Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh anglického lorda, který byl zajat indiánským kmenem a sžil se s ním. Silně proindiánský film, připomínající v lecčems Malého velkého muže. Filmový western se dočkal dvou pokračování. (oficiálny text distribútora)

Recenzie (32)

gogo76 

všetky recenzie používateľa

"Wakantanka!..." Harrisa som mal vždy rád a aj ten jeho chrapľavý hlas. Tu ho český dabing zmazal, ale nevadí. Už dlhšie som tento film chcel vidieť a ČT2 mi splnilo želanie. Po odvysielaní tu mnoho hodnotení nepribudlo, čo ma trochu mrzí. Tento žáner asi nie je zaujímavý pre masy, ibaže by tu hral DiCaprio...Film sa takmer celý odohráva v indiánskom prostredí. Hneď v úvode je R. harris ako biely muž zajatý a ostáva ako väzeň a sluha medzi indiánmi. Postupne si budeje rešpekt, bude aj indiánska svatba s peknou indiánkou, ale happy end nečakajte. Western asi nie je správne označenie pre tento film, ale kvalitu má a stojí za pozretie. 80%. ()

majo25 

všetky recenzie používateľa

Netradičná indiánka, niečo na spôsob Tanec s vlkmi. R.Harris sa na postavu hodí a čoraz viac sa mi začína tento herec pozdávať. Indiánske rituály boli spravené nadpriemerne a práve o to sa môže film oprieť. Humorná stránka bola vtipná, aj keď už príliš prechádzala do volnejšieho spracovania. Trochu film kazil nedokončený koniec, predpokladám, že vtedy tvorcovia ešte nekalkulovali s pokračovaním. Hodnotenie: 75% ()

Reklama

D.Moore 

všetky recenzie používateľa

Richard Harris byl skvělá volba, protože lepšího a hlavně bělejšího herce, který by s indiány kontrastoval víc, si asi představit nedovedu. A ačkoliv do Malého velkého muže nebo do Tance s vlky má Muž zvaný kůň ve všech ohledech daleko, je to podařený film s několika opravdu sugestivními scénami, které se tedy rozhodně vryjí do paměti. ()

Han22 

všetky recenzie používateľa

Zhýčkaný anglický lord je zajat Siouxy a snaží se mezi nimi přežít. Jak píší ostatní, je to tak trošku předchůdce Tance s vlky, ale zároveň dost jiný film. Tanec s vlky je určitě filmařsky lepší, hezčí, výpravnější. Tady jsem se zpočátku nudil a nechápal, ale nakonec mě to dostalo taky. Muž zvaný Kůň je totiž tak nějak reálnější. Indiáni působí dost cize, stejně jako všechny jejich rituály, tance, zpěvy. Krvavý zasvěcovací obřad je brutální, zvláštní je i namlouvací rituál. Prostě celkově syrovější, reálnější film než většina dalších indiánek, skoro to působí jako antropologický dokument, kde půlka dialogů není přeložena a divák tak nerozumí stejně jako hlavní hrdina.  Potěšila mě finální bitva s pro indiány neobvyklou taktikou, zamrzelo jak to celé dopadlo. Pěkný, originální western na 4*. ()

Radko 

všetky recenzie používateľa

Prehliadka indiánskych zvyklostí je slastným ochkaním skôr pre etnológov, než pre divákov túžiacich po silnom príbehu. Jedna vec z tejto prehliadky vo vzťahu k dnešku zaujala. Dnešné tak populárne sebazohavovanie tela a kreslenie rôznych tetovačiek má nepochybne svoj pôvod v starovekých praktikách prírodných národov (aj indiánskych) súvisiacich so zasväcovaním mužov, či s ich prechodom do iného statusu - tu konkrétne súvisiacich so vstupom do manželstva. Konkrétne išlo o prepichovanie kože, znášanie bolesti súvisiace s vyvesovaním tela na špagáte, s použitím prírodných dreveno- kovových hákov umiestnených pri bradavkách muža zvaného kôň. ()

Galéria (49)

Zaujímavosti (9)

  • Počas celého filmu je možné vidieť herečku Corinnu Tsopei, ktorá vo filme hrá indiánku zvanú "Běžící Laň" so stredne dlhými, a pekne upravenými nechtami. (westerns)
  • Ide o prvý americký western, ktorý sa pokúsil zobraziť indiánov z kmeňa Siouxov ako protagonistov a taktiež sa snažil zobraziť ich kultúru.. (westerns)

Reklama

Reklama