Reacher - Season 1

(séria)
USA, 2022, 6 h 32 min (Minutáž: 42–54 min)

Tvorcovia:

Nick Santora

Predloha:

Lee Child (kniha)

Hudba:

Tony Morales

Alan Ritchson, Malcolm Goodwin, Willa Fitzgerald, Bruce McGill, Chris Webster, Maria Sten, Harvey Guillén, Hugh Thompson, Willie C. Carpenter, Kristin Kreuk (viac)

Margrave – malé městečko s 2 000 obyvateli. Jednoho dne však do něj v úmyslu objasnit zmizení jednoho folkového zpěváka přijíždí obr – Jack Reacher (Alan Ritchson). Bývalý voják, který je vysoký, chytrý, silný a především nebezpečný. Však je v nesprávnou chvíli na špatném místě, v městečku se odehraje vražda. A Reacher je jakožto neznámý návštěvník podezřelým. Policie ho zatkne, avšak díky Reacherovu neprůstřelnému alibi ho jsou nuceni pustit. Ale Reacher nehodlá z Margrave odejít... hodlá objasnit vraždu s několika dalšími, co se za dobu jeho přítomnosti v městečku udály. (FrankSusta)

tron

Žiaľ, novodobá klasika: skvelý rozjazd, nudný stred (kedy tempo stagnuje a stagnuje... a stagnuje) a slušný dojazd. Reacher dedukuje lepšie ako Columbo, Poirot a Mentalista dokopy, ale potom spraví detskú chybu. Špičkového zabijaka si dá na večeru pravou zadnou a suverénne pomaly odpochoduje z miesta činu za zvukov svižnej retro pesničky, ale fotra s nadváhou sa bojí. Za vlasy pritiahnuto pôsobí tiež osadenstvo policajnej stanice, ktoré pripomína osadu Šmolkov v momente, čo tatko Šmolko musel na víkend odcestovať na služobku do zahraničia. To je v ostrom kontraste so svetom brutálneho zločinu. Netuším, či to bol zámer. A tak sa humor á la Walker, texaský ranger strieda s krvavými výjavmi, ktorým dominuje ukrižovaný a vykastrovaný nahý chlap pribitý k stene (!). Nesedel mi ani Finlay, ktorý vás zavrie pomaly už za to, ak na papiere nedáte jednu spinku, ale dovolíte si na ne dať spinky dve (doprdele práca!), ale s pribúdajúcimi dielmi sa správa temer ako masový vrah. Vôbec, je síce pekné, že prvá séria nie je nič dlžná názvu knižnej predlohy (Jatky), ale ku koncu je súčet mŕtvol v zapadnutom mestečku vyšší ako po návšteve Terminátora, čo pôsobí parodicky. Likvidácia niektorých záporných postáv prinesie slabú satisfakciu. Občas sú zámienky pre rozpútanie akčnej sekvencie samoúčelné. Ak by to znamenalo, že povedú k skvelej akcii, nenamietal by som. Tu sa však veľmi rýchlo dostavilo sklamanie, pretože seriál žiaľ zažije predčasný akčný vrchol v úvodnej epizóde (parádna scéna z väzenských spŕch). Následne kríva, nanešťastie vrátane finále, od ktorého som čakal adrenalínovú bombu a napokon je to zívačka. To ma zaskočilo o to viac, že ju natočil môj kedysi obľúbený M.J. Bassett (Mŕtva hliadka, Pustatina), toho času ak som to správne pochopil už nie režisér, ale režisérka. Tom Cruise mi v úlohe nevadil, ale faktom je, že Alan Ritchson je typovo určite vernejší literárnemu svetu Lee Childea (ktorý má chutné cameo v poslednej časti) a labužnícky si to užíva. Najmä v momentoch, v ktorých pripomína buldozér s pokazenými brzdami resp. prírodnú katastrofu, nad ktorou nemáte šancu vyhrať. Už tá predstava je naivná. Maximálne môžete utiecť a dúfať, že vás k zemi nezrazí tlaková vlna. A ten chlap so psom bol fakt stále doma? ()

Jara.Cimrman.jr

"Náčelník Morrison Vás chce ve vazbě, dokud neuvěříme, že Vašich 190 cm bylo v tom autobusu." Takže výška 193 cm, na detailech záleží a v Margrave něco smrdí. A jelikož potíže si Reachera vždycky najdou, tak si ho našly i tam. Co šlo zlomit, to Reacher zlomil, co musel zastřelit, to Reacher zastřelil a co měl vyšetřit, to taky vyšetřil. Mě to od začátku hodně bavilo. Nicméně mě zarazilo, že ačkoli moje genialita nikdy nebyla úředně potvrzena, tak jsem to celý vyšetřil o dost dřív než Reacher. To je trošku zklamání, ale jediný. Reacher je totiž borec, Roscoe sympaťanda, Finlay správňák a od Neagleyové si nechám kdykoli krýt záda. Další sérii, prosím. ()

3DD!3

Velmi podařená adaptace první ze série knih Lee Childa. Vandrák, tulák, bývalý speciální vojenský vyšetřovatel Jack Reacher se vždycky k něčemu připlete a nezůstane kámen na kameni dokud to nerozplete. Old schoolová zábava kde se lámou nohy, nosy a nejde se pro ránu daleko. Allan Ritchson nejen vypadá jako Reacher, on jím i je a těžko si teď v roli představit zpátky Toma Cruise. Je fajn že začínáme od jedničky, Jatka jsou pěkný představovací příběh s kvalitní osobní linií. Flashbacky do mladí fungují. Nebýt přehnaně vyhrocených scén jako je třeba závěrečné inferno v papírně, které už vypadá hodně béčkově, šel bych na plný počet, protože líp to prostě udělat nešlo. Jen tak dál. ()

Kaka

Na hraně mezi 3 a 4 hvězdami. Porovnání s filmy: Reacher Alana Ritchsona je bezesporu lépe odpovídající knižní předloze. Svoji muskulaturou, kukučem i suchými hláškami. Tom Cruise je ovšem lepší herec. Reacher seriál ctí předlohu lépe a přesněji, leč v polovine poměrně dramaticky ztrácí tempo, storytelling kolem celé té zločinecké konspirace není úplně nejlépe podaný a některé kroky hlavních a vedlejších hrdinů jsou místy velmi diskutabilní. Cruise se přece jen, jak bývá jeho zvykem vrhal poctivěji do akce a i když se toho seriáloví tvůrci, notabene hlavní představitel také nebojí, na kaskadérské kousky Cruise nemají. Resumé je tedy takové, že zatímco filmy se dají uchopit širším spektrem diváků a především jednička působí dobře i jako "univerzální" kriminálka, seriál bude spíše pro skalní fandy a milovníky osmdesátkové nostalgie a vůně starých dobrých nasvalených akčních hrdinů. ()

Spiker01

Od začátku strhující jízda s výbornými bitkami, drsnými scénami a humorem, při kterém jsem se smál v každém díle a to jsem tedy fakt nečekal. Hrozně Alanu Ritchsonovi přeju, že se od Titans dostal k vlastnímu seriálu a je v roli Reachera (kde fanoušci knih setřeli Toma Cruise) naprosto perfektní a častokrát se zmiňuje, jaká je to hora svalů a v podstatě nesmrtelnej terminátor, který se s ničím nesere. Tak šup s druhou sérií, nějak to Amazonu trvá podobně jako s třetí řadou Jacka Ryana. ()

castor

„Sedm mrtvých od doby, co jste sem přijel!“ Proboha, on nemá Snapchat, Facebook ani Instagram. Na změny zvyklý syn vojáka, který svobodně cestuje po Spojených státech, nespoután závazky. Když se mu někde líbí, zakotví. A jakmile zavětří bezpráví, nedokáže jen tak sednout na další autobusový spoj. Nemá hypotéku, pojistné nároky, bankovní účet ani řidičák. Jediný důkaz, že nějaký Jack Reacher existuje, je ten, že sedí na policejní služebně. Tedy přímo v cele, protože ho zatkli předtím, než jeho obří tělo mohlo ochutnat místní vyhlášený broskvový koláč. Postava samotáře z pera Lee Childa mnohé varuje, že by měli raději couvnout. Marně. A vzápětí už Reacher vyšetřuje v americkém zapadákově Margrave sérii vražd, kdy jedna z nich se pro něj stane až nečekaně osobní. Nejprve to vypadá, že nám tvůrci předloží správně oldschoolovou a přímočarou podívanou. Pro fanoušky předlohy navíc s bonusem, že zpracování hlavního charakteru je podstatně bližší než ve filmové podobě s Tomem Cruisem (ačkoliv samozřejmě skrze akci na Cruise nemají). Postupně ale přímočarost lehce ustupuje a scénář nabízí poměrně složitou zápletku. Což ale způsobuje krapet roztříštěnější děj i utahanější tempo v několika epizodách. Celkově je to nicméně několik fajn večerů, navíc tady máme skutečně sehranou a sympatickou trojici. Pragmatický Reacher baví svým černým humorem, zkratkou i přímočarostí. A i když má Alan Ritchson své herecké mantinely, k jeho charakteru to skvěle zapadá. Willa Fitzgerald coby Roscoe je neskutečně roztomilá, takovou strážkyni zákona by chtěl každý zapadákov. Chemie mezi nimi je patrná, jen si možná tvůrci vystřílí všechny patrony hned z úvodu série. Baví i Malcolm Goodwin coby upjatý detektiv z velkoměsta, který sem přijel za klidem a záhy má k řešení několik mrtvol. Včetně policejního náčelníka. Hlavní hrdina je navíc s postupem dílů nemilosrdnější než dřív, což stále víc připomíná staré dobré akční fláky 80. let. ()

Davies182

Kdy jindy když ne teď odpustit pitomou naivitu a béčkovost dílu, které z obojího vyloženě čerpá, počítá s berličkami ve scénáři kvůli dravému postupu v (amatérském) vyšetřování, a sází na divákovu znalost toho nejlepšího z 90 let? Seriálový Reacher je veliká old-school thrillerová jízda, mozek si ale před přihlášením do [Amazon Prime] účtu raději nechte na televizním stolku. Zklamání nevylučuji, ale dá se mu vyhnout. ()

HAL

Je to stejně stupidní a bezmyšlenkovitě zábavné jako předloha... takže vlastně dobrá adaptace. A jak jsou zbytečně dlouhé i ty knihy, tak stejným neduhem trpí i tohle - pořád bezbolestně stravitelná jednohubka, ale větší nahuštěnost by tomu jen prospěla. Cruise každopádně dokázal dostat Reachera ve svém filmu do o dost větších výšin, i když je to trpaslík, a vůbec mnohem víc normální člověk než Reacher tady - který je tak dokonalý že nejspíš dokáže i chodit po vodě a léčit rakovinu dotekem. Ne že by lidi léčil, on je místo toho zvesela fraguje a to takovým stylem že to místy připomíná až Coenovky, což je hezké. A tenhle Reacher má zas jako sidekicka Guillerma z What We Do in the Shadows a roztomilou a evidentně velmi nadrženou policajtku, takže taky dobrý. 7/10 ()

mzss1

[83%] Naprostá paráda! Tato první série (doufám, že vznikne co nejdříve druhá) mě zaujala hned od první epizody. Tento nový seriálový Reacher mě neskutečně bavil – jeho postava je skvělá. Krom tohoto herce mě nadchla i Willa Fitzgerlad, kterou jsem si oblíbil v prvních dvou sérií Scream. Do trojice tu máme sympatického Malcoma Goodwina. A i zbytek herců mě na seriálový rozpočet chytl. Opravdu nevím, co zde mám víc chválit. Jestli herce, drsné a přímé hlášky/konverzace. Tady si to nehrálo na nic. I se mi líbila postava Willy, která se nestyděla a skvěle se s Reacherem doplňovala. Má to i dost skvělých bitek a drsných zabití. Ještě tak dějově první díl mě trochu mátl, ale od cca 4 epizody se to víc a víc rozjíždělo. Chvílemi jsem se ztrácel v tom řetězení postav, ale ve finále je to hezky vysvětlené, takže hlubší zápory bych zde asi neviděl. Možná ta linie s Reacherovým bratrem působila trochu divně, jinak nemám výtek. Víc to okecávat nebudu, někomu to třeba sedne méně, já jsem ale plně spokojen a už nyní se těším na druhou řadu. ()

nash.

Bylo to sice celé poněkud nelogické až nesmyslné, ale přesto mě tahle almara s mozkem Sherlocka Holmese bavila. Oddychovka, které nechybí občas fajn hláška, občas fajn akce, a jako bonus sympatická Roscoe. ()

TheEvilTwin

Nový Reacher je ve výsledku povedená akční mlátička, která na pozadí kriminálního detektivního příběhu působí na poli osmi dílů velmi dobře a hlavně funkčně po celou dobu. Nutno říct, že první díl nastavil laťku tak strašně vysoko, že už nejspíš dál nebyl překonán a trochu mě osobně mrzí, že v prvním díle se Reacher rval hlava nehlava, kdežto v dalších dílech trochu zvolnil a dal se spíše na detektivní linii, ale nakonec to naštěstí vše solidně vyrovnal ve finále, kdy jsme se dočkali jak završení celého poměrně spletitého vyšetřování, tak i akčního závěru. Postavy jsou zábavné, násilí je nekompromisní, děj je celkem složitý, a tak i fanoušci krimi si přijdou na své, ale celou sérii jednoznačně táhne Alan Ritchson, který se jako 100 kilové nasekané zvíře pro tuhle roli narodil. Jsem víc než spokojen a pro fandy žánru je to skoro povinnost. ()

Wysch

Tak jsem ten rest konečně dohnal. Byla k tomu zapotřebí podzimní chřipička. A jako takovej příjemnej podzimní seroš to šlo. Obsazení je absolutně výborný, mezi Reacherem a Roscoe to hezky jiskří, Ritchson se pro roli Reachera narodil, Fitzgeraldovou jsem v životě neviděl, ale do budoucna se na nějakej její hereckej výkon určitě rád podívám. Jenže po úvodní skvělý epizodě ten drajv tak nějak zmizí, chemie mezi postavami se vystřílí, a příběh začne tak trochu pokulhávat a sám do sebe se zamotávat. Knihu jsem nikdy nečetl, takže nemám šajn, zda se detektivka ošulí tím, že se indicie vůbec nevyskytujou, nebo jestli vůbec se má o detektivku jednat. Oproti ostatním komentujícím navíc postrádám ten devadesátkovej šmrnc, naopak mi Reacher přijde jako moderní televizní zábava s urostlým hrdinou, kterej ale spíš používá svaly než mozek. Přesto po technický stránce jsem si Reachera hodně užil, sežral jsem ho během dvou tří dnů a i když jsem byl ošizenej tím, že jsem případ sám nemohl rozlousknout díky absenci indicíí, s Reacherem a Roscoe jsem si tu chřipku celkem užíval. ()

kinderman

Pokud jste četli jednu reacherovku, znáte všechny. Proto mám nejraději sbírku povídek Jmenuji se Reacher. Ale román Jatka byl první a jeho hlavní hrdina originální a zajímavý.  Alan Ritchson byl do této seriálové adaptace vybrán evidentně díky své tělesné konstituci, nikoli díky hereckým dovednostem. Vypadá a mluví jako přerostlý vesnický idiot a ty brilantní úsudky jsem mu nevěřil ani vteřinu. Naštěstí ho tvůrci obklopili schopnými kolegy, ve scénáři se mnohem víc než v knize vtipně hláškuje a akce je dostatečně drsná. Pokud druhá řada pojede na stejné vlně, nemám problém. ()

ilemas

Začátek mě navnadil, pak to upadlo do rutinného vyšetřování s sem tam trochou akce a konec opět akční, bečkový. Sympaticky nesympatický Reacher s přiblblými hláškami si věčně hraje na supermana, každého hned zmydlí už svým pohledem. Nejvíce mě zaujalo, když taková hora svalů si vzal ve sprše Roscoe, že sklo vydrželo, u nás by všechny sprchové kouty zboural. Nenudí, nenadchne. Uvidíme, co přinese druhá řada. Kniha také průměr. ()

BoXBe

Pokud majitelé práv nevyužijí Alana Ritchsona k nové verzi Terminátora, promarnili jedinečnou příležitost. Jinak je to velmi harmonický celek složený z nejprůměrnější televizní zábavy a celkem vydařeného humoru. Po 3. dílu už válčím s udržením pozornosti při průměrných konverzacích ve stoje někde a záběrech na někoho, kdo stojí a na někoho se dívá, jak někam odchází nebo jede. Tak ještě chvilku, uvidíme. ()

Deyw

Plna palba, tohle sedne snad kazdymu - hrozne dobre napsana a drsna kriminalka, ktera neztraci na otackach... zkracene deadpoolovsky humor a ignorantstvi + brutalni nekompromisni gore, na detailech zalezi a davam 5/5 🤌 ()

drackula

Po zhliadnutí traileru mi bolo hneď jasné, že toto bude niečo, na čo mám aktuálne náladu. A som rád, že seriál nesklamal. Zo začiatku to bola čisto testosterónová jazda. Neskôr dianie trochu ubralo plyn a zameralo sa na detektívnu zápletku. Záver bol dostatočne zaujímavý/zamotaný/akčný, takže z môjho pohľadu určite spokojnosť. Druhú sériu určite nevynechám. 80% Amazon ()

vyfuk

Filmy jsou dneska napůl zlidovělé až zapomenuté. Seriál opět sází na nějakou kvalitu, ale i na hate, že spousta lidí bude mít kecy v základu. Jsem se se k tomu dostal protože to bylo dobře hodnoceno, ale předpokládal jsem, že po druhém dílu umřu nudou. A heureka. Ono ne. Seriál není žádný epický výstup z televizní nudy, ale minimálně je udělaný decentně, akčně, zajímavě a nenudí. Dalo by se mluvit o tom, že i na takovou lehce béčkovou atmosféru jsme se dočkali něčeho důstojného. Oproti Ryanovi také od Amazonu se dalo čekat hodně. Zde je koncept stejný, ale třeba stokrát zajímavější a lépe provedený. O to více je to zajímavé, protože zde disponujeme méně známými jmény. Což už je někdy i něco, co mě štve, protože u takovéhoto díla, by člověk i očekával, že tam dá jeden známější ksicht a nebude se spoléhat jen na lokální herce. Jako dobře pro ně, ale už je to strašně otravné si neustále zvykat na nové ksichty. Ke druhé sérii budu skeptický, ale první mě nečekaně oslovila. ()

JohnSmith

Hodně jsem váhal mezi 3* a 4*. Jatka jsem četl a celkově jsem byl s adaptací spokojený. Reacher vypadá tak jak vypadat má, ale Ritchson mi nějak moc nesedl. Takový Cena by se tam hodil víc. Ostatní herci nehráli vyloženě špatně, ale že by byl někdo z kladných postav dvakrát sympatický nebo charizmatický, to se taky říct nedá. No a ve finále klasický problém filmové a seriálové tvorby posledních let, všechno se strašně a až zbytečně natahuje ()