Film Bostonský škrtič od oceňovaného režiséra a scenáristu Matta Ruskina je krimitriler o priekopníckych reportérkach, ktoré v 60. rokoch 20. storočia písali o známych vraždách Bostonského škrtiča. Hlavnou postavou je Loretta McLaughlinová, reportérka z novín Record American, ktorá medzi vraždami ako prvá našla spojitosť. Ako obetí pribúdalo, Loretta sa spoločne s kolegyňou a priateľkou Jean Coleovou usilovala vo svojom vyšetrovaní pokračovať, no snahy dvojice neustále kazil vtedajší všadeprítomný sexizmus. McLaughlinová a Coleová napriek tomu a napriek veľkému osobnému riziku vo vyšetrovaní pokračovali a pri hľadaní pravdy vystavili nebezpečenstvu vlastné životy. (Disney+)

Motinski

Zodiac zo second handu. Chladná žurnalisticka dráma ktorej citeľne chýbajú aspoň nejaké prvky trileru. Dej vás môže zaujímať, no pocit že sledujete film o brutálnych masových vraždách sa nedostaví. Bostonský škrtič má ponurú atmosféru a skvelú Keiru Knightley. Inak ale zaostáva. Hlavne oproti tematicky podobným kúskom. Ak chcete oddychovku na večer, no nie s úplne pohodovou zápletkou, pravdepodobne ale budete spokojný. ()

M.i.k.e

říct o Bostonském škrtiči že je takovým Zodiacem z Wishe možná není úplně uctivé, ale je to víceméně pravdivé. Zajímavý případ, solidně řemeslně zvládnuté, dobře obsazené, ale v jádru celkem neškodné a neschopné naplno vtáhnout. Na případ se zde opět nahlíží z pohledu novinářů a staví policii do pozice neschopných budižkničemů, kteří si nejsou schopni dát dvě a dvě dohromady a vodítko jim musí dát až aktivní novinářka. Tenhle postup zakládající se na plus mínus reálném základu není ničím proti ničemu a není ani nijak objevný, přesto tu jsou jiné kousky, které to zvládají podat lépe. Třeba již zmíněný Fincherův Zodiac, který pracuje s podobnými principy je o dobré dvě třídy jinde...60% ()

tron

Česi majú pekné slovo. Unylý. Viem, že to slovo v skutočnosti znamená niečo úplne iné, ale keď sa povie unylý, ja si predstavím čosi nie zlé, ale lenivé, čo sa rozbieha a rozbieha, ale nakoniec sa to nerozbehne a vy si uvedomíte, že to fakt nie je žiadny zázrak. Ale zas v živote ste videli už stokrát slabšie filmy. A tak si to znudene odškrtnete zo zoznamu a už na to nemyslíte. V dobrom, ani v zlom. Bostonský škrtič nejaký čas pôsobí práve takýmto „unylým“ dojmom, postupne sa však rozbehne a ku koncu je vám možno ľúto, že má „len“ dve hodiny. Producent Ridley Scott si to adekvátne ošetril, vyzerá to dobre, je to retro (nielen módou a výpravou, ale tiež spoločenským správaním) a 38-ročná Keira Knightley si to tu dosť dáva. Nevraviac o Chrisovi Cooperovi, ktorý si vychutnal vďačnú roličku šéfredaktora, ktorý sa síce sem-tam správa ako kretén, ale je len otázkou času, kedy sa ukáže, že je muž na správnom mieste. Samotný prípad je poňatý trochu nevzrušivo, azda až nudne, ale je sám osebe silný, keďže má základ v skutočných udalostiach. ()

VanTom

Se zapojením dvou investigativních novinářek do pátrání po "Bostonském škrtiči" se neotálí, vzbudí sice v okolí pár úšklebků, nicméně jakmile se jejich články ukážou relevantní (a ony samy schopnější než přetížená policie), získají své místo, kontakty i relativní podporu. Umírněná Keira je výborná, jinak se OK kriminálka z mírně rozptýleného pohledu (z úzce procedurálně detektivního by mě asi zajímala víc) na úvodní vlně doveze až do konce lehce unaveně. ()

Streeper

Miluju kriminální případy a samozřejmě jsem věrný posluchač OZ a zrovna o Bostonském škrtiči tam mluvili, akorát je to jeden z jejich dřívějších epizod. Každopádně jsem se moc těšila na filmové zpracování navíc s Keirou Knightley v hlavní roli. No... Kouká se na to dobře, hodně se zaměřili spíše na ten novinářský pohled ve stylu Spotlightu než na ten kriminální, což se mi úplně nelíbilo, ale dobře. I když mě film vyloženě nenudil a zvládla jsem to zkouknout, tak mu chyběla jedna zásadní věc. Atmosféra. Ten film nemá žádnou atmosféru. Nic. Příběh vůbec negraduje, všechno běží v jedné rovné linii, která nijak nevybočuje a tím pádem se z toho stává nemastn, neslaný příběh, který ničím nezaujme ani neurazí. Ale milovník krimi a opravdových zločinů si tam něco najde. ()

• Film je založený na skutočnom príbehu bostonského škrtiča, ktorý v 60. rokoch zabil v Bostone 13 žien. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v Bostone (Massachusetts, USA) od decembra 2021 do marca 2022. (Arsenal83)
  • Kvôli pandémii COVID-19 bolo potrebné dodržať niekoľko zdravotných procedúr. Celý filmový štáb bola zaočkovaný a testovaný na vírus trikrát týždenne až do ukončenia výroby. (Arsenal83)