Ur mörkret

• angličtina From Darkness

Strážkyně parku Angelica (Rakel Benér) a její bývalý přítel Viktor (Oscar Skagerberg) se společně vydávají hledat ženu, která zmizela v nebezpečné přírodní rezervaci. Jak se postupem času dostávají hlouběji do lesa, Viktor si v obavách začíná uvědomovat, zda na mýtech o děsivé bytosti, která údajně v lese straší, nemůže být nějaká pravda. (PetriK12)

pornogrind

Film zde má zatím slušných 60%. Tak jsem byl celkem natěšenej. Nakonec ale převládá zklamání. Čekal jsem, že zasněžené švédské lesy nabídnou něco víc než jen nesympatické postavy a pár napínavějších a atmosferičtějších chvilek. Myslel jsem, že mě film bude udržovat v napětí permanentně a né jen nárazově. Ani to finále zrovna nepřidá na plusových bodech abych mohl jít alespoň na ty 3hvězdy. Škoda určitej potenciál tu byl cítit. V mých očích ale zůstal nevyužit. Lepší 2hvězdy ()

LIVINGDEAD

Od počátku předvídatelné....Jen co řekli, že stará byla na psychině, bylo to jasné. Snaha o napětí, ale nefungovalo to... Hnusné herecké obsazení. Jako vždy, co horror, to sračka a zbytečná ztráta času. Dávám 10% za les. ()

ricci.s

Manažérka prírodnej rezervácie zorganizuje pátraciu akciu po matke, ktorá zmizla pri hľadaní svojho dávno nezvestného syna, takže nás čaká atmosférická prechádzka po zasnežených švédskych lesoch plná desivých zjavení. V lese totiž hlavní hrdinovia nie sú sami, podľa povier tam straší démon Huldra, takže dostať sa odtiaľ živý nebude práve jednoduché. Prostredím sa nič pokaziť nedalo, vízie duchov sú dostatočne desivé, a hoci sa nejedná o horor s vysokým rozpočtom, funguje na výbornú. Teda, až na dosť nesympatické postavy - jeden trpí psychózami, ďalší je žiarlivý magor, takže zase sa tam riešia vzťahy viac, ako by bolo nutné, ale to je v lesných hororoch tradičný problém. Kvalitami aj obsahom celkom porovnateľné so solídnou ruskou Vdovou, akurát ešte o niečo strašidelnejšie, takže som spokojný. ()

EvilPhoEniX

Očekávaný Švédský atmosférický horor nakonec po strhujícím traileru je jen slušnou žánrovkou, ale čekal jsem prostě víc. Pátrání po zmizelé ženě v přírodní švédské rezervaci s nordickým folklórem a pověrami o jeskynní víle znělo na papíře skvěle, ten výsledek je takový těžko zařaditelný. Má to sice slušný vizuál, nepůsobí to levně to je důležité, prostředí je fajn ( jeskyně), atmosféra je místy slušná a došlo i na nějaké vraždy, ikdyž nějaké gore se očekávat rozhodně nedá. Toho strašení je zde na můj vkus málo a nepřišlo mi být úplně funkční. Je to na půl duchařina na půl slasher, ale v žádné rovině to prostě nejde na dřeň, tak aby mě to strhlo či nějakou scénou vytrhlo ze židle. Naštěstí to nenudí a ta mytologie je docela funkční, škoda nic neříkajícího závěru ( mít to pořádné finále asi bych byl ochotný i jít výše), takhle jen za lepší 3. Za zkoušku stojí. 6/10. ()

*CARNIFEX*

Nie je nič horšie, ako keď do filmu obsadíte zviera, ktoré je následne inteligentnejšie, ako všetci ostatní, ktorí zato dostávajú honorár. Už som sa nie raz za svoju holú existenciu presvedčil, že nemá žiadny zmysel sa s kýmkoľvek pretekať o prvenstvo v sledovaní hocijakého filmu, tobôž hororu. Ak si dobre spomínam, táto záležitosť mala spočiatku väčší úspech, ako recept na švédske “guličky”, no ako polotovar z “Metra” nikdy nenaplní očakávania skutočného gurmána, toto nikdy nebude “winter BlairWitch” zo Škandinávie. ()

darkrobyk

Nejvíce mě během sledování napadala Záhada Blair Witch. Mohl to být pěkný pagan horor, ale nakonec se z toho vylouplo jen běhání po lese, přičemž kladné postavy se nedostávaly. Nejhorší Johan, co dokázal svému sokovi vmést i lži do tváře, když překroutil, co mu Angelica vyzradila. Viktor je hned na druhém místě a v těsném závěsu se drží Angelica. Maria alespoň konala, co musela. Kam se ovšem chvílemi ztrácel Noah mi bylo záhadou stejně jako to, proč se tak klidně připojil k Johanovi. Sakra, to neměl s pánem žádné pouto? Atmosféra v lese nebyla špatná, sám les hezký, temně poetický. Možný spoiler - občas dojde na nechtěný vtípek, např. když si Angelica politá benzinem stěžuje, že jí je zima... Po většinu času jsem se nemohl zbavit dojmu, že tvůrci nevěděli, zda chtějí točit démonický horor, nebo temnou krimi. Podle toho to také dopadlo. Pro mě přibližně stejné jako Záhada Blair Witch 2. - 2,5* ()

Arsenal83

Keď žena zmizne v tmavom a zasneženom lese... radšej ju nehľadajte. Jednak v tom Švédsku dosť zima a na druhej strane ani pri horolezeckej bunde sa nevyhnete šokom z výskytu tvorov, ktorým by sa zišla celotvárová plastika. Depresívní pátrači síce dosť otravujú svojimi hádkami, ale inak niektoré hororové prvky vyšli naozaj pekne a z filmu naozaj nesála pocit lacnosti. Koniec slabší. ()

JASON_X

Slibná anotace, a pak... Vystajlovaná zmejkapovaná rangerka, vztahový propletenec pátracího týmu a stíny jejich minulosti, mizerná výprava (trapné pozůstatky "fresek" v lesní hornické ruině), na severský zimní slunovrat podezřele osvětlený les (tohle by nedal ani případný úplněk), přízrak (nebo psychotická halucinace?), tuze tajemná prastará bytost, komisař Rex, hodně nepravděpodobné pohanské rituály starých horníků, ke konci víc a víc blbé chování postav, přitroublé rozuzlení... Ztráta času. ()

luka4615

Atmosférická hororová jednohubka ze švédských luhů a hájů, jejímž největším bubákem jsou extrémně nesympatické postavy a jejich iracionální chování. Za zmínku zde ale stojí vtahující prostředí hlubokého lesa, v němž jsme svědky několika skutečně skvělých žánrových momentů. Bohužel, ke konci stopáže už je ale čím dál citelnější tvůrčí bezradnost, která začne kupit nelogičnosti všude kolem bez ladu a skladu. Ve finále jsme tedy dostali tajemně se tvářící projekt, jehož anotace zde v databázi je vlastně mnohem zajímavější než snímek samotný. Škoda. ()

Morholt

Vlastně od začátku se tu tma střídala s šerem a z toho občas něco vykouknulo. Ne vybaflo. Vykouknulo. Ale i když to nezní moc dobře, nebylo to zase tak zlé. Alespoň co do atmosféry, na kterou film sází především. Na druhou stranu čeho je moc, toho je příliš. To prostředí temných lesů a pocit, že hlavní hrdiny cosi sleduje, je sice přítomné po celou stopáž, ale časem to všechno začne ztrácet na efektivitě. Navíc postavy nejsou zrovna dvakrát sympatické, což platí zejména pro psovoda sužovaného depresemi, ačkoliv původ jeho trápení se mi docela líbil. Každopádně vydržet se u toho tak nějak dalo a snad bych hodnotil i výš, pokud by nebylo zpackaného finále s ne úplně vyjádřeným koncem, což bytostně nesnáším. Škoda. 40% ()

bourec

Úvodní sekvence, asi do třicáté minuty filmu byly celkem nadějné. Bohužel z neznámého tajemného zla se stala v druhý polovině obyčejná psychobžunda, která už nebyla v ničem zajímavá. 30%. ()

Martrix

Po vcelku solidních pozdravech z temnot v podobě nedávno zhlédnutých V temnotáchMastema - Anděl zkázy, nabízí Ur mörkret jen pěkně zprostředkovanou atmosféru nočního lesa a zajímavou Švédku. Vzhledem k tomu, že jsem statečný heterosexuál, ani jedno z toho mě neděsí. Takže horor se nekonal. Pouze thriller s fádní zápletkou. Navíc s mnoha nelogičnostmi, které vyplují na povrch až v samotném závěru. Jakmile totiž tvůrci vyloží karty na stůl, tak vám začnou naskakovat otázky čistě praktického rázu. A na uspokojivé odpovědi asi nepříjdete. Tohle není žánr horor ale spíš krimi, jehož jste navíc přímými účastníky....budete totiž obelstěni a oloupeni o 95 minut života. Tedy pokud jste hloupí a film si pustíte i po tak špatných recenzích. Příjemné překvapení kterým byla Olssonova prvotina UFO Švédsko, se tentokrát rozhodně nekoná. Asi bych měl přestat s hledáním kvalitního hororu a prostě reprízovat ... . ()

oveckaoa

Dvakrát jsem to stahoval , protože mě nepasovaly titulky jednou se z ničeho nic vyply a nefungovaly a jednou nepasovaly kdybych  věděl, že to nebude  stát za to tak to ani nedělám. Ženská ztratila v lese v přírodní rezervaci děcko vydaly se ho hledat těhule a jeden chlápek (Jak moc  musíte být debil, aby jste poslaly hledat do zimy těhotnou ?) a nenašly ho navíc ta těhule potratila. Posuneme se v čase (nevím o kolik neřeknou to ) a jeho matka ho jde hledat a ztratí se taky a ti samí dva plus nový milenec té ženské co tehdy potratila ji jdou hledat .  V lese řádí nějaký přízrak jeskynní ženy (netěšte se ukážou ho tak 5 minut) , kterému lidi obětovávaly zvířata výměnou za úspěch v těžbě rudy nebo  lovu a ten po nich všech jde. Je to nudné většinu filmu se nic neděje a není zde co chválit.  Těch 20 procent dám za prostředí a za tu vraždu větvičkou nebo čím to bylo šlo by ocenit i bodycount , ale to by musela být nějaká vražda vidět . 20 procent ztráta času ()

Warhorr

Já nevím, ale začínám mít s těmi lesními horory asi nějaký problém. V rezervaci se ztratí žena a skupinka správců se ji rozhodne jít hledat. Asi by to nemuselo být špatný, jenže se z toho stane slepý bloudění po lese, které je mírně podpořeno divným milostným trojúhelníkem a největším vzrůšem tu jsou zpočátku vidiny. Místní folklor mohl být taky lépe využit a mohlo se přidat i na gore. Konec je alespoň zčásti uspokojujícím a trochu se to i rozjede, ale ta první hodina je brutálně utrápená. Kladně hodnotím creepy babu s nožem a jednu povedenou lekačku. ()

Flopik

Tak tu bohužiaľ nepomohla ani obstojná atmosféra Švédskych lesov. Dostaneme partiu 3 záchranárov, ktorí sú všetci ale nesympatickí a tak vám bude jedno ako dopadnú. Potulujú sa lesom, niečo sa jednému zdá no a keď prišiel zvrat tak som len krútil hlavou. "Výjavy" nestoja za veľa, rozpočet bol citeľne malý. Koniec som už prezýval. Pri tom veľká škoda, keby sa to viac držalo mytológie a vecí s démonom mohlo to dopadnúť oveľa lepšie. Slabšie 2* takto. ()

KUFI

Carodejnice - check, lesy - check.. my nejoblibenejsi hororovy temata. Tak proc se mi to dopici nelibilo? Nejvic me dostalo jak vypusti cokla a prej: "bez, najdi nase auto" ..lolek ()

Bossi123

Byť jsem viděl již mnohem kvalitnější filmy než tento, je tady pár věcí k vypíchnutí, kvůli kterým stojí za to ho vidět. Jako první chci zmínit poměrně dobrou atmosféru, která vznikla hlavně díky tomu, že se velká část příběhu (velká většina) odehrává v lese za tmy. Dalším faktorem je to, že protagonisté jsou od sebe poměrně izolovaní, tím pádem má člověk silnější pocit jakési osamocenosti a bezradnosti. Co se týče postav, z velké části jsou poměrně dobře vymyšlené, ale spousta jejich činů jsou hrozná klišé, zajetá v hororovém žánru již po generace (psovod vidí v lese postavu chlapce a pochopitelně se za ní vydá sám; máme zde také milostný trojúhelník; u dvou hlavních mužů vzájemnou nesnášenlivost, ze které pramení v podstatě všechny spory v týmu atp.).  Teď se dostávám k té negativní části: hodně věcí bylo očekávatelných dopředu (nemalé procento lekaček, konec filmu aj.), o velkém množství klišé jsem již psal. Některé scény (např. hádky mezi Angelicou a mužem, který o ní velmi stojí (což mělo v původním plánu jistě zvyšovat napětí - ovšem neúspěšně); tajemno a nadpřirozeno (to píšu s těžkým srdcem, protože to mám skutečně rád, ale zde mi přišlo, že to moc nefungovalo)) byly zbytečné, protože prostě nebyly kvalitní a film pouze “shodily”. Spousta věcí byla také naprosto nepravděpodobná - např. to, že domnělou osobu viděl jenom Viktor.  Jinak poměrně dobrý film, tedy minimálně koukatelný, který nijak neurazí, pokud k němu divák přistoupí jako k průměrnému béčku, dá se to přežít bez nehody. ()

brasek

Krásna práca s atmosférou a napätím! Takto si predstavujem horor! Horor je o napätí, strašení, lakačkách a nie o hektolitroch krvi. Tá mysteriózna záležitosť mohla zohrávať väčšiu úlohu v príbehu. Inak spokojnosť. ()