Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Fido

Al Pacino sice plné absolutorium, ale jinak filmům, po kterých mi zůstaven divná pachuť na patře, nemůžu dát více. Závěrečný pocit lépe než Lima vyjádřit nedokážu. ()

deLaFere

Silně přeceněný film. Spojení Al Pacino De Palma je dost magické a nepochybně svádí k nadhodnocení. Když pominu pochopitelné zestárnutí snímku, nejvíc mi vadilo ukrutné přehrávání Al Pacina jehož permanentně vytočený kukuč mě vyloženě iritoval. Chápu, že dialogy jsou poplatné době vzniku, ale prostě jsou s odstupem času vyloženě nudné a téměř směšné, stejně jako postava Michelle, která snad nedává vůbec žádný smysl. Nejhorší snímek, jaký jsem s Al Pacinem viděl. ()

Homer.p

S odstupem let a po druhém shlédnutí zvyšuji na plnou palbu. Všem ale radím, rychle pryč od dabingové verze, kde bohužel i ta nejikoničtější hláška zanikne. ()

darthvader77

Asi bych nejdříve začal, že narozdíl od Scorseseho mafiánských filmů, tohle prostě není tak chytře napsané, takže člověk si dost často musí lámat hlavou s některými logickými nesmysly. Ale mimo to se jedná o výborný film a Al Pacinem na vrcholu svých hereckýc sil. Všichni budou vyzdvihovat dnes již legendární Say hello to my little friend, já ovšem vyzdvihnu scénu ze začátku, kdy Motana je zajmut a před ním rozřežou chlapa motorovou pilou, když jim neřekne, kde jsou peníze. Montana nejenom že je pošle do háje, ale když se chystají rozřezat jeho flusne jim do ksichtu. O tom darebákovi si člověk může myslet, cokoliv ale má koule z ocele. Většina jiných lidí by se na jeho místě po*rala, po*hcala nebo začali vřískat jako malá holka, ale ne Tony Montana. Závěrečný poslední vzdor patří k nejlepším. Také se jedná o ne vůbec špatnou kritiku kapitalismu, jak již někdo řekl. "Do you know what captalism is? Get f*cked) No Michelle Pfeifer měla charisma už za mlada a krom toho to byla kočka. Taky nakonec to neřízení se vlastními radami "Don't underestimate... the other guy's greed! Don't get high on your own supply." A potěšil i Salieri v roli praskáče. Za mne osobně další luxusní snímek o tom, jak mafiánský život nakonec zníčí vás i vaši rodinu. "Potřebuješ peníze. Potřebuje moc a potom přijdou ženský." ()

Hellknight12

Nedávna premiéra . Na úvod musím povedať, že Al Pacino zahral bravúrne. Film so svojou dĺžkou 170 min je podľa mňa úplne zbytočne natiahnutý. Charakteristiky postáv sú skvelé vykreslené ale to je asi všetko. Ak by mal film o 40 min menej nič by sa nestalo. Bohužiaľ celé to stojí na Ak Pacinovi. Herecké výkony zvyšných postáv sú síce skvelé vykreslené ale to nemení nič na Tom, že hrajú len priemerne. Na svoj rok natočenia to vôbec nie je zle spracovanie práve naopak. Záverečná prestrelka je pekná. Celkové hodnotenie za mňa je 60%. ()

Davidos305

Jeden z nejlepších mafianských filmů. Skvělý film o vzestupu a pádu kokainového barona z Kuby. Spousta krve  nezapomenutelných hlášek a scén. "Say Hallo to my little friend". ()

Amonasr

S čím kdo zachází, tím také schází. Zručně natočený thriller, který zdobí především skvěle zobrazený vzestup a osobnostní pád drogového bose, který neunese svůj úspěch a svým stihomamem ničí sebe i své nejbližší okolí. Vynikající výkon přitom podal Al Pacino. Hvězdičku jsem nakonec ale musel ubrat kvůli přehnané závěrečné přestřelce, která z toho udělala málem nechtěnou parodii. ()

TheRay97

Přijde na obrazovku Al Pacino a něco v jeho zjizvené tváři naznačuje, že to bude velká pecka. A doslova lítá jedna rána za druhou. Jako kdyby tušil, že jeho role musí být zahraná skvěle, protože se o něm budou skládat texty. Nestojí ani za zmínku, že tomu tak doopravdy je, nedá se svítit. Přesně jak řekl Bob Marley: "Za peníze si život nekoupíš." Nejspíš si tvůrci vzali inspiraci a brali to doslovně. Na druhou stranu se musí nechat, že být mazaný a orientovat se ve společnosti je cesta k úspěchu. ()

Lichty

Al Pacino vytvořil svým hereckým uměním filmovou legendu, které i přes velmi dlouhou stopáž něco chybí. Snad to je větší zápletka, širší prohloubení do duší hrdinů nebo něco úplně jiného. Každopádně i přes různé chybky je Zjizvená Tvář absolutní povinností pro ty, kteří to chtějí někam dotáhnout. S drogami i bez drog :) ()

D.I.G

Celovečerný masaker (pre celú rodinu?) poprášený kvalitným kolumbijským kokaínom, zavŕšený salvou z emštvorky v absolútne ( bože jak to slovo nemám rád..) COOL podaní. Na internet si môžete nájsť vtedajšie zhnusené puritánske recenzie. A teraz? Spolu s Krstným otcom pre mňa absolútny kult. Svet je tvoj!!!!!!!!!!! ()

Arequipa

Vzestup a pád obyčejného kubánského přistěhovalce, jakých jsou v USA tisíce. Michelle Pfeiffer v hodně netypické roli . Není ten Al Pacino náhodou kubánec?:-D P.S. Scéna s motorovou pilou patří k nejhroznějším, co jsem kdy viděl. Kam se hrabe třeba Texaský masakr motorovou pilou. ()

john.h

Říct, že Al Pacino v tomhle filmu přehrává je pitomost. Hraje tam absolutně skvěle, což ukazuje hned v první scéně, kde je naprosto hustej. V první scéně s výměnou zboží byl taky nezapomenutelnej. Na konci však film ztrácí trochu dech a celkem mi i vadilo chování sfetované hlavní postavy. Závěrečná bitka to však vynahradila a na pět hvězdiček a zařazení filmu do mé soukromé TOP20 to pořád stačilo, protože jsem u sledování měl opravdu fajn pocity. Děsně moc se mi líbila první polovina a druhá také nebyla celkově vůbec špatná. ()

Galliano

Vynikajúca mafiánska dráma s absolútne brilantným Al Pacinom. Hoci na prvý pohlad dlhšia minutáž, ale ani jedinú sekundu som sa nenudil. Sledujeme príbeh Tonyho Montany, ktorý sa z ničoho prepracoval až na vrchol, ale jeho závislost a zaslepenost mocou a peniazmi ho pripravila o vsetko. Skvelý depalmovský krvavý kúpel na konci bolo vyvrcholením tohto velmi podareného snímku. ()

wito

Surovo mrazivá sonda do života tonyho montanu, ktorá je dokonale pôsobivá spôsobom, ktorý vo vás musí zanechať (hrozivú) stopu... ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru