Olga (Jiřina Bohdalová) je devadesátiletá vitální důchodkyně, která žije v postarším domku společně se svojí dcerou, učitelkou Hanou (Lenka Vlasáková). Jejich vzájemný vztah je poněkud napjatý a nejspíš poznamenaný nejedním šrámem z minulosti. Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom píše knížky a vypráví na besedách. Své posluchače dokáže přesvědčit i zaujmout, díky čemuž se o ni začínají zajímat taky novináři. Mezi nimi je i reportérka Dastychová (Pavla Beretová), která, zdá se, ví o Olze v danou chvílí víc než kdokoliv jiný v této zemi. A chystá se s tím jít ven. (Česká televize)

Klajnik odpad!

Hloupý a přizdisráčký český film, který jednak dramaticky nefunguje a druhak je mi protivný svým provedením i vyzněním. Nevím, jestli nebyl napsán dobrý scénář anebo jestli původně tomu tak bylo, avšak byl také tolikrát přepsán a upraven, až se vlastně rozmělnil a rozsypal do stavu, který je nabízem divákům jako něco, co si zaslouží jejich pozornost. Nejzajímavější je, jak je k celé látce přistoupeno a co z toho vylezlo... Film je inspirován příběhem ženy, která ze sebe dělala obět gulagu z podmětu vidiny finančního obohacení, k němuž ale po odhalení nedošlo, avšak zde je přetransformován do příběhu ženy, která lži šířila z dobrých důvodů (prý aby se nezapomnělo), ale finanční reparaci dostala a novinářka z Reflexu, která její blamáž odhalila, to po odhalení rovněž zamlčela, protože uznala, že toto pochybné jednání reálně má pozitivní dopad (úhel konsekvenciální etiky). Tím je vytvářen obraz nedůvěryhodné novinařině, čož je zvláštní perspektiva od ČT. Protože mám ponětí o tom, jak novinařina funguje a v jakém je novinařina stavu, tak nehodlám přistoupit na to, že by jí to prošlo - že by po tom nikdo neskočil, že by všichni kryly její lži, že by novinářka, která to vyšetřila a zamlčela nedostala padáka. Navíc se mi těžko věří v dobré altruistické úmysly báby-protagonistky, když ji hraje Bohdalová (dovolte mi si odplivout). Mám ale rád momenty, když se stírají hranice mezi postavou a hercem. Jiřinka zde totiž pronese: “Lepší vyžraná kurva než mrtvý hrdina.” To se mi zdá být jejím životním mottem. Její 93 let a na začátku její postava pronese: "Ještě dnes když vidím díru v zemi, rozklepou se mi kolena," čímž Jiřinka skrze postavu vysvětluje, proč se ještě neuráčila padnout do hrobu. Krom toho je zde taková vztahová linka mezi matkou a dcerou, která je velmi plytká a dramaticky nefunkční. ()

petikacka

Ať si kdo chce co chce říká, mě ten film přijde dost nepovedený a zmatený. Co tím jenom básník chtěl říci? To mě napadlo po jeho skončení. O čem to vlastně mělo být? O neurovnaném vztahu matky s dcerou? Na pochopení tady máme ovšem pouze 2 věty na konci. Nebo o lži a o morálce? To zase zabila linka s novinářkou Pavly Beretové z časopisu REFLEX ( sic! ), která nechá klidně vytisknout svůj článek i když ví, že je to lež?! Ovšem babka to vypráví, tak zajímavě, tak je to fuck?! Pro mě je to především urážka všech ještě žijících pamětníků kteří natáčí své "zážitky" pro Paměť národa, aby nikdy nezapomněl co vše tu bylo možné i nemožné. Takže mi z toho vychází pouze pocta Jiřině a to je na film trochu málo i když samozřejmě klobouk dolů před její vitalitou. Za mě zklamaných 55% ()

barteca

Tak Jiřinka Bohdalová se tímto výkonem definitivně zařadila mezi blahoslavené. Neskutečná energie v jejím věku. Jediný přešlap vidím v práci maskéra a vizážisty, divadelní líčení tomu neslušelo. ()

Mlle

I divákovi, který si o filmu předem nic nezjistí (jako jsem byla já), je hned zkraje jasné, že si paní Olga celý svůj příběh jednoduše vymýšlí. Mezi řádky je čím dál tím patrnější, že byla v gulagu na jiné straně barikády… Divák pak může přemýšlet nad tím, proč to vlastně dělá. Osobně jsem hádala, že snad právě proto, aby odčinila vlastní pocit viny nebo jinak přetavila svůj ne třeba úplně povedený život v něco dobrého: tím, že bude životní příběh předávat dál, s jeho pomocí informovat ty, kdo nic takového na vlastní kůži nemohli poznat, varovat před podobným nebezpečím – a to, ať už to byl, či nebyl její vlastní příběh. Tedy vlastně ze stejného důvodu, ze kterého svůj rozhovor nakonec přece jen dala do tisku novinářka Reflexu. Ale ono to bylo z důvodů osobních a sobeckých – z potřeby splatit dluhy. Sobectví ne vždy střízlivé hlavní hrdinky filmu se dere na povrch v mnoha dalších situacích a nejútrpněji asi zní, když vytýká své dceři, jejíž život fatálně ovlivnila, že ji jako patnáctiletá nechala „v tom“, když utekla před svým násilnickým otcem. Kdož jsou „bez viny“, možná už hází kamenem. Film Jirky Stracha nedává definitivní odpovědi, ačkoli dost podstatných otázek klade hned několik. Aby to mělo smysl, museli bychom si je ale pokládat spíš v našich vlastních životech. Jedna z nich jen jako příklad: „Lepší vyžraná kurva než mrtvý hrdina.“ Kolik diváků by souhlasilo s tím, že to tak je, a proč? Film je to po všech stránkách vydařený. Za tradičně perfektním herectvím Jiřiny Bohdalové (za něž se jako vždy sluší vyseknout poklonu celému týmu, který to s ní zvládl), nezaostává Lenka Vlasáková ani Pavla Beretová. Je otázka, jestli by film nebyl ještě silnější výpovědí, kdyby se víc držel reality mnohem méně kontroverzního charakteru Věry Sosnarové, která, na rozdíl od paní Svaté, složitostem po návratu do Čech čelit nemusela (naopak), násilnického manžela neměla, na rozdíl od paní Svaté v gulagu nikdy nebyla ani jako zaměstnankyně, měla všechno dobře spočítané a prodejní akce její knihy si v ničem nezadaly s nechvalně známým nákupem předražených hrnců, k němuž se na výjezdních akcích nechávaly v devadesátkách stejným stylem přemlouvat tisíce důchodců… https://cechoslovacivgulagu.cz/pdf/clanky/PD-2-19_Neskutecny-pribeh-Very-Sosnarove.pdf ()

Rebeca

Dialogová citace z filmu: "Udělala jsem chybu".  "Jakou chybu?" "Šla jsem na vaše přednášky." "Ale já těm lidem lžu." "Jenomže výsledkem toho vašeho lhaní je to, že poznávají pravdu. Možná jste lhářka, ale ta nejlepší jakou znám. Vy dokážete skvěle odvyprávět lidskou bolest." "To mám lhát dál?" "Říkejte to, co znáte. A je jedno z který strany plotu." (...)Tady je něco špatně, vážení. Lež za účelem vzbudit pozornost, získat materiální výhody je zde přímo adorována a "přetavena" do jakési formy pravdy s "vyšším uměleckým záměrem", či přesahem. Žena vypráví příběhy formou prezentací před obecenstvem, které si "přisvojila",  dostane odškodnění, medaili za hrdinství od prezidenta republiky, napíše svým jménem knihu, která se prodává... To není podle mně ani pochopitelné ani přijatelné. A televizní film vybízí k tomu, aby to divák akceptoval, dokonce tomu fandil....(?)  Hvězda navíc je pro paní Bohdalovou, které uděluji takovou malou medaili já, za její vitalitu, činorodost, odolnost vůči plynoucímu času. Hudba snímku nesluší a postava pana Vondráčka je jako vystřižena z teleshopingu. P.S.: odkazuji na komentáře uživatelů Marigold a liborek_ . ()

domirovec

Zajímavá záležitost s velmi příjemným scénářem, protože Epstein to prostě umí. Bohdalka ve svých 93 letech hraje GENIÁLNĚ a je úžasná. Beretová s Vlasákovou hrají také skvěle, i když mi postava Lenky lezla docela na nervy. Jinak fajn snímek, nic úplně fascinujícího, ale je to příjemně promyšlené a dobře se to sledovalo :) 4/5 ()

Olík

Nebudu z těch, co se rozplývají nad herectvím Jiřiny Bohdalové…..i když samozřejmě klobouček za to, jak si to v jejím věku dává…..ale jestli mne něco opravdu zaujalo, tak to bylo téma příběhu. Téma, které napsal sám život. Téma, které rezonuje. Téma, které určí, na jaké straně plotu budete stát. Křiklounů, kteří se vzpírají platit koncesionářské poplatky, bych se zeptal: Tohle nebyly vyloženě vyhozené peníze, že? ()

Vabr

Extrémně jsem se těšil, fakt, děsně moc. Klec byla naprosto fenomenální, Bohdalová opět v hlavní roli a ukázky, které navnadily stejně jako minule. Bohužel ve výsledku pouze silnější 3⭐. Herci sice hrají výtečně, kamera je správně zvolená a téma přeživší gulagu hezky chytá za srdce, bohužel to vše ale nedokáže přebýt nedostatky ve scénáři. K filmu mám především tyto tři výtky. 1) Je předvídatelný. Je jasné, že Olga není ta, za kterou se vydává (vždyť už to bylo vysloveno v samotných ukázkách a je to uvedeno i ve zdejším obsahu), tudíž by asi člověk čekal, že film nabídne krom již odhaleného zvratu něco víc. Jenže ono ne. Z hlediska nějakých hybačů děje a překvápek si pro nás Epstein nepřipravil víc a je to škoda, protože tím pádem koukáte na něco, u čeho víte, že vás ničím dalším nepřekvapí, a tím vaší pozornost příliš neudrží. 2) Na rozdíl od Klece zde značně chybí nějaký větší počet výrazných scén. Všehovšudy tu totiž byla pouze jedna -ale že stála za to! - a to ke konci ta v aule, kde Olga předčítá ze své knihy ukázku a téměř se na místě nervově složí, neboť před ní stojí její dcera plná pravdy. Jinak mě žádná nijak víc nezasáhla. 3) A s tímhle mám snad nevětší problém - doslova neuvěřitelné chování redaktorky Reflexu. Nevěřím, opravdu nevěřím, že by zrovna někdo z Reflexu nenaprášil jednu z největších žijících podvodnic v ČR. Vždyť to je taková blbost, když člověk ví, že Reflex na tomhle z velké části stojí + že by si daný redaktor tak nechutně namastil kapsu, kdyby takový článek vydal, že by to jen blázen udržel pod pokličkou! Vskutku mi takové chování nejde do hlavy, a to nejsem jediný, kdo tohle z mého okolí, co vidělo Svatou, říká. Jinak ale jak jsem již napsal výše - žádný další problém s filmem nemám, ubíhal rychle, užíval jsem si ho a strávil tak příjemně večer. Vyhodnocení: Jsem zvědavý na další režisérův počin ()

Mara97

Trojice Strach-Epstein-Bohdalová je zavedená a divákovi slibuje slušnou zábavu, nicméně tentokrát se již nejednalo o tak suverénní počin jako poslední Klec. Námět je sice zajímavý, inspirace Sosnarovou zřejmá, děj byl vyprávěn dobře a i pozdější nepřekvapivé prozrazení pointy nebylo proti věci, přesto bych měl několik výhrad. Strachova tvorba jako by se zastavila v čase, některé prvky se jeví již zastaralé, ne každý vtip je vtipný a zejména kamera příliš nešla s dobou. Opakující se záběry z dronu se stále stejným úsekem silnice u stejných domů byly spíše rušivé. Hudba od Kocába nebyla vyloženě špatná, ale na můj vkus byla příliš dramatická a osobně se mi jeví vhodnější hudební doprovod od Brzobohatého, který byl právě se Strachem spojen u posledních filmů a Labyrintu. Ačkoli se film snaží diváka přivést k úvaze, jak se postavit k otázce lži a pravdy (což je samozřejmě v pořádku), obávám se, že než tato zralá úvaha je zřetelnější poselství filmu, kdy lež je prostředek vedoucí k pravdě. Toto ospravedlnění lži vidím jako velmi nebezpečné až alarmující poselství, které bohužel shazuje celý film. Reflex si v žádném případě neudělal pozitivní reklamu, a nejsem si jist, zda si to jeho představitelé uvědomují. Tady byla jednoznačně porušena novinářská etika a určitě by bylo vhodnější, aby byl časopis uveden pod nějakým smyšleným názvem. Mohu opravdu celou situaci s domnělou přeživší gulagu chápat jako novinářka (která nějakým zázrakem najednou otočila o 180 stupňů, její vysvětlení s návštěvou přednášky je spíše úsměvné a těžko uvěřitelné, toto se scénáristovi opravdu nepovedlo), že lež nám poslouží k pravdě, ale kdo vlastně poté určuje, co je pravda? Který politický režim je správný? Není samozřejmě pochyb, že gulag a komunismus je špatný a demokracie správná, to jsou příliš extrémní případy, ale v některých ohledech není konflikt názorů a protipól situací tak jednoznačně vyhraněný. Pokud můžeme se lží manipulovat pro cíl vyšší pravdy, kterou stanovuje kdosi, jedná se o propagandu, která až paradoxně může vést k totalitě, proti které se snaží příběh Sosnarové i tohoto filmu bojovat. Pokud už chceme politický či společenský podtext aplikovat do uměleckého díla, lze to realizovat rafinovaněji a morálněji. P.S. Nechápu, proč odškodnění za držení v ruském gulagu proplácí český stát. ()

Kakho-oto

Natočené to rozhodně není špatně, nebýt "morálního vyznění" dal bych možná i čtyři hvězdičky. Patřím k těm, co si myslí, že vyloženou lež nejde nikdy kladně hodnotit. Paní Sosnarová, jejímž příběhem se tvůrci filmu Svatá inspirovali, si vylhala věznění své osoby v sovětském gulagu. Navíc kniha o jejím smyšleném utrpení, napsaná bývalým komunistickým publicistou a scénaristou (sic!), na sebe strhla obrovskou pozornost, takže osudy skutečných obětí gulagu o to více upadly do zapomnění. Naštěstí Sosnarová alespoň nikdy nezískala od českého státu finanční odškodnění. Strachův film jí však svým způsobem postavil velmi pochybný pomník. Film měl skončit tak, aby se hlavní hrdinka alespoň trochu styděla, ale tady se na její stranu nakonec přidala novinářka, jež jí chtěla nejprve záměrně odhalit jako lhářku. ()

Amonasr

Bohdalová je nepochybně Paní herečka a i ve svém věku je stále profesionálně obdivuhodná. Film je však bohužel od začátku až do konce falešně vylhaný a slouží snad jedinému účelu   - povýšit lež na pravdu, pokud slouží jakémusi imaginárnímu "dobru". Přesně ve stylu dnešní mainstreamové propagandy (Reflex je zde docela případný) - jak příznačné pro ohebnost dnešních vyznavačů té jediné přípustné "pravdy"! Hvězdička je výhradně pro Bohdalovou, Vlasákovou a Beretovou - obsahově je to ale na "odpad". ()

nwx odpad!

Poselství filmu: Když jsi lhářka a když lžeš pro "dobrou věc," je to OK. Dokonce s tím můžeš lézt i do škol a vymývat tam mozky dětem a psát o tom vylhané knihy. Pak o tobě ještě Strach natočí i "doják." Uf, to je tedy silná káva. Nechápu, že se k natočení tohoto filmu na základě vylhaného příběhu Sosnarové Jiří Strach propůjčil. Zrovna Jiří Strach, který má jinak velice rozumné názory. Česká televize opět "perlí." Zdroje: idnes cz "Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik." / lidovky cz "Historik: Co paní Sosnarová vyprávěla o gulagu, se nemohlo stát. Bylo vidět, že jsou lidé ohlupováni." / reportermagazin cz "Smyšlený příběh znevažuje oběti gulagu." / denikn cz "Češka roky líčí hrůzy, které prožila jako oběť gulagu. Nikdy v něm nebyla, odhalil historik." ()

FOCKE_WULF

Ten náš lidskej Popletákov je prostě takhle vtipnej, o útrapách pracovních táborů povídá osoba s nejlepší slovní zásobou a schopností poutavě vyprávět. ()

Jonatána

Výborné! Zcela souzním s komentářem uživatele Disk, hluboký příběh, skvělé herecké výkony, přesná režie...dohromady parádní film. A to také Jiřinu Bohdalovou ani Jiřího Stracha jako "člověky" zrovna nemusím. Ovšem výborní profíci jsou a to, co Jiřin Bohdalová převedla ve 93 letech, bylo prostě fantastické. ()

rivah

Překvapivě kvalitní film "o něčem", na rozdíl od plytkých filmečků zaplevelujících naší dobu Především to, jak klade na váhy morální zásluhy a chvalitebný podvod. Se skvělým hereckým výkonem Jiřiny Bohdalové. (Skrytý útok Tomáše Stejskala v recenzi na tento film -na Aktuálně.cz- na Jiřího Stracha vyvolaný jeho kritickými politickými názory je trapný a ostudný) ()

hrumsrt

Strachův televizní unikát Klec po letech dokáže rezonovat a i nadále patří k tomu nejlepšímu za posledních pár let. I proto dávala naděje, že by Svatá znovu s Jiřinkou Bohdalovou v titulní roli mohla uspět, docela smysl.. Olga je hrdinka! Jedná se o starší paní, která tráví důchod tak, že jezdí po školách, píše knihy a to vše na téma jejích zážitků z ruského gulagu, díky kterým zvěstuje o hrůzách ruských nástrah moderní generaci. Jenže jedinečná cena z rukou českých státníků přivábí k Olze až nečekanou pozornost, která její osobnost a minulost vystaví zcela nezažité zkoušce.. Filmová adaptace připomínající skutečný příběh Věry Sosnarové, která byla podrobena podobné vlně kontroverze a boji s národní historickou obcí, skýtá sice skutečně zajímavý námět, jaký nepřipraveného diváka může usadit do mysteriózní povídky o cenně pravdy, ale tentokrát jakoby si Epstein vybral až příliš živé téma, i proto i přes vynikající Bohdalku nezvládá víc než jen klouzat po povrchu a výrazně si pomáhat rodinným minipříběhem o kompenzacích.. Svatá těží především ze samotné absurdity a kontroverzi samotného osudu Sosnarové, které tehdy rozdělily historickou obec, tak škoda, že snímek nemá tolik co nabídnout. Tak třeba příště, zatím Strach v České televizi stále za stálici, která pokaždé rozvíří vody.. 60% ()