Game Story

• Česko Bitová generace (pracovný názov)

Příběhy vzniku nejzásadnějších českých počítačových her posledních čtyř desetiletí, které formovaly generace fanoušků a dokázaly se prosadit ve světě. Unikátní pohled na zrození nejúspěšnějších domácích herních vizionářů, jejichž kariéra začínala často v „garážích" a mnohé z nich dovedla až k milionovému byznysu. V jednotlivých dílech nechá seriál nahlédnout do zákulisí tuzemské herní scény, fascinujícího tvůrčího odvětví, které generuje větší příjmy, než filmový a hudební průmysl dohromady. Game Story připomene legendární herní tituly, z nichž se staly fenomény daného žánru. (iVysílání)

Swish

Absolutně promarněná příležitost udělat kvalitní dokument o české videoherní scéně, která, ruku na srdce, je daleko zajímavější a ÚSPĚŠNĚJŠÍ, než náš filmový průmysl. 10 epizod po 15 minutách? Absolutně odfláknuté legendární projekty od časopisů po konkrétní hry… Velmi, velmi špatně uchopené a zpracované. Škoda ()

meda2016

Koho to mělo oslovit? Gamery let 2014-2024 těžko, pro pamětníky řídké, sami si pamatují víc. Problémem je spousta balastu, který je jednou z hlavních složek. Kdo z tvůrců nacházel dobové hlášky a obrazy, je zřejmě sebeuspokojen. Slyšel jsem rozhovor tvůrců v Quest stanice Wave. Jejich záměr oslovit i ty, kteří o hrách vědí málo, musel vyjít nazmar. ... Na druhou stranu bych pochopil obavu, že je za kontroverzní fakta v herním průmyslu bude potrefený žalovat. ... Sám jsem sledoval počítačové časopisy i dění scény. Kdo by nám mohl říct v dokumentu víc, jsou profese jako psycholog, fotograf, malíř, animátor, scénárista seriálů nebo hudební skladatel. Co v hrách nacházejí a co v nich nefunguje. ... Průvodní slovo příjemné, jeho obsah často nedostatečný. Kolem a kolem - je to (vzhledem ke spoustě zdrojů o současném dění) zapomenutelný dokument. ()

lister_dave

Top strop, ať už jde o zajímavý obsah a hosty,  super memetické průstřihy z virálních videí nebo vizuál a sound design. Víc takových dokumentů, prosím. ()

Miroslav.Zac

Jako velký fanda her jsem byl ve svém živlu... tedy těch pár minut, co se skutečně o hrách mluvilo. Zbytek byl jen zrychlený sled informací a vystřižených scén z filmů, který mě moc neoslovil. Přijde mi, že celý koncept seriálu byl navržen spíš pro mladé hráče, kteří tu dobu nezažili, než pro nás starý páky, kteří jsme v tom vyrostli. Tvůrci si patrně myslí, že delší stopáž by mlaďochy nudila, tak to solidně zkrouhli. Natáhnout každý díl tak ještě jednou tolik a ubrat na moderním rychlostřihu, bylo by to perfektní. ()

Monyfik odpad!

Nejen o kultovní Mafii 1 ani prd, sestřih, jako od dětí z Famu, namistrované nicneříkající kecy, jak jsem za komančů kradl hry, 0,1% VR vo houně, atd. To zase byla ztráta času... ()

motyka52

Po prvních dílech jsem byl na čtyřech hvězdách, ale při těch dalších jsem si uvědomil, že to bylo hlavně protože pokrývaly dobu, ve které jsem vyrůstal. A nostalgie je mocná čarodějka, která navíc odpustí nejednu chybu. Jenže tady se další Králové videa nekonají. S postupující dobou mě začaly štvát ty všelijaké rádobyvtipné vložky z televizního archivu, z kterých se stal bohapustý manýrismus. Raději bych se toho víc dozvěděl. To se nestalo. Poslední epizoda je pak čiré zoufalství, které dělá holkám-designerkám především medvědí službu. ()

Kulicka49

Prvotně jsem hrozně rád, že konečně i do  TV mainstreamu v ČR začínají videohry více pronikat. Konečně...je to vlastně ostuda, že jeden z průmyslů ve kterém sice nejsme určitě jedni z největších na světě ale jednoznačně jsme jedni z nejšikovnějších je tu tak stále  v TV mainstreamu nepochopitelně přehlížený. Bohužel se mi nicméně u Game story potvrdili obavy, co jsem cítil už v traileru. Ten formát tomu vůbec nesedí a za mě asi největší mínus seriálu je v tom, že jsem se prakticky  nedozvěděl vůbec nic nového, a to se rozhodně nepovažuji za nějakého game experta.  Třeba i takový Youtube dokument Epilogue o KCD od Vortexu je mnohem více obsahově, tématicky a i informačně hodnotnější a to už ani nepočítám skvělé zahraniční doku filmy jako Playing hard nebo dokumentu o God of War, které skutečně odkrývají i negativní stránky vývoje her. Je smutné, že dokument přímo od ČT s podporou od JM kraje a ČS je tak pustý až odfkláknutý. Je vidět že lidé co  dělali Game story (jak ti co to psali, produkovali, zkrátka kompletně všichni) maximálně zapnuly jednou Mafii, možná ani to a chtěli se svést na tomhle fenoménu a ani se moc o nějaké rešerše nebo nedej bože jít s nějakým tématem do hloubky vůbec nesnažili. Celý seriál je tak pouhou informační reportáží, milně schovanou za seriál dokumentární, bez jakéhokoliv tématu a myšlenky, kterou bych čekal spíše jako téma v pořadu Re-play. Do toho je vyprávění zpracováno v rádoby vtipném stylu "TikTok", která naopak většinou působí extrémně rušivě až trapně (podobně třeba jako u přepáleného seriálu Adikts) a hlavně nespolupracuje s obsahovou částí a naopak tím celý seriál ještě více boří. Technicky je vše v pořádku, má to spád a tím, jak je to krátké tak to nenudí, má to i fajn grafický vizuál (hodně mě třeba bavili u prvních dílu pohledy do minulosti) a dobrý hudební podkres ale přesto jsem se ke konci už na poslední díly dokoukat vyloženě nutil. Co beru jako další fatální chybu je příšerná dramaturgie a i celistvost samotného seriálu, kde ani samotní autoři asi nevěděli, co chtějí vlastně vyprávět.  Chvíli je tu díl o studiu Golden triangle a pak je tu zase díl o holkách v gamingu (oboje zajímavá témata, které ale každé paří do úplně jiného TV seriálu), takže občas jsem se díval jestli sleduju další díl stejného seriálu. No prostě jsem hodně zklamanej a smutnej. Pokud to shrnu je dobře, že do mainstreamu toto téma konečně proniká ale je škoda, že je to takto odfláklé naprosto vyprázdněné a informačně až reportážní. Doufám tak, že seriál bude na iVysílání mít slušné dosahy a zapříčiní vzniku dalších projektů od ČR TV z gamingu  ale tentokrát od lidí kteří půjdou konečně i do hloubky a s nějakým jasným tématem. ()

JohnyRicPic

Celkově si pořad velmi pochvaluju a jsem velice rád, že se ČT opět přiklání k videoherní kultuře, která byla barbarsky opuštěna v roce 2012 při zrušení GamePage. Důvody, proč neuděluju absolutní hodnocení jsou iritující znělka a krátká stopáž většiny epizod. U některých mě opravdu mrzelo, že končí tak brzo, protože nakousnutá témata by opravdu stála za hlubší prozkoumání. Co naopak vyzdvihuju jsou vtipné prostřihy archivních materiálů televize, dobrý výběr her, hezký vizuál pořadu a pěkný, místy uštěpačný, ale dobře "sednoucí" komentář Bětky Trojanové. Pokud by v budoucnu měl vzniknout podobný projekt, ovšem který jde víc do hloubky, jsem jednoznačně pro! Hodnocení: 4* ()

VerJer

Komentar Trojanovy je tragedie. Oslovi tak dvanactilety retardovany nerdy, kdo ma mozek v hlave tak krvaci z usi. Samozrejme za to muze i debilni scenar. ()

WingsLotus35

Pro někoho zábavná nostalgická procházka, pro někoho velmi zajímavá historická edukativní osvěta se zaměřením na gaming a pro někoho naprosto španělská vesnice. Asi takhle by se dali definovat diváci tohoto desetidílného, v souhrnu dvouapůlhodinového, dokumentu. Za mě velmi dobře provedený a uchopený projekt, který se mazlí s prostřihy a odkazy na různé filmy a dobové materiály. Jediné co mě mrzí je jen to, že se dokument nezaměřil na více slavných herních projektů (Posel Smrti, Gooka, významná spoluúčast na Warcraftu 3, atd.), ale to už je jen a pouze mé hnidopišství. Jinak ty nejvýznamnější české videoherní momenty zachycuje perfektně. Třešničkou na dortu v podobě voiceoveru Bětky Trojanové je čistou potěchou pro ucho. ()

poola odpad!

Jako celek to je slušné (ale ne rozhodně dobré) Odpad je za celou formu... Kdyby to byl dokument na 90min tak OK. Bohužel ty "kecy" od Vávry atp. jsou velmi špatné. Odrážejí jen jejich osobnost a ne charakteristiku vývoje her u nás. Chápu, že pro nezasvěcené to asi není problém, resp. si toho nevšimnou. Na druhou stranu i mluvící toustovač pozná (narážka na to, že pokud znáte Trpaslíka tak to poznáte, ne na inteligenci), že je to velmi povrchně natočeno. ()

Mindf_ck

Je to fajn. 15 minut je tak akorát dlouhá doba, aby to nezačalo nudit, ale člověk se zase tolik nedoví. V 90sátkách tady byli lidi co dělali hry. A po nich tady byli další, které ti první inspirovali a ti noví taky začali tvořit hry, až do teď... v podstatě. Jediné co bych vytknul... nechci bejt "ten debil"... je poslední epizoda. Ne proto co se v ní řeší, ale z jejího tempa. Předposlední epizoda skvěle odcejpala, ale poslední až moc zpomalí. Je to trochu pěst na oko, víc by epizodě slušelo nějaké místo uprostřed... někdo to použije proti mně, že nechci aby ženy vyčnívali, že jo? A prohlášení moderátorky:,,Teď se budou řešit ženy!" (parafrázuji) je zábavné. Není nedostatek žen v herním průmyslu možné vysvětlit tím, že to je v podstatě technický obor a ony to prostě zase tak moc dělat nechtějí? I když to někomu nesedí do statistik? Nevím. ()

tojaj

Bezvadná nostalgie. Škoda jen krátkých dílů, rozhodně bych uvítal delší a detailnější. Spousta zajímavých témat se jen zmínila, ale vůbec nerozebrala. Prostřihy na dobové pořady ač občas velmi povedené, bych klidně omezil právě ve prospěch tématu (rozhovor, delší ukázka game play, víc historického kontextu, ..). Každopádně palec nahoru za výběr tématu! ()

Dobry_clovek

Problém toho dokumentu je ten, že klouže jen po povrchu a člověk se vlastně nic podstatného nedoví. Lidé, kteří mají co říci, dostanou často jen dvě věty, zatímco polovinu času sledujeme přihlouplá videa z devadesátek, nebo obskurní hudební videoklipy, které s tématikou vůbec nesouvisejí. A vzhledem k tomu, že jeden díl má cca 12 minut a z toho 4 minuty ukousne úvod a závěrečné titulky, skutečná informační hodnota každého dílu je zhruba 5 minut. Doufám, že o českých hrách se natočí něco lepšího, protože informační hodnota tohoto díla je téměř nulová. ()

555borac555

Celkově jsem rád, že tahle dokumentární série vznikla. Myslím, že by tomu slušelo kdyby jednotlivé díly byly delší a přinesli více informací. Stejně jako více dílu. V naších končinách je o dost více výrazných herních příběhu. Prostřihy na scénky z různých filmů/seriálu/pořadů/YouTube videí jsou často zábavné a trefné k aktuálnímu komentáři, ale i hodně často mi to přišlo slabé. Hlavně to bylo většinou z věcí staršího data, což je trochu škoda. Všechny díly mě bavily, až na desátý, který byl o hračkách a ženských vývojářských. Oproti jiným dílům, které byly něčím zajímavé, měli nějaký příběh v pozadí, to bylo extrémně slabé. Ve výsledku to ujde, ale mohlo to být výrazně lepší. Dávám 7/10. ()

gramofonix

Čakal som viac, ale ako už bolo viackrát spomenuté, povrchné, zbytočne veľa akože vtipných video vsuviek a úplne ma dorazil posledný diel s green deal agitkou... ()