Duna

• Česko Duna (viac)

Gastovski

Neuvěřitelně sterilní a unylá podívaná. Jedná se dvou a půl hodinové sledování velkého množství postav, z nichž většina se zjeví, pak zase zmizí a není vůbec čas si k nim najít alespoň pramalý vztah či emoci. Jakoby se pospíchalo a ani nebyl čas je poznat do hloubky. Tudíž zůstalo jen prázdné  (a nezáživné) tlachání - jak z pera laciných scénáristů pro televizní vysílání. Předlohu neznám, ale plytkost, která na mě působila, je až enormní. Vizuál pěkný, ano, ale já chci víc, než jen pěkné záběry na vesmírné koráby a poušť. Chtěl bych takové  ty nepodstatné píčovinky jako napětí, drama, emoce... Duna je podprůměrná sci-fi konverzačka se zajímavým světem, který je však plný nezajímavých postav provozující nezajímavé věci. Ale díky vymazlenému vizuálu působí film ohromnou pompézností, což je však jednoduše Villeneuovo šidítko, soudě podle jeho dvou předešlých filmů, které mají stejné jmenovatele: načančaný vizuál, ale obsahovou prázdnotu. ()

ROCK,THE

Nejočekávanější snímek posledních dvou let … Jak dopadla první část legendární Duny? Začnu hudbou Hanse Zimmera která byla přímo dechberoucí a ještě teď z ni mám husí kůži (taky co myslíte že teď při psaní této recenze poslouchám) opravdu je vidět respektive slyšet že Duna šla Hansovi přímo na ruku, protože a to nepřeháním bych řekl že je to jedno z jeho nejlepších děl, ba li mistrovské dílo rovnou, opravdu nádherné, sympatické, výrazné tóny a nechybí ani legendární Hansovo dunění, zkrátka z této tvorby jsem více nežli nadšený a krásně doplňovala celý film od začátku až do konce. Další věcí která je s filmem často skloňovaná je audio-vizuál, za mě opravdu nádherná scenérie leč někdy mi to přišlo místy spíše jako hra ale to bylo zřejmě projektorem ale jinak úžasné, zvuk dokonalý, u zvuku bych se nebál i nominací na Oscara protože ten zkrátka neměl sebemenší chybu. Co se týče akce jako takové tak té zas tak moc nečekejte ale když už na ní dojde tak rozhodně stojí za to obzvláště když je na scéně Jason Momoa. Co se týče příběhu jako takového, tak plně chápu autora že to chtěl celé rozvinout a odvyprávět toho co nejvíc šlo v této první části, bohužel musím říct že je to opravdu mnohdy až zbytečně natahovaný a dovolím si i říct že kdyby byla stopáž dejme tomu o půl hodiny kratší tak by se vůbec nikdo nezlobil, jelikož některé scény byli doslova ospalé a nudné obzvláště co se týče cca poslední půl hodiny filmu. Herecké obsazení je skvělé a máme tu opravdu velká jména, Oscar Isaac za mě jeden z nejlepších výkonů jeho Leto Atreida byl prostě skvělej, jediné co mi trochu ze začátku neseděli byl hlavní představitel Paula Atreidy a to jest Timothée Chalamet ale i na něj si v příběhu snímku zvyknete a asi mu dám v budoucnu i šanci, zdá se být talentovaný ale ne každý si ho oblíbí. K závěru dodám jen že Denis Villeneuve nám zde servíruje opravdu vesmírnou odyseu jakou jsme v kinech dlouho neviděli a opravdu je to vyloženě kino film, s plusů je tu zvuk, vizuál, hudba, hraní z mínusu zbytečně natahovaný děj, mnoho scén se mohlo zkrátit nebo úplně vypustit a stopáž mohla být klidně i o půl hodiny kratší a věnovat více dynamiky do hlavního děje. Takže toť asi vše k mé recenzi, rozhodně snímek je potřeba vidět v kině. ()

Trilobitter

Naleštěná bída. Moc dramatičnosti, málo vyprávění. Kdo nečetl knížky nebo neviděl starší filmy to dle mě moc nepochopí (a neocení). Ten příběh je tak bohatej a složitej, a pak jdete na 2 a půl hodinovej film, ve kterým se nic neděje. Navíc musím říct, že mě duo Denis Villeneuve a Hans Zimmer už dost neba, protože každej jejich film je zvukově stejnej. Kladný body dávám za to, že konečně nějakej režisér vystihl mystickou rovinu, kterou má Duna mít. A těším se na další díl, snad bude lepší. Mínusový body dávám za připomenutí, proč nenávidím kina. To sice není chyba filmu, ale na to se historie neptá. 3* ()

Matli

Já tu pátou hvězdu prostě musím dát, sice dokážu ocenit filmařské řemeslo, které nezaujme běžného diváka co si chce u filmu odpočinout, ale mám radši trošku jiné věci, ALE ten audiovizuál, díky IMAXu, to je dokonalost - velkolepé, úžasné, nic tak "obrovského" jsem dlouho neviděl, jestli vůbec a vše ještě podtrhuje strhující hudba Zimmera snad v každém záběru, která je fakt vrcholem jeho celoživotního díla, takže Dolby Atmos bezkonkureční. Ikdyž je to místama trošku utahané, tak to vlastně dává smysl a chci to vidět znova! 90% ()

Hadati

Před premiérou jsem se snažil informacím o filmu vyhýbat, kdy jsem ze všech stran slyšel, jak moc je očekáváno, že se z tohoto filmu stane legenda asi jako z Jacksonova Pána prstenů. Režisér údajně prohlásil, že se bude jednat o revoluční film v kinematografii. Revoluce ve filmu je dost nadnesená, protože jsem si ničeho tak inovativního nevšiml, ale i tak musím pochválit, že se jedná o jedno z nejlepších sci-fi za posledních 20 let a svou výpravností se bez obav může k Pánovi prstenů přirovnávat. Režisér už na záčátku tím, že film nazve první částí, fanoušky knižní předlohy varuje, ať nečekají, že se v prvním filmu odvypráví celý příběh. Fanoušci pak mají celé tři hodiny na to, aby se smířili s tím, že se dostaneme jen do poloviny románové Duny. Pro některé to může být menší zklamání, ale já byl spokojen, protože kniha je příliš objemná na to, aby se do jednoho filmu stihlo dát vše podstatné. Přestože mám rád Lynchovu Dunu, je jasným příkladem toho, jak by nový film dopadl, pokud by se snažil celou knihu narvat do jednoho celovečerního filmu. I přes toto rozdělení musel být příběh osekán nebo pozměněn, aby měl tu správnou dynamiku, a aby byl koukatelný i pro diváky, co knižní předlohu nečetli. Jsou tedy vynechány některé méně podstatné informace, kupříkladu co jsou zač mentati, nebo že lékaři Súkské školy mají tak velkou důvěru díky svému kondiciování, které jim (téměř) brání v tom, aby zradili svého pána. K hereckým výkonům nemám co vytknout, kdy velmi charismatický je zde zejména Duncan Idaho v podání Jasona Momoy a vévoda Leto Atreides. Menší výtku jsem měl k lady Jessice, která mi na čarodějku Bene Gesserit přišla příliš emotivní, než jsem si uvědomil, že režisér musel nějakým způsobem u Jessiky ukázat na to, jak se obává o osud vévody Leta a svého syna Paula, kdy v knize tento emoční boj zažívá jen vnitřně a navenek nedává žádné emoce znát. Ve filmu by však bez vnějších emocí vypadala chladnokrevně a netečně, což by významně změnilo její charakter, jak je chápán z knih. Také se zde neobjevilo pár důležitých postav, které si režisér šetří až na druhý film. Nemám moc, co bych mohl filmu vytknout, a ani jedna z těchto výtek nekazí celkový dojem z filmu. Caladan mohl být víc modrý, aby lépe kontrastoval s bezútěšnou pouštní planetou Arrakis. Největší výtka je asi ohledně Shadout Mapes, fremenské služebné, jejíž důležitost, která byla v knize tolik znát, v tomto filmu dostatečně nevyzněla a nebyla zde o moc důležitější, než jako bezejmenná statistka. Dunu tedy každopádně doporučuji, protože od dob Pána prstenů se v žádném jiném filmu neobjevil tak propracovaný svět podle knižní série. A upřímně doufám ve velký úspěch tohoto filmu, protože se těším na další pokračování ze světa Duny. A velmi bych si přál úspěch této série, protože bych se i rád jednoho dne dočkal natočení Služebnického džihádu, tedy kolosální války lidstva proti strojům, která byla důsledkem toho, že je ve vesmíru Duny zakázáno používat stroje, počítače a umělou inteligenci. A také doufám, že tenhle film přece jen bude v jedné věci revoluční. Že stejně jako film Avengers bude spouštěčem pro další filmy stejného typu, kdy se filmová studia začnou více poohlížet po knižních světech sci-fi a fantasy, které by mohla uvést na plátna kin. () (menej) (viac)

warrenur

Velmi pekne. Na velkom platne v 2D, slusny zazitok z pocitacoveho vizualu :) , velkolepej hudby a zvukov, ale hlavne, nostalgicke pripomenutie si prvej z knih, ktore som od Franka Herberta davno cital. Sfilmovana cast knihy sa jej drzi celkom verne, co mi pamat sluzi. Herecky opat fajn a hlavou som zakrutil asi len dvakrat nad nejakym tym "preslapom". 85% Tesim sa na druhy film. Odporucam inak, ak vas zaujima i reziserov input, pozriet jeho zdovodnenia preco niektore sceny vysli, ako vysli na youtube. Respect. Stellan Skarsgard-ov vykon ako najvacsieho z Harkonnenov bol mrazivy. Pecka. Po 2och rokoch som si dal dalsie vzhliadnutie kym pojdem o tyzden na druhy diel v kine a pacilo sa mi to atmosferou este viac ako predtym...dviham o pol-hviezdie. :) Som nazhaveny na druhy diel. ()

peetrejr

Film Duna je ukážkou moderného sci-fi. Duna má nádhernú atmosferickú hudbu a taktiež herecké obsadenie potešilo. V tomto snímku to fičí, spád pomalší ale príjemný. Akcia akurát, primerané efekty, proste jedna rytmická paráda. ()

AndreyCSFD

O existenci Duny jsem věděla, ale nikdy ji nečetla a ani neviděla předchozí adaptace, nicméně je to sci-fi, takže jít do kina byla povinnost. První, co mě zaujalo byl vizuál - od überbarevných a cyber sci-fi posledních let se jednalo o osvěžující záležitost. Výprava byla na velkém plátně dechberoucí - jak jednotlivé planety, tak technika. Hudba zajímavá, netradičně se netahaly smyčce a zněla dostatečně nepozemsky. Fajn nápad byly prostřihy na snové pasáže, kde Zendaya vypadala jako princezna. Casting byl fajn - "Aquaman Ronan" Duncan tradičně sympaťák, mladý Paul taky bezva, stejně jako zbytek osazenstva. Jediné mínus byla jen menší interakce mezi nimi. Doufám, že dvojka klapne, protože takhle má vypadat pořádná sci-fi - bez pomrkávání na diváka, s pořádnou výpravou, zajímavé postavy a hlavně silný příběh. ()

loki5

Mám velmi rád knihu. Ale tohle mě nebavilo ani trochu. Kdybych to shrnul je to dvě a půl hodiny koukání se na záběry kde buď není nic vidět nebo se koukáme do zapadajícího se nebo vycházejícího slunce nad pouští a to stále dokola a občas je to prokládané nějakým close-upem na obličej. A jinak se tam neděje nic. Ale tak, že opravdu nic. Místo druhého dílu si znovu přečtu knihu se vší tou politikou a intrikami světa Duny, která se z tohohle filmu vytratila.  35% ()

TheHofi

Nová Duna mě naprosto uchvátila. Na začátku mě chytla a nepustila až do závěrečných titulků. Podíl na tom má fantastická hudba Hanse Zimmera, úžasný vizuál, příběh, kamera a herci, kteří své role zahráli na jedničku. Knihy jsem sice nečetl, ale chystám se na to napravit a věřím, že to bude úžasný zážitek. Upřímně doufám že dvojku dostaneme co nejdříve, abych na ní zase mohl do kina, protože kvůli takovým filmům byla kina stvořena 100%. ()

Batahst8

Ty pičo, jako ty pičo jestli tohle není film roku, tak už nevím co. Jako naprosto užasný, takovýhle zážitek s kina jsem už hodně dlouho neměl, dokonce to je možná můj nejlepší zážitek z kina vůbec. Ten film je čirá filmařina, je to prostě reklama na to jak udělat skvělý film. Denis Villeneuve musí být Bůh nebo si každé ráno dává jointa koření, protože jinak nevím, jak to ten chlap dělá. To je zrežírovaný prostě na jedničku, co na jedničku na jedničku 13 krát podtrženou, ahhhh ta práce s tou kamerou je prostě vynikající. Ten film vypadá nádherně a to nejenom díky té skvělé kameře, která je prostě na Oscara, ale také díky těm skvělým architeckým věcem, ať jsou to lodě, či nějaké místnosti, nebo nějaké zbraně, všechno vypadá užasně, ty pičo ten vzhled těch Harkonenů je naprosto dechberoucí, vždycky když jsou Harkoněni na scéně, tak jsem nedejchal. Duna nevypadá jenom skvěle, ona totiž i skvěle zní, ta hudba je prostě ahhhh skvělá, Zimmer je naprostej Božan, jako nejlepší Zimmer od Intersterlaru. Ty vole, to je prostě skvělý a to jsem tu ještě nemluvil o postavách, o světu, o příběhu, o zvuku achhhh zvuk je prostě boží, dokonce to překonává i letošní druhé Tiché místo, a to je už co říct. Nepamatuji si takhle dechberoucí svět, a také nechápu jaktože tenhle film nevznikl už např. před 10 lety, jakože nejrůznější rody, obří červy, koření melanž, skvělé postavy, už to zní jako kombinace na smrt. Postavy jsou naprosto užasný, a to i díky skvělým hercům, panebože ten Skarsgard je naprosto odpornej a Chalamét je mega talent, který dokáže zahrát úplně všechno a samozřejmě i ostatní jsou úplně skvělý, ale to nejdůležitější je prostě, že na těch postavách mi prostě kurva záleželo, brečel jsem když oni brečeli, řval jsem když oni řvaly a atd. První polovinu filmu byla naprosto parádní, jako to jsem si říkal jestli to takhle půjde dál, tak to nebude mít žádný zápor. Bohůžel druhá půlka filmu už není tak silná jak ta první, sice to pořád strkává naprosto všechno z letošního roku někam do kouta a nechá to tam shnít a smrdět. Ten film má plno naprosto dechberoucích momentů a momentů když jsem měl husinu až na prdely, a první setkání s červem, no to se mi jen tak z hlavy nevykouří, no ty vole. Tady prostě není o čem film roku, je to nový Pán Prstenů, je  to nový Star Wars, a je to nejlepší Villneuve film (Jo a do kina půjdu ještě nejméně třikrát). 10/10 ()

Saur.us

Po prvním shlédnutí neváhám s označením Nová vesmírná odysea. Je to přenádherná duna, teda nuda. Velkolepá, ohlušující, omamná. S laťkou posazenou tak vysoko, že prakticky postrádá gradaci (až na noční útok, ten byl s laťkou mimo stupnici). Doufám jen, že Harkonenů bude příště mnohem víc. Jedinou větší výtkou, která u mě stála Dunu jednu hvězdičku jsou v mnoha scénách až překvapivě nekvalitní CGI, když to porovnám s jinak dokonalým výtvarným zpracováním celého filmu. Jakoby slavný malíř maloval vodovkami. Po druhé návštěvě kina a po projekci na domácím kině z Bluray musím uznat, že i když CGI vypadá mnohdy dost zastarale, vizuálně je to něco neuvěřitelného, zvuk je perfektní, ohlušující ale i šeptající a hudba H. Zimmera, sakra, tenhle člověk je opravdu bůh. Stejně jako u Nolana, i ze spolupráce s Villeneuvem čekám ohromné věci. ()

Flagg

Rozvleklý, a ne úplně divácky přívětivý film, který po všech infantilních marvelovkách a x pokusech o to, kdo víc zprzní Star Wars, působí jako zjevení. Sice toho ve filmové Duně oproti knížce (která je naprosto božská) pořád spousta chybí, ale víc z toho asi vytřískat nešlo. Casting perfektní, Zimmerova hudba top. Jděte do kina, tohle je film na velké plátno. ()

Bozvav

Knížka se mi nikdy moc nelíbila a filmy, které podle ní vznikly byly neskutečně dlouhé a nezáživné. To se s tímto novým zpracováním nijak nezměnilo. Je to nudné a zdlouhavé. Hudba uspává už v úvodu, vizuál sice drahý, ale nezajímavý, dialogy mdlé,  herci v pohodě, ale přišlo mi, že nemají moc co hrát a celé je to tak nějak pocitově ploché, lidově řečeno bez koulí.  Nejsem zklamaná, neb jsem ani nic jiného nečekala, ale popravdě tu hysterii okolo Duny naprosto nechápu. ()

Platom

Druhý den po promítání se snažím hodnotit objektivně a střízlivě to, co jsem předešlého dne viděl na filmovém plátně se zvukem Dolby Atmos a po dvouleté absence návštěvy kina. Reklamní kampaň na Dunu byla dlouhá a plná otazníků přesně tak, jak to mám rád. Často můžeme vidět u filmů Christophera Nolana, který pošle do světa z natáčení jen hrstku fotografií, těsně před premiérou vyleze teaser a následně trailer, které slibují, že to bude minimálně nevšední podívaná a je na co se těšit a výsledné dílo je většinou čirá symfonie. Na Dunu jsem byl opravdu zvědavý. Knižní předlohu jsem nečetl, předchozí filmy viděl kdysi dávno a nepamatoval si na ně a hru Dune 2000 před cca 20ti lety hrál s nadšením. Dle prvotních reakcí na film jsem tedy patřil do té skupiny, která by si měla návštěvu užít více, nežli skalní fanoušci díla Franka Heberta. Těsně před premiérou provázel film celosvětový hype a po premiéře se vyrojily chvalozpěvy z řad filmových kritiků. Má očekávání narůstala a zdálo se, že již nemohou být vyšší... A to bylo právě možná trochu na škodu. Dunu jsem si užil, dlouhá stopáž mi rozhodně nevadila a naopak, bylo mi líto, že některým scénám nebylo věnováno více času, kdy by byly nezasvěcenému divákovi lépe vysvětleny např. politické poměry, nebo film dovolil divákovi, vybudovat si k některým důležitým postavám větší pouto. Má očekávání plně nenaplnila ani vizuální stránka filmu, ta byla nádherná, ale ne epická, jak jsem slýchával a čítával před návštěvou kina. Nepřipadalo mi, že bych se díval na něco, co by zde již nebylo. Nebyly zde žádné velké čáry se střihem a kamerou. Efekty vypadaly věrohodně, namísto digitálního bordelu, jenž se teď ve filmovém průmyslu hodně nosí, ale z mého pohledu měla prostě tato látka větší potenciál, který nebyl naplněn v maximálním možném rozsahu. Oproti tomu musím opět vyzdvyhnout hudební doprovod, kdy zejména pasáže s vokály byly opravdu skvostné. Celkově vzato mi Duna (1. část) připadala jako dlouhý trailer na další pokračování, které bude ještě více grandiózní, epické a tentokrát snad i v mých očích vyvedené k dokonalosti. Zatím 4* (Po dalším přehrání možná hodnocení upravím.) BTW: Nevěřil bych, že to někdy nepíšu, jakožto fanda filmů a do jisté míry odpůrce seriálů, ale uměl bych si Dunu představit spíše jako seriál, kde by bylo daleko více prostoru zapůsobit na diváka. Musel by mít však řádný rozpočet. ()

sirien

Hezký vizuály a dobrej casting. Nicméně z Duny jako takové ve filmu skoro nic nepřežilo - příběh zjednodušenej do zprimitivnění, world-building naprosto odfláklej (zejména co do společnosti Duny, která je pro Dunu klíčová), postavy zahozený nebo totálně osekaný a zjednodušený, klíčové scény vynechané nebo zpracované bez původní hloubky nebo pointy... kdo knížku nečetl uvidí jen vysokorozpočtovou efektovku, ale z toho co dělá Dunu Dunou tam nezbylo nic. Slabý 2* a ohromný zklamání :( ()

Narciska

Poušť pomáhá, má v sobě romantiku a vytváří krásné vizuální kompozice. K tomu monumentální stroje jako pole pro vydovádění se grafiků a kreativců a dalších, svět vytvořený fantazií autora knižní předlohy a předchozí verze, která není určena fanouškům sci-fi, ale jejího excentrického režiséra. Proto srovnám s televizní verzí, která se točila v ČR, je to znát i podle řady českých herců. A proti ní mi tu chybí vlastně jen jedna celkem zásadní věc, filozofie, jejíž síla dává velké možnosti. Ta se zde mění v patos. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl