Obchodník s autami Jerry Lundegaard má finančné problémy, ktoré sa rozhodne riešiť tak, že si najme dvojicu kriminálnikov, aby uniesli jeho ženu kvôli výkupnému, ktoré budú požadovať od jeho bohatého svokra. Tento nápad sa stal začiatkom série zlých rozhodnutí, ktoré priniesli smrť mnohým ľuďom. Dnes už kultový nezávislý thriller, ktorý vyniká typickým coenovským čiernym humorom získal dva Oscary z celkovo siedmych nominácií. (STV)

LuciusWlk

Tento snímek je natočen tak surově, že jsem měl občas pocit, jako bych pozoroval někoho, kdo sedí vedle v baru. Žádné vyumělkované scény ani scénář. V tom je mimochodem "jo" nebo "jo! jo? jo!" v neuvěřitelné kadenci:) Tady je vidět, že když se to umí, tak i za málo peněz, hodně dobrý film. Trochu mě mrzí, že je snímek prezentovaný jako skutečná událost a není. Dodává to zajímavosti, ale zbytečně a nepravdivě. ()

birdie.

Bratři Coenovi mě prostě baví! Skvělá hudba, střih, herecké výkony.. a hlavně dialogy. To vše posazené do mrazivě bílých plání, na kterých krev z obětí úmyslných či neúmyslných krásně vynikala. Nejlepší byl pro mě ten menší srandovní muž:-) ()

Forsberg11

Vtipná a nápaditá zápletka s nadpriemerným spracovaním a parádnym zmyslom pre detaily a zaujímavé dialógy. Naviac tu máme hneď niekoľko skvelých hercov, kvôli ktorým sa oplatí Fargo vidieť. A aj keď to nebolo úplne dokonalé bavil som sa veľmi slušne a som rád, že som sa k temoto kultovému filmu konečne dostal. Od Biga Lebowského to má síce ďaleko, no aj tak tomu nechýbal vtip, akcia, zaujímavé hlášky a dobrá pointa. Kvalitný film z krásneho prostredia. 75 %!! ()

Sdoom

Coeni u mě opět zabodovali, i když trošku méně, než jsem si představoval. Potěší herecká sestava, která dokonale zapadá do každé role, kterou ve filmu vidíme. Dialogy takřka geniální, bohužel ne už tak scénář. Zápletka je výborně vymyšlená, jenom jsem prostě čekal asi více nápaditosti. Je to zejména v druhé polovině takové pomalé, ne snad nudící, ale nadšený jsem z toho nebyl, abych dal plný počet hvězdiček. ()

OughJay

Tohle se musí vidět... Jeden z nejlepších Coenovic filmů, kde je pomalu každá scéna hodná zapamatování. Kombinace bílejch zasněženejch plání a všudypřítomnýho flegmatismu vážně silně zapůsobila. Ta lehkovážnost mi neseděla pouze k Jerryho rodině. Přece jenom když vám unesou manželku, respektive dceru, tak jednáte asi trošku hektičtějc. Více méně pak film dokráčel k takovýmu konci, k jakýmu jsem předpokládal. Hodně mrtvol, hodně zbytečný krve... No a třešničkou na dortu byla scéna zatčení Gaeara Grimsruda aka Petera Stormarea, už dlouho jsem se tak nezasmál. :D // Carl Showalter: "That's it, then. You can have my truck,I'm takin' the Ciera." Gaear Grimsrud: "We split that." Carl Showalter: [pause] "How the fuck do you split a fuckin' car, ya dummy? With a fuckin' chainsaw?" :D ()

civrss

Na Fargo jsem se chystal pořádnou dobu, čekalo však zbytečně dlouho. Bratři Coenové a jejich cynismem stříkající podívaná. Násilí a krev jsou hlavní prvky a hlubokomyslné dialogy, které jsem tak trošku očekával, mi bohužel docela chyběly. Jinak mi vadila ještě jedna věc, která byla samozřejmě záměrem, a to chvílemi až nesnesitelný buranský jazyk hlavních hrdinů. Fakt mi to nesedělo, hlavně u Francis McDormand, její přízvuk a nespisovná angličtina byla neskutečně přehnaná. Ale jak říkám, byl to záměr a je moje blbost, že mě to vadilo. Jinak ale samé chvály, perfektní scénář, celý film uteče jako voda a vy se jen usmíváte a čekáte jak to dopadne. Naprosto bezchybný Steve Buscemi a hlavně Peter Stormare. Pokud měl za Fargo někdo dostat tu jejich naleštěnou plešatou firgurku, rozhodně jeden z nich a ne F. McDormand. Celkem často jejich rozhodnutím nějak nerozumím... ()

Maynard.

Brr, z tohodle kousku jde vopravdická zima, uplně se na mě valil z monitóru mráz. Perfektní film z pera bratrů, kteří si zřejmě hoví v morbidnostech a utrpení :o). Drtič na lidská těla, smrt sekyrou, jo dá se tam najít i obyčejný zastřelní, abych nekřivdil. Na to, že ve filmu zařve "pouze" 7 lidí, tak mi přijde, že jich tam umřelo celý město. Co se herců týče, tak to je koncert. Samozřejmě, že největší stár je Buscemi (srandovní prcek), ale i role zoufalého manžela byla zahrána na jedničku. Takle nějak to vypadá, když se celkem jednoduchý a zdánlivě bezproblémový plán zvrtne v obrovské krveprolití... Jo, co bych ve filmu změnil, tak hlavní policajtku, tu ženskou (Frances McDormand)prostě nemám a nebudu mít nikdy rád. Nechápu, za co dostala oskara? Dyť se celý film tváří jako sice chytrá, ale naprosto naivní policajtka, žádný emoce. Za tohle bych prostě oskara nedal ani ve snu, ale co už. To už by mohli dát sošku i Buscemiho parťákoj :o). Každopádně tohle je kousek pro otrlejší publikum, a pro ty, co májí rádi film s nezapomenutelnou atmoškou, perfektními herci a dokonale propropracovaným scénářem. ()

herr_carter

Během studentských let jsem toto nejlepší dílo od Coenových sjížděl i 3x týdně, toho se člověk prostě nenabaží. Tady jsem asi poprvé viděl ve větší roli skvělého W.H.Macyho, který tu je jako idiot Jerry naprosto uvěřitelný. Stejně tak dvojice ústředních banditů Buscemi a Stormare jsou natolik zvláštní a odlišní týpci, že jsem si při sledování filmu říkal,jestli by se v reálu mohli vůbec takto dva odlišní gauneři dát do kupy. Dalším milníkem byl pro mě výkon F.McDormand, která má i hlavně tomuto filmu u mě stálé místo v ženské TOP 10. Coenům se podařilo vybudovat naprosto depresívní podívanou, která musí nutně končit tragicky.................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Circumscriptor

Fargo. To je jedna nádherná kapitola sama o sebe. Atmosféra, kamera zaberajúca všetky možné detaily, úžasná hudba Cartera Burwella a obrovské množstvo skrytých dejovo-vizuálnych elementov, ktoré sa nedajú ani len popísať. Takto podivný film sa v živote len tak bežne nevidí (podivný samozrejme v dobrom slova zmysle) a jeho sledovanie je naozaj nevšedným zážitkom. K dejovej surrealistickosti prispieva hlavne Steve Buscemi, na ktorého mieste si neviem nikoho iného predstaviť, ale celková súhra a úloha všetkých filmových charakterov tu vytvára priam "chémiu" psychologickej mozaiky, ktorá sa taktiež nevidí v bežnom normie kinematografickom počine. Zmesica všetkých možných aj nemožných filmových žánrov vyhotovená v chladnom zasneženom prostredí s ilúziou horizontu a obrovským množstvom bizarných výjavov pre diváka pripraví neuveriteľne mrazivú a úzkostlivú atmosféru, ktorá vrcholí krásne dramatickým rozomletím Stevea Buscemiho v drtičke na drevo. Čo viac si priať? ()

sedm.1

WOW, absolutní filmový top, Coeni na naprostém vrcholu své tvorby, podívaná, která sice není pro masy, a přesto si ho masy užívají, a já se Fargo nebojím svým zpracováním, působivostí a významností zařadit hned třeba vedle Pulp Fiction. Tím tedy nechci tvrdit, že by si byli zrovna tyto dva snímky jakkoliv podobné, ale prostě jejich dopad na mou osobu je stejně tak intenzivní a nezapomenutelný, že je zkrátka nemám problém postavit na stejnou úroveň. Takže, co na Fargu vynést do nebes nejdřív? Nejspíš asi obsazení, které jednoduše posadí na prdel. William H. Macy podal oscarový výkon, zahrát takového zoufalce neumí naprosto nikdo jiný a on to zde dal ultimátně luxusně. Buscemi a Stormare jako dva patomatovští zabijáci bezkonkurenční, každá jejich scéna totální nářez, kultovní postavy. A McDormand v roli policistky úžasná, jde o jednu z nejoriginálnějších hereček, která zde svůj dar prodala na maximum. Dále tu máme vizuální zpracování, úzce propojené s dech beroucí atmosférou zasněžené Minnesoty, kdy se mi každá scéna dostávala pod kůži, úžasný zážitek. Samozřejmě nemohu vynechat ani neskutečně černočerný humor, kterého tu je až nečekaně dost, ale především jeho funkčnost je prostě geniální. Samotná zápletka, podpořená faktem, že je navíc zpracována dle skutečné události, též nemá obdoby, sice nejde v tomto směru o žádnou strhující jízdu, ovšem o to více intenzivněji působí, a postupná gradace je pak fakt šílený kotel, s tak devastujícím koncem, že smekám, fakt zážitek. Takto nezapomenutelně působivé a podmanivé podívané zkrátka vznikají opravdu jen jednou za x let, a pro mě je tedy Fargo opravdu naprostá klasika!!! ()

borec999

Carl Showalter : You ever been to Minneapolis? Gaear Grimsrud : Nope. Carl Showalter : Would it... kill you to say something? Gaear Grimsrud : I did. Carl Showalter : "No." That's the first thing you've said in the last four hours. That's, a fountain of conversation there, buddy. That's a geyser. Na Coenovcov docela slabota. Stále je to aj po 25 rokoch od vzniku v pohode sledovateľný krimi triler. Ale nevidím na ňom nič extra výnimočného okrem atraktívneho zasneženého prostredia a dua zabijakov Stromare a Buscemi, ktorých komické dialógy a vzájomná spolupráca naozaj stoja zato. Z ostatných hercov William Macy do svojej role ešte vcelku fajn zapasoval ,no naopak:  dokonale preceňovanou herečkou pre mňa aj po tomto filme zostáva Frances McDormand. Jej postava mi prišla smiešna, nereálna, prehnaná a vyslovene mi kazila film. Ešte šťastie že nie je na plátne tak výrazný čas. Oscar absolútne nepochopiteľný. Celkovo (aj so záverečnou cool drsnou scénou so záhradnou drvičkou) vlastne priemer a film, ktorý mi z hlavy vyšumel, vzhľadom na jeho v niektorých kruhoch kultový status, až veľmi rýchlo. 55% ()

blueskin

Jeden z mála fimů, které i přes důvěrnou znalost zápletky můžu vidět znovu a znovu, za což může především dechberoucí uvěřitelnost příbehu. když dojde k první vraždě, není to jen další smrt na plátně; je to opravdová smrt opravdového člověka se všemi důsledky a už kvůli tomuhle pocitu je pro mě Fargo jedním z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl. ()

Frankie

Atmosférické drama při kterém jsme svědky smutného příběhu několika osob, které tísnivá životní situace i shoda neštastných náhod přivede k tragickému, ale moralně ospravedlnitelnému, konci. Syntéza hořké až cynické komedie a brutálního thrilleru Coenům skvěle vyšla, ve vypjatých situacích, v nichž se hrdinové nacházejí, plavajících na absurdní hladině se můžete usmívat, ale někde uvnitř vás bude mrazit co jsou lidé schopni udělat pro peníze. Podobně jako šerifku, která se na závěr zmůže pouze na zoufalé povzdechnutí "Proč? Pro trochu peněz..." ()

blastboy

Očekával jsem od Fraga hodně, ale dostal jsem ještě víc. Asi jako když chcete 80 tisíc a dostanete milión. Zárovň se jedná i o snímek vtipný (mluva obyvatel obou městeček), poučný (srandovní prcek dokáže být nebezpečný) a zároveň jsem zde shlédl jeden z nejlepších zásahů kulkou a dostal cenné varování do života: POZOR NA DRTIČ VĚTVÍ! ()

hudryhudry

Zajímavé, opravdu zajímavé. Tip na tento snímek jsem dostal od uživatele Vitasona (doporučuji kouknout na jeho koment), který mě ujišťoval, že tento film je od bratří Coenů jeden z nejlepších. A taky měl asi pravdu. Joel a Ethan nám povídají svým filmem smutný příběh o jednom poserovi (William H. Macy), který kvůli touze po penězích a kvůli své "ubohosti" způsobil nepřímo smrt pěti lidí (včetně manželky a tchána), přičemž se k tomu stejně nepostavil jako chlap a před vším se snažil nakonec utéct. Byl jsem z toho trochu rozhozený, než jsem se dozvěděl, že ten snímek není podle pravdy a že to byl jen joke. Film je protkán násilím, černým humorem, ale jsou zde i roztomilé části (zvláště soužití těhotné policistky a jejího manžela, kteří jako by žili v jiném světě). V roli nájemných únosců a později i vrahů nás potěší můj oblíbený Steve "byl takovej legrační" Buscemi a mlčenlivý Peter Stormare, kterému však k dobrému výkonu stačilo jen sedět a čučet tvrdým pohledem a tu a tam někoho zabít. Velmi mě však překvapila těhotná policistka Frances McDormand, která mě svým milým a lstivým přístupem k podezřelým vykouzlila úsměv na rtech. Vidím, jaký styl filmů bratrům Coenům sedí (i když Big Lebowski se mi moc nelíbil, možná mi byl hlavní hrdina až moc podobný a já jsem to nemohl unést :-)). Přesto jsem ořed týdnem dočetl McCartyho novelu Tahle země není pro starý a jsem velmi zvědavý, jak se s tímto opravdu nápaditým námětem (asi 30 mrtvých na 200 stran) naši bráškové poperou. Nezbývá než přát hodně štěstí :-) ()

bari68

Musím sa priznať, že mi chvíľu trvalo než som pochopil , neviem, či tak zámerne cynický scénár a trocha než som sa vžil do deja filmu. Výsledok bol, ale pre mňa prekvapujúco priaznivý. Pohľad na zasneženú severnú Dakotu ma až, ale tak nezobral ako ich žhavá novinka Táto krajina nie je pre starých. Takto musím dať ,,len,, 4* a 70%. ()

Seti

Černočerná podívaná o jednom stupidním nápadu a následném sledu nešťastných událostí. Coenové opět nezklamali. Mimochodem Peter "Abruzzi" Stormare je tady fakt neskutečně hrozně drsnej :-) ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)

Coeni míří na Netflix

15.10.2016

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)