Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiálny text distribútora)

Kurikmoon

Predtým ako som sa k tomu dostal som počúval aký úžasný je to film. A jediné, čo sa mi tam zdalo za povšimnutie bola reakcia ľudstva. A není to prvý film, ktorý na to poukázal. Pri filme som sa absolútne nebavil. Len som znudene čakal, čo sa stane s hlavným hrdinom. Aj to boli len tri možnosti. Skrátka nuda, sklamanie. Pre mňa strata času. Po náhodnom druhom vzhliadnutí musím uznať, že to až tak zlé nie je. Technicky i scénaristicky originálne. Len mi to nesadlo. ()

ganz

béčkový look i pseudodokumentární záběry poměrně příjemně navodily atmosféru. Interiéry i exteriéry byly povedené, bohužel samotný příběh vypadal poměrně hloupě a zašlapával předchozí polodokumentární formu. Vývoj charakterů je zde buď nulový, nebo velmi předvídatelný a konec vás ničím nepřekvapí. Stále se však jedná o příjemný film, jako senzaci roku 2009 bych ho však neoznačil. ()

blackJag

Nečekané zjevení. Realistické prvky, prvotřídní triky, antihrdina jak vyšitý a k tomu hodně neokoukané lokality. Sci-fi z jihoafrického slamu se ukázala jako nápad za milión a při těch relativně nízkých nákladech (30 mega je pořád docela randál, ale oproti jiným produkcím jakoby to nic nebylo) dokonalá trefa do černého. Před Cameronovým Avatarem si nepamatuji, kdy se mi nějací alieni zdáli tak skuteční. Na celém filmu mi vadilo jen málo (třeba velitel zásahového komanda trochu přehrával), takže nevidím důvod nebýt procentuelně štědrý. Hudba: Clinton Shorter. 90% ()

Kalidor_

Hurá!! konečně se zase točí kvalitní sci-fi!!!!! Můj sci-fi absťák byl zahnán!! A konečně sci-fi nekončí AEmeričanem s vlající AEmerickou vlajkou na pozadí, kterému běží naproti AEmerická rodinka, tfujtajbl. ()

corbeau

Velice zajímavé, atmosferické sci-fi, které podobně jako Spielbergova A.I. Umělá inteligence ukazuje lidskou bezohlednost a xenofobii vůči „jiným“. „Dokumentární“ zpracování je dobrý nápad, který filmu dodal specifickou atmosféru jenom občas všech těch pruhů, lišt a titulků bylo moc na jednom místě, což způsobovalo nečitelnost textu. Hluboce na mě zapůsobilo naturalistické ztvárnění Wikusovy proměny, stejně jako slumy kreveťáků. Samozřejmě že film není bez chyb, jen v posledních 30 minutách filmu jich bylo plno (dveře auta jako štít proti stovkám kulek), ale ve výsledku přinesl District 9 podívanou, jaká se mockrát nevidí. Jen tak dál, Neille ()

Guzo

Abych byl upřímný, i přes veškeré kladné ohlasy jsem si nemyslel, že se mi D9 bude líbit, proto jsem byl nakonec velmi mile překvapen. Všeobecně mi nesedí dokumentaristický styl (kterým je zde natočen úvod), naštěstí autoři ho tu použili s citem a nenuceně tím zatáhli diváka do celkového dění ve smyšlené době a seznámili ho s hlavním hrdinou, ne moc sympatickým úředníčkem (s prapodivným přízvukem). Ten si mě ale postupem času začal získávat a ke konci mě měl vyloženě v hrsti - takový přerod jsem už dlouho nezažil. Jinak neznám přesně rozpočet, ale asi nebyl úplně "velkofilmový", přesto jsou tu mimozemšťané precizně zpracováni a i různé kosmické zařízení je na slušné úrovni. ()

D28

Pre mňa čistá nenudiaca sci-fi zábava, kde by som nejaké morálne posolstvá zrovna neriešila.Zo všetkých filmov, ktorými sa District inšpiroval, mi najčastejšie v pamäti "bzučala" Mucha.Tu som však "hrdinovu" premenu sledovala s tým rozdielom, že som sa toľko nestrachovala o výsledok, ktorý vzhľadom na zobrazenie jeho nového kamoša nemohol byť zlý.Takže ide vpodstate o trochu krvavú, trochu romantickú a trochu viac akčnú rozprávku o tom, že nech sme, kto sme, musíme si pomáhať. ()

mirec88

Dych vyrážajúci a veľmi originálny film v produkcii môjho obľúbeného Petera Jacksona. Takto pojatý film o mimozemšťanoch ma zaujal jednak svojou polodokumentárnou formou a netradične pojatou inváziou, ktorá by som povedal, že je tak trochu opačná. V podstate sa úplne stotožňujem s komentárom E=mc2, ktorý píše, že aj my máme na Slovensku District 9 - Luník IX a to u nás v Košiciach. Mňa to napadlo totiž už pri filme :) Ale späť k filmu - veľmi tvrdý, nekompromisný, no pritom hlboko ľudský film, ktorý ukazuje postupnú premenu agenta MNU - jednak genetickú, ako aj povahovú. Záver je už len čerešničkou na torte. ()

šerminator

Snad jediný film, který v sobě kombinuje Emzáky, politiku, slumy, gangy a akčnost. Musim uznat ze po prvni pulce sem to chtel vypnout (bylo to opravdu nechutne) lec zvedavost zvitezila a nastesti jsem to dokoukal. Dokumentaristicke pojeti totmuto filmu rozhodne slusi, ale nejvic se mi na tom libilo to, jak v tom filmu nikdo neresi, ze si muzou lidi s krevetakama jen tak pokecat ani by nektery z nim musel umet mluvit anglicky ci "krevetacky" - proste to je fakt a hotovo, proc to nejak obsirne vysvetlovat, ze? Pravdou je, ze kvalitu tohoto filmu snizuji ony nedotažené nápady, které se tady omílají porad dokola (viz volani mobilem, neschopnost elitniho komanda trefi nepritele a jine...) Nakonec sem tedy sel na 4* a to hlavne, kvuli dokumentaristickemu stylu, hereckem vykonu Sharlta Copley a hlavne kuli napadu obchazet mimozemstany, aby podepsali nejakou petici (či co), což me opravdu rozesmálo... ()

Miki8888

Nechápu jak tohle může mít 83%. Co je na tom tak úžasného? Budiž efekty tam byly , ale ostatní stálo opravdu jedním slovem s prominutím za hovno. ()

latvar

První půlhodinu bych ohodnotil odpadem, protože jsem nemohl vydržet tu ubohost. Postupem času film nabírá na intenzitě a začal se mi líbit, hlavně jak se Wikus mění na kreveťáka a bojuje proti jeho oponentům. Ale v celkovém hodnocení musím být skeptický 30%. ()

KarKulA

Originální a výborně natočený kousek bez jediného hluchého místa, ze kterého jsem hodně nadšená a překvapená. Pro mě v jistých ohledech velmi originální sci-fi, které dokázalo poukázat i na současné společenské problémy (a tomu všemu nahrává i výborné posazení příběhu do JAR). Dokumentární styl byl pro mě zpočátku šok, ale během pár minut jsem si na něj zvykla a ocenila ho, protože popravdě nemohla být lepší cesta jak diváka akčněji seznámit s mimozemšťany a hlavními postavami příběhu. Z druhé poloviny se pak stala pekelně dobrá akční podívaná, kterou jsem ani náhodou nečekala. Sharlto Copley byl ve své roli neuvěřitelně přesvědčivý a zahrál ji bravůrně - plusem jeho role bylo rozhodně i to, že se jeho postava v rámci filmu neustále vyvíjí, ale nikdy se nepromění na žádného spasivšího hrdinu, spíše naopak. Až asi na pár lehce klišoidních scén, za které snižuji na 4,5* , se celkově jednalo o super podívanou. ()

klima777

Film, který má své momenty. Velmi silné a přesvědčivé i překvapivě hloupé a klišovité (nechce se mi k nim vracet). Pseudo-dokumentární vsuvky výborné. Téma xenofobie dobře uchopeno; daleko zajímavější mi však připadá motiv svlékání a navlékání sociálních rolí a mediálních masek (úřednický rádoby drsňáček před kamerou: "A ten maličký se nafoukne a exploduje...").------------ Kdyby přestřelka á la Transformers byla kratší, možná dám čtyři hvězdy (a možná taky ne). Každopádně klobouk dolů. Tohle gumbo má prazvláštní chuť i barvu... ale výsledný dojem je pozitivní. ()

Autogram

Veľmi originálne, také niečo som fakt ešte nikdy nevidel. Mimozemšťania sa v bežnom sci-fi zobrazujú v náznakoch, skrytí, ani predátora alebo votrelca sme (aspoň v prvom dieli) nevideli na obrazovke skoro vôbec a to sú už nejaké legendy. A tu odrazu šup, v druhej minúte filmu pobehujú celkom v pohode po obrazovke ako naši miestni zberači kovov alebo africkí obyvatelia bežného geta. Dokumentárna forma je pútavá od prvej sekundy, sledovanie bežných správ s kreveťákmi bolo také prirodzené, že som len hľadal v rohu obrazovky logo TA3. Celý scenár má svoje nevyhnutné muchy, inak by nebolo možné niektoré veci natočiť tak, aby sa to v polovici nerozpadlo. To mu prepáčim za skvelú zábavu a môj pocit, keď som po filme v noci vyšiel na balkón a pohľad na hviezdy nadobudol iný význam. ()

vyfuk

Především jsem asi nečekal, že se z filmu, který je jedna velká metafora na utlačování bělochů v Jihoafrické republice, vyvine toto. Co to bylo? Pete se snad zbláznil? Asi trochu jo, ale tenhle mini debut, který asi nebyl příliš drahý se stal prostě hitem! Ale pro mne ne! ()

Dagoussek

Napínavý a fakt drsný sci-fi, kdy se člověk mění v mimozemšťana a zjišťuje, že kolikrát lidi tropí větší zlo než mimozemšťani a jak moc dobře chutná kočičí žrádlo. :-) Docela by mě zajímalo pokračování. . . ()

Dethecus

Skvělé spojení Dokumentu s Sci-Fi + Akční vyvraždovačkou. na začátku ( část, která je pojmutá jako Dokument) jsem měl velice obtížné si na tento film zvyknout, ale poté co*SPOILER* na Wikus-e Van De Merwe-ho vystříknula mimozemská kapalina a on se začal měnit na jednoho z nich, změnil jsem názor na tento film,*KONEC SPOILERU* skvělé triky.... Skvělý příběh... Skvělá hudba... Co víc si přát.... ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (viac)

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Režisér filmů Elysium a především chváleného District 9 Neill Blomkamp se té smůly nezbaví. Jeho pokračování Vetřelce se Sigourney Weaver bylo zaříznuto poté, co se Ridley Scott rozhodl pokračovat ve… (viac)

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

13.07.2018

Tak nakonec ne Vetřelec, ale RoboCop. Režisér Neill Blomkamp se zapsal do paměti všech fanoušků sci-fi s povedeným District 9, po něm přišlo nevýrazné Elysium a nakonec Chappie. Mezitím ale dlouhé… (viac)

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (viac)