Příběh se odehrává se v současném New Yorku a jeho hlavní postavou je mladý anglický lékař Guy Luthan, který se díky záhadnému úmrtí bezdomovce, jehož před smrtí ošetřoval, dostává na stopu nepřístojných lékařských pokusů na lidech. Ty na nic netušících bezdomovcích provádí úspěšný neurolog dr. Myrick s cílem najít lék pro regeneraci nervů a léčbu paraplegiků. Pracuje pro společnost Triphas, financovanou rodinami paraplegiků, kteří jsou nejednou ochotni pro zdraví svých blízkých dokonce i zabít. Není divu, že se i dr. Luthan ocitá v nebezpečí života, když se pokusí tajemství záhadných úmrtí odhalit. Nejprve se ho protivníci, sledující každý jeho krok, pokusí odstavit, když ho zapletou do obvinění za přechovávání narkotik, ale když se propuštěný lékař ani po ztrátě zaměstnání svého pátrání nevzdá, pokusí se ho dokonce zabít. Tato role si vyžadovala silnou hereckou osobnost s velkou inteligencí a odvahou vstoupit na nebezpečnou půdu. Režisér Michael Apted (Gorily v mlze) řekl: Neznám jiného amerického herce, takového jako je Gene Hackman, proto jsem ho tak moc chtěl získat. On dodává tomuto filmu autoritu a vážnost." Smrtící léčba je nejen šokujícím filmem z lékařského prostředí, ale i filmem zabývajícím se skutečnými otázkami morálky. Reálnost příběhu i prostředí jsou velice důležité, aby mohlo vzniknout přesvědčivé dílo. Producentka Liz Hurleyová k tomu dodává: Michael Apted dával velký pozor, aby vznikl nejen atraktivní, ale i realistický film. Výsledkem je, že nemáte pocit, že jste ve vymyšleném filmovém světě." (oficiálny text distribútora)

honajz2

Zajímavý námět, slušné herecké výkony a pár napínavých scén (které jsou především v první třetině) zabíjí fakt, že to úplně zbytečně trvá dvě hodiny a kvůli tomu je to roztahané až běda. A nezachrání to nic, zvlášť, když to má příliš dlouhý úvod a většinu scén rutinně a nezajímavě natočenou. Přitom by to mohl být hodně solidní thriller, ale kvůli všem těm mínusům skončil jen jako průměrný. Ale pořád mi to přijde o dost lepší než třeba V kómatu, tohle aspoň chvílemi fakt atmosférické bylo... 3* ()

Mrkvič

Fajnový thriller. Těžká rozhodnutí pro hlavního hrdinu a ještě těžší až bezvýchozí situace. Do toho ještě banda slušných herců. Také bych si dovolil tvrdit, že je to film pro celou rodinu (samozřejmě ne ty úplně nejmenší). No a závěrečné rozhodování bych rozhodně nezávdiěl, ale to argumentování s hlavním záporákem nebylo vůbec špatně napsané. ()

Gamekeeper77

Většina filmu dost nezáživná a podprůměrná, ale jakmile začalo jít do tuhýho, docela si získal mojí pozornost. Tradičně geniální Hackman a Grant v roli, v jaký ho neznáme a hlavní myšlenka příběhu tak silně eticky rozporuplná, že nevíte, na čí stranu se postavit. Takže už jen za to hvězdu navíc. 65%. ()

F.W.Colqhoun

Remember doc - no script, no trip. Film jsem viděl kdysi na VHS z půjčovny pana Ištvánka v Turnově a repríza mi poskytla přesně ten blažený, nekomplikovaný, čistý pocit, který jsem s Ištvánkovými videokazetami míval. Jen to, co bylo tehdy cool, je dnes retro, tudíž vůbec ne méně cool, spíš víc, a ještě se člověk může zasnít, jak to onehdá v ostřihu na 4:3 (a v životě) bylo hezké - přestože jde o hitchcockovsky paranoidní trhiller o tom, co se vám může u doktora stát, když nejste vůbec nebo dost dobře pojištění. Scénář filmu, přestože zde mnozí tvrdí opak, vůbec není špatný. I když jsem to tušil už tehdy, nyní je jasné, že spíš než obligátně vlažný Apted za to může paranoiou kovaný Tony Gilroy. Zápletka stran podivně chcípajících bezdomovců je nejen poutavá, ale i morálně nejednoznačně nabitá, řekněme uvědomělá, a jestliže v devadesátém třetím představovaly platby v dolarové hotovosti u lékaře exotiku, dnes už můžeme chápat, před čím Gilroy varoval. Smrtící léčba má vzácnou kvalitu filmů, které se zdají být delšími než jsou nikoliv tím, že by nudily, ale počet zvratů v nepravidelně kolísajícím dějovém oblouku jakoby komprimuje do stopáže, která je bůhvíjak pojme. Grantův Englishman in New York dr. Luthan je sice zvláštní volba hlavního hrdiny, ale ať ji lze chápat jako Aptedův domovský talisman nebo chytrý castingový tah, bez Grantovy dekadentně aristokratické kvality by film o zrůdnostech amerického způsobu medicíny fungoval napolovic. A celé to doprovází Danny Elfman zimními motivy jako ze Střihorukého Edwarda. Nostalgie je podivná věc. This is not England, or the Royal Shakespeare Taxpayer-Pick-Up-The-Tab Health Care System. Somebody has to pay for this shit. ()

kingik

Snímek, který měl určitě na víc. Skončil tak napůl cesty i proto, že Hugh Grant do své role nedal víc než požadoval scénář. Víc než samotný film, mě zaujalo téma, které ovšem bylo rozmělněno nedůslednou režií Michaela Apteda. Povrchně zpracovaný thriller Smrtící léčba prostě na víc, než na 3 hvězdy nemá. ()

• Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Michael Palmer roku 1991. (Terva)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)