Gravitácia

• Česko Gravitace (viac)

Sandra Bullock vo filme hrá doktorku Ryan Stoneovú, skvelú lekárku - inžinierku na jej prvej vesmírnej misii. George Clooney stvárnil vesmírneho veterána Matta Kowalskeho, ktorý velí svojmu poslednému letu pred odchodom do dôchodku. Lenže počas zdanlivo rutinnej výpravy do kozmu dôjde ku katastrofe. Loď je zničená a Stoneová a Kowalsky zostanú vo vesmíre sami, odkázaní jeden na druhého. Hlboké ticho dáva obom jasne najavo, že stratili akékoľvek spojenie so Zemou... a tým aj akúkoľvek šancu na záchranu. Strach sa pomaly mení v paniku, najmä keď si obaja uvedomia, ako málo kyslíka im zostáva. Pritom paradoxne jediný možný spôsob návratu je pokračovanie v ceste do hlbokého vesmíru. (TV Markíza)

Xeelee

Díky speciální ČSFD projekci jsem konečně viděl tenhle 10 let starý film. A napoprvé rovnou v plné palbě 3D s Dolby Atmos. Co si budeme... Děj je repetitivní, častokrát nesmyslný či naprosto nepravděpodobný, 3D není technicky na moc vysoké úrovni (často rozmazané pozadí mimo hloubku ostrosti kamery), kvalita efektů zestárla. Řetězová reakce a vyřazení všech satelitů je blbost. Cestování mezi stanicemi taky. Způsob, jakým se pohybují pomocí trysek ve skafandru je naprosto nereálný. Ale způsob, jakým tu Cuarón pracuje s 3D je dechberoucí, nadčasový a fyzicky intenzivní. Ve své době to musel být neskutečný zážitek a kinematografický milník. Zarazí vás do sedadel a tepovka vám vystřelí na orbitu. Ve 2D to musí být jen průměrný film, ale ve 3D nezapomenutelný zážitek. Ten typ zážitku, který vám nedá ani Cameron v Avatarech. Tam vás technicky dokonalým 3D a nejlepšími efekty vtáhne do jeho světa, ale to je i důvodem, proč nemůže pracovat s prostorem na takové elementární úrovni jako s ústředním prvkem vyprávění. Asi se na Gravitaci zkusím podívat i ve 2D, ale mám pocit, že víc jak *** bych jí asi nedal. ()

Thomick

Blockbuster 2.0 a velkolepá destrukce mezinárodního vesmírnýho programu. Hned ten vpád do prostoru kdesi nad planetou Zemí - předznamenanej suchym zkonstatovánim, že na onom místě těžko hledat kyslík a normální teplotu - byl doslova dechberoucí. Od tý doby se totiž dech ne a ne vracet, aspoň ne v tom uspokojivym množství. A to je právě ten rozdíl. Třidé kasovní trháky dosud charakterizovala prostá jízda, který přinejlepšim nadšeně přihlížíte a sem tam čuchnete k podpaží náhodnýho velemonstra. To Gravity rovná se jízda, při níž je riziko úrazu satelitem vysoký, nutkání chytat se sousedů silný a ucpanej nos nežádoucí. Protože vy tam v tom vesmíru prostě JSTE, sami v tom nekonečnu i složitých technikáliích tápete a (tak nějak zaplaťpánbůh) v žádnym případě nemáte na vybranou. Musíte se sice probrat poněkud hluchýma hláškama, mizernym náboženskym podtextem a takovou tou "starou dobrou" Amerikou, ale minimálně to třetí je pro mě výjimečně naprosto přijatelný. Však já bych to v tom vesmíru do pěti sekund regulérně zabalil; a pokud bych tak učinit neměl, rozhodně bych potřeboval podobnou berličku. Navíc i ten sentiment tady celkem obratně klame tělem, takže no stress. Teda vlastně ... YES, STRESS!! --- P.S. Steven Price se projevil jako vycházející hvězda skladatelskýho řemesla. Svýma melodiema ve mně málem dokázal probudit neexistujícího Amíka - to se doteď snad nikomu nepovedlo. :)) ()

Deschain

Ja ti neviem, Gravity, nemala som síce žiadne očakávania a celkom dobre sa mi podarilo dlho vyhýbať spoilerom, ktoré na mňa lietali z každej strany, ale viac ako polovicu filmu som dostávala studený psí čumák. Vtiahlo ma to a začalo zaujímať niekde v druhej polovici. Sandra bola fajn, Georgeova postava ľahko zabudnuteľná, 3D celkom pekné, ale často naň nechodím a nejaké wow mi neprišlo. Záver sa mi páčil dosť. V rámci možností. Sklamanie je, ale nie nejaké obrovské, som zvedavá, s čím príde Cuarón nabudúce. (Cinema City Eurovea - 30. 10. 2013) ()

claudel

Když vesmír představuje náplň vaší práce, je doslova povinností vidět Gravitaci. Shodou několika okolností mi rezervace v IMAXu propadla asi čtyřikrát, nakonec se mi podařilo dostat se na předposlední představení posledního dne promítání. O půlnoci ji střídal už Thor. Byl jsem na 3D jízdu ve vesmíru hodně natěšený, neboť jsem na ni četl a slyšel jen samé oslavné ódy. A to byla možná chyba, měl jsem ji vidět mezi prvními, možná bych do kina šel s menšími očekáváními a byl bych méně zklamaný. Čekal jsem totiž naprosté terno, z nějž mi spadne čelist, přiková mě k sedačce a budu o ní ještě dlouho přemýšlet. Nic takového se nestalo, jednou nebo dvakrát jsem se dokonce přistihl, že jsem myšlenkami jinde. Všímám si, že tady to hodnocení taky padá a myslím, že časem i vypadne z Top 200. Nechci působit negativně, proto dodávám, že vizuálně je to určitě pěkný film a asi stojí za to ho vidět, ale žádná revoluce to zkrátka dle mne není, možná dobře zaplacená reklama na problematiku kosmické tříšti. ()

HellFire

O Gravitaci jsem si sháněl co nejméně informací a po traileru jsem byl skeptický k tomu, jak by mohl být film zábavný po dobu jedné a půl hodiny, když se odehrává na orbitu Země. Má důvěra ve film by byla rozhodně vyšší, kdybych věděl, že Cuarón natočil mé oblíbené Potomky lidí (což bylo před sedmy lety!). Hned od první minuty mi ale bylo jasné, že tento film bude mít něco do sebe. Na minimalistické ploše musí vykouzlit maximální detaily. A detaily, ty já zbožňuji. Všechno co ve filmu uvidíte je maximálně uvěřitelné. Chování věcí/lidí ve vesmíru, zvuky, kamera a beznaděj. DŮRAZNĚ DOPORUČUJI POSLOUCHAT FILM SE SLUCHÁTKY. Důležitou součástí takového filmu je hudba a troufám si říct, že soundtrack je jeden z nejlepších filmových soundtracků. Přesně vyjadřuje atmosféru filmu, je velmi intenzivní. Gravitace mě dostala tím, že když už nečekáte překvapení, najednou ho máte před očima a mnohdy si to uvědomíte až zpětně. Clooney má ve filmu menší roli, avšak splněnou na jedničku... hlavní tahoun, Sandra Bullock, si v poslední době vybírá velmi dobré role a dokazuje, že na to má. O Gravity by se dalo psát dlouho. Ve filmu je tolik momentů, kde si každý najde to své. Já mám jasno. Omlouvám se, že jsem o vás pochyboval, mistře Cuaróne. I kdybych měl čekat dalších sedm let, bude to stát za to. Film roku. ()

JASON_X

Po dlouhém, hlubokém a složitém rozmýšlení (celou cestu z kina domů ke compu) spontánně NADHODNOCUJI. Protože na ten ÚCHVATNÝ a POHLCUJÍCÍ vizuál s GENIÁLNÍ kamerou je i pět hvězd zoufale málo. Bylo to ÚŽASNÉ! Už odmala jsem se chtěl na Zemi dívat z oběžné dráhy a díky tomuhle filmu se mi to vyplnilo, protože já na té oběžné dráze i uvnitř těch orbitálních stanic opravdu BYL! (doporučuju jedině 3D verzi, jinak by účinek filmu nemusel být tak OHROMUJÍCÍ). Původně jsem chtěl dát čtyři, kvůli americky debilnímu Clooneyho žvanění, kvůli jeho naprosto nesnesitelné a otravné country, kvůli hromadě klišé ve scénáři a pathosu v dialozích, kvůli laciné teatrální filmové hudbě... Ale nemůžu, nemůžu dát čtyři, ten film mě příliš okouzlil. Možná po dalším zhlédnutí v budoucnu na obrazovce jednu hvězdu uberu, ale teď, když mé očarování ještě nevyprchalo, když mám stále ještě před očima ty DECHBEROUCÍ obrazy, pálím všemi pěti. /// Jo jo, na TV obrazovce už to zdaleka není taková pecka, i když má úhlopříčku 152cm... Ale pět samozřejmě nechávám. ()

Jellini

Nikoliv Drama / Thriller / Sci-fi, jak je uvedeno výše, nýbrž Design / Užité umění. Ničím víc a ničím míň tento "film" není. Navíc i v rámci této případné kategorie mě Gravitace míjí. Zcela plochá implantace příběhu a minulosti postav a naprostá absence zla (jakož i dobra) odhaluje nemožnost takto si v umění počínat (na rozdíl od designu a užitého umění). A pokud se zde za zlo považuje smrt (elementárně), pak lze namítnout, že to je jen předsudek. :-) Chápu, že kdyby tento pro někoho esteticky úchvatný výrobek nesestrojil Cuarón, udělal by to místo něj někdo jiný. Takovéto bezpředmětné soutěžení je ale tuze nezdravé a hlavně - právě bezpředmětné. Na shledanou v Disneylandu na další nové atrakci. ()

luka4615

U filmu tohoto ražení jde o příběh až v druhé řadě. Gravity se především chlubí dokonale vypilovaným vizuálem, který ohromí každého, kdo se zcela ponoří do tichého náručí vesmíru. Gravity také oplývá skvělým soundtrackem, který dodává filmu úžasný punc neotřelé atmosféry. ()

kajda.l

Po zhlédnutí oceňované Gravity se ve mne bijí ambivalentní pocity, které mi brání tento snímek byť jen subjektivně ohodnotit. Rozplývat se nad Cuaronovým tradičně výtečným vizuálem nebudu, to viděl každý, stejně tak zvukové efekty a soundtrack slyšel každý. Jenže vedle nádherných obrázků, film také přináší minimum existencionálních otázek a emocí a naopak maximum dementních dialogů, monologů a klišoidní mainstreamovosti (otravný příběh o mrtvé dcerce). Od Alfonsa bych očekával trochu více tvůrčí invence a odpuštění si laciného Bayismu - Rusko = vodka či Čína = Ping Pong. Tohle si může dovolit heroický Armageddon nikoliv komorní Gravity ve které to vyznívá šíleně rušivě. A co si mám počít se snovou scénou a návratem umrlce George nevím už vůbec. Stále se opakující schématičnost scén odpustit dokážu. Čeho se ovšem nezbavím je myšlenka, že pokud se budu chtít prostřednictvím filmu proletět vesmírem, tak raději nasednu na palubu Mistra Kubricka a prožiji Vesmírnou Odyseu. Nezlobte se, pane Cuaróne. Hodnocení si ještě promyslím. Zatím tři a půl. ()

ARI50

Celý film koukat na to samé ach jo, dobře nápad zajímavý děj filmu o ničem Sandra normální a já se houpu na dvojce. ()

matestlust

Vizuální genialita !!! Nic víc, nic míň...Ve 3D neuvěřitelný zážitek, posunutá hranice této technologie ! Ve 2D to ale musí být celkem nuda... ()

becki_tu

Gravity není o příběhu, ale o zážitku. Zážitku, který by nebyl realizovatelný bez nejnovějších digitálních technologií a bez pevné režisérské ruky s jasnou vizí. James Cameron by mohl vyprávět. A zde se také nabízí jistá paralela s Avatarem, který právě před čtyřmi lety způsobil technologickou revoluci v kinematografii. Samotný boj o přežití je dostatečným nosným prvkem pro poměrně skromnou stopáž a Sandra Bullock k tomu přidává nesmírně uvěřitelný výkon, kterého si po zásluze všimla i Akademie. Po všech těch orbitálních srážkách, komunikačních problémech, zkouškách lidské vůle, hmatatelném stavu beztíže a pekelném průletem atmosférou mám takový nevysvětlitelný pocit, že jsem v tom vesmíru opravdu byl. ()

Will_X

Škoda, že tomuto filmu trochu škodí místy lehce stupidní dialogy a pro mě docela málo rozvinutý příběh. Ale o tom naštěstí gravitace není, takže to v závěrů tolik nevadí. Způsob zpracovaní je opravdu úžasný a nápad se "stříhem" okouzlující. Rozhodně je tento film přímo dělaný pro kinosály a 3D! Podle mého názoru si film nikdy neužijete tak jako v kině, obzvlášť u takové snímku. Viděno v IMAXu, kde jsem málem utrhl sedačku, když sem chtěl Sandře pomoci se čehokoli chytit.. :-D Za mě hezkých 85%. ()

Lucasion

Na úvod řeknu, že je škoda, že jsem tento film neviděl v IMAXU. Musel to být požitek. Já tak hodnotím verzi Bluray. Je jasné, proč je Gravitace tak vysoko hodnocena. Má čarokrásné scenérie, pěknou melodii, herce (pro někoho) a dramatickou zápletku. Poslední jmenované je ale taky největší kámen úrazu. Film má velmi jednoduchý děj. Během tedy 90 minut se příběh odvypráví zcela sám. A tak je Gravitace velmi přístupné drama. Říkám záměrně přístupné, protože není potřeba přemýšlet a tak si tento film s dramatickými prvky může vychutnat každý. Je pravda, že hudba zní ve správných momentech a v určitých scénách je správné "vesmírné" ticho. A pak musím pochválit dialogy, protože nejsou vůbec hloupé. Gravitaci pak jen opravdu snižuje fakt, že to je drama, které ať se snaží sebevíc a má slušnou atmosféru, tak nezpůsobuje zástavy dechu, husí kůži či kousání nehtů. Ve srovnání s letošními Rivaly, je to zkrátka o schod níže. Rush měl luxusní soundtrack a vynikající atmosféru, která na vás dýchala svojí autentičností. Gravitace je zkrátka jednoduché drama, které zobrazuje další boj o přežití. Možná je moje hodnocení ovlivněno tím, že hlavní představitele nemusím. Ani Bullock ani Clooneyho. První jmenovanou nemusím, druhého nemám rád. Pak je těžké sympatizovat s hlavními představiteli, když je mi prakticky jedno co se s nimi stane. Ale nemyslím, že i kdyby se v hlavních rolí objevili (pro mě) zvučnější jména, tak hodnotím výše. Gravity dokáže ukázat nádherné scenérie (zbožňuju obrázky z vesmíru), ale nedokáže příliš vtáhnout diváka do děje. Nejspíš by se jí to povedlo v IMAXU, ale mojí 40" televizi se to nepovedlo. (82 %) ()

Earl_23

Byl jsem v kině, ve 3D, ve druhé řadě a... po grafické stránce mosntrozní pecka! Tak velká, že jsem vnímal snad jenom grafiku. Což je ovšem pro případnou další projekci škoda... jednoduše řečeno: Ve 3D ano, doma ve 2D lehce nadprůměrný film. ()

snaked

Pokud vezmu v potaz, že lidi opravdu často chybují (to bylo vynikající!) a často říkají banality (to super nebylo), tak dávám plných 5. ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (viac)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (viac)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (viac)