Reklama

Reklama

Pacho, hybský zbojník

  • angličtina Pacho, the Thief of Hybe
Československo, 1975, 85 min

Réžia:

Martin Ťapák

Predloha:

Peter Jaroš (poviedka)

Hrajú:

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (viac)
(ďalšie profesie)

Obsahy(1)

Pacho Matrtaj (Jozef Kroner)  z horskej dediny Hybe je takmer v každom ohľade opakom legendárneho Jánošíka - je malý a slabý, nemá rád veľké slová ani veľké činy. Arogancia miestnej šľachty ho však donúti, aby sa zastal poddaných. Vyzbrojený podrezaným jazykom, poriadnou dávkou drzosti, prefíkanosti a smrteľne silnou pálenkou frndžalicou, Pacho vyhrá súboj o miesto zbojníckeho vodcu. Napokon, nebolo až také ťažké poraziť skupinu neohrabaných konkurentov. Pod jeho vedením sa zbojníci okamžite preslávia. Chýr o Pachovi sa dostane až do Viedne k samotnej Márii Terézii (Slávka Budínová), ktorá - podobne ako grófka Erdödyová (Ida Rapaičová) - považuje zbojníkov za veľmi príťažlivých chlapov. Preto vyšle do Pachovej skrýše v horách svoju armádu, aby zbojníkov priviedla na viedenský dvor. (TV JOJ)

(viac)

Recenzie (171)

odvedle 

všetky recenzie používateľa

"Ach Bože môj, čože nás to len čaká!"... musím si film pridať k obľúbeným, inak bude kuca-paca, pretože ani sté opakovanie nenudí a rozchechtá do popukania. Film obsahuje toľko nezabudnuteľných hlášok ako máloktorý iný, a zbojník, ktorý kýchnutím váľa stromy a vyvoláva hromy, porúča spevu vtákom, ktorý na domácu pálenú odpovie "a mocnejšiu nemáte" si musí získať každého. Nezabudnuteľný Ján Kroner, Labuda a ďalší! oné! ... "- Nááa-kóóó-neee - A kde by sme ich vzali? - No tak utekajme!" (obávam sa, že väčšina súčasných Čechov film nedocení práve kvôli jazyku, čo je škoda) ()

Flego 

všetky recenzie používateľa

Som rád, že aj na Slovensku sa dokázala natočiť dobrá komédia. Určite patrí k najlepším, ktoré u nás vznikli a nemalou mierou sa o to pričinili dialógy Milana Lasicu a Júliusa Satinského. Niektoré právom zľudoveli. Len škoda, že je pramálo takýchto filmov... Hoci sme veselý národ. " Keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim." ()

Reklama

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Každé Vianoce doháňam určité resty, čo sa týka slovenskej klasiky, tento rok prišiel na pretras aj Pacho, Hybský zbojník. A je z toho hneď najrozpustilejšia zábava sviatkov! Ako vznikajú mýty, ako sa dá urobiť z celej našej vážnej histórie poriadna švanda a ukážka toho, že naše pudy sú v živote to najdôležitejšie! V slovenskej kinematografii nemáme veľa bláznivých komédií, o to viac si treba Pacha vážiť a vidieť ho je rovnaká povinnosť, ako hociktorého Jánošíka. ()

ostravak30 

všetky recenzie používateľa

I za socialismu se daly dělat povedené parodie. Jánošík parodován Pachem, jehož představitel měl v té době před padesát a ani další zbojníci nebyli zrovna nejmladší. Pro svou sílu se Pacho nalévá kořalkou, ale též útočí na vrchnost a chrání zájmy pracujícího lidu, což se režimu určitě líbilo. A ještě libozvučněji jim znělo, když Pacho v kostele obviňuje Boha: "Ty už jdeš taky s nimi..." K tomu všemu nám hraje folklórní hudba. Slováci to ale Rakousko-Uhersku uměli natřít i v sebeironii. Je to vidět ve scéně, kdy páni neumí najít Slovensko na mapě. Na svou dobu je to velmi zajímavá parodie. Ani dnes se už podobné netočí. ()

Turiec 

všetky recenzie používateľa

„Daj sem bičík. Nedám bičík. Daj sem bičík. Riť Paľovu.“ Tak toto je Pacho od Matrtajov. Postavička, ktorá prakticky už zľudovela. Rovnako ako výroky z filmu. Páni Lasica a Satinský sa snažili o vtipné dialógy, ale niekedy sa to zvrháva na prízemný humor. Obzvlášť keď si vypomáhajú hrešením. „Ej Hybe, Hybe, podľahli ste svojej chybe.“ Táto paródia na jánošíkovské legendy a povesti o zbojníkoch rovnako pobaví aj pri ďalších vzhliadnutiach. Nemožno ju však hodnotiť nejakým nadpriemerným hodnotením. A preto **1/2. „To je tak: Mojej starej materi na hornom konci – od jej bratranca sesternicin muž... Čuš!“ ()

Galéria (8)

Zaujímavosti (19)

  • Hlavní představitel Jozef Kroner získal Cenu 27 filmového festivalu pracujících a Cenu Sympatie života v roce 1976. (M.B)
  • V scéne, keď posol cvála s listinou od grófov za Máriou Teréziou, prechádza okolo stromu, na ktorom je vidieť modernú turistickú značku. (bacon)
  • Ida Rapaičová (hrala grófku Erdody) bola počas nakrúcania v štvrtom mesiaci tehotenstva a preto sa jedna scéna musela upraviť - z rozhovoru na koňoch tak vznikol rozhovor v koči. (pravo)

Reklama

Reklama