Strážcovia

• Česko Strážci - Watchmen (viac)
Akčný / Mysteriózny / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (viac)

Je nájdená mŕtvola istého Edwarda Blakea, ktorý bol medzi superhrdinami známy pod prezývkou Komediant. Evidentne násilná smrť nikoho neznepokojuje, svet má totiž úplné iné starosti. V kalendári sa píše rok 1985, vonku zúri studená vojna, ktorá veľmi reálne hrozí prerásť v nukleárny stret svetových veľmoci. Maskovaní superhrdinovia už dávno nie sú považovaní za ochrancov ľudstva, živoria na okraji spoločnosti a už len spomínajú na staré dobré časy. Svetlou výnimkou je Rorschach, ktorý za Komediantovou vidí smrťou rozsiahle sprisahanie, ktoré má zlikvidovať alebo zdiskreditovať bývalých superhrdinov, a tým otvoriť cestu ďaleko ambicióznejšiemu a nechutnejšiemu projektu. V snahe zabrániť najhoršiemu sa Rorschach pokúsi zmobilizovať všetkých bývalých kolegov, z ktorých naozaj nadprirodzené schopnosti má v skutočnosti len jeden. Ich cieľom bude strážiť ľudstvo. Kto ale bude strážiť ich? (TV Markíza)

anais

V kině se mi to líbilo moc, ale director´s cut vyplňuje mezírky a vytváří plynulejší přechody mezi některými scénami - tomu už se nedá v podstatě nic vytknout! ()

HellFire

I když jsem komiks nečetl, a proto nepochopil úplně vše (jako např. jestli mají vůbec hrdinové nějaké zvláštní schopnosti), tak jsem byl docela nadšený. 85%. ()

iwigirl

Pro komiksové "panny" celkem dobře stravitelný a pochopitelný film. V průběhu první poloviny se propracovaně střídají pasáže ze současnosti s okénky, přibližujícími nám minulost jednotlivých hrdinů, přesto film ke konci příběhu ztrácí svou sílu a poutavost a rozmělňuje se do morálních a rozplizlých dialogů. Největším hrdinou a tahounem celého filmu je Rorschach - bez něj by film byl pouze sekvencí akčních scén. ()

eraserhead666

Říkal jsem si, že už jsem dlouho nekoukal na nějaký komixový film. Jenže tohle bylo vážně šlápnutí vedle. Akce, nuda, akce, nuda, dobrá akce, šílená nuda - a takhle se to střídá tři hodiny. Svým způsobem otřesný film, který pro mě bylo v jeho rádobymonumentálnosti docela utrpení dokoukat. Ty akční scény ale docela ušly, škoda, že jen ony a že teda alespoň nevyplnily ani více než půlku filmu. ()

rikitiki

Uzemnily mě už úvodní titulky, které představily alternativní historii světa („Good Luck, Mr. Gorsky“) a já byla zvědavá a trochu skeptická, jestli film dokáže udržet tuhle divokou jízdu plnou vtipu, vizuální opulentnosti a taky chytrých nápadů. A dokázal. Včetně nečekané skutečnosti, že charaktery superhrdinů nejsou zdaleka jednorozměrné a postupem času, jak se o nich dozvídáme víc, můžou i několikrát změnit znamínka klaďasů a záporáků. ____ Ústředním tématem je ambivalentnost dobra a zla, úmyslů, které se nějak jeví, a cílů, které se jeví zase jinak. Ve zkratce to skvěle vystihl ponurý komiks, který se filmem prolíná. Ta nejednoznačnost záměrů a jejich výsledků se odrazila i ve mně jakožto divačce, protože zatímco ze začátku mi byl Rorschach přímo odpudivý, na konci filmu už patřil k mým nejoblíbenějším postavám a dokázal ve mně vyvolat i soucit. ()

poz3n

Když nemáte rádi komiksové filmy a pustíte si nejdelší, 215 min dlouhou verzi snímku, není to ten nejlepší nápad. Neznám komiksovou předlohu, neznal jsem ani zápletku, postavy, nic podobného. Prostě jsem vnímal film jako celek a čekal, jestli bude fungovat. Jenže byl jsem poměrně rázně přechytračen. Ono se za ty 3 a půl hodiny vlastně skoro nic nestane. Nuda k uzoufání, žádné drama, žádná zápletka, nezajímavé postavy. Snyder sice perfektně zvládá videoklipovité sekvence, jenže tam to začíná i končí. Vyprávět mu nejde, možná se o to ani nesnaží. Nádherná úvodní titulková sekvence tak ve mně vyvolala mnohem silnější emoce, než cokoliv, co by v průběhu filmu mělo souviset se samotným dějem. Je mi líto, že s hodnocením jdu na úroveň hrůzných současných komiksových adaptací, ale ta délka a prázdnota byla natolik vyčerpávající, že nemůžu jinak. 4/10 ()

Ivoshek

Kdybych se měl omezit na to, že film jsou rozpohybované obrázky doprovázené stylovou hudbou, dostalo by to 5*. Když budu požadovat logický a zajímavý příběh a jakýkoli myšlenkový přesah, dostalo by to stěží jednu. Celkově mě docela bavilo na to koukat, i když v průběhu filmu jsem si čím dál víc uvědomoval, že je to krásně vizuálně udělaná blbina. 300 se mi tedy líbilo víc. ()

Deschain

Výborná adaptácia geniálneho komiksu. To ako sa Snyder zhostil svojej úlohy je mi nadmieru sympatické. Nerobil kompromisy. Títo "hrdinovia" sú iní ako ostatní a preto vyžadujú iné poňatie. Veľmi dobre zvolení herci (Rorschach má brutálny hlas, naozaj dobre sa počúva), chválim výber hudby - úvodné titulky ma vždy úplne odzbroja, Dylan je skvelý, krásny vizuál, surovosť a drsnosť a vynechanie častí s Tales of the Black Freighter (ktoré ma ani v samotnom komikse veľmi nebavili a film by asi zbytočne komplikovali). Záver, líšiaci sa od knihy je spravený elegantne, nič neškrípe. Som úplne spokojná, aj po viacerých pozretiach. ()

Rattus Rattus

Komix vůbec neznám, ale neseděla mě jak dějová linie, tak i postavy. Bohužel se jedná o klasický komixový děj s plochou 2D zápletkou, 2D postavami, u kterých nemůžeme čekat zázračné herecké výkony. Hvězdičku navíc přidávám zejména za velmi dobře zvolený hudební doprovod a triky. ()

Janek

Stejně jako u 300, revoluce tak nějak napůl. To co předvede Snyder v úvodních titulkách revoluční je (oživlé fotografie kontra Dylan, to má atmosféru jak hrom), ale Watchmen má propady a není jich málo. Musí se ale nechat, že Snyder kašle na přístupnost a občas tam háže takové špeky jako otevřené zlomeniny, sekáček vs hlava, cirkulárka vs ruce, Doctor Manhattan a penis (!). Jednotlivosti super, ale nenuťte mě se na těch 163 minut dívat znovu (soundtrack mě překvapil a poslouchal jsem ho ještě před projekcí, ale dát do pozadí ´šukačky´ Cohenovo Haleluya, to je trošku moc; jinak nápad s dobovou hudbou se mi moc líbil). ()

SLOTH

ale proc ne . kdyz film si hraje na nekomixovou zalezitost svejma ponurym a realistickym podanim ale i presto se nevyhne klasickemu klise...a ze ho tam bylo dost . kdyby se sestrihal o 2O min byla by to pecka. soundtrack super postavy kamera taky ale nejak jsme se nedokazal zbavit pocitu ze rorschacha by mel hrat clint eastwood(jak po vizualni tak i po hlasove strance) a komedianta zase robert downey junior. a suvího muze luke wilson pres tohle vsechno je film opravdu dobry a pri nekterych scenach kde se skloubí hudba se zabery( hlavne zacatek a bob dylan) naskakuje husi kuze ()

ARI50

Je spousta filmů co si zaslouží komentář a spousta zase ne i když se vesměs všechno opakuje stylem dobrý nedobrý a podobně tak v tomhle případě vede trailer který umí dokonale dát vše a navnadit poté co to vidíte ne jednou jste dost zklamaní a jeto průměr pro váš mozek. ()

mm13

Chcel by som byť nedotknutý. Dívať sa na Strážcov bez znalosti predlohy, strácať a znova nachádzať tú geniálne odvíjanú niť rozprávania, pri opakovanom sledovaní postupne skladať aj tie najmenšie časti veľkolepej skladačky, ochutnávať nepoznané, do tejto chvíle nepredstaviteľné, nechať to v sebe zrieť a dozrieť... Čím však nenaznačujem, že je to neprehľadný guláš. Ani omylom - stačí sa sústrediť, sledovať, premýšľať, naplno vnímať a spolupracovať, nie v domýšľavej pasivite čumieť, čo mi film ponúkne. ***** Fanúšik komiksu Alana Moorea sa však tiež nemôže sťažovať. Len z pochopiteľných príčin bude svoj úžas smerovať prv ku tvorcom, až potom k filmu samotnému. Zack Snyder a spol. totiž dokonale pochopili, čo preniesť na plátno a ako to urobiť. Kde pridať, kde ubrať. Čo pridať, čo ubrať. Hlavne šestici hlavných "hrdinov" nezostali nič dlžní, ak už nechcem napísať, že takto vo filme (aj vďaka chápajúcim hereckým výkonom) na mňa zapôsobili ešte viac (ok, nazvime to bezprostrednejšie), než v komikse. Plne tým postavám rozumiem, neobdivujem, neospravedlňujem a už vôbec nemám odvahu súdiť. ***** Teším sa nesmierne na režisérsky zostrih, nechýba mi do neho ale ani jediná scéna, čo je dôležitejšie - jediná emócia! Lepšie to byť nemohlo. ()

Jenda

Moc roztahané, moc ukecané a naopak málo akční s nedostatkem správně tvrdých hrdinů, ke kterým může divák tak říkajíc přilnout. Nejlepší částí filmu jsou tak bohužel asi titulky a prvních několik minut. Po čase jsem musel přehvězdičkovat. Otravná vata už se mi dávno vykouřila z hlavy a zůstávají jen pěkné vzpomínky na nejlepší scény. ()

Ištván87

Sakra, nemůžu uvěřit tomu, co jsem viděl... Tenhle film byl prostě.... Nevím jak to popsat, tak jen napíšu, že se mi tenhle filmový zážitek líbil. A hoooooooooodně. Herci, jeden vedle druhého, byly perfektní, příběh byl úplně jiný, než jaký očekáváte od většiny komiksů... Dobře, přiznám to. Komiks Strážci jsem nečetl. Celkově nejsem v komiksech moc zběhlý, ale za poslední rok se to aspoň trošku snažím napravovat. Čili nepatřím k těm, kteří si myslí, že komiksy jsou pro děcka (to jsem ostatně věděl už dávno) a taky vím, že i Superman nebo Batman (o Lobovi se zmiňovat nemusím, ten nic jiného ani neumí) mají na rukou krev nevinných lidí, podle toho, kdo se těchto notoricky známých superhrdinů ujal... A tu přichází Watchmeni, první komiks, který byl takto ukázán na plátně. Je to jako zázrak, vidět, že se v Hollywoodu nebojí ukázat jaký potenciál komiksy pro nezasvěcence ukrývají. A to ani nemluvím o tom, jaké nádherné věci si v tomhle filmu najdou obyčejní filmoví fanoušci. Ať už jde o veřejně přiznané či mírně skryté skutečné osobnosti (Richard Nixon, Andy Warhol, Annie Leibowitz), o úžasný výběr hudby, nebo celkové výtvarné pojetí. Co se posledních dvou jmenovaných týče, tak úvodní scéna menšího časového průzkumu ze života Strážců (Minutemanů) od roku 1940, doprovázená písní The times they are a changing v původním (a nejlepším) podání Boba Dylana ve mě vyvolává mrazení a často si pouštím jen jí samotnou. Je skvělé, že s tohoto filmu režijně ujal právě Zack Snyder, protože ten má jako jeden z mála režisérů "koule" na to, aby něco takového natočil s dobrým výsledkem. Já si nemůžu pomoct, ale pro mě rozhodně jeden z vrcholů dekády.... ()

JASON_X

Rorschach se hned po prvním zhlédnutí Watchmenů stal jednou z mých nejoblíbenějších filmově-comicsových postav a po druhém už možná tou úplně nejoblíbenější. Po třetí projekci (full HD uncut verze 215min) tohohle scénáristicky geniálního a audiovizuálně ohromujícího bijáku jdu zredukovat svojí top tenku na top najnku, abych do ní mohl tohle orgasmické veledílo propasírovat. Dalších slov netřeba, je jich tu už dost... ()

Bauer

Hmmm, zajímavé! Komiks Watchmen neznám. Slyšel jsem o něm, až když měl jít do kin tento film. Ale třeba komiks X-men jsem také neznal a film se mi líbil. Bohužel o Strážcích to říct nemohu. Určitě jde (zatím) o vizuální pecku roku, jelikož to byli naprosté orgie, to co jsem měl možnost vidět. Skvělé efekty, každý záběr vymazlený do detailu. Díky tomu jsem také toto dílo dokoukal. Čeho jsem se opravdu obával, tak byla stopáž. 162 minut! Mé oči téměř vylezli z důlku, když jsem viděl tu přemřštěnou délku. A potom vážně vypadli, když jsem viděl, že je Director's cut se 190 minutami. Málo akce a spousta dialogů. Té akce bylo takové minimum, že snad i ve westernu Tanec s vlky jí bylo více. Ano, uznávám, že když se naskytla akce, tak byla perfektně natočená. Navíc filmu prospívá to R, které z něj dělá kontroverzní krvavou a nudnou jízdu. Ta krev je opravdu skvělá a určitě tím je film obohacen. Jenže tu nudu nemohu prostě přeskoustnout. A ani vizualní efekty, ani dobré herecké výkony a ani dobře natočená akce jí prostě nepřebijou. Z celých 162 minut pro mně bylo dobrých pouzhých 30 minut. Hlavně scéna ve vězení byla opravdu skvělá. A jinak jsem jen koukal na ty efekty. K tomu všemu v pozadí ta otravná politická zápletka. No hrůza. Třeba jsem nebyl správně naladěn, ale víc, než 3* dát opravdu nemohu. Třeba své hodnocení zvednu při dalším zhlédnutím. Otázkou však je, zda-li budu mít někdy chuť se na to znovu podívat. ()

MáŠa

Velice silný a kvalitní příběh, jen to prostě není taková ta velká popcornová pecka, co by člověk od komixu třeba i čekal. Zde se dost mluví a osvětluje. Bitky a výbuchy přijdou vždycky až tehdy, když je to doopravdy potřeba. Lidi, který ten příběh nezaujme, by se mohli docela nudit. ()

matestlust

Tak tohle jsou ti Strážci, kteří se stali za jeden týden mega hitem po celém světě? Čekal jsem teda daleko daleko víc. Maličko jsem se ztrácel v hodně popleteném ději a trochu mě nebavili časté flashbacky ( ve filmu na to hodně sází, je to zkrátka otázkou vkusu, mně to příliš nesedlo ). Navíc ( na rozdíl od většiny, soudě podle komentáře ) mě otravovala hodně dlouhá stopáž, myslím, že to podstatné by se do dvou hodin vešlo jak nic. Co mě uzemnilo do křesla byla naprosto dokonalá vizuální stránka! Jinak jsem byl mile překvapen z častého a celkem drsného gore ( ruce a nohy létají vzduchem každou deseti-minutu ).Nakonec dávám 4*, i když jsem ale čekal daleko větší bombu. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (viac)

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (viac)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (viac)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize

01.06.2017

Drsná comicsovka Sin City - město hříchu vydláždila v roce 2005 cestu ke Třístovce a k Watchmenům. Fanoušci ihned volali po dvojce, Robert Rodriguez s ní ale otálel dlouhých 9 let a nakonec vydělala… (viac)