kde byl scénář velmi podobný (a opice trapné), se mi Project-x líbil o mnoho více a velkou zásluhu na tom má i herecké obsazení. 75% ()

Bouřňák

Jo jo, tento film mi evokuje vzpominky na moje mládí. Byli jsme na něm se základní školou v kině a co já vím kolikrát jsem ho pak ještě viděl. Ale nejde o víc než průměrný film. ()

Schuldiner

Vyložená oddychovka. Jednoduché a naivní, ale zase ne hloupé. A celkově docela zábavné... A dejme tomu, že film nese i určité poselství. Šimpanzi byli skvělí. ()

Elin

Pokusy na zvířatech ze srdce nenávidím. A když se zlouni americké armády jali ozařovat nebohého šimpanzího astronauta, rvalo mě to srdce na kusy a všechny jsem je do jednoho proklel. Snad pro ten konec to ve mě zanechalo zvláštní pocit. ()

sadlokan

Ve finále šimpáni šlohnou eroplán a odletí do Everglades,kde se spáří s krokoušema a vznikne inteligentní a útočná rasa krokopic.Nebo opodýlů? ()