Ryba menom Wanda

• Česko Ryba jménem Wanda (viac)

Wanda si privedie do Anglicka svojho nového tajného milenca Otta, aby jej pomohol - spolu s jej priateľmi Georgeom a Kenom ukradnúť diamanty v hodnote 20 miliónov  dolárov. Wanda potom s Ottom vydajú Georgea polícii, aby mohli mať lup iba pre seba. Lenže George ukryl diamanty na tajné miesto a nik iný nevie, kde sú - iba on. Wanda si myslí, že najlepšie bude, ak sa zblížia s Georgeovým advokátom Archiem Leachom...Začne sa bláznivá naháňačka za diamantami... (STV)

Anglie

Cleese je prostě génius a tohle je důkaz. Vynikající herecká parta ještě podtrhla skvělý scénář - nominace na Oscara za něj je zcela na místě. ()

easaque

+3* když jsem tady objevil tento docela vysoce hodnocený titul už jsem si myslel, že jsem přišel o nějakou zásadní komedii. Autor scénáře i herecké obsazení vybízí k bláznivé jízdě, která by mohla navazovat na Monty Pythony. To druhé moc nečekejte a to první se u mě projevilo jen částečně. Před skoro 30 lety bych měl na ni jiný názor, ale teď na mě působila průměrně. Zrady mezi lupiči a vzájemné šarvátky už pro mě nemají takové kouzlo. Ale je vidět, že si to herci užívali a bude to bavit i většinu ostatních. A nejspíš ani chuť na zopakování ve mě nevzbudí, na to je dost jiných. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

balba

Velice úspěšná gangsterská komedie.Nepříliš originální zápletka , která je však obalena kvalitním anglickým černým humorem , napětím , svižným tempem a opírá se o výborné herecké výkony , hlavně Jamie Lee Curtis (kterou známe z hororu Halloween). ()

honajz2

U první poloviny jsem sice chápal, čemu že se tam mám vlastně smát, ale vtipné mi prostě nepřišlo, až na pár scén. Tak jsem čekal, kdy a jestli vůbec se to konečně zlomí a ačkoli jsem musel čekat docela dlouho až do druhé poloviny, nakonec se to právě na jejím začátku zlomilo a pak až jsem se do konce bavil docela solidně. To nakonec ty moje rozporuplné dojmy z první poloviny dost zachránilo, ale úplně nadšený z toho filmu být prostě nemůžu. I tak se mi to ale líbilo, pár scének a hlášek je naprosto skvělých, několik povedených nápadů to taky má, celkem se mi líbil i příběh a postavy, takže aspoň částečně spokojený jsem. Slabé 4* ()

Martrix

Jeden z těch filmů, který jsem viděl poprvé až dnes, takže k němu nemám nostalgickou vazbu, díky které bych nadšeně hýkal s ostatními. Ano nemálo dobrých momentů tam bylo a ano, obsazení bylo parádní. Všichni byli skvělí, celý film byl příjemně odlehčený a násilí se zde páchalo "jen" na zvířatech. Jenže na mě to bylo občas infantilní a přitroublé, což se mi u soft humoru děje často. Takže jsem se místy nudil, přestože se dění přelévalo tam a zpět. Hold jsem už asi otrlejší a cyničtější...abych se pobavil potřebuji něco vyhraněnějšího. A tím nemyslím nutně drsnějšího. Měl jsem velká očekávání, takže trochu zklamaný jsem... pro mě je Wanda jen o málo lepší, než třeba tohle. Slabé 4* ()

cubajz

celkem pitomina, zbytečně dlouhá a nic moc vtipná - od Johna Cleese a Michael Palina jsem čekal víc, Palinovo kokta je úplně zbytečná a nevtipná postava a když se nad tím tak zamyslím, tak ani jedna z figurek mě nijak extra nebavila. ()

sulimo

Kdepak čokoláda, ale Ruština!!!!.......nesmírně zábavná a svižná záležitost, která je k tomu všemu ještě nadmíru originální, výborně zahraná a do poslední chvíle nemáte tušení, jak to vlastně dopadne. ()

tomtomtoma

Velmi příjemně rozverná komedie. Trochu bláznivě rozmarná, trochu vášnivě křičící a všichni si to společně užívají. Loupež, zrada, nevěra, pátrání, svádění, zastrašování, pomsty. láska a vysvobozující společný útěk. Georges Thomason (Tom Georgeson), vůdce loupežného přepadení, je podvedený, zrazený a odstavený bezpečně za mříže. Wanda Gershwitz (Jamie Lee Curtis) používá nejraději své ženské zbraně ke svému lepšímu životu. Neváhá kdykoliv kohokoliv vyměnit za někoho více výhodnějšího. Má jen jednu slabost: zvlhne snad při každém mluveném slovu v cizí řeči. Otto (Kevin Kline), žárlivý nadutec, který s neuvěřitelnou zarputilostí hlídá svou Wandu. Jeho činy jsou rychlejší než jeho myšlenky, a tak má stále co omlouvat. Ken Pile (skvělý Michael Palin), koktavý milovník zvířat, který se omylem proměňuje v zabijáka yorkšírů a mstitele Georgesova uvěznění. Archie Leach (skvělý John Cleese), Georgesův obhájce, podlehne kouzlu Wandy, ale zároveň chytí šanci za pačesy a mizí s ní i lupem do Jižní Ameriky. Z usedlého manžela se proměňuje ve vášnivého muže, toužícího po jiném životě. Další zajímavé role: Archieho prudérní manželka Wendy (Maria Aitken) a paní Coady (Patricia Hayes), jejíž teriéři se stali objetí Kenovy pomsty. Svižné, vtipné, bláznivé, bouchající. Zkrátka velmi dobrá zábava. ()

C0r0ner

Na Wandu jsem měl excelentní reference a hodně jsem se těšil, zvlášť po Divokých stvořeních. A ano, byla to dobrá komedie, ale že bych podobných už neviděl desítky? Když má být komedie špičková, tak si z ní musím pamatovat několik skvělých fórů, což se tady bohužel nestalo. 70% ()

Wormboy

Vyborna sialena komedia, ktora nezaprie montypythonovske obsadenie. Niektore sceny a gagy su genialne a lepsiu scenu mucenia som asi nevidel :) Rovnako skvele aj na druhy krat. ()

danecek24

46. Zlatý Glóbus za rok 1988 - nominace (3) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Jamie Lee Curtis, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - John Cleese ()

MarekT

"Unbe-fuck-lievable!" Úmrtí smíchem se sice nekonalo, i tak jsem se smál a smál a při neočekávané návštěvě v Cleesově letním bytě jsem se smál nepřetržitě asi pět minut (osobní rekord). Srovnání s Pythony se asi těžko vyhnu - podobné skeče (náhle zjevivší se Kline), navazující na tradice z předchozích filmů, sociální kritika a hlavně tu dva Pythonovci hrají. Co se třeba těch tradic týče, tento film mi přišel ještě ostřejší a co si budeme povídat, i brutálnější (psí placka) než o pět let starší Smysl života. Stejně tak satirizace společnosti je silnější než třeba v Hotýlku (právě Klineova postava je v tomto směru nejvýraznější), ale ono to je stále účinné a rozhodně mi toto podání vyhovuje více než třeba současný Borat. To vše korunují skvělé výkony zúčastněných - Curtis, Kline a Palin jsou ale ve stínu člena mé desítky oblíbených herců Johna Cleese, který dokázal, že kromě komedie umí zahrát i role charakternějšího směru, což v případě komiků vždy kvituji. Potěšilo mě také cameo Stephena Frye, někdejšího parťáka Hugha Laurieho a představitele Melchetta z Černé zmije. "Aristoteles nebyl Belgičan, základní idea buddhismu není "každý sám za sebe" a Londýnská podzemka není politický směr. To jsou všechno chyby, Otto." ()

necisty

Docela nudilo a nebylo to tolik směšné jak jsem očekával, přitom zápletka o ničem a nelogické jednání postav i s ohledem na nadsázku celého filmu. Ultravtipné Kleopatro? Nominace na Oscary naprosto nechápu. ()