Pochovaný zaživa

• Slovensko Pochovaný za živa (festivalový názov) (viac)

170 000 čtverečních mil pouště, 90 minut kyslíku. Není cesty ven. Tvůj osud není nikdy zpečetěn… Paul Conroy je civilním pracovníkem v Iráku, kde je unesen a pohřben zaživa - tak by se dal ve stručnosti shrnout strhující thriller z dílny španělského režiséra Rodriga Cortése. Příběh muže uvězněného pod zemí, kde má k dispozici pouze mobilní telefon a pár dalších věcí, je natočen velmi sugestivním a napínavým způsobem s místy až dokumentární přesností. Zdá se, že jeho osudem je být pohřben zaživa, ale s tím se nehodlá smířit a je rozhodnut bojovat do poslední chvíle… Logika děje je zde vztažena právě k žánru thrilleru a nikoliv k tomu, zda by k takové situaci mohlo v Iráku dojít. Vynikající představitel ústřední role, Ryan Reynolds, svým výkonem dokáže hodinu a půl udržet tempo i pozornost diváka. Ve filmu se objevují i zajímavé společensko-politické otázky vybízející k reflexi ozbrojeného konfliktu nejen v této arabské zemi. Již při svém uvedení na festivalu v Sundance se filmu dostalo nadšeného přijetí. (oficiálny text distribútora)

hroubek

Dokud jsem neviděl 127 hodin, tak jsem nevěřil, že jde natočit film o tom, jak je někdo zaseknutý na jednom místě.Pohřben zaživa nám už v názvu předem říká o čem je celý film.A na rovinu říkám, že chvílemi na mě lezla klaustrofobie.Co na tom, že je tam spousta logických nedostatků.Pocit beznaděje to prodává prvotřídně.Byl jsem velmi překvapen, že snímek moc nenudí a režisér má stále nějaké nápady.Ryan Reynolds podává v tomto filmu prvotřídní výkon.Škoda těch logických chyb, protože bez nich by se film vryl pod kůži mnohem, snaž. ()

Terzeus

Filmy odohrávajúce sa na jednom mieste majú vždy jednu zásadnú chybu, ktorej sa musia vyvarovať - poklesu inovatívnych nápadov na udržanie diváka v pozornosti. Rodrigo Cortés tu pár nápadov má a aj samotná pointa BURIED nie je v ničom zlá ale jednoducho filmu veľa krát dochádza to, čo aj hlavnej postave - kyslík. Fajn scenár, realistické vykreslenie postáv, výborná scéna s "výpoveďou", mobil... to všetko funguje len kým si na to divák nezvykne ako na samozrejmosť toho, čo mu film predložil. Možno ak by sa naratív skrátil, opadla by potreba chcieť vidieť konečne niečo viac napínavé. Záver to prinesie ale dovtedy je to miestami nemastné neslané. 75% ()

VanTom

Originální koncept, samozřejmě však silně omezující - opravdu kompletně celý film se totiž s jedinou postavou tísníme v zasypané, klaustrofobické rakvi! A přes takové úskalí se dalo přenést jen silným emočním sepětím s uvězněnou obětí, jenže když ona se často chovala iracionálně a (lidsky) panikařila, takže mne její osud postupně přestával dojímat a lehkou nudu jsem zaháněl přemýšlením nad stohem nelogičností (had, signál x hloubka, kyslík x oheň, atp.). Asi i proto mne pak přímá "kritika systému" i samotný hořký konec nechaly zcela chladným. ()

sskrblik

Když to srovnám s jinými minimalistickými filmy jako Telefonní Budka nebo Locke vychází mi celkem jednoznačně Buried jako nejslabší kousek. Atmosféra filmu mě tolik neučarovala, emoce jsou někdy až příliš přehrávané... ()

lykan9

V tomto filmu ukázal Reynolds, že je i dobrým hercem a že se ve filmu jenom nepitvoří. Až mě překvapilo, že jsem se u filmu ani jednou nenudil a film byl napínavý od začátku do konce. Jinak závěr byl skvělý. ()

ghatos

Prvních 30 minut to působilo divně. Postupně to dostávalo drive a já přestal usínat. Telefonické rozhovory začali být stále ostřejší a režisér přestal pohřbeného šetřit. Jedna scéna tam byla sice zbytečná, ale divoký boj o život společně s psychologickými štípanci mi vlepil facku. Buried si tvrdě řekl o pozornost...no a ten závěr..ten byl na 5 hvězdiček! Gradace a konec porážejí začátek a chybičky ve scénáři. 73%. ()

klima777

Býti pohřben zaživa je zajisté strašlivé. Role svěřená Ryanu Reynoldsovi byla zajisté náročná. Jenže z filmu (IMHO) nečiší ani klaustrofobie, ani smrtelný děs, ale nuda. Takořka bezedná nuda. ()

toyrider

Koukám, že tvůrci se předhánějí, kdo natočí film v těsnějším prostředí. Říkal jsem si, že už výtah je na celovečerní film dost malý. Ale rakev? To je umění! ()

Guzo

Poměrně zajímavý nápad, nevím, zda už někdy něco podobného nebylo natočeno, ale neslyšel jsem o tom.. K samotnému filmu: Ryan Reynolds je docela sympaťák, bez tohohle aspektu by film stál za houby. Škoda, že režisér nevymyslel nějaké přítmí místo úplné tmy, protože krom začátku (kde je docela logicky umístěno a navazuje stísněnou atmosféru) mě tam spíše rozčilovalo. Některá rozhodnutí komu kdy volat možná také nebyla úplně ideální, ale snad se do téhle situace nikdy nedostanu, abych to mohl posoudit :-) Nejvíc mi ale vadil hlas muže pro "irácký stav nouze", jeho přízvuk byl přímo strašný. Konec to pak ale celé zachránil a zaokrouhlil nahoru. 3 *. ()

Deniel

Na to, že se film odehráva v rakvi o rozměrech 1.5x2.5metru, film nenudí od uplného startu až do konce. Posledních pár minut jsem dosloval hltal s vyraženým dechem a najednou WTF! Sedím, čumím do monitoru a budu rád jestli se z tohodle vzpamatuju aspoň do tří hodin, abych mohl jít v klidu spát. Perfektní film, Ryana mám rád v komediích tady bych ho rozhodně nečekal, ale překvapil mě a svoji roli zahrál na výbornou. 95%! ()

svobik

První věc, co mě po skončení napadla: "doufal jsem, že za svůj život uvidím film s takovým koncem jako tenhle". Cortés z toho mála, co měl k dispozici, vymlátil maximum a jen ukázal, že nemá cenu prvoplánově poukazovat na skutečné události, jako to udělal Boyle ve 127 hodinách, poněvadž vlastní látka může mít o to větší drive a koule. Opravdu velká spokojenost.... a mimochodem, tohle by šlo v pohodě natočit i u nás, kdyby se tak stalo dřív (nejlíp s Markem Vašutem v hlavní roli), do smrti bych toho režiséra uznával:-)) 8+/10 ()

s.e.p.p

Buried se u mě zařadí do skupinky filmů s výborným ale naprosto nevyužitým námětem. Už zasazení děje na (pod) Íráckou půdu a zaplétení se do jakýchsi válečných témat byla podle mě velká chyba. Napětí se bohužel nedostavilo a i malé náznaky jsou okamžitě uzemněny faily jako had vylézající z nohavice nebo dost komicky znějící írácký terorista. Po závěru zbyl jenom pocit "Aha, to je všechno?" 60% ()

MiGi87

Díky Jardovi Neumannovi z Pacova za výborný tip. Hůrka syndrom (tj. když 5 týpků z Devítky bodá do špatných hobitích postýlek zatímco jsou nastřídačku zabíráni spící hobiti naproti přes ulici) u kopání špatného hrobu a špatný konec tomu nasadily korunu, asi nejlepší hraný film, kde hraje jenom jeden herec, co znám. Dávám 4*. ()

Krosmen

Okolní nadšení rozhodně nesdílím. Situace z Kill Billa 2 rozvedena jiným a vážnějším směrem. Příběh je to sice uvěřitelný, nicméně glorifikovaný výkon Ryana v mých očích nepřekračuje hranice bedny, ve které byl zavřený a ve které se odehrával příběh. Docela by mě zajímal rozpočet tohohle kousku. Je pravda, že jiný konec by to celé zakopal ještě o pár sáhů níž. V hlavě utkvěje především telefonní rozhovor se zaměstnavatelem. ()

Kosmik 1

Těžko říct, jak bych se zachoval v takové situaci. Proto hodnotit některé věci, jako zbytečné vybíjení baterie opakujícími se hovory, které nikdo nebere atd., prostě nemůžu. V této chvíli bych určitě některé věci udělal jiným způsobem, jenže v kritické chvíli, kdy jde o život, se člověk chová naprosto jinak. Myslím, že stopáž je tak akorát, dlouhé mi to rozhodně nepřišlo, já se bavil od začátku do konce. Poslední minuty byly zvlášť napínavé a po shlédnutí filmu jsem zůstal nehybně sedět a byl jsem v šoku. Z tohoto snímku víc dostat nešlo, páč z toho bylo vyždímáno úplné maximum. Herecký výkon Ryana Reynoldse byl úchvatný. Přeci jen natočit s jedním hercem v jedný rakvi víc než hodinu a půl filmu, to chce potlesk a Rodrigo Cortés se vyznamenal. Na tenhle snímek jen tak nezapomenu. 95% ()

Curlyman

Originálny a hlavne veľmi skľučujúci film, ktorý Vás drží aj napriek tomu, že sa po celú dobu odohráva na jednom uzavretom mieste. Devízou je jednoznačne výborný výkon Ryana Reynoldsa, na ktorom stojí celý príbeh a samozrejme dobrý námet. Dôkaz, že aj za facku sa dá natočiť kvalitný film. ()

Autogram

Klaustrofobikom vstup zakázaný, tí by nemali ani čítať obsah od distribútora. Pre ostatných to možno stojí za pozretie, ale ruku do ohňa by som za tento film nedal. Viacero logických nezmyslov ako dvojhodinový oheň v uzavretom priestore a mobilný signál film diskvalifikuje na rozprávku z krajiny zázrakov. Mrazivosť mu neuprieme, ale kazí to aj prílišná ukecanosť, no čo už má robiť jeden osamotený herec bez akýchkoľvek partnerov? --- Už v priebehu filmu ma napadlo, že podľa tejto situácie nebude vhodné ísť na dovolenku do arabských krajín ani do krajín blízkych k arabským a vôbec do žiadnych cudzích krajín a asi najlepšie bude ísť len tam, kam sa dostanem peši. ()

Killda

Nečekal jsem že by si mne tahle one man show mohla udržet po celou hodinku a půl, ale opak je pravdou. Výborné rešení kamer a zvuku zaručuje že vizuálně vás film neunudí a co je další pozitivum, že i na tak malém prostoru a s jediným hrdinou je příběh napínavý a dokáže udržet vaši pozornost. Těžko spekulovat jestli by někdo mohl podat lepší výkon než Reynolds, ale i tenhle herec prokázal své kvality a tím táhne celý film. Frustrující atmosféra je skvěle gradována až do vynikajícího závěru, jemuž dopomáhá velmi povedený soundtrack. Snímak však v sobě skrývá i mnohem hlubší význam, tvůrci zde rozebírají problémy moderní společnosti a inteligentnější lidé poznají, že i celkem nestranně, což je velké plus. ()

vyfuk

Miluju filmy, které se odehrávají v malém a uzavřeném prostoru, protože potom jde hodně často o komunikační práci se scénářem, která se musí cenit. V tomto případě když to řeknu dysfemisticky, tak se nic nemá přehánět. Scénář zde je proveden neuvěřitelně, jelikož nás musí na hodinu a půl zabavit jenom v malé rakvi. To nic není proti tomu, že koukáme na Ryana jak se snaží dostat ven za každou cenu. A bez mobilu by byl ten film mnohem nudnější. V jistém ohledu je to neuvěřitelně dobře odvedená práce. Film je pěkná sviňárna, že do posledního momentu věříte a pak najednou se to celé zpřehází a celé vás to zradí. Jak hnusné. I tak nikdo nemůže popřít, že jde o originální a velice přínosný kousek do osobní i světové filmotéky. ()

Nadpřirození De Niro a Weaverová

Nadpřirození De Niro a Weaverová

06.11.2010

Španěl Rodrigo Cortés si thrillerem Buried, ve kterém si Ryan Reynolds 90 minut poleží v rakvi šest stop pod zemí, udělal dobré jméno. A na dobré jméno se lepí opravdové hvězdy. V jeho mysteriózním… (viac)