X-Men: Prvá trieda

• Česko X-Men: První třída (viac)
USA, 2011, 126 min

Réžia:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (viac)

V roku 1962 počas kubánskej krízy vláda Spojených štátov amerických využila skupinu Mutantov s nadľudskými schopnosťami, aby s ich pomocou zastavila zločinného diktátora, ktorý chcel rozpútať tretiu svetovú vojnu. Ale prečo sa zo spriatelených mutantov stali nezmieriteľní protivníci? Čo predchádzalo chvíli, keď sa z Charlesa Xaviera stal Profesor X a z Erika Lensherra nenávistný Magneto a začala sa vojna medzi X-menmi a Bratstvom? (TV JOJ)

kajas

Nejsem žádná zarytá fanynka komiksů (četla jsem jenom příběhy o Kačeru Donaldovi a Asterixovi), možná právě proto nemohu xmenovské adaptace ocenit sto procenty. Ovšem prvotřídní herci v čele s Fassym a McAvoyem, prvotřídní nadupaná hudba (Vaughnovi se spolupráce s kapelou Take That opravdu vyplácí), prvotřídní Jackmanovo cameo, tohle všechno svědčí o skutečnosti, že jsem zase jednou viděla prvotřídní film, který mě opravdu hodně nalákal na "Budoucí minulost". A klidně se může stát, že se ve mně něco zlomí.. a začnu mutanty zbožňovat stejně jako Temného rytíře. ()

Colby Sawyer

Tak po skvělých 4 filmech fantastické X-Menovské ságy přichází X-Men: První třída. Otěže tentokrát převzal Matthew Vaughn a zvládl to parádně. Hlavní silou tohoto dílu je herecké obsazení, které je alespoň podle mě skutečně báječné. Mladý Profesor X a Magneto překonávají svá starší já a zbytek týmu je také stejně tak dobrý. Musím uznat, že zde jsou i záporáci znamenití. Takže, co tomuhle filmu chybí? Naprosto nic, jednoduše řečeno MISTROVSKÉ DÍLO! ()

TominoLa

Je zbytečné cokoliv psát. To se musí vidět. Sledovat herce jako Fassbender a McAvoy je něco úžasného. Matthew Vaughn je fantastickej tím jak dokáže diváka pobavit a v momentě dojmout. U mě jde jeho kariéra vzestupně a tohle je jasných 100%. ()

higuain

Když Vaughn dokázal proměnit ve zlato i takovou ujetost jako Kick-Ass, nedalo se čekat, že by to u značky typu X-Men mohlo dopadnout jinak. A nedopadlo. Vyspělá, zábavná, vizuálně i akčně opojná komiksová lahůdka, kterou táhnou super herci v čele s Fassbenderem. Wolverinovo cameo geniální. ()

Vědma

Bylo to vynikající. Zvláštní, že jsem letos viděla dvě komiksové adaptace a oběma jsem dala pět hvězdiček, já odpůrce komiksových adaptací. A nejlépe kupodivu film fungoval ve svých vážných okamžicích a vůbec k tomu nepotřeboval žádné extra triky, ty jako by tady byly jako takový bonus. Zrovna tak by tady nemusela vůbec být partička mladých mutantů a já bych je nepostrádala. Stačil by příběh Erika a Charlese. ()

Skip

Klobouk dolů. Místo pitomého nabalování dalších a dalších příběhů mutantů se vrátíme zpět a hezky si necháme ukázat, jak to všechno vlastně začalo. Skvěle to funguje, již známé postavy dostávají ještě lepší charakteristiku a všechny ty digitální orgie jsou prostě něčím, co moc dobře chutná, respektive oku lahodí. ()

Dont

Moje první seznámení s X-meny a hned tak vydařené představení. Pár chybiček by se našlo, především jistá nekonzistentnost, kdy výbornou scénu střídala o dost horší, ale v rámci žánru je hodně dobře odvedená práce. Jako pozitivum nakonec beru fakt, že ostatní mutanti nedostali příliš prostoru, jelikož jejich schopnosti byly leckdy trochu úsměvné (létající striptérka) a především pak proto, že když byla na plátně ústřední dvojice, mělo to úplně jinou šťávu. James McAvoy měl charisma a zasloužený respekt svých parťáků i nepřátel, ale já se přiznám, že pro mě byl hlavním hrdinou Magneto. Jednak to byla nejzajímavější postava a lví podíl na tom má i vynikající Michael Fassbender. Vytáhnutí ponorky, zastavení raket nebo závěrečný rozkol byly lahůdkové scény. ()

Aleee89

Doháním komiksové resty, takže přišla chvíle X-Menů. Na starší trilogii si už skoro vůbec nepamatuji, proto můžu říct, že na tu novou jsem se těšila a ke zhlédnutí byla připravena s čistým štítem. A snímek rozhodně nezklamal, ba právě naopak. Příjemně to uteklo, nenudilo to ani minutu, příběh fajn, efekty a vizuál taktéž. Já jsem spokojená. ()

Vessper

Celou sérii X-Men mám moc rád a líbí se mi. Avšak musím uznat, že tento díl o trochu převyšuje ty ostatní. Byla zde vidět skvěle zvládnutá režie a velice dobrý scénář. Také bych chtěl ocenit navázání na celou sérii, kterou zde tvůrci (až na pár drobností) zvládli na výbornou. Ještě bych nakonec dodal, že před shlédnutím jsem myslel, jak mi zde bude chybět Wolverine, a tak se i stalo, avšak tou krátkou scénou s ním v baru to napravili a potěšili mě i jeho další fanoušky. ()

Petfruf

Něco tomu chybí. Mrzí mě, že se tvůrci snažili do jednoho dílu nacpat vše tak, aby to "pasovalo" na první film (i když by se mezi nimi už žádný nenatočil, o čemž pochybuji). Osobně bych raději viděla třeba jen samostatný film o Magnetovi a Profesoru X a pak postupně další díly s ostatními mutanty. Jako byl Wolverine nebo v poslední době jednotliví Avengeři. Když jsou na plátně Fassbender s McAvoyem, nejde z nich spustit oči. Jejich linie je mnohem zajímavější, než ta, ve které si mladí mutantíci vybírají strany a snaží se efektně učit ovládat své schopnosti (nebo se zamilovávat). To už tady prostě bylo... Celý film je doplněn triky, které mi chvíli přišly OK, ale častěji byly spíš nižší kvality (korunu nasazuje Beast alá Planeta opic!). V kině jsem si asi třikrát v duchu řekla, kdy už to konečně skončí a bylo to právě ve chvílích, kdy na plátně buď byla akce a tyhle divné triky a nebo tam prostě nebyli Erik s Charlesem. Hudba mě kupodivu příjemně překvapila, ve filmu funguje, uvidíme, jaký dojem zanechá sama o sobě, ale konečně jsem si x-meňácké hudby od Kamenovo prvního OSTu všimla (hezké, že s prvním filmem je First Class propojené i právě tématem Michaela Kamena). Neznat první Singerův díl, asi bych byla spokojenější. Přes všechny výtky patří X-Men: First Class k povedeným komiksovým adaptacím. Budu ráda, když se natočí pokračování a s alespoň takhle nasazenou laťkou... osobně bych byla nejšťastnější, když by se navrátil Singer, Vaughn ať se odebéře zpět k ne-x-manovským příběhům, to mu šlo lépe ;) ()

Sheldra

Nemůžu dát pět a nemůžu - něco tomu chybělo. Asi jsem měla přehnaná očekávání - kvůli Vaughnovi, obsazení i X-Menům samotnejm. Možná to bude tím smrtonosným tempem, kdy některý scény vyzněly tak nějak do ztracena, a to se týká hlavně kecacích scén. V důsledku toho jsem měla místy pocit, že je to moc plytký a nevyzrálý, až to místy připomínalo videoklip (obzvlášť ten pitomej výcvik), což si teda X-Meni fakt nezasloužej, hlavně ne po Singerově skvělým startu, kterej šel posléze v rukou těch dvou dementů do kytek. Mně se k nim prostě víc hodí ta temná atmoška. Fassbender ale válel neskutečným stylem, klidně bych si střihla film jen o Magnetovi! ()

Fanucci

Mladý Magneto v podání Fassbendera nemá chybu! Jeden z nejlepších záporáků za poslední dobu...i když tuto postavu nazvat záporákem není dost výstižné:-) Naprosto super...doporučuji X-Men filmy shlédnout chronologicky i když se musíte připravit na to, že začnete tím nejlepším:-) ()

Huntelaar

Strašně mě štve, že jak se Amíkovi nezabalí kus dobré filmařiny se schyzmatem comicsové předlohy do konzumního balíčku, tak si prostě nenajde cestu do kina ke kase. Že potom ani nechce přijmout, že kromě toho že ústřední dvojice, ve které je jeden šikovnej na železo a druhej je machr přes genetiku, má úplně obyčejné motivy, o kterých byly natočeny už desítky filmů a že i ten scénař naroubovaný na historické realie má hlavu a patu. Pak taky příjde o ultimátní první polovinu, kde se hlavní postavy doslova rvou o to, kdo má větší charizma (tady nejde zapomenout na Kevina Bacona), abych s přihlédnutím k druhé polovině zjistil, že na plné čáře vyhrál Michael Fassbender. Stašně rád bych se dočkal pokračovaní, ale v zákonech Hollywoodu je snažší dostat do kin postiženýho bratrance Wolverina (který si tady mimochodem vystřihne luxusní cameo), než tyto skvělé Prvňáky. ()

dee-key

Po dlouhé době opět film, který mě hodně potěšil. V první řadě příběh, naprosto geniálně pojatý Magneto. Sledovat jeho pouť pomsty bylo minimálně zábavné, ačkoli jsem myslel, že to bude větší klaďas, aspoň v nějakém kratším úseku filmu. Mnoho pro mě nových postav je sice příjemné, ale v konečném důsledku působí všechny jejich shopnosti (jako jednotlivců) trochu předimenzovaně. No a za druhé, hudba. Naprostá pecka kterou si neodpustím. Podtrženo výbornými efekty (samozřejmost každého slušného filmu natočeného po roce 05), malým cameem Wolverina a dobře zahranými postavami, jasná jednička posledního roku. Případ uzavřen. ()

fmash

Škrt, to máme historii jednoho mutanta, škrt, historii druhého, škrt, dalšího... škrt, škrt, škrt. Takhle nějak na mě působil celý film, který jako by si usmyslel, že nám všechno vysvětlí a osvětlí. Že bombasticky vypadal, je jiná věc. A mladý X, to byl vůbec zoufalec, i s tou kulkou v zadnici. Přísné hodnocení, ale velké možnosti se pojí s velkými nároky. Jedna věc však byla, jak má v tomhle případě být — reakce Wolverina, když ho do té taškařice chtěli zatáhnout, a k té bych se rád připojil: „fuck off“. ()

OG_Swifty

Po mega dlouhy dobe jsem si pustil zas film z rady X-Menu a byl jsem zpocatku hodne pesimistickej k volbe zapletky - mlady mutanti / predchudci dosavadnich znamych postav. A stejne jako jsem se splet jiz drive, I v tomto pripade se muj pesimismus nepotvrdil - ba naopak. I ted, po 7 letech, je to naprosta pecka v ramci komiksovek a novi herci a herecky byli vyborni. McAvoy me konecne herecky oslovil a jeho zpodobneni Professora X bylo uveritelny, Fassbender byl naopak predevsim verny podobou skvelymu Ianu McKellenovi z dosavadnich filmu. Picenta bych nijak zvlast nevyzdvihoval, ale camea Ironsida and Morshowera na jednicku... ()

jhr

Jednoznačně zatím, jeden z nejlepších filmů letošního roku a domnívám se, že z letních blockbusteru ho může překonat snad jen poslední díl Harryho Pottera. Děj mě už od první chvíle pohltil a některé vtípky byli opravdu podařené, stejně jako dokonalá akce. Ani jednou jsem neměl pocit, že je něco špatně naopak i přes jistou nahuštěnost je film dostatečně přehledný a člověk si ho dokáže skvěle užít. Kapitolou samotnou jsem pak herci, kde bez většího zaváhání dominuje představitel Erika/Magneto Michael Fassbender ale ani James McAvoy v roli Charlese Xaviera se nijak výrazně neztrácí, jejichž společné rozhovory patří k jedněm nejsilnějších okamžiků filmu. Hlavní padouch v podání Kevina Bacona je rovněž více než zajímavá postava, zbytek obsazení sice stojí tak trochu v pozadí ale i přesto dostanou někteří z nich možnost se pořádně předvést. Film X-Men: Prví třída se jednoznačně povedl a i přesto, že původní dva díly ( třetí převyšuje ve všech ohledech) se mu překonat nepodařilo, tak se dá říct, že se jim z velké častí vyrovnal. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)