Spící hrozba

• USA Sleeping Dogs (viac)

Roy Freeman (Russell Crowe), bývalý detektiv, který bojuje se ztrátou paměti, se rozpomíná na starý případ vraždy univerzitního profesora, který si ale jinak vůbec nepamatuje. Freeman dává dohromady vzpomínky a důkazy a rozjíždí vyšetřování desítky let starého případu, jelikož je v sázce život nevinného muže, který čeká na popravu v cele smrti. Ďábelská síť pohřbených tajemství a zrad se ale zdá být propletena i s jeho minulostí. (Bontonfilm)

castor

Svému věku a formě přizpůsobuje Russell Crowe výběr rolí, nicméně už v nedávném Land of Bad nebo v Papežově vymítači prokázal, že klidně může jen sedět coby operátor válečných dronů před blikajícími monitory nebo rebelantsky vystupovat proti vatikánským zvyklostem, pořád z něj ale zatraceně hýří charisma a vtip. Tady se ponoříme do temnějších vod, hraje bývalého poldu, který trpí Alzheimerovou chorobou. Díky experimentální léčbě má ovšem pocit, že má zase buňky na to otevřít starý případ vraždy. Herecky fajn, tempem nepříliš vzrušující i bez větších ambicí, kdy pár scén mohlo a mělo zůstat na podlaze střižny. Ale zase to může být dobrý základ do budoucna, že mu role stárnoucích detektivů padnou. ()

Tom Hardy

Tempem nepříliš vzrušující, ale scenáristicky hrozně šikovná hra s nespolehlivým vypravěčem. Z hlediska diváckého zážitku objektivně okolo 50 %, ale osobně to ve mě (profesně) rezonuje na 70%. ()

EvilPhoEniX

Na debut slušný job. Je to síce spíš detektivka než mystery thriller a to velmi klasického střihu, kde se celý film řeší jeden případ, který je dokonce 10 let starý. Russel Crowe se tedy zpátky vrtá v případu, jelikož ve vězení dost možná sedí nevinný člověk a chce tomu všemu přijít na kloub. Crowe se do podobných rolí hodí a koho tyhle žánrovky baví, kde se vyšetřuje/vyslýchá/hon za pravdou, tak by mohl být spokojen. Překvapí samotný závěr, kde když si divák myslí, že vraha uhádl, tak příjde docela zásadní zvrat, který připisuje plusové body. Má to spíš pomalejší tempo. 6/10. ()

tron

Kedysi za takéto úlohy Russell Crowe, jeden z najlepších hercov svojej generácie, dostával Oscarov a rôzne nominácie na ceny. Dnes sú to televízne béčka so škaredým vizuálom a celkovo nielen lacno pôsobiace, ako i lacno napísané. Začiatok vôbec nebol zlý, ale čím viac sme sa vnárali do prípadu z krvavej minulosti, tým viac paradoxne stagnoval. Herci sa fakt snažia, ale boli mi tak nejak protivní a nesympatickí. Jediný, kto dokáže naplno udržať našu pozornosť, je neprekvapivo Crowe. Síce nepodáva strhujúci výkon, ale je taký charizmatický, že z neho nevieme spustiť zrak ani keď v sede spí na gauči. K scenáru by som sa nevyjadroval, nie som si istý, čo malo zmysel a čo nie (za všetko spomeniem baseballovú pálku – prečo ju preboha nechávali na pozemku vraždy?) a pravdupovediac je mi to fuk, keďže prípad vraždy nie je ničím zaujímavý, ani originálny a pozostáva z motívov, ktoré sme už veľakrát videli v minulosti (osobne mi pri neprávom obvinenom čakajúcim na trest smrti behal po mysli najmä Zabudnutý prípad s Connerym). To, že hrdina má takú chorobu, akú má, v praxi znamená, že nemôžeme veriť ničomu z toho, čo si pamätá a ak mu osoba A niečo povie, môžeme vziať jed na to, že na 74% to v skutočnosti bolo úplne inak a daný človek zneužíva to, že Crowe má výpadky pamäte. Chvíľu je to „sranda“, ale po dvoch hodinách som bol z tohto postupu ubitý ako pes. Kniha vyšla aj u nás. ()

pornogrind

Naposledy mě Rusell Crowe překvapil(i tím jak je vypasenej) po delší době ve filmu Unhinged(2020). Tady si zahrál bývalýho detektiva z oddělení vražd trpícího Alzheimerovou chorobou( za mě teda spíš ztrátou paměti-Amnézií). Jednoho dne je osloven mužem odsouzeným na smrt v jeho 10let starým případě. Muž po něm chce aby dokázal jeho nevinu. Vše komplikuje ale fakt, že už není u policie a jeho ztráta paměti. Pardón Alzheimerova choroba. A tak je vyšetřování a dokazování neviny vedeno v  pomalejším tempu. Na nějakou výraznou akci rovnou zapomeňte. I přesto film nenudí. Jen ten finální zvrat není asi tak překvapující jak by měl. Nebo alespoň mně bylo jasný poměrně brzy odkud vítr povane a kam celej film směřuje. I přesto si myslím, že si film ty 3hvězdy zaslouží. ()

Arsenal83

Niekedy je lepšie nechať psy spať a niekedy aj privítate Alzheimera, lebo spomienky môžu byť nepríjemnejšie než by ste čakali. Film má v sebe veľa kvalít. Takmer fincherovský štýl, takmer škandinávska atmosféra, takmer noir a takmer geniálne herectvo Crowea. Ale toho takmer je príliš veľa. Russell pred dôchodkom stavil na vizáž Vikinga Ragnara pred smrťou, len bôčiku si doprial trochu viac. Film má priniesť zvraty a tie sú v súvislosti s účelovo vloženou stratou pamäti aj očakávateľné. Len zmysel až tak nedávajú a tej pravde nie každý spokojne uverí. ()

luka4615

Pomalé, nikam nespěchající detektivky mám ve velké oblibě, nicméně pokud je ale scénář pouhou zmatenou snůškou s lacině průhledným vyústěním, ani rozvážný styl vskutku moc nepomůže. Tohle přesně se stalo v případě snímku Sleeping Dogs, který chtěl být zřejmě dalším do ranku tajemných a chytrých počinů, u nichž si divák nebude do poslední jistý výsledkem. Bohužel, tvůrcům nakonec hází klacky pod nohy sama jejich okatá snaha za každou cenu překvapit, jelikož právě díky tomu celý projekt (s trestuhodně olbřímí stopáží) působí jako narychlo spíchnutý nedodělek. Nastalé smutné situaci nepomáhá ani fakt, že herci vlastně nemají moc co hrát, a že počítání zbytečných či hluchých scén jsem vzdal zhruba po hodině. Tohle se k velké škodě vážně moc nepovedlo. Tak snad příště! „This conversation would've been a lot better with whiskey.“ ()

Dale

Príjemné prekvapenie. Stáva sa mi veľmi výnimočne, že ma záver filmu niečím prekvapí, obzvlášť pri kriminálkach, tu sa to stalo, fakt som neuhádol, kto bol vrahom, mea culpa. Asi je to tým, že som ten film podcenil a tak som nečakal nejaké väčšie prekvápko. Ale film je pomerne originálny už od samého začiatku, policajt na dôchodku s Alzheimerom sa pustí prešetrovať prípad, ktorý riešil pred 10 rokmi. Samozrejme sa dozvedá novinky na každom kroku, ako inak u pacienta s Alzheimerom, ktorý má problém si pamätať aj to ako sa volá. Takže je to zaujímavé pátranie ako pre neho, tak aj pre diváka. Na konci to pekne zacvakne, ale aj tak mi pár otázok zostalo nezodpovedaných, takže úplná pecka to nie je, ale slušný nadpriemer - 70% a prikláňam sa k vyššiemu hodnoteniu. ()

kareen

Hodně lidí tady dává pouhé tři hvězdičky, ale mně se to zrovna líbilo. Jasně, není na tom nic inovativního a je to spíš pomalá stará detektivní škola (snad jen s malou nádstavbou kolem záležitostí s lidskou pamětí), ale na takovou jsem měla právě náladu. Karen Gillan mám moc ráda, Russell Crowe je vždy sázka na jistotu a i když mě závěr opět příliš nepřekvapil, tentokrát mi to ani trochu nevadilo. ()

M.i.k.e

Pomalu plynoucí detektivka, která využívá hlavní postavu detektiva s alzheimerem jako prostředek pro matení diváka a celkem se jí to daří. Zvrat na závěr je lehce na hraně a dalo by se o něm dlouze diskutovat, ale nakonec ho celkem beru a na režijní debut jde o slušnou jednohubku. Crowe to v sobě pořád má…60% ()

bourec

Je to takový to pomalu plynoucí krimi. Zásluhou Crowea je to ale celkem poutavý, bez vedlejších úchylek, kterejch je teď filmovej průmysl plnej. Takže ať chci nebo ne, ty tři si film zaslouží. 60%. ()

JohnSmith

Je to fajn thriller a Crowe je fakt dobrý. Nebýt toho, že Gillan opravdu neumí hrát a je děsný dřevo a toho, že zhruba v polovině filmu už tušíte, kdo byl vrah, tak by si to zasloužilo i lepší hodnocení, protože takových noirových detektivek, které udrží člověka vzhůru moc není. ()

borec999

Kriminálka, v ktorej detektív vyšetruje vraždu obohatená o motív, že detektív má Alzheimera a takmer nič si nepamätá. Zaujímavý nápad, klasicky fajn Russell Crowe a vo výsledku pomalý, slow burn film ktorý nestrhne, ale ani neurazí. PS: záverečný zvrat za mňa predvídateľný. 55% ()

sedm.1

Sleeping Dogs je další z těch thrilleru, který diváka až do závěrečné pointy dokáže držet v neustálém napětí, který dokáže zaujmout a bavit, a který je skutečně dost nepředvídatelný, takže divák se na výsledné rozřešení o to víc upřímně těší, jenže ono následné odhalení pak nekompromisně spláchne veškeré dosavadní pozitivní dojmy do hajzlu a je po nadšení. Každopádně celé to zpracování průběžného vyšetřování a pátrání po pravdě, mě tu vážně oslovilo, a to nejen díky poměrně netuctovému nápadu s detektivem trpícím Alzheimerem, film ale v průběhu dokáže navíc i překvapit, forma odehrávajícího se děje v průběhu několika časových rovin zaujme, jeho potemnělejší atmosféra též jen přispěla k jeho celkové působivosti, a i postavy působí zajímavě a výrazně, takže já se skutečně ve většině ohledech bavil, jenže pak se tvůrci vytasili s tak zvratovitým finále, že zkrátka tohle nemohlo zapůsobit dobře snad vážně na nikoho, jelikož něco tak doslova vykonstruovaného a přehnaného nelze považovat za funkční, natož pak snad vyloženě povedené. Ano, ono odhalení tedy lze označit za opravdu nečekané, nicméně si stojím za svým, že zároveň působí fakt přepáleně a nevěrohodně, a mě tudíž jednoduše zklamalo. Russell Crowe je jinak i přes svou očividnou nadváhu pořád fajn herec, co zvládne i ty nejnáročnější herecké pózy, co se ale týče Karen Gillan, ta pro mě naopak představuje synonymum pro antiherectví, nehledě na to, že se jedná i o dost nesympatickou ženštinu. Sleeping Dogs je tudíž zkrátka ve výsledku sice docela slušně rozehraná a poutavá hra s divákem, ovšem její vyvrcholení stojí bohužel za starou bačkoru. Škoda, jinak se totiž mohlo jednat o poměrně silný žánrový přírůstek. ()

Strandmon

Příjemné překvapení. Mám pro slow burn detektivky prostě velkou slabost a tohle je krásně ryzí a čistá krimi, které se dnes už tolik nedělá. Žádné velké okecávání a hned od začátku tu máme případ, sice 10 let starý, ale to vůbec nevadí. Snímek i přes pomalé tempo utíká a to hlavně proto, že tu není žádný velký počet dějových linií, prostě jedno striktní vyšetřování a tak se mi to libí. Režie sice není 2x ambiciózní a vizuál vypadá jak 10 let zpátky, ale všechno vynahrazuje skvěle sepsaný scénář, který je dost nepředvídatelný a pěkně si se mnou pohrál (vyjímečne mi nevadil ani velký počet flashbacků). Herecky taky rozhodně není co vytknout, protože Russell je prostě Russell. Palec nahoru. ()

MajkHany

Týpek má sešitou hlavu jako kdyby ho přejela motorová pila na sekvoje. Nechápu výskyt slova Alzheimer, chlapec Russell po úrazu trpěl dočasnou ztrátou paměti, která navíc do konce filmu v podstatě zmizela, Alzheimer nešel ani kolem jen tak s roajal sýrem v ruce.. Výborná detektivka, Crowe hraje skvěle. Občas si vybere blbý film, ale jeho role jsou rozlišitelné a obrovsky rozdílně a skvěle podané, někteří herci dají dvacet filmů s jedním výrazem v torbách, u Russella po sekundě člověk hned vystřelí název filmu. Nebo nevím jestli člověk, ale já určitě teda. Ooohhmmmm.... ()