vteco

Jeden z nejsilnějších snímků v kinematografii. Tahle "drogová" podívaná nabízí skvělé postavy s prvotřídními herci, které doprovází legendární soundtrack, oživující chlupy na rukou i nohou a především bravurní deprimující atmosféru, jenž je hlavní předností filmu. Vše je spojeno velice poutavě a kamera se zajímavými záběry lehce vtáhne do děje. Samotné zakončení a vyústění dostane nejednoho siláka do kolen a rázně jej probudí. /90%/ ()

Mi Nü-Chai

Mám dojem, že filmy jako je Requiem for a Dream fungují na předpokladu jistého impaktu; divák je šokován, zhnusen či dojat postavami a jejich osudy se jej dotknou. Na mě tohle cthulhužel asi neplatí, po celou dobu jsem cítila jediné a to otrávenost z urputné snahy ze mne nějakou tu emoci násilím vyrvat. Audiovisuál je povedený, byť občasné dělení obrazu na dvě části mi přišlo dočista nesmyslné, Jennifer Connelly je opravdu hezká...a to je asi tak všechno dobré, co o tomto mohu říci. A v kontextu včera v noci viděné Black Swan se mi vtírá myšlenka, že Aronofsky točí stále dokola totéž a s jeho příběhy i sterilním stylem vyprávění se dalece míjím. ()

Ruut

Dřív, před 20-15 lety jsem si ten film pouštěl často - možná jsem jej viděl i pětkrát. Pak jsem jej nechal na dlouho ležet bokem, zatrezoroval a postupně si vsugeroval, že už jej nechci nikdy vidět protože je depresivní a smutný. Dnes jsem neodolal a dal opáčko v kině a musím potvrdit okřídlené "nikdy neříkej nikdy". Je to boží kousek se skvělou kamerou, střihem, hudbou a úžasnými herci. ()

HAL

Vizuálně a hudebně dokolnalý film, ale nemohu se ubránit pocitu že je vnitřně poněkud prázdný a nedokázal mě zasáhnout tak jak jsem doufal. Nemá smysl očekávat víc než jen jednoduchý film o drogách a o závislosti na nich. ... Po shlédnutí "My děti ze stanice Zoo" snižuji na 6/10, tohle je vážně tupé jak pro blbečky. ()

Aidan

Působivý videoklip o drogách s výtečným hudebním doprovodem v podání Kronos Quartet. Je to formálně vybroušené a po emoční stránce velmi působivé. Chybí zde však pořádný příběh a také hlubší psychologický vhled. Snímek spíše o tom, jak narkomani končí než o tom, jak a proč začínají. Pro srovnání doporučuji české drama o alkoholismu Dnes naposled (1958). ()

misterz

Ja osobne nepoznám lepší film, ktorý by tak dokonale vystihol problematiku závislosti v akejkoľvek forme. Čo sa týka výpovednej hodnoty je to absolútna špička, dokonalosť sama o sebe. Aj Trainspotting bol dobrý, ale toto je akoby sme porovnávali učňa a akademického profesora. Úžasný, sugestívny zážitok s pomalou gradáciou, ktorý vás vo finále rozseká na márne kúsky a doslova priklincuje na miesto. A neostane nič iné, iba ticho sedieť a v duchu tlieskať. Je jedno v akom duševnom rozpoložení začínate film pozerať, po filme takmer každý prepadne chvíľkovej depresii, tak hlboký účinok má tento filmový klenot na človeka. Takéto filmy sa "rodia" iba raz za niekoľko rokov a keď sa už narodia je to hotový filmový sviatok. A k tomu úžasná podmanivá hudba, ktorá zážitok umocňuje ešte viac. Film by mali premietať na školách, a aj keď by to možno bolo nepríjemné, je viac ako isté, že by rapídne klesol počet narkomanov. BRAVOOO p. Aronofsky, podarilo sa Vám vykresať hotový filmový diamant, ďakujem. ()

ChewieDC

Atmosféra tohoto snímku na vás dýchne s takovou intenzitou, že vám doslova zmrazí úsměv na tváři. Nepříliš složitý příběh vás zaujme díky výtvarnému zpracování, které je jedním slovem brilantní. Kromě toho obsahuje Requiem za sen jeden z nejlepších soundtracků posledních let. ()

Satan

Emočně silný film o mezilidských vztazích úzce spjatý s drogovou problematikou. Aronofsky je skutečně talentovaný režisér a tento snímek jen dokazuje jeho kvalit. Temné, drsné, citově napěchované, ale přesto nějak vnitřně atypicky hřejivé. Experimentální kamera a skvělá hudba jen umocňují sugestivní příběh o matce závislé na prášcích a páru závislých na všemožných drogách. Snad nikde nezažijete úzkostlivý a děsivý pohled na tak banální věc, jakou je lednička. Celý film má vzrůstající kvalitu a celá „Winter“ pasáž je dechberoucí, přičemž závěrečná, geniálně sestříhaná scéna za doprovodu ostrých houslových smyčců, je sestřelující. Život je na nic, tento film je hrozný, pesimistický, nevybíravý, přímý, naturalistický a sakra…nenajdete sugestivnějšího zážitku. Po víceméně nadprůměrnému Trainspottingu, který spíše problematiku drog zlehčuje, si tohoto skvostu vážím ještě více. Deprese, deziluze, degenerace...[Přesná stopáž: 101 min] ()

Goldbeater

Podle toho, co vidím, se na mě bude asi hromada lidí zlobit, ale já si nemohu pomoct. Requiem za sen mi prostě nesedl a jeho kouzlo mě neočarovalo. Samozřejmě musím pochválit herecké výkony a hudbu (kdyby ji jen nestrkali do každé reklamy atd.), ale celkový dojem filmu mě zanechal chladným. Místy jsem se krapítek nudil a některé věci mě i štvaly. Postavy si mě naprosto nezískaly a nezajímalo mě, jak nakonec skončí, i když to bylo jasné. Tak nevím, ale fandit feťákům se mi opravdu nechce, i když vím, že to není účel filmu. Potom je to jen dramatický dokument. Bohužel, pociťuji mírné zklamání. ()

Vančura

Nikdy jsem nepropadl kultu Aronofskyho filmů a nově se u mě objevila i averze k "feťáckým filmům" jako takovým. Přesto přese všechno mě tento film při novém zhlédnutí po letech v podstatě zase beze zbytku dostal jako kdysi, příšernému českému dabingu navzdory. Perfektní obsazení a herecké výkony (Ellen Burstyn!), dokonalý soundtrack, pekelný střih, jakož i samotný děj, který graduje mírou téměř nesnesitelnou - to vše z toho zaslouženě udělalo kult, k němuž jde dnes už jen těžko říct něco nového. Na můj vkus mi sice přišlo, že je ten film místy přehnaný až do jakési groteskní polohy, ale nepromítám to do svého hodnocení. Postava, kterou ztvárnila Jennifer Connelly, mi byla mimochodem velmi nesympatická, a té jediné mi z celého filmu nebylo líto, jak dopadla. Jinak předlohu jsem nečetl a nezajímá mě. ()

Snorlax

Óda na feťáky mne zanechala zcela chladnou, divoký střih rozkmital moji sítnici a následně žaludek. Takhle úžasné hudby pro takhle zbytečný film je vážně škoda. ()

k212

Requiem za sen je jeden z nejhorších filmových tripů. Nesnaží se být vtipný, satirický, odlehčený natož černohumorný. Nic neřeší, jen ukazuje a to celkem realisticky a drsně. Tedy vlastně na konci už hodně drsně, neboť děj kopíruje sestupnou křivku všech závislostí. Dlouhý předpokládaný dojezd a závěrečná katarze, která není ani moc vyhrocená jako spíš beznadějně jistá, umocňují sílu tohohle díla. A také herecké výkony - v čele s Ellen Burstyn - to jednoznačně, neboť kreace opuštěné, staré paní, která se propadá do osidel pilulek na hubnutí, je neskutečně sugestivní. Trojice mladých herců (Leto, Connely, Wayans) je taktéž nadprůměrná. Navíc režijní styl Aronofského je velmi nápaditý, i přestože se určité motivy často opakují -rozdělené plátno na němž probíhá stejný děj snímaný z různých uhlů, zaměřený obvykle na jeden nosný detail, zpomalené a zrychlené záběry apod.. Ale právě všechny tyto režijní, střihačské a hudební hračičky naprosto dokonale vystihují rozpoložení a stavy negativních hrdinů tohoto díla, které má sice poskrovnu děje, ale poselství a myšlenku notně zhuštěnou a silnou. ()

Legas

Těžkej nářez! Fakt mazec! Posledních 30 minut mě absolutně dostalo. Nemohl jsem potom ani jíst. Horší (rozuměj lepší) zážitek, než nabízí většina dnešních hororů. Výborná režie, střih a zvuky. Hudba zajímavá a ve filmu obzvlášť dobře funguje (viz. závěr filmu). Na útoky hladné ledničky jen tak nezapomenu. A taky nidky nebudu fetovat!!! ()

InJo

Dech beroucí snímek postavený na strhující videoklipové režii, geniální hudbě a vynikajícím ústředním hereckém kvartetu. Už první hodina je skvělá, ale s působivostí absolutně likvidační závěrečné půlhodinky (a úplným finišem) se nedá moc srovnávat. Souhra kamery, střihu, hudby a temného obsahu je v závěru natolik drastická a zdrcující, že by od užívání tvrdých drog odradila snad i ty největší smažky. Nezapomenutelná záležitost, která spolu s Trainspottingem tvoří špičku mezi filmy s tématem drogové závislosti. S tím rozdílem, že Trainspotting je existencionální černá komedie, opovrhující životním stereotypem a konzumní společností, zatímco Requiem for a Dream zase zatraceně drsné a neskutečně vygradované drama o zhoubnosti závislostí. 90 % ()

Šakal

...je film, který začíná zcela pozvolně, aby postupem času nabíral na intenzitě a v závěru na vás zaútočil celou svou vahou. Většina filmů o drogách a závislosti se snaží na diváka působit výchovně, varovat před tímto nebezpečím popř. šokovat. Aronofsky nám to prostě " pouze naservíroval" a ať si s tím divák poradí sám... Neskutečná režijní invence Darena, výborná kamera, to vše umocněno nádherně smutnou hudbou ( zvlášť houslové party jsou nezapomenutelným zážitkem). Výborné herecké výkony podávají jak Ellen Burstyn, tak Jared Leto, Jennifer Connelly i Marlon Wayans. Závěrečné prostřihy mě úplně odrovnaly a na konci filmu jsem pouze tupě zíral na ubíhající titulky. Ten film ze mě vysál veškerou pozitivní energii a na jeho konci jsem se cítil, jak kdybych absolvoval celý zápas v ringu a v posledních vteřinách byl knokautován! Přesto nebo spíše právě proto hodně poctivých 5* a po druhém shlédnutí řadím do své TOP10! p.s. jedna malá rada ( zdarma ) pro nicnetušící diváky. Po tomto snímku rozhodně nesahejte, pokud se nacházíte ve špatném rozpoložení - následky mohou být katastrofální a neodvratné! Je potřeba býti HODNĚ pozitivně naladěn, jinak hrozí, že ihned po shlédnutí tohoto " pozitivního " snímku vyběhnete ven do zahrady, najít si strom s " vyhovující větví " :o( ()

Webb

Drsné, realistické, syrové drama o velmi tenkém ledu jménem drogy. Musím říct, že herci podali výborný výkon. Do svých rolí se vyloženě vžili.Co ale může za to, že mě film svíral zevnitř a pomalu mi bránil v dýchání a celému vypnutí? Scénář to určitě není, neboť z něj nějaká ta větší dokonalost cítit není... Ano jedná se o geniální režii a hudební doprovod, bez těchto dvou složek by byl Requiem za sen zcela obyčejným, průměrným filmem. Takovéhle stupňování atmosféry až k naprostému anti-happy endu jsem ještě u žádného filmu neviděl. Naprostý strhujicí zážitek se silným příběhem bez špetky pozitiva. Vše co začínalo nádherným drogovým opojením a láskou, skončilo uřiznutou rukou a zoufalými činy z kterých vám je tak na nic, že si s toho prostě musíte dát další dávku. Velice zajímavá byla postava staré osamělé matky, která našla náhle smysl života v podobě toho, že si užije svojí zhruba půlhodinku slávy v jejím oblíbeném pořadu a končí to drogovou závislostí a elektrickou terapií. Nicméně musím říct, že Ellen Burstyn (představielka Sáry), která byla za tuto roli nominována na Oscara zde předvedla herecký výkon, který nemá chybu. Byla úžasná a její (ač feťácký úsměv) byl vážně okouzlující a nejen to - jen s málo kterou filmovou postavou budete tolik cítit jako právě s ní! Nominace na Oscara je pro ní málo! Celý film byl pro mě jedním velkým a ohromným představením Darrena Aronofskyho, tímto mi ukázal, že jeho Fontána nebyla v žádném případě náhoda. Další bezesporu kladnou stránkou filmu byla hudba složena hudebním skladatelem Clintem Mansellem, která zde byla hodně využívána, ale vždy s rozmyslem. Melodie jsou tak nádherné a tak citlivě vybrané, že vám z toho bude běhat mráz po zádech. Když si k tomu ještě přídáte, že s touto hudbou budete vidět ještě působivější záběry, vyjdou Vám na povrch scény, které jsou tak nesmírným způsobem silné, až nejsou snadno stravitelné. Vážně unikátní záležitost. Na co ještě nemohu zapomenout je zvuk a střih, který zejména v záběrech, kdy Ellen Burstyn polyká prášky po kilech, či si Jennifer Connelly (Marion) vstřikuje heroin do žil doslova exceloval a nikdy na sebe snad nestrhával takovou pozornost jako právě v tomto úžasném snímku! Chválit nepřestanu: Další výbornou záležitostí byla kamera, která i obyčejnou scénu, ve které někdo uklízí vylepšila tak, že vy jen s úžasem zíráte, jak že si s tím Matthew Libatique dokázal poradit - a to jsem jmenoval jen jednu z mnoha scén. Tohle je vážně skvost mezi skvosty a už jen kvůli tomuto snímku bude Darren Aronofsky vždy mezi nesmrtelnými. Rekviem za sen je jedním z nejlepších filmů vůbec a určitě by ho měl vidět každý, kdo má rád kvalitní drama. [9,5/10]9/10(Artisan, Bandeira, Protozoa, Sibling, Industry, Thousand Words Truth & Soul) (Barevný /// Produkce: Eric Watson, Palmer West /// Scénář: Hubert Selby Jr., Darren Aronofsky podle románu Huberta Selbyho Jr. /// Kamera: Matthew Libatique /// Hudba: Clint Mansell /// Nominace na Oscara: Ellen Burstyn (herečka)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] () (menej) (viac)

IQ Tiqe odpad!

Aronofsky mě nikdy nevzal za srdce, takže ani u filmu s 88 % jsem si nedělal iluze, že by tomu teď bylo jinak. Zkrátka mohl mě jen překvapit Bohužel, hovadina o fetkách, kteří si dojebávají život, a starý bábě, která po plný hubě začne žrát prášky na hubnutí. Jako odstrašující materiál to je asi ok, ale jako divák vím, že tohle fakt NE! Už jenom proto, že to je nuda. ()

Tsuki

Dokonalé zobrazení světa drog, které z vás můžou udělat naprostou trosku. Jak jsem řekla - dokonalé... ale i děsivé a smutné. ~(4,8)~ ()

Jordan

mrazivý, krutý a prehnane realistický film ktorý podáva ďalší (iný, nový) pohľad na drogy - v čo nový? Nie v tom, že ukáže postupný prerod človeka na trosku, že vykresľuje s nonšalantnou brutálnosťou všetky možné i nemožné peripetie narkomanov ale nový tým, že konfrontuje narkomanov, feťákov a drogy s inými (no nemenej zhubnými) závislosťami dnešného človeka ako jedlo, televízia, tabletky, sex . . . Film je po hereckej stránke naozaj zarážajúci, hlavne ženská časť obsadenia naozaj podala výkon, ktorý stojí za povšimnutie a kladné ohodnotenie, aj keď aj čierno-biela dvojica feťákov hrala na úrovni. No a ďalšia poznámka ide na konto strihu a kamery a rôznych fintičiek obrazových, ktoré vytvárali naozaj ten pravý dojem na pravom mieste (a tch fínt tam bolo neúrekom, občas mi to trošičku ale naozaj len trošičku prekážalo, ako keby autor chcel použiť všetky svoje obľúbené kamerové a strihové finty naraz v jednom filme - pokiaľ mu to ale hralo a fungovalo, čo bolo privytváraní ťaživej atmosféry naozaj v drvivej väčšine prípadov, dalo sa na to fakt dosť dobre pozerať) - najmä ten guy ritchieovský rýchly prestrih opakujúci sa stále, keď niekto požíval drogu. Stručné zhrnutie, naozaj silný a psobivý film, ktorý by si mal pozrieť každý, kto ešte stále pochybuje, či sú drogy a závislosti zlé . . . ()

leila22

Aronofsky + Leto + Mansell, to je vražedná kombinácia, výsledkom ktorej je divácke emocionálne peklo a filmárska dokonalosť. Niektoré konkrétne obrazy si už z pamäte nikdy nevymažete. Requiem for a Dream by som povinne premietala na školách ako kvalitnú prevenciu. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Poté, co Batmana na pár let pohřbil Joel Schumacher a předtím, než ho znovu vzkřísil Christopher Nolan, koketovalo studio Warner Bros. s myšlenkou, že by netopýřího hrdinu mohlo na velké plátno… (viac)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen

03.01.2009

Asociace českých filmových klubů vás už tradičně zve na filmovou přehlídku Projekt 100. Letos startuje 15. ledna, potrvá do 31. května a diváci budou moci na velkých plátnech shlédnout několik… (viac)