Dvoudílný epický velkofilm je nejprestižnějším projektem pozdně stalinské kinematografie. Reprezentuje velké komunistické ideje, které ve filmu zosobňuje sám neohrožený Stalin. Zajímavostí také je, že role nacistického vůdce Hermanna Göringa se originálním způsobem zhostil Jan Werich. Poslední dny druhé světové války vrcholí a Rudá armáda míří na svou poslední vojenskou štaci – dobýt Berlín. Na pozadí těchto dramatických událostí se odehrává příběh hrdinného slévače Alexeje a učitelky Nataši. On táhne se Sověty na Berlín, ona je drasticky odvlečena do koncentračního tábora. Společně se setkávají až v osvobozených ulicích německé metropole ve chvíli, kdy se jedna z nejsmutnějších kapitol lidských dějin konečně uzavřela. (oficiálny text distribútora)

zette

Film hodnotim jako celek, nikoli na dily. Jasne, ze se Pad Berlina moc nedrzi faktu a misty skutecne pusobi humorne. Na druhou stranu je vsak nutne si uvedomit, ze film byl natocen v roce 1949, tedy 4 roky po valce a spise nez propagandistickym filmem bych rekl, ze je jen plny euforie a at se to nekomu libi nebo ne, nikdo na svete nema na vitezstvi nad fasismem vetsi zasluhu nez SSSR, tim chci jen rict, ze 4 roky po valce meli pravo takovy patos natocit... A pro pristi generace, ktere jiz nikdy dikybohu socialismus nezaziji, muze byt tento film jeste dost prospesny, pro dotvoreni si vlastniho obrazu. Vyobrazeni Churchilla jako skoro mrzaka a groteskni chovani nemcu je vsak skoro neomluvitelne. Nejvice me vsak iritoval onen ocelar Alexej s Natasou. Stalin pobavil, vyprava nadchla a Sostakovic potesil. Jsem rad, ze jsem to videl, i kdyz asi naposledy. ()

Koly

Stalin přiletěl do Berlína. Větší pičovinu už asi komanči vymyslet nemohli. Ale stejně jako první díl je to sranda. ()

Mylouch

Pokračující tažení dobráckého hromotluka Aljoši (v jehož útočném rejstříku nechybí ani hod samopalem) pod moudrým velením předčasně nabalzámovaného generalissima až k závěrečným masovým scénám v Berlíně přináší v bojových scénách větší důraz na choreografii než na smysl. Werich s oslnivými lampasy téměř značkovými si po vzoru Baby Jagy radostně mne ruce a posléze prchá v letecké kukle z 1.sv.v., Hitler naposledy pochoduje za zvuků židovské Mendelssohnovy hudby. Dojem dotvářejí bohaté frontové scény, v nichž plížící se pěchota předhání tanky, a občas povedené "letecké" záběry bombardování ()

PetrPan2

Zatímco v jedničce náckové s komančema hláškovali jak o život, ve dvojce tempo nechtěného humoru poněkud ochablo, ale jako komedie je to pořád dobrý. ()

Slimak

No prosím...to už je lepší než první část která se nehýbala od ničeho nikam a zpátky...slušné bitevní scény a ukecaný Stalin se svou fajfkou nedostává tolik prostoru...děj se již konečně přesouvá rychle ku Berlínu a dostává slovo druhý šílený vojevůdce Hitler....který zde působí velmi komicky...uprskaný,neurotický a vylekaný skřet který nadává do hnusných tlustých prasat a zaplavuje metra....bylo to už jinčí kafe než jednička... ()

arcticsky

Po jednohvězdičkovém úspěchu prvního dílu jsem se nedočkavě hnal do trafiky pro DVD s pokračováním. Tvůrci zde lehce přešli od Monthypythonovsko - sklepácké parodie k žánru sci-fi ( známý paranoik Stalin těsně obklopen mnohonárodnostními davy na letišti ). Z prvního dílu zbyly jen parodické náznaky, např. Göring v nezapomenutelném podání J. Wericha spokojeně chrápající v situaci, kdy k nepříčetnému Hitlerovi dochází jedna jobovka za druhou. Ale musím uznat, že to opět za jednu * stojí....Jen škoda, že zatím nebyl natočen remake - Leslie Nielsen by se mimořádně hodil pro dvojroli Hitler - Stalin.... ()

MickeyStuma odpad!

Propagandistický snímek 2. dílem pokračuje bitvami a postupem na Berlín, kterého také dosáhnou. Ztvárněné osvobození jednoho koncentračního tábora uráží i samotnou trapnost. Mnohé bitevní scény vypadají velkolepě a výpravně. V některých se viditelně jeví i modely a miniatury s namalovanými kulisy v pozadí. To se však používalo i v jiných snímcích, takže se nejedná jen o výsadu tohoto počinu. Postup vojáků a styl boje budí úsměv. Vlastenecké oplakávaní mrtvých vojáků nijak na tento výtvor nepřekvapí. Hitler dál přiblble křepčí, zato Stalin se objeví na scéně velice málo. Na konci snímku však září, že by mu i Ježíš záviděl. Na dobu vzniku byla nenávist k fašismu ještě stále ohromná, proto se nelze divit skutku, jak byli Němci ztvárněni, ale takové vyzdvihovaní Stalina už opravdu překračovalo všechny meze. Tento výtvor skutečně už dnes pouze slouží jako názorná ukázka zhovadilostí a zneužívání filmu k obrovské lživé propagandě. "Sláva Stalinovi, který skrz plameny války směle vedl sovětský lid. Aby jak větry jarní, jak bouřky, mohl nakonec v Berlíně zvítězit." Po americku: NO COMENT. ()

Lucas87

Zvláštní a mě se to líbilo :) I když film nezachycuje znásilňování vojáky Rudé armády a taky zobrazuje návštěvu Berlína samotným Stalinem, která se nestala. ()

Kragujevac

O něco lepší než první polovina tohoto propagandistického paskvilu. Má to pár nápadů, které nejsou až zas tak zlé, ale i tak je to totální brainwashing shit. ()

rublik05 odpad!

Druhý díl je snad ještě víc propagandistický, než ten první. Tady už dochází tvůrci až do úplného extrému, kdy se snaží vykreslit Rudou armádu jako mírumilovné hodné vojáky a samozřejmě nechybí zobrazení božského válečného hrdiny Josifa Stalina jako hrdinného osvoboditele. Závěrečná scéna, kdy "Stalin" doletěl do Berlína nemá chybu. Opět další z vrcholů rané sovětské propagandy. 0/10. ()

laardlad

Aljoša je na pěst. Směšná byla scéna, kdy se s kamarádem během bitvy o Stalingrad baví, jestli ví, kde to jsou :D :D :D Propaganda pokračuje, zvláště vykreslováním božského Stalina. Všechny zlé země se poddávali Hitlerovi a všechny dobré země jsou vděční Stalinovi za to, jak skvělý "vůdce," a že bez něj by Německo neprohrálo. A ta hlavní herečka by si za ten svůj závěrečný proslov zasloužila jít do gulagu. ()

LuckyK odpad!

Strašlivá přímo naivistická ryzí bolševická propaganda, katerá vyznívá dnes jako čistá parodie, bohužel oni to mysleli smrtelně vážně. Stalin se nechal zde zbožštit, z Hitlera a spol udělali bandu stupidních klaunů. Jediný opravdový klaun byl ale Werich jako maršál Goring, ten to opravdu pojal jako šaškovský výstup, divím se, že mu to prošlo. Asi Rusové nepochopili se svojí absencí smyslu pro ironii, co je to česká satira:) Válečné scény jsou také slaboučké a samopal v sovětském pojetí zjevně slouží k mlácení a ne střílení. ()