Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min (Alternatívna 134 min)

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

FerryCFC

Tak tohle je snad zlý sen. Už jen proto, že ve filmu hrají mí dva oblíbenci a já od filmu čekal něco víc. Bohužel se stal úplný opak. Nudnější film jsem dlouho neviděl. Je to sice hezký příběh, pro hamburgery (Američany) více než dojemný, ale pro mě osobně dvouhodinové utrpení. V polovině filmu jsem si musel pustit na mobilu hru Angry Birds. Přesto jsem vydržel, až do konce, ale ted pár minut po filmu si pamatuji jen to jak náš slavný John Dillinger byl z....t. Jelikož, se děj opravdu stal, tak nevyčítám scénáristům, že za to mohou oni, ale spíše měli myslet na to jestli příběh nenechat v knihách nebo v učebnicích dějepisu pro studenty U.S.A, tedy pokud nějaký dějepis mají. Když to shrnu, tak kdy se opravdu něco dělo tak si nevybavím ani jednu situaci co by stála za zmínku, snad jen malinko hezký byl závěr a řeč agenta k milence Johna. ()

lakart

Mann, Depp a Bale. Při těchto jménech jsem se domníval, že dostanu skvělou atmosferickou gangsterku,u které si zopakuji léta prohibice a hospodářskou krizi v USA ve 20. a 30. letech...ALE... nic z toho se bohužel nestalo. Celý příběh je povrchní, nezajímavý a hlavně nudný. Postavy nejsou vykresleny a za celý film mi byly úplně ukradené. Zemře? Nezemře? To bylo jedno. Samotný příběh se nikam neposunul a ani to vlastně žádný nemělo. Depp utekl z věznice, vyloupil banku, chytli ho, utekl, vyloupil, chytli ho, zabili pár poskoků a on se potom nechá, a já nevím proč, zastřelit. A tohle všechno se odehraje za skoro dvě a půl hodiny. Neuvěřitelné a drzé vůči divákovi. Pro mě se jedná o velmi slabý film, který ztratil svůj potenciál hned po úvodních dvaceti minutách, kdy jsem si uvědomil, že je tady něco zatraceně špatně. Vcelku dobrá a poslouchatelná hudba, otřesná kamera, která se ani na chvíli nezastaví, hrůza. 60% ()

vincchuppo

Velice pěkná noir atmosféra. Herci a výkony byly fajn. Něco málo mi tam chybělo, ale jinak se snímek, myslím si, velice vydařil. Johny jako mafián je cool a jeho noční můra Bale také. ()

Mira90

Zklamání, nic jiného. S délkou skoro dvě a půl hodiny to zřejmě měl být pokus o gangsterský opus, ale až na závěr a několik jednotlivých scén mě to nijak neoslovilo. Celkově nevyvážené, otravná digitální kamera... Což je neskutečná škoda, když jde o film, ve kterém hrají mí dva nejoblíbenější herci - Christian Bale a Marion Cotillard. ()

ppetrnosek

Surově natočené téma gangsterských třicátych let, tak to má být. Žádné vizuální úpravy, čistá řežba se sprchou kulek a s poněkud, zdá se mi, vedlejším sdělením o nekorektních praktikách policie a FBI, které bohužel nejsou jenom dobovou záležitostí. ()

danny_21

Mann, Bale vs Depp, gansterka o Dillingerovi - to všechno slibovalo pecku, která se ale nekonala. Po slušném rozjezdu nastává spousta vaty, která zřídne až v závěrečné půlhodince, která má Mannovké parametry, jak jsme zvyklí. Další výtku mám k ne zrovna povedené digitální kameře, působí strašně uměle a co měla znamenat ta hudební vykradačka Netopejra ? Velká škoda - 65 % ()

Mik_e

Nezajímavý, veskrze nudný, zaměnitelný. To jsou přívlastky, které mě napadají v souvislosti s touhle verzí života Johna Dillingera. Vizuálně sice relativně působivé, ale nějak mám zafixováno, že digitální triky v tomhle filmu ze třicátých let ubíraly na atmosféře, zkátka se tam úplně nehodily. Neříkám, v kině se to docela vydržet dalo, ale člověk přeci jen občas na hodinky kouknul a dnes si už nepamatuju skoro nic. Průměrný, v televizi možná i lehce podprůměrný film na jedno shlédnutí. ()

Inozuka

Viděl jsem na dvakrát, takže mi často zmiňovaná přepálená stopáž zas až tak nevadila. Mám filmy o gangsterech třicátých let v oblibě a Veřejní nepřátelé jsou pro milovníky žánru udělaní skutečně na efekt. Přestřelky s tommygunama, honičky ve starých fordkách, dlouhé kabáty a husté kamenné tváře. Všechno tu je, ale tak nějak na to všechno koukáte, aniž by to ve vás vyvolalo nějaký pocit nebo větší zájem. I když vlastně, ten konec je docela dojemný... ()

GTS_PUNK

Doba Veľkej hospodárskej krízy v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia priala v Spojených štátoch najmä mnohým pochybným existenciám. Podvodníkom, zlodejom, ale takisto aj mafiánov, medzi ktorých sa radil aj John Dillinger (Johnny Depp). Krátky život Johnna Dillingera a jeho "prínos" spoločnosti mapuje snímok z roku 2009. Dej sa v ňom zameriava na podstatné momenty lemujúce život tohto, najmä bankového lupiča, až po rok 1934, kedy bol federálnymi agentmi zastrelený. Vďaka príbehu sa však laický divák dozvie o jeho postave síce dôležité, ale iba okrajové informácie. Tie ale postačujú na to, aby dokázali formovať viac-menej dynamický dej, zasadený z veľkej časti do Chicaga a severných oblastí Spojených štátov. Prevratné veci ale ani zďaleka neponúka, čo znamená, že príbehová časť zaujme, ale ničím nenadchne. Jednoducho povedané, jedná sa o akýsi "bežný" gangsterský film, akurát podfarbený faktom, že vznikol na základe skutočných udalostí. To je zrejme zároveň aj jeho najväčším plusom. Odhliadnúc od príbehu, film ponúka aj niekoľko výraznejších plusov a lepších faktorov, ktoré pre niekoho nemusia hrať veľkú rolu, ale v konečnom dôsledku sa podpisujú veľkými písmenami na kvalite snímku. V tomto prípade je reč o kamere a filmovej hudbe. Dante Spinotti, ale zrejme aj ostatní tvorcovia poňali kameru v mnohých scénach veľmi nekonvenčným spôsobom a úplne sa vymykajú klasickej norme. Experimentujú s uhlami, so svetlom, a to až do takej miery, že sa zdá, ako keby film neprešiel žiadnou postprodukciou. Je to však jedinečné, a aj keď to nemusí na prvý pohľad pôsobiť lákavo, isté "surové a chladné" čaro to v sebe nesie. Rovnako ako vynikajúca dobová hudba, skvelo pasujúca do príbehovej línie. Na druhú stranu, pomerne veľkým sklamaním je herecké obsadenie, ktoré má síce pôsobiť drsne, ale nie vyslovene nesympaticky. Johnny Depp je v iných prípadoch skvelý herec, dokazuje to aj tu, ale tá postava antihrdinu Dillingera sympatickou nie je ani zďaleka. To isté platí aj Christianovi Balovi, pri ktorom je to však problém vo väčšine filmov, v ktorých účinkuje. Marion Cotillard, ako posledná z hlavných postáv je skôr neutrálnejšou, podobne ako väčšina vedľajších hereckých predstaviteľov. S Public Enemies je to pomerne ťažké. Na jednu stranu sa jedná o solídnu gangsterku s ako-tak dobrým príbehom, na druhú stranu je to však dve hodiny trvajúca nuda, ktorú miestami preruší menšia či väčšia akčná scéna. Príbehovo je to priemer, z ktorého výraznejšie zaujme len kamera a hudba. Byť film trochu kratší, možno, že by vyznieval úplne inak. Dve hodiny sú však v tomto prípade veľká porcia, ktorá sa zrejme podpisuje aj na celkovej kvalite. Film v žiadnom prípade neurazí, ale divák si od neho nemôže sľubovať zázraky, pretože sa ich ani zďaleka nedočká. Adekvátny gangsterský priemer, ktorý sa v mori podobných filmov trochu stráca. ()

rublik05

Nevím čím to je, ale film mě postupem času čím dál tím víc nudil. Přitom má tak zajímavý námět a k tomu přímo výtečné herecké obsazení. Největší problém jsem měl se stopáží, která se mi zdá zbytečně přestřelená, dovedu si představit, že by se dobrá půl hodina nudných scén vystříhala. Dále mi hrozně vadila místy až nepřehledná kamera, roztřesené záběry do takových filmů fakt nepatří. Herci jsou naopak suproví, Johnny Depp jako vždy úchvatný, ale ani ostatní nezůstávají nikterak pozadu. Povedla se i dobová atmosféra, fajn hudba, naopak poutavost děje je minimální, jelikož mi přišel dost plochý a nevýrazný. Velká škoda, původní námět je fakt parádní. 6/10. ()

Nix

Tak to se nepovedlo. To byla hrozná nuda, několikrát jsem u toho usnul a dycky jsem to musel přetočit zpátky, takže pro mne to bylo nekonečný i když film sám o sobě je opravdu dlouhý. Ale jako nechápu jednu věc, proč Mann udělal to, že mám ve filmu Deppa tak ono se to samo nějak udělá? a co ty trapnosti jako vejít na policejní stanici jak machr a pěkně si to tam očíhnout a smát se jak vůl a samé takové kraviny. Bože nevím co to jako mělo být. Hlavně příběh stál na místě, nic se tam nedělo a občas se střílelo. No děs. A Depp je prostě nezajímavý, přijde mi, že všude hraje stejně, moc mne jeho filmy nebaví a škoda, že jiní herci nedostali víc prostoru než on. Zasloužili by si to. Takže suma sumárum, tohle nebrat už nikdy. Pro mne je to omyl. ()

thanks

Velke zklamani. Ze zajimaveho tématu nedokázali autoři vymačkat nic vic, než nudu. Skvele obsazeni, ale to je asi tak vse. Hudba, kamera, i scenar byly mizerne. To, že Depp vykrada banky je samozřejmosti, ale o jeho postave, zamerech, zivote a cíli neví divak absolutne nic a tak sceny (ke vsemu jeste nudne) vykradani, ci uteků jsou v daném kontextu naprosto prebytecne a nic vypovídající. Opravdu nuda, nuda a zase nuda. Ve srovnání s Road to perdition například stojí tento film opravdu nízko. Skoda, skoda. Ganstarka je super zanr, ale sceny uteku a vykradani bank sami o sobe kvalitni film nevytvori. Nejvetsi katastrofa tohoto filmy je to, že Mann použil tu desivou digitalku, která z potencionálně krasneho filmu (pokud by byla točena 35kou), udelal podivanou,, která ve mně často evokovala záběry z "FILM O FILMU". Depp dle mého byl spatna volba, Bale sedel o mnoho vice. Celkove davam maximálně 2 hvezdice. ()

wOOzIe

No takže film má velký arychlý spád hned od první minuty a jede rychle pořád jenže tak do první hodiny se na to dá koukat jenže jenže po te prvni hodině je tam jaksi trocha dost De Ja Vu a ne jednou a film absolutně nepolevuje ve spádu an řadě jsou jen akční střelecké scenu s absolutně nulovým rozvíjení charkterů a nějaké víc třeba vyhecované osobní váýlky mezi hlavními hrdiny... takto je to absolutně obyyčejná role pro ktere je Balea škoda, protože nemůže ukázat nic.... absolutně zbytečné scény jako u sou du kde se rozhoduje o honraru pro agenty, ktery v pozdejisi fazi nemá žádné vyustění pak je deset minut přestřelka a honba za hlavním hrdinou a když skončí je střih a další scenu ho dostanou za deset vteřin... pak azse ven a pořád dokola to samé...... Depp zahral nepochybně výborně, vizualně a zvukově výbornéé až na noční sceny které připadnou že sou točeny na mobilu... Mann to podle mě posral.. dalo se z toho vytřískat mnohem více.... myslim že se opravdu film mnoohem více hodí na serialovou drahu, protože je proto příběh přizpůsobený a jak je to vše narvané do dvou a pul hodin je to rpostě nuda......a konec.... myslim že hůř to utnoput nemohli.... je mi líto ale prostě sem čekal něco víc, něco mnohem víc.... tři za prvních 60 min, deppa a tatum ()

Anomiska

Poviem to jednoducho. Skvelé krimi, ktoré zodpovedá svojmu žánru. Skvelý Johnny, ktorý ma nikdy nesklamal, tak prečo by mal teraz?! ()

fridge

Nevím, co na té digitální kameře všichni vidí. Půlku filmu jsem měl pocit, že koukám na Rodinná pouta nebo Operaci Silver A. Kromě toho mi chyběla základní dějová linka, které bych se držel, takže film přiletěl tu k tomu, tu k něčemu jinému, ale u ničeho se nezdržel. Jediná postava, která mi přišla vyloženě sympatická, je zvláštní agent Winstead. A to je málo. ()

DonTommy

Public Enemies rozhodně nejsou ta gangsterka, kterou si pod tím pojmem většinou vybavíme. Kdepak, Michael Mann inovuje. Nepáře se s žádným velkým představováním postav (a už vůbec ne vedlejších postav), nepáře se s žádným komplikovaným dějem. Místo toho nás hodí rovnou do akce a pomocí syrové digitální kamery nás nechá spíš přihlížet, než účastnit se honičky Dillinger – Purvis. Není zde tedy klasické rozvíjení charakterů a budování atmosféry a gradování příběhu, Public Enemies střídají tempo akce – oddech. Nicméně na polodokumentární rekonstrukci úseku Dillingerova života se to podle mě prostě hodí a nakonec sem si zvykl i na tu digi kameru (ale nebudu lhát, dalo mi to zabrat) a za celou stopáž filmu jsem se ani jednou nezanudil. Jak jsem řekl, není to klasická gangsterka, nicméně vnášení čerstvého větru do zavedených žánrů je odvětví filmařiny které mám moc rád. A tady se ho navíc účastnili hned dva herci z mé osobní top10 – Johnny podává tradičně skvělý výkon a ani Bale mě nezklamal, oba dva své role mužů, kteří se řídí pevně svými zásadami, zvládají perfektně, bez karikatur, přehrávání a věrohodně. A to je asi příčinou jednoho zajímavého jevu: ve filmu nebyla postava které bych dokázal fandit. Dillinger i Purvis měli svá pro i proti, jejich spolupracovníci pak byli většinou šmejdi. A zásluhu zřejmě sehrála i ta omílaná digi kamera, která vyvolává dojem bezprostřední přítomnosti – a střílí-li se ve vaší přítomnosti děsivé dávky z Tommy gunů, je lepší, jak už jsem zmínil, pouze přihlížet a neúčastnit se. Bohužel právě pro tu odtažitost charakterů a, co si budeme povídat, některé těžko zkousnutelné nedostatky digitální kamery, nemůžu hodnotit nejvýš. Nicméně doporučit tuto inovativní gangsterku můžu s naprostým klidem. P.S.: z vedlejších rolí mě hodně potěšil Billy „dr. Manhattan“ Crudup v roli řádně oslizlého Edgara J. Hoovera. ()

Astrebleue

Nesmím se dívat na hodnocení filmu, dokud ho neuvidím, už je mi to jasný.Právě tenhle fakt způsobil, že sem ,,chytala" chyby a neužila sem si to patřičně.Souhlasím s ostatními ohledně kamery, nepatřilo to tam.Nejsem přímo fanynka Johnnyho Deppa, spíše obecně charismatických herců.Tímpádem se obávám, že jsem tím byla ovlivněna.Navíc už jsem dlouho čekala až se Johnny a Marion sejdou v jednom filmu jako ústřední dvojice, protože oba zde představují velmi podobný charakter a oba jsou výrazem moje krevní skupina.Je pravdou, že ač sem si to nechtěla připustit, v tom filmu něco chybí, přesně to nepopíšu (psychologie postav, vžití se do postav ...)Je to ale obrovská škoda, protože přecijen Dillinger ztvárněný Johnym by byl býval mou novou filmovou láskou, takhle to je jen vzpomínka, záblesk něčeho, co mohlo být, ale až tak úplně není. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)