Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiálny text distribútora)

Drzy_orel

Dokumentární styl tomu přidává na autentičnosti a volnej přechod k akčnějšímu stylu rozhodně nebyl na škodu. Digitální triky nijak vyhnaný k neuvěřitelnosti, mimozemšťani vypadaj jako živý, člověk si připadá, jako by tu prostě normálně žili. Výbornej film ()

Silvermoon

V prvom rade musím priznať, že podľa traileru som čakal čisto dokumentárny film bez veľkej akcie. Preto ma aj trochu mrzelo, že celý príbeh sa zameriava len na jednu postavu,, Wikusa Van der Oného...a príbeh "cudzincov" je odsunutý na vedľajšiu koľaj. Najpoužívanejšie slovo u malých detí je "prečo". U mňa to bolo pri tomto filme rovnako - Prečo museli "kreveťáci" opustiť svoju planétu? Prečo medzi sebou nemajú samice (sorry za výraz, lepší mi nenapadol...ale aby samce kládli vajíčka?)? Prečo nakoniec odletí zo Zeme len Christopher so synom? a tak ďalej...Palec hore za stvárnenie zbraní a efekty, vidieť, kam išli peniaze ušetrené za nenaverbovanie áčkových hercov. Rovnako ako v iných filmoch, aj tu udrie do očí neschopná armáda - koho by napadlo vystopovať Wikusa cez mobil alebo namieriť pušku trochu s predstihom, aby sa trafili, lebo inak sa vo všetkých filmoch len uteká pred guľkami, aspoň u kladných postáv. Celkovo vzaté je to veľmi originálny film, ukazujúci, ako by to pravdepodobne mohlo vyzerať, keby došlo k blízkemu stretnutiu tretieho druhu. K plnému hodnoteniu chýba len prepracovanejšia história "cudzincov". Suma sumárum, dnes za štyri. ()

bertrand

První půle poměrně slibná, sršící originalitou, parádním tempem a krvavou nekompromisností. To vše prostoupené groteskní společenskou kritikou. Pak všechno zajímavé a relativně dobře napsané taje jako sníh a zůstává jenom to tempo + velká porce filmařské zručnosti podle kterýchžto se prý dneska pozná dobrý film. Tudíž je dobrý každý druhý. Blokamp, zdá se, točit umí, tudíž body dolů za promarněnou šanci. ()

sun.eagle

Nejdřív to vypadalo jako seriál Lebkouni, který u nás běžel v 90. letech v TV. Ta puvodní myšlenka zařazení mimozemštanů do běžné splečnosti tomu napovídala. Nakonec to k tomu mělo hodně daleko, což je možná škoda protože akce v tomhle filmu je tolik že to až škodí. Každopádně zajímavý film, ne hodně zajímavý film který pokud jste neviděli tak do toho. ()

vrabecHugo

Veľmi netradičný uhol pohľadu na tisíckrát omieľanú tému rasovej diskriminácie a predsudkov vôbec. Ono práve to útlocitné posolstvo, ktoré mi film podsúva mi nedovoľuje ísť s hodnotením vyššie, napriek tomu, že zábery z ručnej kamery a akčné pasáže boli skutočne ohromujúce, a film ako celok je naozaj veľmi podarené v podstate nízkorozpočtové dielo hodné pozornosti. ()

XviD

Strhujcí podívaná nad složitými otázkami --- Zápletka filmu je jednoduchá: na Zemi ztroskotá koráb mimozemské civilizace a lidstvo řeší problém, jak se vzniklou situací naložit, hlavně co s přeživšími mimozemšťany. A to zcela prakticky: kde budou žít, jaké budou mít práva, jaké povinnosti, co budou jíst, jak bydlet atd. --- Mimozemšťané jsou jasně identifikovatelná skupina s vlastními socilálne-kulturními specifiky: vypadají trochu jako krevety, pojídají žrádlo pro kočky, jsou poměrně temperamentní a je jich hodně. To samo již stačí k vyvolání xenofobních nálad u většinové společnosti a snaze o přímou regulaci jejich života z oficiálních míst. ---Jsou ale i místa neoficiální, přizpůsobivější, reprezentovaná místními černošskými gangy, které v bídě mimozemšťanů vidí nový trh pro černý trh, drogy, zbraně a prostituci. Nutno říci, že tyto gangy se svým „neformálním“ přístupem slaví větší úspěch než oficiální administrativa. --- Vniká ale velmi výbušné prostředí, ne nepodobné všem sociálním ghettům a utečeneckým táborům. Objevují se paralely k mnoha současným i minulým válečným a sociálním krizím. --- Díky jednoznačné identifikaci jednotlivých skupin je počáteční zařazení (evropského) diváka jednoznačné. O to bolestnější je poznání v průběhu filmu, že všechno může být i trochu jinak a jak první dojem klame. Navíc vše je natočeno velmi střízlivě a realisticky, současně však poutavě a dynamicky, takže divák ani nemá čas nějak promýšlet svůj postoj. Až najednou je překvapen až zděšen, kam až ho strhující děj posunul. Další zděšení přijde s domyšlením výše zmíněných paralel a jejich řešení, která se nabízejí. Film má možná dokonce potenciál otřást našimi vlastními stereotypy v přístupu k „těm jiným“ (etnika, národnosti, cizinci, náboženství) a k přehodnocení některých zažitých klišé a to formou strhujícího sci-fi dramatu, bez zbytečného sentimentu a nesmyslných dějových zkratek. ---Takových filmů je málo a o to jsou cennější! ()

MarS_73

Nemohu si pomoct, ale u tohohle filmu jsem se opravdu těžce nudil. Takový politický paskvil jsem už dlouho neviděl, a zařazovat tohle mezi legendy sci-fi, jak bylo mnohde uváděno, no tak to ani náhodou. No alespoň vím, jakému režisérovi se pro příští filmy obloukem vyhnu. ()

BMAXX

Klobouk dolů. Ze začátku to vypadalo na b-čkovou hovadinu, ze které se vyklubala výborná "scifárna", která má spád a šťávu až do konce. Úžasný herecký výkon absolutně neznámého Sharlta Copleye stojí též za povšimnutí. Prostě musíte vidět! ()

bocy

Film natočený trochu neobvyklým spôsobom, ma od začiatku veľmi neoslovil, ale oplatilo sa mi pozerať až do konca. Naozaj zaujímavý príbeh spracovaný ešte zaujímavejším spôsobom má čosi doseba. Jednoznačne odporúčam vidieť.:D ()

Mikee79

Sci-fi roku, možná i film roku pro fanoušky žánru. Jedno velké překvapení od začátku do konce. Celou dobu se film tváří jako live reportáž na CNN, velmi uvěřitelná atmosféra. Chci dvojku!! ()

zdendap

Tak teď už mi nezbývá než dát všechny body. Tak absolutně pesimistický a temný film, kde se nic nedaří a není to černý humor, jsem již dlouho neviděl. Prostě nikdy nic se nepodaří, vše se mění každým záběrem a i ten nejkladnější za chvilinku podrazí nohy. Konec je sice trošku dle Hollywoodu, ale asi to nakonec po té beznaději patří. A je to vlastně šťastný konec?? ()

kanon48

Výborný námět, perfektní režie a super provedení. Tato kombinace dává dohromady vynikající film, který se tváří jako další sci-fi snímek bez myšlenky, ale vše je přesně naopak. Po dlouhé době film, od kterého jsem ani na okamžik neodešel. Bravo Jackson a Blomkamp !!! ()

IKOLA

Vyzerá to draho, správa sa to originálne , má to myšlienku a volá k reflexii, ale..Koho preboha napadlo spraviť z najnesympatickejšej postavy ,ktorá by v každom filme bola hlavný záporák a vychutnali by ste si jeho krutú smrť na konci, hlavného hrdinu? A nie...behom filmu sa z neho väčší sympaťák nestane. ()

ghostwo

Děkuji bohu za každý nový film, který ještě dokáže přijít s něčím novým a navíc zaujmout a pobavit. Zde se samozřejmě navíc přidávají myšlenky, jak by to bylo ve skutečnosti. ()

Erieril

District 9 Nepochopil jsem autorův úmysl. Bylo záměrem konstruovat a zamýšlet se nad vizí příletu vyděděných mimozemšťanů nebo jenom dobrý akční film??? Ani jedno ani druhé se mu totiž nepovedlo. Na první variantu se postavy chovají černobíle a nelogicky. Jestli budu mít technologie na vybití země – dalo by se tomu podle zbraní věřit – tak ji vybiji a najdu si nové místo k životu. Nebudu přece jíst kočičí konzervy a nenechám se nacpat do koncentráku. Mám přece mega dobré zbraně. Atd… Ukončím výčet připomínek dřív než popíšu dvě strany. Přes tyto iracionální postupy jsem se nepřenesl a nemohl jsem zařadit film jinam než mezi akční scifi. Na tuto variantu mu však chybí pořádný děj, tempo a závěr. Pro mě to byl velmi slabý akční film. Slabou záchranou se staly efekty. Doufám, že se nikdo nebude pokoušet o pokračování. V kostce: „Hořkosladký kreveťák ve sladkokyselém nálevu.“ ()

Umělec

Syrové, nepodbízivé, perfektně natočené... Váhal jsem mezi 4 a 5*, ale po pár dnech to vidím jasně na 5. Relativně jednoduchý příběh mohl lehce sklouznout do béčkového žánru, ale Neill Blomkamp to zvládl na jedničku. Málokdy musíte držet palce tak nesympatickému hlavnímu hrdinovi :-) 95% ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (viac)

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Režisér filmů Elysium a především chváleného District 9 Neill Blomkamp se té smůly nezbaví. Jeho pokračování Vetřelce se Sigourney Weaver bylo zaříznuto poté, co se Ridley Scott rozhodl pokračovat ve… (viac)

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

13.07.2018

Tak nakonec ne Vetřelec, ale RoboCop. Režisér Neill Blomkamp se zapsal do paměti všech fanoušků sci-fi s povedeným District 9, po něm přišlo nevýrazné Elysium a nakonec Chappie. Mezitím ale dlouhé… (viac)

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (viac)