Píše sa rok 480 pred Kristom. Perzský kráľ Xerxes (Rodrigo Santoro), v tom čase azda najmocnejší človek na svete, a jeho stotisíc po zuby ozbrojených mužov násilne vpadne na územie patriace voľnej aliancii viacerých gréckych samostatných mestských štátov ako Sparta, Atény či Korint, ktoré proti tejto desivej presile nemajú ani tú najmenšiu šancu! A tak sa mnohé z nich Xerxovi radšej bez boja vzdajú... Hrdí a nezlomní Sparťania to však urobiť odmietnu. Ich kráľ Leonidas (Gerard Butler) dokonca sám zabije vyslancov Perzskej ríše, bohorovne požadujúcich ich okamžitú kapituláciu, čím odštartuje mimoriadne krvavé obdobie, ktoré sa nezmazateľne zapísalo do (nielen) gréckych dejín ako Perzská vojna. A hoci veštba mocných eforov Leonidasovi radí, že sa Sparta má podriadiť vôli bohov a nejsť do vojny, hrdý a odvážny kráľ sa rozhodne vydať sa do nerovného boja bez súhlasu a poverenia mestskej rady a postaviť sa perzskej armáde na odpor len s troma stovkami verných bojovníkov v rozhodujúcej bitke v Rokline horúcich prameňov – v Termopylách... (TV Markíza)

packa

Vizuální rádobyhody se snaží zakrýt béčkovej scénář, jak to jen jde. Marně. Pokud toužíte znát historickou pravdu, raději si trochu zagooglite, po deseti minutách jste absolutně v obraze a ušetříte si 107 minut života na nějakou užitečnější věc ()

giblma

Stylizace hrozně otravná (když to točili jenom před green screeny, tak to snad mohly exteriéry nevypadat furt stejně, ne?), Gerard moc zarostlý, nic se tam neděje. Asi si pustím nějakou Jane Austin. ()

honajz

Spíše 2,5. Vizuálně moc hezké, něco mezi japonskými malbami a pouťovými atrakcemi, hudba kdovíproč irská a gregoriánská (!), dějově nijaké, herecky nijaké, poselství... Hm, poselství? ()

Flego

Spomalené zábery, meniace sa uhly, zdegenerované postavy, digitálna krv... Celý film je o jednej vojne, ale príliš vzruchu tam nie je. Nenudil som sa, ale stopáž mohla byť skromnejšia, takto mi to pripadalo samoúčelné a narcisistické. Forma zvíťazila nad obsahom. ()

sharky

Opravdu velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi velmi vizuálně povedená slátanina, při které se všichni antičtí kronikáři obracejí v hrobě a učitelé dějepisu si rvou vlasy vzteky. Historická realita je naprosto nulová a dialogy psal snad scénárista Esmeraldy, ale myslím, že u tohoto filmu na dialogách a realitě až tak nezáleží. ()

Darneth

Novodobá oprášená antická řežba potřísněná krví a potem, zdobena hrdinstvím, ctí i odhodlaností bojovat za své domovy. Nechybí vtip vzdorovitého "drzouna" Leonida, ani směšná nafoukanost přezdobeného, "polobožského" metrosexuála Xerxe. Efekty i kamera jsou úžasnou pastvou pro oči a musím podotknout, že soundtrack Tylera Batese je famózní! 300, to je nehynoucí sláva krále Leonida a jeho vojska hnaná na smrt se slovy na rtech: "This is Spartaaaaaaaaaa!!!" ()

Jinny

**** za těla a odvahu Gerarda Butlera a ostatních 299. Ve výsledku prvoplánový, ale působivý film. Už znáte letošní nejnavštěvovanější film v Řecku? ()

Othello

V současné době sice extra nebezpečný film, který je v povinné výbavě KPZ každého evropského (krypto)nácka, nicméně on za to Snyder nemůže. Obří nadsázka, kdy mýtické příšery ohrožují abdomeny řeckých übermenschů, jejichž dialogy vypadají asi takto: "Doufám, že tě ten škrábanec nevyřadí z boje?" "Je to jen oko můj králi. Bohové mě obšťastnili druhým." paradoxně padá v nutnosti příběh emancipovat dějovou linií Leonidasovy hajtry, která se ve Spartě snaží bojovat proti zrádcům, přičemž tyto pasáže jsou nejen naprosto jalově natočené, ale naprosto seriozní. Najednou onen veškerý šovinismus a machismus má nahořklou příchuť Vandasova semene a tupé teze vyřvávané Leonidasem během celého filmu již nejsou vtipný (což původně měly být), ale jenom nasvalený a pitomý. Jak ale říkám, Snyderova chyba to není, ten se naopak tímto etabloval na pozici předního amerického akčního režiséra/choreografa svojí neskonale cheesy estetikou, která se sice může tvářit na první dobrou strašlivě jalově, ale v zásadě výborně revitalizuje antický fetiš těla a pohybu za asistence současných filmařských prostředků. K dokonalosti to posléze dotáhl Immortal od Tarsema Singha. ()

Roman.Ticka

Včera jsem dala za čtyři, dnes po uležení a uspořádání myšlenek, za pět. Zvláštní film po všech stránkách si to plně zaslouží, tohle už tu dávno nebylo. Vizuálně jsem taky spokojena, opět výjimka a pro lidi s citem pro krásu zvlášť příjemné koukání. Všeho bylo tak akorát, trochu víc hnusu, spíš omylů přírody v degeneraci. Ale když se dá vše naservírované zdůvodnit nebo najít v tom skrytý odkaz, smysl, dá se mnohé přehlídnout a pochopit. Butler je fešák a vypadal jako skutečný hrdina, přemíru "chlapství" jsem si užívala o to víc, oč je ho čím dál míň v dnešní konzumní realitě. Dokážu si představit, že pro zamindrákované lenochy byl snímek utrpením. Tvůrci dokonale skloubili tématiku, obraz, stylizaci, mystické pojetí a práci s detaily, např. hromady mrtvých těl v jedné rovině s hromadami mouder a morálních hodnot. Ale nejvíc mě dostal krásný závěr s odkazem pro každou generaci, každý národ, každý okamžik. Poslední hrdinovo vyznání své milované a milující ženě opravdovost a vítězství boje, který byl vzorem a posláním do budoucna, jen potvrdilo a podtrhlo. ()

MM11

Když bych sledoval jen a jen vizuální podstatu, tak je to ještě na přídavek a ta bitva je moc krátká. Po "demoličních" replikách, které spolehlivě bortí kromě Peršanů taky stavěnou atmosféru bych do toho jako střihač těma nůžkama zajel. Už totiž nezáleží jen na tricích (mávat trikovou výbavou a tvářit se, že je vystaráno je minulostí) a film 300 je po stránce scénáře těžce prázdný. K postavám nezískáte potřebné pouto. Jistě bych to mohl použít jako důvod nízkého hodnocení, jenže Zack Snyder vizuálně šokoval, postavy nechal ožít a přes zjevné chyby splnil základní úkol. Pobavit diváka. ()

Ivoshek

Vizuálně naprosto fantastické. Tvůrci se jen měli plně držet komixu a nepřidávat dějovou linii se zrádným senátorem a aktivistickou Leonidovou ženou. Celkově jsem ale nadmíru spokojen. Na rozdíl od některých intelektuálnějších kolegů jsem původní komix četl, tudíž jsem věděl, na co jdu (a tudíž jsem nemohl být zklamán). ()

Janek

Forma zvítězila nad kvalitou - krásný příklad. Ale jsou tu asi tři fenomenální scény, kvůli kterým stojí jít na film do kina. ()

Kailo

Vizuální originalita.Jediné co mi nesedlo byla sexuální scéna, ale to asi proto, že něakej kluk o pár řad dál uspokojoval slečnu až moc nahlas. ()

AlfaNumerO

Vizuálně do té doby nevídané ztvárnění, ze kterého od této doby čerpalo a dále čerpá více filmových či seriálových počinů. Příkladem výborný seriál Spartacus. Konec navíc docela dojme, což bych ani u takového filmu neočekával. 87%. ()

Sofia

Maličké zklamání...Na vymakaná sparťanská těla se sice hezky kouká, ale jak už podotkla Ajuska, tohle bylo naprosté vítězství formy nad obsahem. Dialogy jsou tak prosté, až jsem se chvílemi styděla. To nejlepší z celého filmu je k vidění už v traileru. Přesto je to lehčí nadprůměr. ()

claudel

Vizuálně pozoruhodný film těžící především právě z formální stránky. Celé to působí jako dlouhá akčně klipovitá historická pohádka plná boje, řvaní a hrdinských řečí. Gerarda Butlera jsem si oblíbil v P.S. Miluji Tě, Lena Headey má tvář královny, jen ten Xerxes vypadal jako transvestit libující si v sadomasochistických hrátkách. Mé hodnocení se pohybuje mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, vzhledem k tomu, že jsem si 300 zvolil na deštivé sobotní odpoledne, přikláním se k vyššímu hodnocení. ()

Chystá se Snyderův návrat ke Sparťanům

Chystá se Snyderův návrat ke Sparťanům

02.06.2024

Když to s originalitou nevyšlo, je potřeba se vrátit k osvědčeným postupům. Právě tak asi přemýšlí Zack Snyder (Armáda mrtvých), který se po nepříliš vřele přijatých dvou dílech své vysněné sci-fi… (viac)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět

27.06.2020

Herec Gerard Butler patří v Hollywoodu už řadu let k akčním jistotám. Nehraje sice v těch největších blockbusterech a jeho filmy v kinech čas od času šeredně vyhoří, hvězda snímků 300 nebo Pád Bílého… (viac)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize

01.06.2017

Drsná comicsovka Sin City - město hříchu vydláždila v roce 2005 cestu ke Třístovce a k Watchmenům. Fanoušci ihned volali po dvojce, Robert Rodriguez s ní ale otálel dlouhých 9 let a nakonec vydělala… (viac)

Romeo a Julie: Bitva u Verony

Romeo a Julie: Bitva u Verony

22.03.2015

Dopočítat se filmových zpracování nejslavnějšího Shakespeara není vůbec jednoduché. Adaptací jsou vyloženě desítky, v paměti ale nejspíš máte tu od Baze Luhrmanna a možná podivnost Tromeo and Juliet… (viac)