Muži, ktorí nenávidia ženy

• Česko Muži, kteří nenávidí ženy (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (viac)

Reportér Mikael Blomkvist pátra po praneteri švédskeho priemyselníka, ktorá záhadne zmizla v roku 1966. Spojí sa s nekonformnou hackerkou Lisbeth Salanderovou, ktorá je aj napriek výstrednému vzhľadu punkerky vynikajúcou špecialistkou a detektívkou. Pre svoju tragickú minulosť nenávidí spoločnosť aj ľudí, a má na to vážny dôvod - kedysi bola sama ich obeťou, obeťou sadistických a psychopatických mužov, čo nenávidia ženy.
Keď si finančný reportér Mikael Blomkvist chce očistiť meno po tom, čo ho obvinili z verejného ohovárania, nečakane sa naňho obráti magnát Henrik Vanger, jeden z najbohatších podnikateľov vo Švédsku, a požiada ho, aby mu pomohol rozlúštiť tajomstvo dávneho zmiznutia jeho milovanej pranetere Harriet, ktorá sa stratila ako 16-ročné dievča ešte v roku 1966. Priemyselník Vanger je presvedčený, že ju zavraždil niekto z členov jeho rodiny. Mikael sa vydáva na odľahlý ostrov pri švédskom pobreží bez toho, aby tušil, čo tu naňho čaká. V tom čase spoločnosť Milton Security poverí svoju výstrednú, ale veľmi výkonnú a úspešnú detektívku Lisbeth Salanderovú, aby preverila osobu Mikaela Blomkvista. Pri plnení tejto úlohy sa Lisbeth s Mikaelom stretnú a spoja svoje sily pri vyšetrovaní vraždy Harriet. Hoci sa Lisbeth dištancuje od sveta, ktorý ju opakovane zradil, jej hackerské schopnosti a dokonalé sústredenie sa ukážu ako kľúčové a vďaka nim nakoniec dokáže spolu s Mikaelom odhaliť šokujúce tajomstvo rodiny Vangerovcov. (TV JOJ)

buzzwoody

Velmi sympatické zpracování, akorát mi přišlo trochu zbytečné, vzhledem k filmu s Noomi Rapace, který vznikl asi tak dva roky před ním. Celkově je mi trochu odporný ten zvyk Hollywoodu si natočit s vlastními herci úplně všechno, aby nemuseli číst titulky. Původní film je o něco lepší a Noomi Rapace mi do role sedí víc, ale i přesto je Muži, kteří nenávidí ženy adaptace věrná, a to i svou kvalitou. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Akokoľvek dobre nakrútená, predsa len kópia výborného švédskeho originálu. Niečo bolo spravené lepšie, niečo horšie, v sumáre tento film mierne zaostáva. Možno keby som videl iba tento film a originál nie, hodnotil by som o pol hviezdičky viac. Takto ale vidím, že prínos tohto filmu je minimálny. Viacero prvkov "navyše" bolo skôr otravných, napr. zbytočná postava dcéry a obzvlášť umiestňovanie amerických produktov (Marlboro, Coca Cola, McDonald, ...), ktoré boli v tomto filme vyslovene ako päsť na oko. Veľmi dobre boli nakrútené akčné scény, vtedy atmosféra náhle zhustla. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Marius_ss

Jeden z mála prípadov, kedy je americký remake lepší, ako (vynikajúci) európsky originál. Fincher je skrátka majster krimi-trileru. A casting je priam dokonalý. To, že tomuto tímu nebolo umožnené natočiť celú trilógiu, je jedno z najväčších faux-pas hollywoodskej produkcie. ()

Zyne

silnější 3, takové slabší 4 (: filmařsky se tomu příliš vytknout nedá a při mé neznalosti původního švédského díla (jak knihy, tak filmu) tomu (zatím) nemohu ani vyčítat či vychvalovat nějaké odlišnosti, což přijde po shlédnutí švédské trilogie (což mám už i doporučeno pro spravení si chutě). ale, v každém případě se tu nejedná o nijak zásadní filmovou událost a už vůbec zde není cítit nějaká přidaná hodnota páně Finchera, tolik adorovaného tvůrce temnějších detektivek a thrillerů. tento film je prostě dobře natočený, děj poměrně šlape, střípky do sebe zapadávají, ale že by z toho dýchalo něco víc než jen kvalitní ruteřina, to bohužel ne. a ani dobře sedící hudební a zvuková složka to nevytáhne výše...uvidíme, jak se změní mé hodnocení po shlédnutí původní trilogie, ale už teď v duchu cítím, že se zase jednou urodil naprosto zbytečný remake... ()

Cement73

Čítal som aj knihu a videl som európsku adaptáciu. Takže som išiel zo zvedavosti. Moje očakávania však boli prekonané. Úžasne urobený film presne podľa predlohy. Mara sa vyrovnala Rapace... dokonca neviem, či sa mi nepáčila ešte viac. Tak nejako som si Lisbeth predstavoval. Proste skvelý filmový zážitok podľa skvelej knihy. Som zvedavý, či zfilmujú aj daľšie dve časti. ()

Tydyt007

Když jsem viděl Švédskou verzi uplně mně to pohltilo, tohle se na tom jen přiživuje lepší kamerou..a hereckým obsazením které je sice dobré, ale od doby co Craig zničil postavu Jamese Bonda, ho nemám rád..:-( tudíž mé hodnocení je přesné.. ()

Mikino00

Film se nevyhne srovnání se švédskou verzí, za kterou notně pokulhává, film jede na jistotu přímým způsobem vyprávění a chybí mu takové to tajemno a probouzení touhy hledat společně s Craigem. Ten stejně jako ostatní herci, nijak nepřevýšil švédské herce, ale na druhou stranu dokázal, že tahle role mu slušela více než role Bonda. Řekl bych, že film nic nového nepřinesl a připadá mi trochu zbytečný. ()

El_Rabbit

Americky uhlazené a podobně skvélé a silně koukatelné jako dva roky starý švédský originál... pokud jsou v plánu, velice se těším na další dva nově pojaté díly trilogie. Ještě musím vyzdvihnout dokonalé úvodní titulky, něco tak výborně provedeného jsem nezažil od Watchmenů. ()

Phorbo

Nyquist a Fincher spolu docela dobre sedi. Do hlavní role hoďte anglického sympaťáka a neznámou ženskou, přidejte pár známých herců, skvělý příběh, dostatečně chytlavou zápletku a prostě se od toho neodlepíte. Škoda kamery a některých prachobyčejných záběrů. Čekal bych že si s tím Fincher pohraje a udělá z toho švédsko/americkou kultovku tak jako originální švédské filmy. škoda toho jinak by jistě dostal 5 kusů ()

ApsidalTill

Prvý remake, ktorý do písmena nielen že kopíroval predlohu, ale navyše pridal pár "doslova pár" originálnych nápadov a tie fungovali na sto percent. Rooney Mara bola ako vystrihnutá s predlohy (tej knižnej) a aj keď to v reále musí byť krásna žena, v tomto filme to bol humáč. Každopádne dej, brutalita, herci a hlavne atmosféra hrali správnu stranu a tak my to prišlo lepšie ne severský originál a to už je čo povedať. Hlavne ten konec bol reálny a za to železným Robertom do karakasu. Bál som sa ale nakoniec remake vyrovnal kvalitu originálu, to ale neznamená že verím vo vierohodné spracovanie diela menom OldBoy do západnej vlny. ()

Frederika

Nejen že se mi nelíbí, že tenhle film vznikl jako remake o dva roky starší adaptace knihy, ale mě se nelíbí ani zpracování. To, že se snímek nenatáčel ve vhodném prostředí (dle mého názoru ani exteriérů ani interiérů) zapříčinilo, že atmosféra filmu není absolutně podobná atmosféře knihy. Ne, že by se nesnažil některé detaily podle předlohy věrně kopírovat - jde však o detaily, které něco napoví pouze lidem, kteří knihu dobře znají. Pro ostatní to budou nedovysvětlené náznaky (např. Eričina zmínka o Gregovi nebo Lisbethino tetování kroužku na kotník). Další věc je, že ani Craig ani Mara nejsou lepší, než švédští herci v původní verzi, tudíž kdo ji zná, nikdy nebude spokojen. Rovněž motivace vraha není dobře vysvětlena, a střihy ze scény na scénu jsou občas tak nejasné, že si jich nevšimnete a kdo je neznalý příběhu, patrně si u některých scén bude říkat "wtf". Za mě zklamání, protože mám Finchera pro některé jeho kusy ráda, ale tímhle mě vážně naštval. ()

Ollie235

Přiznám se, že jsem ani nečetl knižní předlohu, ani neviděl původní verzi filmu a tohle jsem si pustil jenom protože mě Fincher ještě dosud nezklamal. A mohu to tvrdit i po tomto snímku. Příběh je sice místy víc nudný než napínavý, ale výborná režie i hudba dělají z filmu víc než ztrátu času. Rozhodně nemohu říci, že bych hltal každý záběr a nadšeně sledoval každý pohyb, ale potěšili mě jak herci, tak především výborně napsané dialogy, které párkrát i pobavily. Celkově to působí docela zajímavě, ale námět mi nepřipadá dost atraktivní na to, aby se podle něj dal natočit perfektní dvě a půl hodiny dlouhý film. Přesto to nechám na ty 4*. ()

zelvicka.

Musím přiznat, že jsem nedotčený literární i severní předlohou. Nicméně vcelku dobrý film, který možná trochu kazí technické detaily (miliony a miliony fotografií, osudný den měl snad každý v ruce foťák a pořídil miliony snímků na klasický film; proč ten vrátný nezavolal?, standartní výbuch automobilu) a trochu také to, že jsem přišel na pointu o maličko dříve, než hlavní hrdina. Nicméně i přes to všechno mě to docela uchvátilo. Koukali jsme na to s polovičkou, cítil jsem se večer v posteli trochu divně, nepatřím mezi muže, co nenávidí ženy a skoro jsem se za svoje pohlaví styděl. ()

ADIO45

Já nemám rád herce Daniela Craiga, ale i přes to, jsem byl na film zvědavý. Už jen pro porovnání se Švédsku verzí. Většinou mě dost irituje vědomí, že Američané prostě musí přetočit každý jen trochu povedený ne-hollywoodský film. Ale v tomto případě si nejsem zcela jistý ani úspěchem Švédů, kteří se ne zcela striktně drželi předlohy což mělo za následek občasný, asi hodinu a půl dlouhý chaos. ()

LBsmoke

tenhle "americký remake" (rozdíl je v tom zda je to remake nebo spíš jiná adaptace stejné knížní předlohy) je prostě lepší přesnější, surovější, správné tempo, atmosféra je brutální a je nečekaně dost jiný od švedského kousku. I co se důležitých kulervoucích drobností ve scénáři týče.. prostě Fincher ...... asi ano, Mara je pravda až moc cool (ale furt je to víc dívenka, než ta nabušená mašina Rapace) a navíc vzhledem k tomu jak braková je předloha je to vlastně zázrak.. ()

Marys

Nečítal som knihu, nevidel som pôvodný švédsky film, išiel som do niečoho, čo som netušil, o čom malo byť, no vraj to malo byť dobré. A bolo. Aj keď zápletka bola podľa mňa až príliš krkolomná na to, aká bola potom vcelku jednoducho objasnená (jedine žeby som ju nepochopil), no čo sa týka atmosféry, napätia, hereckých výkonov (najmä Rooney Mara bola priam neuveriteľná) či spôsobu natočenia, tak bol film veľmi dobrý a určite nie veľmi ľahko zabudnuteľný. Som zvedavý, čo ponúknu zvyšné dva. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.08.2022

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

18.09.2017

Série Milénium bude v kinech oficiálně pokračovat bez Rooney Mary a Daniela Craiga. Tedy série... americká verze se dočkala jediného dílu, po němž přišla dlouhá pauza a teď se bude rebootovat.… (viac)

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Sériovým vrahům se na filmovém plátně rád věnuje David Fincher, který do téže řeky úspěšně vstoupil třikrát – v Sedmi, v Zodiacovi a v Mužích, kteří nenávidí ženy. Momentálně točí detektivku Zmizelá… (viac)