Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

Seti

Tak pro mě osobně nejočekávanější film roku a musím uznat, že se jedná o promarněnou šanci. Takový potenciál a chvílemi tak sterilní nuda! Nejvíc mě Mann zklamal v tom, že nedokázal z takového příběhu vydolovat téměř žádnou atmosféru, což se mi zdá skutečně neuvěřitelné. Film kolem mě ve 140 minutách jen tak proplul a na konci nezanechal skoro žádný zapamatováníhodný moment. Chemie mezi hlavními postavami, kterou jsme všichni tak obdivovali v Nelítostném souboji, zde bohužel ani nemůže moc fungovat (oba z mých nej herců zůstali díky scénáři za očekáváním). Všechny charaktery jsou jen velmi povrchně načrtnuty, takže si člověk nemůže k nikomu vybudovat žádný vztah (než vůbec poznáte kdo je kdo v Dillingerově partě, tak už je rozprášená a vám je to úplně jedno). Navíc většina vypadá na digitálu tak nějak...divně. Nebudu to prodlužovat, jsem celkem zklamán. ()

Herráček

Použitou kameru hodnotím jako jednoznačný klad... Na mě to působilo živěji... Marion Cotillard už od doby Edith Piaf nemám příliš v oblibě (ale tady mi tolik nevadila), Johnny Depp mi spíše sedí do rolí svérázných lidí (kapitánů, holičů, detektivů atd. atd.) a Christian Bale působí všude dost odměřeně... Sem to víceméně všechno sedělo... Taková zvláštní gangsterka, během níž se mi na mysl neustále vracela Mafia - a to včetně Tommyho Angela... Spokojenost... ()

KoRner

Veľmi slabé. Nemám rád "Mannov štýl obrazu" ale toto sa už ani nedalo vydržať. Prvá polovica filmu je vlastne o ničom, neviete poriadne čo sa deje len ste hodený do príbehu kde Bale hrá komparzistu a Depp kôli ničomu asi len tak z nudy vykráda banky. Tri dávam za druhú polovicu, ktorá už Dillingerovým útekom dostáva grády. Povedal by som, že ak by sa film zaoberal už len tým finálnym útekom bol by som ochotný pridať ešte jednu *. ()

bruceman7

Nevím, mně to nijak extra nepřišlo. Obsazení vynikající, ale ten děj je takovej slabší (nutno podotknout, že jsem to měl příležitost vidět ve snížené kvalitě, což mě asi dodatečně ovlivnilo). A ta moderní kamera tomu taky nepřídá. 65% ()

Maark

Režisér Michael Mann netočí špatné filmy..Johnny Depp a Christian Bale nejsou žádní špatní herci..To už všichni víme..Mám ale pocit , že každý ze zmiňovaných už předvedl lepší výkon. I přesto byl film dobrý a já si ho užil.. ()

SkyLukey

Veřejní nepřátelé se místy jevil jako laciná napodobenina Kmotra. Veřejní nepřátelé jsou určitě kvalitním filmem, o všem s nedotaženými některými scénami. Vizualizace akčních scén byli více než odfláklé a nekorespondovali se zbytkem charakteru filmu. Možná jsem se těšil na silnější charakterové postavy, ale scénář se soustředil spíše na děj než-li na vizualizaci nebo na charaktery. ()

jondoe

Verejny nepriatelia patria medzi najlepsie natocenu gangsterku poslednych rokov. Ta digitalna kamera, za ktoru bol Michael Mann tak strasne kritzovany mne abslutne neprekazala. Perfetne natocene prestrelky z paradnymi dobovymi zbranami, nocna nahanacka na krasnych starych autach a vlastne vsetky akcne sceny su natocene nadmieru luxusne. Za slabsie by sa v tomto filme dali oznacit dialogi. Scenar nie je sice priemerny,ale vo filmoch Michaela Manna bol doteraz zvyknuty na dokolane dialogy. Tento detail vsak nic nezmeni na tom, ze som si Verejneho Nepriatela v podani vzdy skveleho Johnnyho Deepa, ktoremu vyborne sekundoval Christian Bale paradne uzil. Kiez by sa znovu viac rozbehol zaner kvalitne natcenych gangsteriek a mafianskych filmov, pre ktore mam ja v ramci filmoveho zanru asi najvacsiu slabost. ()

divak84

Nehodnotím, jelikož jak píšu ve svém profilu, nejsem fanda Manna, ovšem tento film zřejmě své kvality a silnou fandovskou základnu má ()

Han22

Hodně slabý, což jsem nečekal. Mannův novy styl lidem asi vyhovuje dle hodnocení tady nebo dle toho, že Veřejní nepřátelé jsou nejvýdělečnějším filmem žárnu krimi/thriler za loňský rok. Ale mě jeho režie maximálně nudí a radši bych znovu něco ve stylu Posledního mokyháka nebo Nelítostného souboje. Ikdyž... tam to spíše zachraňovali geniální De Niro a Pacino. Tady ale není co zachránit. O Dillingerovi se v průběhu filmu v podstatě nic nedovíte, kromě toho že přepadá banky a miluje bůhvíproč jednu holku, kterou si náhodně vybral. Žádná psychologie, motivace, aspoň to pitomý schématický nastřelení postavy, který zvládne každý béčkový seriál. Navíc nechápu, proč bych měl fandit vrahovi a zlodějovi, což tenhle film evidentně chce. Ostatní postavy jsou ještě mnohem větší katastrofa, většina gangsterů nebo poldů dostala jen xicht a jméno a to je vše. Pokud by se člověk soustředil na vizuál, nemůže, protože celý film je zabitý hnusným filtrem, chvílemi nesmyslnou hudbou (elektrický kytary při honičce v poli) a hlavně maximálně debilní ruční kamerou, která se třese a skáče při tom jediným co by ještě mohlo být zajímavý - při přestřelkách. Dobří herci a možná i zajimavý scénář jsou pak k ničemu, když film nedokáže vyvolat naprosto žádné emoce nebo zájem o to, co bude dál. ()

see_sawandrew

Řekněme, že jde o úspěšnou variaci staré gangsterky, přestože jejích kvalit nedosahuje ani zdaleka. Veřejní nepřátelé až na několik skvělých momentů (přestřelka v lese) plynou tak rozvláčně a utahaně, že se tentokrát nemůžu ubránit označení "nudné". Nebýt dobré kamery, která oživuje dění na plátně, přemrštěná stopáž by mě odradila od dalšího sledování. Můj chladný postoj k tomuto filmu bohužel nezměním, a tak, chtě nechtě, tentokrát hodnotím možná dost subjektivně, ale také dost upřímně. 65% ()

Mistickzz

Tak trocha sklamanie. Johnny zas predvádza skvelý výkon a drží film nad vodou. Aj Bale a Cotillard sú skvelí len nejak sú troška v jeho tieni. To čo tento film tak pokazilo bola jednoznačne réžia a slabší scenár a v prvom rade čudná kamera, napríklad pri naháňačkách dodávala filmu umelosť a komickosť.Taktiež tam boli asi dve hluché miesta, bez ktorých by som si film vedel predstaviť. 71% ()

YoZo8

Tak od tohto mafiánskeho filmu som čakal rozhodne viac. A ak mám pravdu povedať po zhliadnutí tohto filmu som bol veľmi sklamaný. A to pritom mafiánske filmy a k tomu životopisné mám veľmi rád. Depp a Bale predviedli ich lepší hereckí štandard. Príbeh bez poriadneho konceptu a k tomu strašne nudný. Prestrelky a naháňačky nemali potrebnú iskru, ktorá by tejto mafiánskej dráme zvýšila ego. Jediné čo môžem pochváliť sú hudba a kostimi. ()

Rudinsky

Dôvodom, prečo je Public Enemies tak agresívne nevyvážený film je jednoznačne nedotiahnutý scenár a aj zvláštna Mannova záľuba v digitálnej televíznosti (naozaj to filmu neprospieva). Akoby sa po prečítaní scenáru vybral top scény a ostatná mustra bude iba "nejakou" rutinnou prácičkou, nemastným neslaným premostením od nudného začiatku až k totálne špičkovému záveru, ktorý do diváka súka filmové tutovky poslednej päťročnice, ak nie žánru vôbec. Napchať po tak impotentnom úvode do záverečnej tretiny také množstvo perfekcionizmu a umu, klobúk dolu. Byť takýto celý film, starostlivejšie komponovaný a vizuálne atraktívnejšie prevedený, bol by z toho režísérov epitaf. Herci OK, ale Marion ťažko vládne. ()

iXtr3m3

V hlavnej úlohe Depp, ale predsa ho len aj vo vedľajšej úlohe zatienil opäť Bale. Bale je zviera, kde hrá, tak nech film dopadne akokoľvek, jeho výkon sa vždy pamätá. Z neho bude za pár desiatok rokov pojem, keď dozrie ako víno. ()

Loki_Six

"I was raised on a farm in Mooresville, Indiana. My mama died when I was three, my daddy beat the hell out of me cause he didn't know no better way to raise me. I like baseball, movies, good clothes, fast cars, whiskey, and you... what else you need to know?" ()

klukluka

Vadí mi na tom jednak ta laciná kamera a pak taky to, jak vzali hopem Dillingerovu zločineckou dráhu. Působí tady trochu jako takovej nešika, kterej šel od jednoho nezdaru ke druhýmu. Ono se mu ale občas i něco povedlo. A z téhle éry se do filmu prakticky nic nedostalo. ()

Zagros

Veřejní nepřátelé se pokusili znovu oživit oblíbený žánr gangsterských filmů a neměli špatně našlápnuto. Obsazení (Depp, Bale, Ribisi) dávalo velkou naději na skvělý filmový zážitek. Ještě když k tomu usedl na režisérskou stoličku Michael Mann (Poslední Mohykán, Nelítostný souboj), začal jsem se těšit. Mé těšení podpořil i slušný trailer s dobrým vizuálem. Bohužel jsem byl z filmu nakonec spíše zklamaný. Z dobrých ingrediencí se tentokrát tvůrcům nepodařilo vytvořit nezapomenutelný zážitek a má velká očekávání se nenaplnila. Řemeslně to špatné nebylo, akce byla dobrá, atmosféra místy fajn, vizuál efektní, tak co tomu chybělo? Možná lepší příběh, který moc originality nepobral? Možná silnější postavy, se kterými bych dokázal film víc prožívat? Celé to bylo takové odtažité. Přes uvedené plusy jsem se nedokázal do filmu úplně ponořit a po jeho skončení jsem si uvědomil, že ve mně nic moc nezanechal. Nakonec jsou to průměrné tři hvězdy a na dobrou gangsterku raději příště sáhnu po něčem starším. ()

cab

Dobre navozena atmosfera recese tricatych let minuleho stoleti, typove spravne vybrani herci snazici se ze sebe vymacknout maximum a uzit si film, zajimavy pribeh, zvucne jmeno rezisera (Michael Mann). Indicie na spravnem miste a nic nenasvedcuje faktu, ze se neco nevydari, ale domyslivy hracicka s novymi technolegiemi na reziserske zidlicce se stavi zady natesene divacke obci a predstavuje svoji gangsterku v originalnim zpracovani, ktere neni pro kazdeho a ja osobne ho odsuzuji (Miami Vice je jedina vyjimka ale v jinem zanru podotykam), protoze namisto naproste bomby s klasickym pristupem je tu experiment nevhodny pro dany zanr. Naber zpet rozumu, protoze do tretice stacilo a navrat ke starym korenum bych uvital. 65% ()

B4TM4N

Michael Mann mi připravil poměrně velké zklamání. V podstatě velmi podobně schéma příběhu jako Heat, akorát změlčené a plytce natáhlé na dvě hodiny a půl v podstatě ničeho. Johnny Depp je bezpochyby vynikající herec, ale zde mi nesedí ani trochu. Romantický gangster je tak sladký, že nemůžete nefandit (opět) famóznímu Christianu Baleovi. Ten sice nedostává mnoho prostoru (což by bylo záhodno), ale potvrzuje, že momentálně nikdo lepší formu nemá. Co dále drží film, jsou akční scény, které jsou bezchybné - obvzláště naháněčka v nočním lese. Po druhém shlédnutí: Dalším výrazným neduhem je digitální kamera, která místy ze scény dělá ateliérový snímek z lepšího mobilního telefonu. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)