Vitajte na starom dobrom divokom západe, ktorý má každý rád! Horizont: Americká sága sa odohráva počas obdobia americkej občianskej vojny v 60. rokoch 19. storočia a prezentuje predvojnové aj povojnové obdobie. Celovečerný film zavedie diváka na emocionálnu cestu na ktorej zažije obdobie rozkvetu Ameriky očami rodín, priateľov i nepriateľov. (Vertigo Distribution)

POMO

Hezky načrtnutý westernový epos s množstvím postav s pestrou paletou konfliktů a rodinných či milostných vztahů. A samozřejmě přírodními lokacemi z více koutů Ameriky, na které je radost koukat. Z filmu je každým coulem (včetně Debneyho hudby) cítit Costnerovu lásku pro klasický žánr, která může méně znalým mladým divákům vyznít až kýčovitě. Nesnaží se o umělecké přesahy či tvůrčí inovace a je “pouze” ryzím romanticisním westernem, který si díky plánované obří stopáži může dovolit i okrajové scény běžného života v dané době, jaké jsme ve filmových westernech nikdy neviděli. Což mu přidává plus a zároveň - spolu se sestřihem “uvidíte příště” na konci - potvrzuje, že se jedná spíše o seriál, sestříhaný do filmové podoby. Ovšem seriál, který by byla škoda nevidět na velkém plátně (což neznamená že ten spoileroidní sestřih na konci není na facku). Hvězdičkami zatím nehodnotím, jedná se o pouhou první čtvrtinu projektu a výslední dojem bude záviset od vývoje, prolnutí a vyůstění jednotlivých příběhů. [Cannes FF] ()

Kaka

Horizon měl vypadat zřejmě jako to nejlepší z Tance s Vlky, říznuté Cold Mountain, avšak v některých pasážích v prostředku filmu se to až nebezpečně podobá Postmanovi. Jenomže_____Costner miluje western a je to tam vidět. A nemyslím tím jen fakt, že dal 30-40 milionů USD ze svojí kapsy, aby tenhle film vůbec mohl vzniknout, což je samo o sobě impozantní. V každém záběru dechberoucí přírody, v každé kulise, ve které se film odehrává, v každé rekvizitě, nebo akční scéně je vidět, že  tvůrce má osobní vztah k tomu co točí. Můžeme polemizovat nad tím, že je příběh příliš košatý, je v něm příliš mnoho postav a občas střih zmatečně přeskakuje z jedné dějové linie do druhé. Avšak dost možná podobný problém měl svého času Tanec s Vlky a ten taky uzrál v klasiku. Horizon je o něco slabší jako Chapter one, uvidíme jak dopadne celek. Mohla to být grandiózní minisérie pro TV, ale to by nebyl Kevin Costner tak, jak to má on rád a tak, jak ho známe. Jako posledního pistolníka velkého plátna, který si pro sebe mimochodem nenásilně ukradl nejlepší scénu filmu (souboj 1 na 1). ()

Hild

Jak už řada lidí napsala, jedná se spíše o úvodní část k jednomu filmu, nejedná se o první díl v tom klasickém slova smyslu, takže souhlasím s tím, že hodnotit tento film je jako hodnotit 30 minut jakéhokoliv filmu samostatně. A opravdu, to co se tady stane ve 181 minutách, by ve většině filmů tvořilo úvodní půlhodinu. Je zde představeno mnoho postav, mnoho načrtnutých dějových linií, které na sebe zdánlivě možná nenavazují. Jenže on je to tak obrovský kus poctivé filmařiny, že jsem si užívala každou minutu. Měla jsem pocit, že s postavami se vydávám na velkou cestu, kterou chci s nimi prožít. Tady jde tak strašně moc vidět, že Costner do toho dal kus srdce, za celé tři hodiny jsem se nechtěla podívat na hodinky a z fleku bych si hned dala to další tříhodinové pokračování. Unikátní projekt, který si zaslouží být viděn v kině. ()

Davies182

Až na jednu větší linii za mě v podstatě bez problémů pouzavíráno. On je v dnešní době člověk asi trochu zvyklejší, že holt hlavně cesta je cíl, a kolikrát nepotřebujeme doslovná finále. I tak je ale vidět, že by tomu mnohem víc slušel formát minisérie na kabelovce. Ale co už, v kinech je epický tříhodinový western s Costnerem, tak hybaj před plátna!! [Kino MAT] ()

luka4615

Čistokrevná esence dokonalé filmařiny, umně zabalená do atraktivního hávu divokého západu. Na snímku Horizon: An American Saga je z každého políčka citelně znát, že se jedná o velikášský srdcový projekt Kevina Costnera. Již od prvních vteřin velkorysé stopáže jste totiž doslova ohromováni spektakulárními výjevy úžasné, ničím nedotčené krajiny, v jejímž srdci nalezneme pestrou paletu postav spolu s jejich životními příběhy, u nichž s postupem času nalézáme stále více společných styčných ploch. V tomto bodě je tedy více než jasné, že Costnerova láska ke klasickému westernovému žánru pramení z jeho nejhlubších zákoutí, jelikož už to bude nějaká doba, co jsem viděl tak moc procítěné, nikam nespěchající vyprávění. Je to právě bravurně napsaný scénář, díky němuž Vám i olbřímí stopáž uteče až znepokojivě rychle. Jistě, bylo by velké diletantství nezmínit i vtahující akční scény, jejichž náboj je elektrizující jak u soubojů jednotlivců, tak i u velkých davových scén. Avšak já osobně jsem měl silný dojem, že Costnerovi zde primárně šlo o co nejvěrnější zpracování toho "obyčejnějšího" způsobu života osadníků – byť je samozřejmě jasné, že zejména toto poměrně drtivě kontrastuje s oněmi výbušnými krvavými scénami. Samostatnou kapitolou pak zůstávají herecké výkony, které jsou prostě a jednoduše skvostné. Všichni zúčastnění zde předvádějí velmi procítěné představení, u něhož jsem ani na vteřinu nezapochyboval o jejich skutcích či pohnutkách. Co tedy dodat na závěr? Byť jsem byl zpočátku nepříjemně rozčarovaný z Costnerova nenadálého opuštění seriálu "Yellowstone", teď, několik desítek minut po projekci musím uznat, že to za to vážně stálo. Horizon je totiž ojedinělým filmovým koktejlem, jakých už v dnešním Holywoodu bohužel moc není. Všechny užité ingredience zde totiž slouží svému záměru tak dokonale (Epochální soundtrack!), že jsem se na 181 minut bez problému pohroužil do oněch divokých let, kdy jste prostě někam přišli, vykolíkovali si pozemek a prohlásili ho za svůj. Po onu proklamovanou stopáž jsem cítil tu touhu všech těch lidí, kteří bez bázně cestovali po neprobádaných územích, vědouc, že někde tady si postaví domov, založí rodinu a zemřou. A právě v tomto pravděpodobně nejdůležitějším bodě celý monumentální projekt začne opravdu dávat smysl. Výborná práce! PS: Už teď se vážně nemohu dočkat druhé části, chci víc! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „These people think that if they're tough enough, smart enough and mean enough, all this will be theirs someday.“ ()

ledzepfan

Je to prostě velké a rozsáhlé jak pláně divokého západu. Jestli se to Costnerovi podaří doručit ve čtyřech tříhodinových filmech, kdy všechny budou mít kvalitu alespoň tohoto prvního dílu, tak to bude zářez na pažbě filmové historie jako kráva. Rozhodně to není dokonalé. Osobně mi některá scénáristická a režijní rozhodnutí přišla "zvláštní". Má to momenty které očividně nezafungují tak jak bylo v plánu (ale vyznívá to spíše roztomile než jako selhání). Má to momenty kdy by si dal člověk facku jak má husinu a je celkově ohromenej z takového kýče. Je tam hromada věcí co funguje parádně a celkově asi chápu kudy to Costner tlačí a jak má ten celek vypadat a fandím tomu. Ty tři hodiny utečou jako nic a klidně bych si v tom kině/světě ještě hodinku či dvě dal.. Je fakt, že je to evidentně moderní tv seriál promítaný na velké plátno a tvořený člověkem který je formálně z části zaseknutý v devadesátých letech. Což vytváří v divákovi lehce schizofrenní pocit. PS: Osobně v tom cítím inspiraci Sheridanem (především jeho 1883.. S tím, že Sheridan umí lépe vykreslit ten syrově existenciální romantismus a Costner je přirozenější ve vztazích postav a jakési lidskosti). ()

kinderman

Vzpomínám si, že v době uvedení Kasdanova westernu Wyatt Earp s Costnerem v titulní roli nějaký tuzemský recenzent "vtipně" nazval svou glosu Sáhodlouhá sága. Možná, že si těch pár řádků nechal Costner přeložit a rozhodl se, že všem předvede, co tohle slovní spojení doopravdy znamená. Protože v Horizontu chce mít evidentně všechno: hodné indiány i krvelačné indiány, kavalerii i osadníky v karavaně vozů, spravedlivého střelce z neznáma, pomstychtivé bratry i romantickou linku. Narozdíl od mnohých jsem nikdy netoužil vidět Costnerův vysněný projekt jako televizní seriál, chci vidět i následujíci Kapitoly na velkém plátně a pokud možno v podobě, v jaké je tvůrci zamýšleli. ()

Triple H

Keď Scorsese o indiánskych vraždách 206 minút, Nolan o Oppenheimerovi 180 minút a Cameron o Pandore 192 minút, tak Costner o divokom západe 720 minút a rovno tetralógia (podľa toho čo sa o filme píše), z ktorej dostávame aktuálne prvý diel. Čiže všetko je v zásade po starom a Costner doplatí a dopláca na to isté, na čo doplatil pred viac ako 25-imi rokmi pri Postmanovi - na ego a megalomániu a nepočúvanie niekoho kto mu občas vie utiahnuť uzdu. Je vidieť, že strihať skrátka nechcel absolútne nič - žiadnu vedľajšiu postavu, žiadnu vedľajšiu dejovú líniu, žiadny moment. Predpokladám, že cca takto nejako môže vyzerať veľa Hollywoodskych eposov, kým si ich nezoberú do parády producenti a strihači - tzn. že síce sa podrobne a dôsledne vyhrávajú s motiváciami a postavami a atmosférou a prostredím a každou emóciou, ale takýto prístup sa nezmestí ani do trojhodinového filmu. Čiže Costner skúša na sklonku kariéry vabank, ktorý nikto pred ním nikdy neskúsil ani nie preto, lebo na to nikto nemá, ale preto, lebo všetci majú nohy na zemi aspoň tak, aby akceptovali že filmy do kina sa takýmto spôsobom predávať širšiemu publiku jednoducho nedajú. Ak by sa jednalo o minisériu na streame, jasné, zmysel by to dávalo a film tak aj pôsobí - že stream a 6-dielna miniséria by mu svedčala viac ako kino. Horizon part 1 je ako keby James Cameron natočil prvého Avatara tak, že prvý film má tri hodiny a budeme v ňom sledovať čo robí Jake Sully na Zemi keď doma zabíja čas, čo robí Quaritch na Pandore keď si dáva rannú kávu a perie maskáče, čo robí Grace v labáku pri mikroskope, čo robí Neytiri na stromoch a pri vyrezávaní šípov a pomaličky by sme si vytvárali priestor na to, že na konci filmu by po troch hodinách Jake vyrazil v kryospánku na Pandoru a vedeli by sme že niečo sa kutí a že Quaritch sa s tým nemaže. Ak by Cameron dodal v 2009-tom niečo takéto a rovno avizoval že sa jedná o prvý zo štyroch filmov, asi by z toho hit nebol, či už s 3D alebo bez 3D (čo inak on chápal a v jednom rozhovore spred X rokov priznal, že expozíciu schválne zosekal na 10-15 minút, lebo mu bolo jasné, že diváci budú chcieť vidieť akciu na Pandore a nie siahodlhé dialógy vedúce k nej). Je to aj škoda, lebo keby sa vyhodili niektoré postavy, a celé dejové línie, a keby to niekto Kevinovi preškrtal alebo keby si sám uvedomil že musí niekde ubrať, tak to mohlo mať 200 minút celé sakumprásk a mohol to byť stále poriadny westernový epos čo si nejaké publikum nájde. Lebo sú tu niektoré fakt pekné zábery, je v tom cítiť niečo osudovejšie, tie archetypálne postavy aj fungujú, aj sú poväčšinou solídne zahrané. Výsledný dojem je ale trojhodinová pomalá expozícia, ktorá pôsobí miestami aj televízne aj kinovo, a ktorá nie je vlastne o nič menej melodramatická a sebou sa opájajúca než hojne parodovaný Postman. Máme tu scénu ako Costner (objavujúci sa vo filme až po hodine) príde do malého mestečka a asi 10 minút sledujeme ako ho do úmoru balí a ukecáva miestna kočičanda ako keby to bol jediný posledný plodný najmužskejší z mužov na Zemi...čo je poloha, do ktorej bol štylizovaný už vo Vodnom svete, v Postmanovi a čiastočne aj v Robinovi Hoodovi, čiže Costner si zjavne obľúbil rolu hrdinu, ktorému nieže ženy neodolajú, ony prosia na zodratých kolenách, aby si s nimi večer v ich skromnej chalupe dal aspoň kávu a podelil sa o svoje životné skúsenosti, ak už ich nemá záujem oplodniť. A keď je hoci aj pomaly na smrteľnej posteli, oddaná deva vie, že aj dodýchávajúc vyčerpaný po celom dni v sebe stále má dosť krvi na aspoň jedno spoločné blaho. Čo pôsobí už predsa len kus ako prežitok, hoci v tomto štádiu a pri tomto veteránovi asi aj nostalgický, ale paradoxne keby sa dalo viac priestoru napríklad Sienne Miller, asi by to neublížilo. Nepíšem to nejako v zlom, lebo ako som si pozrel s Costnerom rozhovory pred filmom a tlačovky, on je celkom zaujímavý rozprávač, vie byť, a má svoj štýl a má asi k tej klasickej Amerike, jej prírode, starej škole a westernu úprimný vzťah a nebojí sa ako sa hovorí, ísť do toho. Verím mu to. Ale ak by si nechal do toho len trochu viac niekým kecať, a stiahol to na jeden film, mohol svoju kariéru v žánri ukončiť epicky a so šmrncom možno nie nepodobným ako sa mu kedysi podarilo zahviezdiť v Tanci s vlkmi. Takto načal obrovský 4-dielny príbeh, kde je zázrak že mu práve bežia kamery na tretí film a druhý už má dotočený, lebo v kinách sa to zaplatiť naozaj nemôže a ak dvojka a trojka skončia súbežne (alebo len) na streame, alebo budú rovno prerobené do minisérie, nebudem prekvapený. Za viaceré pekné zábery a atmošku a westernový old school a pár dialógov a momentov dám takpovediac akademické tri zaokrúhlené nadol, ale reálne sa nedá poriadne hodnotiť, lebo videl som len dlhý úvod, ktorý ani neviem či sa vôbec zúročí. A ktovie či vôbec príbeh uvidíme celý, lebo ak jednotka v kinách zahučí, producenti jednak do distribúcie a marketingu ďalších dielov nenalejú už ani cent, ale hlavne nedajú peniaze na posledný diel a Costner tak v aktuálnom megalomanskom období režisérskych veteránov skončí asi na čestnom predposlednom mieste, kde za ním bude už len Coppola, ktorý si rozpredal vinice a majetok, aby za 100+ miliónov natočil Megalopolis, ktorý sa bohužiaľ ako sa zdá ani nedostane do širšej distribúcie. **1/2 () (menej) (viac)

J.Lajner

Bál jsem se, aby na nový režijní počin megalomana Kevina Costnera neseděla nálepka „Posel budoucnosti ve westernových kulisách“. No, dopadlo tak nějak napůl cesty, byť Horizont je v mnoha ohledech o dost lepší nežli zmiňovaný sci-fi propadák. Největší problémy tohoto tří hodinového opusu pramení z absence pořádně ostrých nůžek, lepšího vykreslení postav a celkové nedotaženosti scénáře. Film často přešlapuje na místě a zdlouhavě se věnuje banálním záležitostem, které děj neposunou ani o píď. Některé zásadní události v příběhových linkách (dohromady jich je snad pět) režisér zase naopak řeší nesmyslnou zkratkou. Dobře je to vidět třeba na postavě Costnera jménem Hayes Ellison. Vlivem událostí se tento tulák a pistolník ujme cizí ženy s malým děckem. Když se s nimi později opět setkáme, chovají se jako rodinka, kde nechybějí ani „manželské“ intimnosti. Kolik času od posledního setkání vlastně uběhlo? A kde je nějaké budování vztahu? Tady prostě něco chybí. Film poněkud zbrkle přepíná mezi jednotlivými linkami a chrlí do placu jednu novou postavu za druhou, přičemž téměř všem bohužel schází charisma a zapamatovatelnost. Některé se zase objeví jen jednou a pak se kamsi vytratí, což je zkrátka zvláštní. Abych ale jen neremcal. Třeba úvodní, snad čtyřiceti minutový prolog zahrnující založení osady, její následné napadení indiány a odklízení následků masakru, je výborný. Prolog vlastně připomíná malý film ve filmu, kde nechybí osudovost, noční honička na koních při plném úplňku a napínavá survival scéna s dobýváním domu. Costner možná je velký egocentrik, který si nenechá od nikoho poradit, ale z každého záběru je jasné, jak westernový žánr miluje. Některé obrazy jsou vyloženě úchvatné. Ano, jde o první část z obrovského projektu a jsem si jistý, že Chapter 2 tomu dá trochu lepší tvar, ale i tak zde cítím mírné zklamání. Horizont je nekonzistentní a na mnoha místech nedotažený, což je obrovská škoda, jelikož tyhle přešlapy podrývají monumentálnost obrazu a účinek několika skvěle vygradovaných scén. ()

Styxos

Costner je hrdina. Už jen kvůli tomu, že v době, kdy lidi koukají hlavně na stream a kina zejí prázdnotou natočil něco takového a jde hlavou proti zdi. Horizont je nádherný, výpravný krásně nasnímaný se skvělým soundtrackem. A ač se Costner tváří jako hlavní hvězda filmu, plave hezky s ostatními jako ryba ve vodě a nikterak nevyčnívá. Achillovou patou a jeho hybnou silou zároveň jsou postavy - každá vám nějak přiroste k srdci a zapíše se do paměti, ale je jich tolik, že nedojde k ponoru do hlubin, což se snad stane příště... A doufám, že příště bude ještě třikrát... Tohle je fakt krásný kus poctivý filmařiny. ()

IviDvo

Nejsem velkým odborníkem na western, protože mě tento žánr příliš neuchvátil, ale v poslední době jsem měla možnost vidět pár zajímavých počinů, díky kterým mi tématika divokého západu postupně přirůstá k srdci. Jsem ráda, že zrovna Costnerův Horizont patří k těm příběhově i vizuálně poutavějším snímkům. A hlavně je z něho cítit a vidět, s jakou láskou režisér k námětu přistupuje, a že vše dělá jak nejpoctivěji a nejprocítěněji umí a dokáže. Myslím, že Horizont je jeho životním projektem a dává do toho všechno (včetně svých peněz a majetku). Samozřejmě že nechybí skvělé přestřelky a nervy drásající scény „kdo z koho“, ale zároveň je film plný nezvyklých a prostých scén, které přibližují běžný každodenní život osadníků. Jakým způsobem si například lidé, kteří se na divoký západ nově dostali, museli zvykat na jinou náladu, odlišné fungování, nepohodlí a nebezpečí, které s sebou přináší toto hostilní prostředí. To může pro mnohé působit nudně či zbytečně, ale já si téhle stránky filmu velmi cením, protože je jednoduše lidská. Mně osobně to pomohlo ještě víc se ponořit a vcítit do příběhů, převážně ženských hrdinek, které tady mají obrovský prostor, což je zase velmi neobvyklé a milé, protože doposud byl klasický western převážně mužskou záležitostí. První část Horizontu rozjíždí několik dějových linek, představuje nespočet zajímavých postav, které se předpokládám v dalších dílech prolnou a na to se těším. [Festival de Cannes 2024] ()

ROCK,THE

A nejočekávanější western posledních let a co hlavně snový projekt Kevina Costnera dopadl jak? Za mě spokojenost, jedná se o první část která nám načrtla hned několik příběhů které se dle poslední ukázky postupně spoji v jeden celek. A i tento náčrtný první film byl za mě skvělým výpravným westernem který nám postupně ukázal všechny hrdiny a ukázal nám také jejich záměry. Leč někdy v některých momentech to krapet nedávalo smysl jelikož tolik příběhů vměstnat do jednoho filmu to chce sakra kuráž a tu Kevin má. Nádherný lokace spolu se skvělou hudbou Johna Debneyho mě však učarovali a já se už nyní nemohu dočkat dalšího pokračování a postupného rozvázání tak spletitého příběhu. Kdo má rád kvalitní western a skvěle zahrané (díky dokonalému obsazení) dramatické role a vůbec kdo má rád prostě Kevina Costnera a jaho hraní a rukopis tak neváhejte a hned kino navštivte. HORIZON: AN AMERICAN SAGA Mé hodnocení: 8/10 ()

Myslivir

Vinnetou: Nevyřčený příběh z druhé strany. Aneb tříhodinový sakra poctivě natočený western o jakž takž nepřikrášlené historii divokého západu, kde se místo pokrevních pout utvářely leda tak trhy se skalpy. Ona děsivě znějící tříhodinová stopáž byla k mému překvapení neuvěřitelně dobře stravitelná, což připisuji velmi chytrému rozdělení příběhu na dvě hlavní a čtyři vedlejší linie - kovaný badass Hayes a nevěstka Mary a vdova Frances s dcerou a vojáci mají nejvíce prostoru, ale slušnou dobu na plátně se ukáže i Ellen a bratři hnaní pomstou. O něco méně času je věnováno skupině lovců indiánských skalpů a klučinu Russellovi a britskému páru v dostavníkové putovní kolonii, přičemž nejméně šancí zazářit pak připadlo mini-lince o nevraživé větvi Apačů. Střídání těchto linií pak skvěle pomáhá držet pozornost, byť z některých linek je ukrajován příliš velký kus, takže vznikající vztahy mezi postavami si občas procházejí skokovým vývojem. Tak či onak, nenudil jsem ani na chvíli. Jde o perfektně letní film - zpocenej jsem do kina přišel a zpocenej jsem i odešel. Z těch dechberoucích záběrů na nádhernou a vyprahlou pustinu mi vysychalo hrdlo a potil se zadek. To sice zní jako něco špatného, ale na rozdíl od loňského Oppenheimera či čtvrtých Avengers, v případě Horizontu to považuji za záměrnou součást zážitku. ()

Lenart

Ak pôjdete do kina so správnymi očakávaniami (teda že ide o úvodný trojhodinový diel dvanásťhodinovej ságy), dostanete epický realistický western o osídľovaní západu s neustále sa vrstviacim počtom postáv a pútavých dejových liniek, krásnou hudbou a v dobrom slova zmysle archetypálnymi postavami. Kamera širokouhlo sníma prérie i hory; Costner sa vyhral aj so snímaním dialógov, počasia či bežného života osadníkov a Indiánov.         Takéto (dobrodružno-výpravné) veľkofilmy sa už netočia, aj napriek občasnej patetickosti či nešikovnej snahe o humor som bol preto nadšený. Ak máte radi košaté snímky ako Nebeská brána, Návrat do Could Mountain alebo Legenda o vášni, rozhodne neodídete sklamaní.         85 % ()

Mini_X

Western Horizont: An American Saga naprosto syčí úchvatnou filmařinou, která krásně představuje tenhle western svět od Kevina Costnera. Jedná se o 181 minutový western, který chce představit divákovi daný svět, jeho pravidla, jeho krásu, jeho fimlařinu a samotnou ukázku čistokrevného westernu. Jak už bylo zmíněno, tak první kapitola Horizontu doslova syčí překrásnou filmařinou, která divák strašně moc v táhne do tohoto westernového světa a nebojí se to divákovi dokazovat každé jednotlivé scéně. Film také má hodně dějových linek, které jsou super v tom, že se od prezentovány velice unikátním stylem, hlavně protože se film prezentuje k postavám v daných linek jako k reálným lidem, kteří žijí a dýchají v tomhle westernovým světě. Herecké výkony tady vůbec nezklamaly a šlo vidět, že hodně herců daly všechno do svých rolích. Také se musí ocenit i herecké výkony mladých herců, které vůbec nebyly nějak otravné či rovnou špatné. Co se týče akčních pasážích, tak ty jsou naprosto super a atmosférické kde se také krásně pracuje ze zvukem střelných zabraných a celkově s prací ze zvukem jako takovým. To co škodí danému snímku je prostý fakt, že film je rozdělen na dvě části a konec díky tomu působí, že skončil až moc otevřeně, ale tahle chyba se správy až dorazí druhá část do kin. Poslední věc, že linka s Diamond (Isabelle Fuhrman) působí někdy prázdně a byla škoda, že jsme nemohly vidět více scén z této linky. Ale jinak Horizon: An American Saga - Chapter 1 je silný návrat westernu, na který jen tak člověk nezapomene, už jenom musíme čekat na druhou část. 8,5/10  ()

ForGump

Tak za tohle bych Kevinu Costnerovi v Cannes opravdu nezatleskal, a to ani na milisekundu. Tříhodinový patvar, ve kterém nevíte, kde jste, co to je za postavy, kam jdou.. Jenom se mezi nimi podivně stříhá a nedává to smysl. Ve spoustě okamžiků jsou tam brutální nesrovnalosti v návaznosti, stále dokola hraje pseudovelkolepá hudba a dialogy by asi chtěly znít cool, ale jsou jen plytké jak z nějaké telenovely, přestože se prý jedná o western. Horizon je absolutně k nesnesení, nudný, není v ničem zajímavý a extrémně špatně režírovaný, od obyčejných scén po vedení herců, které je na pováženou. Costner hlavně ženské postavy neumí vést, když je nechá hrát s neustálým přivzlykováním, až pateticky nesnesitelně, kde i Sienna Miller, kterou jsem považoval za kvalitní, nedokáže hrát přesvedčivě, o hercích, kteří hrají mužáky jako z westernů Johna Wayna, raději ani nemluvě. Horizon prostě nepřináší nic. Jen špatný film, který bude mít ještě pokračování. 20% ()

wege

Všichni jsou Varech nebo s druhou stranou nebo jela prostě pryč, zůstanete sám. Je kurva vedro, tak jdete do kina. Kamarádi na to šli dříve a prý je to nuda. Mě se to líbilo, psal jsem jim „Hodně realistické ve vykreslení doby a detailů, americký severozápad je krásný, moc se v tom mluví, hodně klišé, jak jsem citlivka, tak jsem měl 2x slzy na krajíčku“. Abych to rozvedl, krásná příroda, věděli, jak ji prodat. Hodně postav, každá má svůj prostor a vyvíjí se, nešetří se tam realistickým vykreslením, jak to bylo kruté. Jde z toho vidět láska k žánru. Reakcí mi bylo „Když to porovnám s 1883, kde to bylo podle mě vykreslení dost podobně, tak to tomu nesahá ani po kolena“. Příště půjdu taky. ()

Mkartaylas56

Poctivý, staromilský velkofilm, na nějž se opravdu skvěle kouká, z každé jeho scény vyzařuje láska a zápal, kterou do něj Kevin Costner vložil a vlastně jedinou výraznější vadou na kráse je samotný fakt, že jde o úvodní část příběhu. Tříhodinová stopáž, ve které se až na pár pěkných akčních sekvencí jen a jen představuje, nastavuje kurz jednotlivých příběhových linek a přirozeně tak nedochází ke katarzím, natož ke kompletním obloukům. A ano, po příchodu navazujícího filmu/filmů se tento zádrhel v určité míře smaže, avšak přesto ve mně jasně převládá dojem, že formát minisérie by byl ale setsakra příjemnější. Každopádně nehledě na to jsem neskonale vděčný, že se takto vysokoprofilový western dočkal uvedení na velkém plátně a nyní stačí jen doufat, že se to i po obsahové stránce povede úspěšně dotáhnout a že tak Horizon bude Costnerova vysněná tečka za bohatou kariérou. ()

Crust

První díl Costnerova westernového eposu, kvůli kterému vlastně opustil Yellowstone a přitom do něj angažoval pár herců právě z Yellowstonu a jeho prequelu 1883. Který mimochodem zpracovává v podstatě stejné téma jako Horizont. Není to pro každého, je to zejména pro fanoušky Costnera a jeho westernů, vlastně jakýchkoliv novodobých westernů, a to i těch seriálových, jako právě 1883, nebo Angličanka. Zhruba v první hodině mi dost vadilo, že příběh nakousává další a další dějové linky s novými postavami, v kterých se začínám ztrácet, ale pak už si to sedlo a film mi dovolil se ponořit do děje. Popravdě některé dějové linky a herecké výkony mi nepřišly až tak strhující, abych si kousal nehty, jak se vyvinou v dalších dílech (např. ta se Siennou Miller a Samem Worthingtonem) a právě kdejaký seriál je na tom v tomto ohledu asi lépe - a že seriálová podoba by tomu slušela víc, s tím asi nemůžu, než souhlasit. Ale pokud jako já patříte do té množiny diváků, které jsem popsal ve třetí větě, u kterých se navíc tak nějak očekává zájem o historii severoamerického kontinentu, tak těch pár slabin přejdete a Kevinovi za jeho srdcový projekt nakonec taky zatleskáte. ()

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (viac)

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

21.05.2024

Vyjma hokejových komentátorů jsou v těchto dnech nejzaměstnanějšími pracovníky v celé Evropě nejspíš ti šťastlivci, kteří v Cannes drží stopky a měří, jak dlouho po skončení filmu trvají které ovace… (viac)

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

14.04.2024

Ve čtvrtek 11. dubna proběhla v kinosále UGC Normandie v Paříži tisková konference ku příležitosti zveřejnění oficiálního výběru v rámci programu nadcházejícího 77. ročníku Filmového festivalu v… (viac)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes